Informatika

​Elektronické odbavování zjednodušuje jízdu brněnskou MHD

3.10. – Elektronické odbavování cestujících v Brně překonalo další metu. Během září padly hned čtyři rekordy v počtu prodaných jednorázových jízdenek službou „Pípni a jeď!“. Díky elektronickým šalinkartám navíc zmizely fronty u přepážek.

​Daniel Priban: Společnost TIMOCOM spojila celou Evropu

Logistika zboží je úzce provázaná s časem a financemi. Ti, kteří chtějí obstát v silném konkurenčním prostředí, potřebují nejen rychle reagovat a mít neustálý přehled o evropském dopravním trhu, ale také naplno využívat potenciál IT nástrojů, kam mimo jiné patří burzy nákladů a volných vozů. Jedná se o efektivní nástroj, bez něhož se dnes speditéři, dopravci i zasilatelé jen velmi těžko obejdou. Špičkou v tomto oboru je společnost TIMOCOM, která letos slaví 25. výročí působení na českém trhu. O začátcích působení české pobočky a o jejím vývoji jsme hovořili s Danielem Pribanem, Director Representative Office Czech Republic ve společnosti TIMOCOM.

​Element Logic uvádí cloudovou datovou platformu pro optimalizaci skladů

29.9. – Společnost Element Logic vyvinula cloudovou datovou platformu, která shromažďuje, analyzuje, sdílí a využívá datové toky z různých zdrojů dat v reálném čase. Jedná se o eLogiq, platformu postavenou na technologii Microsoft Azure, jejíž dlouhodobým cílem je plně automatizované skladové řízení, které se samo optimalizuje.

Správa železnic posílí svou komunikační síť na železnici za půl miliardu Kč

24.9. - Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD – Telematika a společnost TTC Marconi. Informoval o tom server E15.cz.

​Ing. Jan Hobza (ČD - Telematika): V budoucnu se chceme výrazněji zaměřit na kyberbezpečnost a poskytování nových služeb

ČD – Telematika, a.s., dosáhla loni rekordních tržeb 2,033 miliardy Kč. Další plány společnosti, a to nejen pro letošní a příští rok, ale také orientaci na nové segmenty trhu, nám přiblížil předseda představenstva ČD – Telematiky Ing. Jan Hobza.

​Stát chystá zjednodušení technických průkazů aut a zápisy elektronicky

13.9. – Stát připravuje zjednodušení technického průkazu vozidel. Od roku 2024 by už motoristé neměli potřebovat velký technický průkaz, o rok později by pak mělo být možné vyřizovat zápisy v registru vozidel elektronicky. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nyní má každý majitel vozu povinně malý i velký technicky průkaz.

​Pražská EUSPA zprovoznila ve vesmíru další satelity pro navigační systém Galileo

12.9. – Evropská kosmická agentura EUSPA v uplynulých týdnech zprovoznila ve vesmíru další dva satelity, od kterých si slibuje další zpřesnění evropského navigačního systému Galileo. Systém, který má po celém světě přes tři miliardy uživatelů, tak nyní využívá už celkem 28 družic. EUSPA minulý týden oslavila deset let od svého umístění v Praze.

​Nové možnosti sledování přeprav pro zákazníky ČD Cargo

Digitalizaci a elektronizaci věnuje akciová společnost ČD Cargo značnou pozornost. Jednou z oblastí, na kterou se zaměřujeme, je zkvalitňování komunikace se zákazníky a zlepšování jejich informovanosti. V letošním roce jsme tak pro naše zákazníky připravili několik novinek, které jak doufáme, přinesou kvalitnější informace v oblasti sledování přeprav a objednávek prázdných vozů.

​Začal se stavět obchvat Nové Paky, část obchvatu Frýdku-Místku už je v provozu

5.9. – V pátek druhého září v Moravskoslezském kraji zprovoznilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) první část obchvatu Frýdku-Místku a související napojení dálnice D56. Na východě Čech pak začala stavba dlouho očekávaného obchvatu Nové Paky na silnici I/16.


​Praha se před deseti lety stala centrem satelitní navigace v Evropě

5.9. – Praha se 6. září 2012 stala centrem satelitní navigace v Evropě. Ten den začalo v Praze fungovat ústředí Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA), čímž se završilo šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Sídlem agentury se stala bývalá budova České konsolidační agentury v pražských Holešovicích.

spinner