Spedice, logistika

Parfumerie el nino investuje půl miliardy korun do robotizovaného skladu

8.5. - Element Logic bude pro el nino zavádět řešení automatizovaných skladů založených na systému AutoStore. Nový sklad společnosti el nino vznikne v průmyslové zóně v Nové Pace, kde se nachází i původní sídlo společnosti. Do skladu investuje el nino téměř půl miliardy korun a jeho celková výměra, 8 000 m2, pojme zboží ze všech tří stávajících skladů. Nová technologie zvýší efektivitu vychystávání zboží až o 50 % a zajistí hladší průběh při vyřizování objednávek v průběhu dne.

DHL Supply Chain snižuje svým zákazníkům náklady a emise optimalizací balení zásilek pomocí umělé inteligence

6.5. - DHL Supply Chain, specialista na smluvní logistiku v koncernu Deutsche Post DHL, nabízí nyní svým komerčním zákazníkům nové řešení pro balení zásilek přesně podle potřeby, které zvyšuje nákladovou efektivitu a ekologičnost zasílání zboží. Řešení OptiCarton založené na umělé inteligenci pomáhá optimalizovat objem výplně krabic. Vychází přitom ze stávajícího, předem daného portfolia lepenkových obalů. OptiCarton umí dokonce navrhnout rozdělení objednávky do několika jednotlivých zásilek tak, aby se zvýšila nákladová efektivita a snížila uhlíková stopa.

VGP Park Kladno má nového nájemce – společnost Kvadrat

4.5. - Evropský developer a vlastník semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP získal nového nájemce do svého logistického parku VGP Park Kladno v průmyslové zóně Kladno-východ. Dánská společnost Kvadrat, lídr v oblasti interiérového designu se zaměřením na výrobu látek, koberců a dalších textilních výrobků pro architekty, designéry i koncové uživatele po celém světě, tímto krokem vstupuje na český trh. Za tím účelem si pronajala celkem 11 250 m2 výrobních a skladových ploch společně se zázemím pro administrativu. Nová hala bude realizovaná ve stupni zelené certifikace BREEAM Very Good a do užívání bude předána již v červnu letošního roku. Za zprostředkováním nájemce stojí realitně-poradenská společnost CBRE.

Nová řada elektrických tahačů a plošinových vozíků Linde

3.5. - Nové výkonné elektrické tahače a plošinové vozíky od Linde Material Handling jsou nyní vybaveny rozsáhlými bezpečnostními prvky, zlepšeným jízdním komfortem a výkonnou technologií pohonu. Zajišťují excelentní úroveň produktivity pro výrobce automobilů a ocelových dílů, na letištích a v provozech velkoobchodů nebo v oblastech s náročnými požadavky na tichý provoz.

​Parky Logport využívají při rozvoji městské infrastruktury alternativní zdroje

2.5. – Obchodně-průmyslové parky Logport, které připravuje česká společnost Logport Development ve spolupráci s municipalitami, v dané lokalitě rozšiřují občanskou vybavenost a rozvíjí klíčovou městskou infrastrukturu. Areály Logport jsou připravovány v nejvyšším environmentálním standardu s důrazem na využití alternativních zdrojů energie. Nabízet budou prostory pro skladování a lehkou výrobu, administrativu, showroomy a prodejní plochy. Sloužit budou jak lidem z blízkého okolí a města, tak firmám, které v nich najdou zázemí pro své podnikání. Velkou pozornost Logport Development věnuje úpravám bezprostředního okolí svých projektů, které citlivě navazují na stávající zástavbu, popř. revitalizují brownfieldová území. V současnosti developer chystá dva projekty: Logport Prague West na západním a Logport Kladno Poldi na severozápadním okraji Prahy.

​Skupina Kuehne+Nagel má za sebou silné první čtvrtletí roku 2022

29.4. – Začátek hospodářského roku 2022 se pro skupinu Kuehne+Nagel nesl ve znamení pokračující vysoké poptávky po kvalitních přepravních službách. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se skupině podařilo zlepšit všechny klíčové ukazatele: čistý obrat vzrostl o 68 % na 10,2 miliardy CHF, EBIT o 160 % na 1,1 miliardy CHF, výnosy o 162 % na 832 milionů CHF a volné cash flow o téměř 1 miliardu CHF. Konverzní poměr, který vyjadřuje podíl EBIT na hrubém zisku skupiny, dosáhl 38,1 %.

