Informatika

​Síťové propojení výrazně zvýší dostupnost vozidla

Síťové propojení vozidel a jeho přínos pro dopravce, to bude jedno z témat, na něž se značka Mercedes-Benz soustředí na letošním veletrhu užitkových vozidel IAA, který se bude konat v září v Hannoveru. Svůj přístup ke konektivitě stejně jako další novinky, jež budou mít v Hannoveru premiéru, představila novinářům v předstihu již v červnu.

​Cestující potřebují komplexní mobilitu, od „dveří je dveřím“

Uplatnění dopravní telematiky je velice široké a přínosy jsou patrné i ve veřejné dopravě. Tyto systémy zde významně přispívají k dosahování celospolečenského cíle, kterým je výkonná, nákladově efektivní a k životnímu prostředí šetrná veřejná osobní doprava. Jedná se hlavně o tzv. informační a odbavovací systémy (OIS), mezi něž patří mimo systémy pro plánování dopravní obslužnosti, návazností spojů, správu jízdních řádů, dispečerské systémy veřejné dopravy, systémy preference vozidel VD, vyhledávače spojení (v ČR například IDOS), rezervační systémy, platební a zúčtovací systémy, elektronické odbavovací systémy (EOC), centrální systém jízdních řádů, informace o poloze vozidel a zpoždění a vozidlová a stacionární informační technika.


​Novinky z dopravní databáze jsou dostupné i přes newsletter

Dopravní databáze IODA, která je v provozu již třetím rokem, usnadnila orientaci v novinkách na svých webových stránkách (www.ioda.cz). Vedle toho stejnojmenný spolek (IODA, z. s.) zájemcům po registraci zasílá formou newsletteru i měsíční souhrn novinek a například také upozornění na nové publikace, které vydává. Součástí newsletteru jsou i přímé prokliky na konkrétní aktualizované gra­fy.

 

​České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku

1.7. – České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.

​Cestující v Ostravě mohou platit jízdné bezkontaktními bankovními kartami a bezpapírově

1.7. – Koordinátor ODIS spustil ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) a společnostmi ČSOB, Mikroelektronika, VISA EUROPE a XT-Card ostrý provoz systému, který umožní cestujícím zaplatit jízdné přímo ve vozidle DPO, pouhým přiložením jakékoliv bankovní karty VISA nebo Mastercard. Autobusy, tramvaje i trolejbusy ostravského DP jsou u každých vstupních dveří vybaveny validátory, které nově umožnují cestovat nejen s využitím již známé ostravské čipové karty ODISka s nahranou elektronickou jízdenkou, ale i s jízdným uhrazeným bezkontaktní bankovní kartou. Cestující jednoduše kartu přiloží k validátoru, podobně jako v obchodě přikládá kartu ke čtečce, a validátor zobrazí její přijetí. Nyní lze tímto způsobem zaplatit elektronickou přestupní a elektronickou nepřestupní jízdenku, další tarify budou postupně následovat.

Ministerstvo dopravy plánuje větší investice do chytrých technologií

17.6. – Vláda schválila plán rozvoje inteligentních dopravních systémů. Počítá s pořízením moderních dopravních řídicích a informačních systémů, díky nimž budou řidiči dostávat rychleji než dosud zprávy o tom, co se před nimi na cestě děje. Nové technologie také zvýší bezpečnost železničních koridorů, přejezdů a dalších důležitých částí dopravní infrastruktury.


​Mobilita jako služba – alternativa k individuální dopravě

Jedno z hlavních plenárních zasedání letošního Evropského kongresu ITS bude zaměřeno na koncept multimodální dopravy Mobilita jako služba (Mobility As A Service – MAAS), který představuje jednu z možných budoucích alternativ k individuální osobní dopravě.

Součástí kongresu ITS bude i summit primátorů

Ve dnech 6. až 9. června se ve skotském Glasgow uskuteční jedenáctý Evropský kongres ITS. Jeho mottem je Delivering Future Cities Now a pořádá jej mezinárodní instituce ERTICO – ITS Europe. Jeho součástí bude i summit evropských primátorů, kteří budou diskutovat o problémech evropských měst z pohledu inteligentní mobility. Pozváni byli i zástupci českých měst.


Bezkontaktní platba jízdného v Plzni slaví roční výročí Premium

Bezkontaktní platba jízdného v Plzni slaví roční výročí

18.5. – Už více než desetina cestujících v Plzni si kupuje jízdenky ve vozidlech MHD bezkontaktní platební kartou. Podle Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), ČSOB i kartové společnosti MasterCard je to za rok fungování této služby vysoké číslo. Plzeň zůstává v ČR jediným místem, kde je toto odbavení možné ve všech 370 vozech. Tyto platby už předstihly populární nákupy SMS zprávami a snížily počet černých pasažérů, zejména v noci.

​Správu IT systémů pro ministerstvo dopravy zajistí CENDIS s. p.

12.5. – Státní podnik CENDIS se bude ve spolupráci s Ministerstvem dopravy podílet například na projektu budování Národního kontaktního místa pro přeshraniční výměnu dat v souvislosti se spáchanými přestupky, dále bude spolu s ministerstvem pracovat na kybernetické bezpečnosti důležitých informačních systémů a ochraně dat obyvatel. Vyplývá to z rámcové smlouvy uzavřené s Ministerstvem dopravy.

spinner