Informatika

O2 nabízí testovací aplikaci pro komunikaci aut s okolím C-Roads

14.6. – Operátor O2 představil dopravní mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku pro projekt komunikace vozidel s dopravní infrastrukturou C-Roads. Díky té dokážou auta komunikovat nejen mezi sebou, ale také s dopravními značkami, železničními přejezdy, vozidly záchranného systému nebo semafory. Mobilní aplikace řidiče prostřednictvím mobilního telefonu nebo informačního panelu na palubní desce upozorní na nebezpečí v dopravě, blížící se sanitku nebo na železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak. Projekt je ve finální fázi testování, zcela zprovozněný by měl být příští rok. O2 to oznámila na včerejší tiskové konferenci.

Kongres ITS přiblíží start-upy jako hybnou sílu mobility

„Plnění slibů ITS“ je nosným tématem 13. ročníku Evropského kongresu ITS organizovaného ERTICO – ITS Europe a Evropskou komisí, který se odehraje v oblasti Brainportu nizozemského Helmondu a Eindhovenu ve dnech 3. až 6. června 2019 a na němž budou předvedeny nejnovější technologie zavedené v tomto regionu.

Firma CCV Informační systémy se přejmenovala na Grit

29.5. – Česká softwarová firma CCV Informační systémy se v budoucnu prioritně zaměří na rozvoj vlastních produktů. Zároveň s touto změnou společnost přijala nové jméno a novou vizuální identitu. Majetková struktura se nemění, Grit zůstává v rukou českých zakladatelů. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Tržby ČD - Telematiky se loni zvýšily o 13 procent na 1,67 miliardy Kč Premium

Tržby ČD - Telematiky se loni zvýšily o 13 procent na 1,67 miliardy Kč

10.5. – Společnost ČD – Telematika a.s. dnes zveřejnila své auditované hospodářské výsledky za rok 2018. Tržby z provozní činnosti společnosti ČD – Telematika dosáhly podle auditovaných hospodářských výsledků za loňský rok 1,665 miliardy Kč, zatímco v roce 2017 firma vykázala tržby ve výši 1,470 miliardy Kč (nárůst o 13,3 %). Zisk před zdaněním za loňský rok narostl o sedm procent na 70,2 milionu Kč, čistý zisk pak na 55,1 milionu Kč. Investice se zvýšily o více než pětinu. Výsledky oznámila firma tento týden.

Aktuality ze světa 18/2019 Premium

Aktuality ze světa 18/2019

3.5. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejneroví rejdaři zakládají v USA digitální asociaci. Námořní rejdařství A. P. Møller-Maersk, Hapag Lloyd, MSC a Ocean Network Express vytvořila Digitální kontejnerovou námořní asociaci (DCSA: Digital Container Shipping Association), kterou již schválila Federální námořní komise USA. Původní start loni v listopadu se začleněním CMA CGM byl následně odložen pro vládní zásahy prezidenta Donalda Trumpa. Nově jmenovaný ředitel Thomas Bagge, dřívější zaměstnanec Maersk Transport and Logistics řekl, že DCSA je neutrální nezisková organizace se zaměřením na spolupráci rejdařů cestou standardizace. Thomas Bagge má více než desetiletou zkušenost z jednání s představiteli multinacionálních organizací. Hlavní manažer DCSA uvedl: „Poprvé za 20 let se schází obor kontejnerových rejdařství kvůli společnému cíli dostat jej do digitální epochy. S úředním schválením za zády se těšíme, že asociace zahájí svou práci a začne spolupracovat s množstvím subjektů z celé odborné oblasti.“ Asociace uvádí, že „není jejím záměrem vyvinout nebo provozovat nějakou digitální platformu a vyměňovat jakékoli informace o obchodě či o konkurenci“. Cílem je rozvíjet IT a bezpečnostní standardy, což napomůže výměně údajů ku prospěchu celého oboru kontejnerové plavby, jeho partnerů a členů.

​V čele ČD-Informační systémy je nově Miroslav Řezníček

18.4. – Novým předsedou představenstva společnosti ČD-Informační systémy, dceřiné firmy Českých drah, se včera stal Miroslav Řezníček. Ve funkci nahradil Miloslava Kopeckého, kterého v úterý odvolala valná hromada společnosti.

​Aplikace bluTacho usnadní řidičům práci

Česká společnost DC NEST uvedla na trh novou aplikaci pro kamionovou dopravu nazvanou bluTacho. Řidičům nabízí řadu praktických funkcí – od výpočtu minimální mzdy v závislosti na tom, kterou zemí právě projíždějí, přes efektivní zpracování dat z tachografů a ukládání dokumentů na jednom místě až po informace o místní legislativě, právní servis a 24hodinovou pomoc.

ŘSD: na 3 úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy

15.1. – Na dalších třech úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy (C-ITS), které by měly zvýšit informovanost řidičů o aktuální situaci v provozu. Včera o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). První inteligentní dopravní systém byl vybudován loni na úseku dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Rudnou.

Hlavní město vypíše zakázky za 771 milionů na dopravní systémy

7.9. – Pražský magistrát vypíše čtyři zakázky za více než 771 milionů Kč na systémy, které mají zlepšit řízení dopravy v metropoli. Včera o tom rozhodli zastupitelé. Jde o dva projekty týkající se telematického systému pro sběr informací o dopravě, záměr sledování volných parkovacích míst v ulicích města a doplnění detektorů na křižovatky. Zakázky měla původně na starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK), ministerstvo však požaduje, aby je kvůli pravidlům evropských fondů vypsal přímo magistrát.

Spolkové ministerstvo dopravy podporuje „čistý vzduch“

„Inteligentní řízení dopravy zajistí v našich městech lepší vzduch. Dnes předáváme kolem 60 milionů € jako příspěvek našim obcím. Díky nim budou moci optimalizovat provoz a zatraktivnit nabídku mobility,“ řekl v červnu spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer při předávání vládních dotací na podporu digitalizace komunálních dopravních systémů.

spinner