​VGP pronajala 49 tisíc metrů čtverečních ve VGP Parku Olomouc koncernu Hella

29.4. – Evropský developer a vlastník semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP podepsal hned dvě nájemní smlouvy se společností Hella Autotechnik Nova. Ta se v České republice řadí k největším zaměstnavatelům v automobilovém průmyslu, přičemž se specializuje na vývoj a výrobu osvětlovací techniky a elektroniky pro prestižní značky jako je Volkswagen, Audi či BMW. Ve VGP Parku Olomouc si dohromady pronajala více než 49 000 m2 skladových prostor: 10 000 m2 má k dispozici od loňského listopadu v již dokončené hale „I“ a dalších 39 000 m2 vznikne v nově realizované hale „F“, která cílí na certifikát BREEAM ve stupni minimálně Very Good s důrazem na energetickou efektivitu a udržitelnost. Ta bude nájemci předána do užívání ve čtvrtém kvartálu 2022.

Vyšlo v DN 7 - 8

​Zeptali jsme se Jaroslava Kaizra, partnera Demaco

29.4. – Poptávka po logistických areálech stále roste. Jaký vývoj očekáváte v letošním roce?

S ohledem na současnou situaci si netroufám odhadovat, jaký bude rok 2022 z hlediska poptávky po průmyslových prostorech. Trendy jsou protichůdné a nedá se říci, že jeden z trendů jasně převládá. Jedno je jisté – ať je poptávka jakákoliv, nabídka průmyslových prostor bude i v tomto roce omezená, a proto nepronajatost zůstane nízká a s růstem stavebních nákladů bude dále tlačit na růst nájemného. Zájemci o nové prostory ale i stávající nájemci budou muset své provozy zefektivnit a zeštíhlit, tudíž část poptávky ani nevznikne a bude nahrazena technologií. Někteří uživatelé průmyslových prostorů se budou mít potřebu s ohledem na přetrhané dodavatelské řetězce předzásobit, jiní naopak budou nuceni své prostory zmenšovat, aby zareagovali na zhoršující se situaci v hospodářství. Trendy jsou teď skutečně protichůdné.

​Jubilejní EASTLOG zkoumá, jakou cestu ušel člověk v logistice

25.4. – Letošní ročník mezinárodního logistického kongresu EASTLOG nese podtitul Homo logisticus. „Podobně jako jiná odvětví se logistika masivně automatizuje, robotizuje a digitalizuje, ale klíčovou roli zastává stále člověk, bez kterého by se procesy skladování či dopravy pravděpodobně vůbec neobešly,“ říká Jeffrey Osterroth, jednatel společnosti ATOZ Group, která kongres pořádá. Role člověka v logistice byla citelná zejména v posledních dvou letech, kdy „řádil“ covid, který vyřazoval z práce celé směny skladníků, řidiče nebo dispečery. Stále však bylo nutné dodat materiál do výroby, zboží do obchodů, palivo na čerpací stanice, do elektráren a továren. Nebýt lidí, jejich nasazení a odhodlání, nebylo by to možné.

Vyšlo v DN 7 - 8

​Zeptali jsme se Milana Kratiny, CEO Accolade

26.4. – Zhodnocení Fondu Accolade loni přesáhlo 20 procent. Očekáváte podobně velký nárůst i v letošním roce?

V letošním roce očekáváme návrat k normálu, kdy zhodnocení bude primárně taženo platbami nájmu. Portfolio fondu nadále poroste, protože poptávka po průmyslových a logistických prostorách stále výrazně převyšuje nabídku, což má za následek rekordně nízkou neobsazenost v segmentu tohoto typu nemovitostí. Tato realita s sebou přináší pozitivní vliv také z hlediska další expanze fondu Accolade, a to jak vzápadní, tak i ve střední Evropě. V minulém roce se nám podařilo překročit celkovou pronajatou plochu milion metrů čtverečních.

spinner