Informatika

ČD - Telematika zamířila na dálnice a silnice

Chceme být předním poskytovatelem telematických řešení na silnici, říká Bruno Wertlen, člen představenstva ČD – Telematiky

​Kontrolně analytické centrum řízení dopravy zvyšuje bezpečnost na železnici

3.11. – Společnost ČD – Telematika úspěšně vybudovala kontrolně analytické centrum pro společnost Správa železniční dopravní cesty. Využívání centra vede ke snížení nehodovosti a zlepšení efektivity dálkového řízení železniční dopravy. Projekt v souladu s evropskými trendy vytváří předpoklady pro postupné zavádění centralizovaného dálkového řízení provozu v rámci celé železniční sítě České republiky. 

​Sjednocení komunikace je nutné pro vznik společného železničního trhu

Jednou z podmínek pro to, aby dopravci mohli provozovat své vlaky napříč Evropou bez větších problémů, je sjednocení komunikace mezi jednotlivými dopravci a rovněž mezi dopravci a správci železniční infrastruktury. Přispět k tomu má i evropské nařízení TAF TSI, které se týká využití telematiky v nákladní železniční dopravě. Co konkrétně tato směrnice přináší dopravcům a jaké na ně má dopady jsme se zeptali Marka Neustadta, zástupce společnosti OLTIS Group, který je zároveň v ČR kontaktní osobou mezi Evropskou železniční agenturou a železničními podniky, provozovateli dráhy a držiteli nákladních vozů pro implementaci TAF TSI.

​Hamburk chce hostit světový kongres ITS

Hamburk hodlá hostit Světový kongres ITS v roce 2021 a předložil oficiálně svou žádost. V červnu v Glasgow na Evropském kongresu ITS jeho zástupci nastínili, co vše může v oblasti informatiky a telematiky nabídnout, a výkonný ředitel ITS Deutschland Harry Evers a viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku Roman Srp zde podepsali memorandum o porozumění vztahující se k podpoře kandidatury Hamburku.

Aktuality ze světa 20 Premium

Aktuality ze světa 20

23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí


​Pražský workshop představil využití satelitní navigace na železnic

9.8. – V rámci projektu NGTC (Next Generation Train Control) koordinovaného Unií evropského železničního průmyslu UNIFE a podporovaného experty na globální navigační satelitní systémy GNSS z evropské agentury GSA a Evropské kosmické agentury ESA se v Praze 7. července uskutečnily konference a workshop zaměřené na koncové uživatele. Účastníci se mohli seznámit s nejnovějšími výsledky NGTC a možnostmi využití evropského satelitního navigačního systému v železniční dopravě.

Hl

​Platit v celé pražské MHD bezkontaktně by mohlo jít do dvou let Premium

​Platit v celé pražské MHD bezkontaktně by mohlo jít do dvou let

2.8. – Do dvou let by mohli cestující platit bezkontaktní platební kartou v celé pražské MHD. Uvedla to primátorka Adriana Krnáčová při slavnostním zahájení pilotního provozu platby jízdného kartou na jedné z pražských tramvajových linek. Liberec tuto službu zavedl jako první v Česku už před dvěma lety. Stejnou možnost už mají také lidé v Plzni, Brně či Ostravě.

Nová funkce Optifleetu pro ekonomickou jízdu

Renault Trucks rozšiřuje nabídku svého systémového řešení pro správu vozového parku Optifleet o novou funkci pro podporu hospodárné jízdy řidičů. Ta umožňuje individuální sledování a vyhodnocení jízdy a optimálního používání vozidla řidičem.

Zájem o telematiku pro návěsy narůstá

Schmitz Cargo Telematics má za sebou nejúspěšnější obchodní rok ve své dvanáctileté historii. Tato složka výrobce návěsů Schmitz Cargobull vykázala 40procentní nárůst odbytu, více než 25procentní růst obratu a velmi solidní vylepšení zisku.

Internet věcí proniká i do logistiky

Internet věcí je skutečný a současný fenomén. Do konce loňského roku se po celém světě operovalo s 12,8 miliardy připojených zařízení, včetně propojených vozidel, inteligentních elektroměrů, prediktivní údržby, sdílených inovací, individualizovaných produktů atd. A český trh internetu věcí dosáhne podle účastníků konference IDC IOT Forum 2015 do roku 2018 hodnoty jedné miliardy USD.

spinner