Informatika

​Podle zprávy DHL se počítačové vidění s AI stává technologií měnící průmysl

23.10. – Trh s počítačovým viděním roste a odborníci předpovídají, že se objem prodeje v tomto segmentu zvětší více než čtyřnásobně, z 9,4 miliardy USD v roce 2020 až na 41,11 miliardy USD v roce 2030. Počítačové vidění může zvýšit efektivitu, ušetřit čas, zvýšit úroveň udržitelnosti a snížit náklady. Společnost DHL zveřejnila svoji nejnovější zprávu o trendech s titulem Počítačové vidění s umělou inteligencí, v níž je počítačové vidění představeno jako trend, který se v příštích pěti letech stane neoddělitelnou součástí standardních provozních činností v logistice.

​Akcie Eurowagu budou od 23. října na trhu Free Market pražské burzy

19.10. – Akcie společnosti W.A.G Payment Solutions (Eurowag) budou od 23. října obchodovány na trhu Free Market pražské burzy. Obchodovat se bude v českých korunách pod zkráceným názvem WAG PAYMENT. Emisi na trh uvádí společnost Wood & Company. Informovala o tom Burza cenných papírů Praha. Na trhu Free Market je nyní 30 společností.

SDT: Liniové řízení významně zvyšuje plynulost a bezpečnost silničního provozu a snižuje cestovní doby

V roce 2010 byl na dálnici D0/D1 zprovozněn komplexní systém ITS pro organizaci, řízení a ovlivňování dopravy včetně tunelových staveb, k jehož subsystémům patří liniové řízení dopravy (je implementováno obousměrně na úseku km 21 – 76 a také na D1 ve směru Praha v km 21 – 10). Dosavadní zkušenosti ukazují, že stávající systém se osvědčil a je žádoucí jej rozvíjet, co se rozsahu týče, a doplnit o další funkce.

​DODO přináší do logistiky dynamickou cenotvorbu

12.10. – Technologicko-logistická služba DODO nově do logistiky poslední míle přináší koncept dynamické cenotvorby a reaguje tak na zvyšující se tlak zákazníků na rychlé doručení za co nejnižší ceny. Zavedení dynamického nacenění doručení firmě umožňuje optimalizovat cenu dopravy podle aktuální celkové poptávky v daném městě a tím koncovým zákazníkům poskytnout možnost využít rychlé doručení v den objednání zboží za atraktivnější ceny než kdy dříve. Novinka navíc přispívá i městskému provozu, protože umožňuje poptávku optimálně rozložit do celého dne a zmírnit tak provoz během největších dopravních špiček.

​Drone Helipad v Brně: 3L Robotics spojuje síly s Honeywell Aerospace a má podporu ESA

11.10. – Firma 3L Robotics, specializující se na vývoj řešení pro last mile delivery, dala dohromady tým inženýrů a spustila ambiciózní projekt – Drone Helipad, který má potenciál změnit způsob, jakým jsou zásilky doručovány v centru města Brna. Projekt byl oficiálně zahájen v minulém roce a již nyní získává mezinárodní uznání a podporu z řady institucí.

VDT Technology a CertiCon představují inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

2.10. - Během 27. světového silničního kongresu společnost VDT Technology ve spolupráci s CertiCon představí inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow. VDT Technology je průkopníkem v oblasti inovativních produktů pro dopravní inženýrství, včetně nástrojů pro digitální replikaci dopravy, modelování dopravních sítí, syntetickou populaci a vizualizaci dopravních dat, a též implementaci moderních telematických systémů pro řízení dopravy, s důrazem na řídící a dohledový systém.

Schmitz Cargobull a RIO zlepšují výměnu dat v soupravě

Společnosti Schmitz Cargobull a RIO společně vyvíjejí další digitální komunikaci mezi přívěsem a tahačem. Partnerství se společností RIO umožňuje předávání dat z přívěsu Schmitz Cargobull na portál RIO a import telematických dat z nákladního vozidla prostřednictvím připojení k centru pro správu dat TrailerConnect.

ČD - Telematika posiluje na poli ETCS, její retrofitované vozidlo získalo povolení i pro Polsko

26.9. - ČD – Telematika na konci srpna úspěšně dokončila homologační aktivity pro hnací vozidla řady 163 zpětně vybavené evropským vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS a od Evropské agentury pro železnice (ERA) získala rozhodnutí o rozšíření oblasti použití o Polsko. Lokomotivy řady 163 tak mohou aktuálně jezdit pod dohledem ETCS ve třech státech provozu – v České republice, na Slovensku a v Polsku.

​Česko bude mít dvě samostatné vesmírné mise: AMBIC a QUVIK

22.9. – České ambiciózní mise mají svá jména: AMBIC a QUVIK. Rozhodl o tom na Ministerstvu dopravy výbor, který řídí Rámcový projekt k implementaci podpory, kterou Evropská kosmická agentura (ESA) poskytne vesmírným aktivitám z ČR. Právě v rámci tohoto projektu jsou připravovány české samostatné kosmické ambiciózní mise.

​Adastra strategickým partnerem Škoda Auto Vysoké školy

22.9. – Adastra se stává dlouhodobým strategickým partnerem Škoda Auto Vysoké školy. Bude spolupracovat na výuce studentů v oblasti data management, data science a Artificial Intelligence (AI).

spinner