Spedice, logistika

​Zpráva Colliers International: V ČR je nejvíce e-shopů na obyvatele v celé Evropě

9.1. – Společnost Co­lliers International, přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu, vydala na začátku roku přehled o meziročních změnách v maloobchodě v 17 zemích regionu střední a východní Evropy. V ní mimo jiné uvádí, že podle odhadů bylo na konci roku 2020 v ČR v provozu 45 000 e-shopů, což je v přepočtu na obyvatele v Evropě rekord.

Bloomberg: Pravidla po brexitu jsou noční můrou řidičů kamionů

9.1. – Týden po brexitu je hlavní silnice do Doveru tak klidná, že místní úřady polovinu z ní ve čtvrtek uzavřely kvůli sbírání odpadků, aniž by tím řidičům přivodily zpoždění. Nemálo řidičů kamionů však navzdory této klidné scenérii varuje před chaosem. Nová dokumentace, po definitivním odchodu Británie z Evropské unie nezbytná, jim komplikuje život. Není-li v pořádku, zdrží se na hranici na dlouhé hodiny. Vzhledem k tomu, že objem přepravy je pod obvyklou úrovní, problémy se zatím projevují u bran továren a v depech dopravců. Podle sedmi firem, kterých se na situaci ptala agentura Bloomberg, se problémy v následujících dnech, až se doprava vrátí na běžnou úroveň, patrně rozšíří i do přístavů.

DB Schenker a Lufthansa Cargo spustily první CO2 neutrální nákladní lety

8.1. – Na konci uplynulého roku se uskutečnil první komerční nákladní let, jehož spotřebu paliva zcela pokrylo tzv. udržitelné letecké palivo (Sustainable Aviation Fuel, SAF). Boeing 777F společnosti Luf­thansa Cargo s označením LH8406 odletěl  z Frankfurtu do Šanghaje, odkud se následně do hesenské metropole vrátil. Tento první CO2 neutrální nákladní let byl uskutečněn díky spolupráci společností DB Schenker a Lufthansa Cargo, které při něm mimo jiné přepravily zboží společnosti Siemens Healthineers AG.

DACHSER zabezpečuje logistiku vakcín v Berlíně

7.1. – Mezinárodní logistický provider DACHSER začal se spuštěním vakcinace proti onemocnění COVID-19 v Německu organizovat v Berlíně logistiku vakcín. Na základě pověření berlínského senátu DACHSER zabezpečuje skladování chladicích boxů s vakcínami a jejich distribuci do vakcinačních center, nemocničních lékáren a k mobilním vakcinačním týmům.

Burkhard Eling se ujal pozice CEO skupiny DACHSER

5.1. – S účinností od 1. ledna 2021 se stal Chief Executive Officerem (CEO) a tiskovým mluvčím představenstva mezinárodní logistické skupiny DACHSER Burkhard Eling. Povede oddělení Corporate Strategy, Human Resources a Marketing, které také zahrnuje Corporate Key Account Management a Corporate Governance & Compliance. Burkhard Eling přebírá pozici po Bernhardu Simonovi, který se stane předsedou dozorčí rady této rodinné společnosti v polovině roku 2021.

Logistiku hotových vozů společnosti GEFCO v rámci klastru Česko-Slovensko-Maďarsko začal vést Miloš Mrázek

4.1. – Logistiku hotových vozů společnosti GEFCO začal řídit v rámci klastru Česko-Slovensko-Maďarsko Miloš Mrázek. Doposud vedl logistické toky hotových vozů společnosti GEFCO v České republice a na Slovensku, předtím působil také 2 roky ve Slovinsku a 4 roky v Maďarsku. V GEFCO pracuje již 16 let. Je mj. podepsán např. pod úspěšným rozvojem největší slovenské pobočky v Trnavě.

V sektoru HoReCa změnilo zaměstnání 43 % zaměstnanců. Ostatní sází na jistotu

31.12. - Poradenská společnost Randstad zveřejnila výsledky svého nejnovějšího průzkumu Randstad Workmonitor, který sleduje trendy v oblasti mobility zaměstnanců, měří postoj a očekávání zaměstnanců z hlediska změny zaměstnavatele nebo práce v průběhu následujících šesti měsíců a sleduje spokojenost zaměstnanců a jejich osobní motivaci. 

Vize 2024: polovina lidstva bude pracovat vzdáleně, tvrdí Jiří Opletal z CoworkBooking.com

31.12. - Práce z domova nebo z jakéhokoliv místa na světě se stane do roku 2024 standardem pro dvě miliardy lidí, tedy polovinu pracující populace. „Lidstvo již několik posledních let směřuje k budoucnosti vzdálené práce. Často opovrhovaní digitální nomádi byli jednoduše jen prvními, kteří tuto myšlenku adoptovali. Celosvětová pandemie ukázala řadě dalších firem a lidí, že dokážou pracovat často efektivněji, ať už doma nebo na chatě. Jsem přesvědčený, že mnoha lidem již bleskla hlavou myšlenka, že když to zvládli z domova, zvládli by pracovat i od moře nebo z Alp. Systém práce se změní, kanceláře ztratí svůj dnešní archaický význam,“ uvedl podnikatel Jiří Opletal, který se dříve věnoval importu čínských smartphonů, dnes vede vlastní firmu CoworkBo­oking.com. Spouští službu pro firmy a spolu s předními českými konzultanty připravil e-book s praktickými tipy, jak efektivně nastavit vzdálenou spolupráci.

Zájem lidí o rozvoz jídla byl o letošních Vánocích rekordní. Na Dáme jídlo vzrostl počet objednávek na dvojnásobek.

31.12. - Zájem Čechů o rozvoz jídla byl letos na Štědrý den dvakrát větší než loni. Ve srovnání s rokem 2018 vzrostl počet objednávek dokonce na čtyřnásobek. Data společnosti Dáme jídlo, největší české platformy, která partnerům z řad restaurací a obchodů přivádí zákazníky a pomáhá jim se správným komerčním nastavením a efektivností rozvozu, dále ukázala, že ve vánočních objednávkách i na Štědrý den převažovala pizza. Její podíl byl ale ve srovnání s běžnými dny nižší. Lidé naopak častěji volili českou kuchyni, výjimkou nebyl ani rozvoz tradičního kapra či řízku s bramborovým salátem. Vyšší zastoupení měl na Štědrý den v objednávkách také alkohol, mimo jiné například české pivo.

Společnost cargo-partner v roce 2020 spojila síly s mnohými sociálními iniciativami po celém světě

31.12. - Během minulého roku se cargo-partner, mezinárodní poskytovatel přepravních a info-logistických služeb účastnil celé řady charitativních a sociálních projektů s cílem pomoci těm, kteří jsou nejvíce zasažení pandemii koronaviru. V rámci své komplexní strategie udržitelnosti společnost cargo-partner navázala na své dlouholeté partnerství s charitativními organizacemi po celém světě s cílem pomoci těm, kteří to potřebují.

spinner