Spedice, logistika

​Distribučního centra DHL v Syrovicích vyžívá autonomní manipulační vozík Agilox

17.8. – V provozu DHL v Syrovicích je od března využíván první autonomní manipulační vozík značky Agilox od společnosti 4IGV. Jeho implementace koresponduje se strategií DHL spočívající v automatizaci intralogistiky. Inteligentně naváděný bezobslužný vozík Agilox převáží palety z příjmové zóny před skladové regály, kde je k dalšímu zaskladnění odebírá systémový vozík. Zautomatizování této činnosti firmě ušetřilo dva pracovníky ve skladu, kteří aktuálně vykonávají složitější úkoly s větší přidanou hodnotou.

​Tým české pobočky Element Logic posilují Patrik Manina, Jan Bárta a Přemysl Mikolášek

16.8. – Tým české pobočky společnosti Element Logic posilují tři noví pracovníci s dlouholetými obchodními a manažerskými zkušenostmi. Evropský lídr v oblasti automatizovaných skladových řešení do svých kruhů přijal Account Managera Patrika Maninu a Sales Managery Jana Bártu a Přemysla Mikoláška.

​Logistický trh v prvním pololetí klesal, DSV si i přes pokles zisků udržuje stabilní pozici

16.8. – Letošní rok je pro logistické firmy mnohem náročnější, než byl rok loňský. Na výsledcích se podepisuje situace ve světě a vyčerpanost ekonomik, které okolnosti nutí šetřit na nejrůznějším zboží. Tyto faktory dopadají na výsledky přepravních společností, které mají klesající tendenci. Třetí největší světový přepravce, společnost DSV, zaznamenala v první polovině roku 2023 pokles hrubého zisku o 14 procent. Přesto své podnikání v tomto období hodnotí pozitivně – především díky stabilnímu postavení, které si i v tomto proměnlivém prostředí dokázala vytvořit.

​PST CLC Mitsui-Soko připravuje digitální dvojčata vlastních logistických center

15.8. – Společnost PST CLC Mitsui-Soko pokračuje v realizaci plánu na digitalizaci a optimalizaci procesů. Aktuálně se připravuje zahájení prací na zpracování digitálních dvojčat pro vlastní logistická centra PST CLC Mitsui-Soko. Digitální dvojčata budou postupně nasazena ve složitějších provozech s cílem výrazného zvýšení efektivity skladování.

​Geis nově získal certifikát řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ISO 45001

15.8. – K obnoveným certifikacím řízení kvality a ochrany životního prostředí Geis nově získal i certifikát řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ISO 45001. Ukazuje tím, že kvalita, environmentální zodpovědnost i péče o zaměstnance pro něj nejsou jen frází.

​Panattoni postaví v průmyslové zóně Kladno-jih novou halu pro korejský Hanon Systems

15.8. – V průmyslové zóně Kladno-jih postaví Panattoni novou halu pro společnost Hanon Systems, významného korejského výrobce dílů do klimatizačních a chladících systémů pro automobily. Investorem projektu je skupina Accolade. Ta koupila celý areál se stávající halou, která projde úpravami. Panattoni v něm zároveň postaví nové výrobní prostory o výměře více jak 20 000 metrů čtverečních, které Hanon Systems využije pro rozšíření své výroby pro nové zákazníky. Výstavba haly, která začala během léta, bude cílit na dosažení stupně Excellent v rámci certifikace udržitelné výstavby BREEAM New Construction.

​Objem investic na českém realitním trhu v prvním pololetí poklesl

15.8. – Objem investic za 1. pololetí roku 2023 byl v celé střední a východní Evropě jeden z nejnižších v historii. Za většinovým podílem na regionálních objemech ve výši 42 % stojí Polsko, Česká republika následovala s 34% podílem. Objem transakcí v 1. pololetí v ČR činil přibližně 692 milionů EUR, což představuje 42% meziroční pokles a 9% pokles oproti stejnému období roku 2021. Rostoucí poptávku zaznamenal zejména maloobchodní sektor, který se na transakcích podílel zhruba 61 %. Ve 2. čtvrtletí letošního roku pak objem transakcí v ČR dosáhl 298 milionů EUR, což v porovnání s předchozím čtvrtletím představuje pokles o 27 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

DB Schenker osazuje střechu centra v Rudné u Prahy solárními panely

14.8. - Přední poskytovatel logistických služeb DB Schenker postavil na střeše haly v Rudné u Prahy fotovoltaickou elektrárnu (FVE). Disponuje instalovaným výkonem 849,2 kWp, což je množství, které je schopno pokrýt celkovou spotřebu logistického centra. Projekt byl vypracován ve spolupráci se společností Energon Energy Solutions. DB Schenker navazuje na své udržitelné závazky a posouvá se kupředu na cestě k energetické soběstačnosti.

Vysoké náklady ženou e-shopy k fulfillmentu

11.8. - Náklady na skladování rekordně rostou. Mnoha e-shopům končí fixace nájmu a někdy čelí až dvojnásobným cenám. Ty nyní dosahují až 9 EUR za metr čtvereční. Ceny zvyšují také dopravci. E-shopy se proto obracejí na fulfillmentová centra, která zajišťují logistiku pro více klientů a nabízejí lepší ceny a efektivitu díky větším objemům. Brněnská Authentica Fulfillment existuje jen dva roky, loni ale vyexpedovala už 600 tisíc zásilek. Její ředitel Petr Litavec letos očekává nárůst minimálně o 60 % a plánuje rozšířit kapacity skladů o dalších 3 600 metrů čtverečních.

Společnosti 7R a Nrep uzavírají strategické partnerství

10.8. - Společnost 7R, přední developer vysoce kvalitních skladů a průmyslových objektů, uzavírá strategické partnerství se společností Nrep. Navýšení základního kapitálu umožní společnostem 7R a Nrep pokračovat v růstu v České republice a Polsku a zaměřit se na rozvoj projektů v souladu s po­litikou ESG. Chris Zeuner, CIO společnosti 7R uvedl: „Společnost 7R již koupila jeden pozemek v České republice u dálnice D1 a v současné době nakupuje další pozemky vhodné pro industriální development.“  

spinner