Spedice, logistika

​DACHSER zorganizoval třicátý charterový let

21.5. – Od začátku koronavirové krize na konci února zorganizoval mezinárodní logistický provider DACHSER již třicet charterových letů, kterými pro své zákazníky přepravil přes 60 milionů respirátorů a lékařského vybavení, jako jsou osobní ochranné pomůcky a ochranné rukavice. Na konci dubna DACHSER zorganizoval poprvé ve své historii osm charterových letů v jednom týdnu, tři z toho na trase Hong Kong – Los Angeles.

​Úklid ve skladech DHL převezmou roboti Neo od firmy Avidbots

21.5. – Logistická společnost DHL a firma Avidbots, jejíž roboti zvyšují lidský potenciál v každodenním životě, rozšířily své partnerství. V jeho rámci budou ve skladech, logistických centrech a terminálech na celém světě využíváni roboti Neo pro čištění podlah. DHL a Avidbots společně vybaví velkou část z tisíců provozoven DHL v 220 zemích a teritoriích nejvyspělejším nástrojem pro automatizaci čištění podlah. Chybět nebude ani Česká republika. Nové partnerství navazuje na dřívější spolupráci, dohodnutou v roce 2019 mezi společnostmi Avidbots a DHL pro území Severní Ameriky.

Linde Material Handling uspořádala svou první on-line konferenci pro zákazníky

20.5. – Společnost Linde Material Handling Česká republika s ohledem na opatření proti šíření nemoci Covid-19 a vzhledem k nutné ochraně svých zaměstnanců a obchodních partnerů přišla s novým přístupem a uspořádala svou první on-line zákaznickou konferenci. Navázala tak na tradici pravidelných setkání se zákazníky. Čelní představitelé společnosti představili českému trhu nejnovější generaci vozíků H20–H35 s hydrostatickým pohonem. Dalšími diskutovanými tématy byla moderní intralogistická řešení včetně automatizace, bezpečnost provozu ve skladech a možnosti moderního energy managementu.

Kostra dinosaura cestovala ze Švýcarska do Nizozemska

19.5. – Unikátní prehistorický náklad přepravila logistická společnost DB Schenker (video z přepravy). Kosti dlouhokrkého dinosaura byly ze švýcarského muzea Sauriermuseum Aathal přepraveny do preparační laboratoře kolegů v Oertijdmuseum Boxtel v Nizozemska (. Zde bude několik tisíc dílů kostry diplodoka (diplodocus), která nese jméno Aurora, složeno a vystaveno v životní velikosti. Vědci předpokládají, že půjde o nejkompletnější exemplář diplodoka v Nizozemsku, a dokonce může jít o dosud neznámý druh.

Vládní nařízení mají negativní dopad na nové developerské projekty

19.5. – Vzhledem k vládním nařízením, která mají negativní vliv na cash-flow bank (například zmrazení hypoték bez nutnosti prokázání reálného dopadu na možnost plateb), začínají být banky v České republice obezřetnější k financování spekulativní výstavby. Začíná se tak opakovat stejná situace jako po celosvětové finanční krizi roku 2008, kdy v následujících letech 2009–2013 zůstala celá řada developerských projektů tzv. na papíře a výstavba se opět rozjela až od roku 2014.

​Doručování do domu bude i po krizi zřejmě na vzestupu, hrozí další zahuštění provozu

Tak jako všechny oblasti života zasáhla současná pandemie, nejinak je tomu i v oblasti city logistiky. Pokud bychom ji chápali pouze jako doručování v rámci „poslední míle“ ve městech, lze říci, že ze dne na den, kdy byla uzavřena větší část kamenných obchodů, se zásadně proměnily distribuční řetězce v maloobchodu, protože e-shopy a na ně vázané kurýrní a balíkové služby naopak omezeny nebyly.

​Food Logistics a e‑commerce: Čas nových výzev i rizik

Rostoucí úlohu, kterou v čase koronakrize sehrávají společnosti zaměřené na distribuci potravin a e‑commerce, pro ně znamenaly v mnoha případech změnu chování a aktivit. Na to, jak je nynější situace zasáhla, jsme se zeptali významných firem v těchto oborech. Na otázky odpověděli Jan Pihar, generální ředitel DACHSER Czech Republic, Miroslav Uďan, CEO, Shoptet.cz, Lutfia Volfová, oddělení externí komunikace Globus ČR, Zdeňka Svoboda Kuhnová, Head of PR Rohlík.cz, Zuzana Holá, tisková mluvčí Lidl, Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert, a Ania Cingrošová, marketingová manažerka českého fintech startupu Twisto.

​Koronakrize dostala do popředí Food Logistics, lidé objevili výhody rozvážky až do domu

Aktuální koronavirová krize přinesla velký nápor na potravinové řetězce, které nouzová opatření vlády nezavřely. Zatímco prodejny non‑food musely s vyhlášením nouzového stavu, až na výjimky, zůstat zavřené, potravinářské prodejny, drogerie a on-line prodej měly co dělat, aby zvládly nápor zákazníků. Pandemie však zároveň přiměla mnoho lidí k tomu, aby nenavštěvovali obchody, ale nechali si zboží přivést přímo domů. A výrazně se tento trend objevil opět v potravinách – zájem Čechů o jejich dovážku se výrazně zvýšil.

​Co přinesl duben v dopravě

Následky virové pandemie staví celý logistický sektor ve světě před velké finanční problémy. Ovšem některé podniky byly ekonomicky lépe připraveny na krizi než jiné, jak ukazuje analýza úvěrové schopnosti od institutu Creditreform, jednoho z vedoucích poskytovatelů hospodářských informací. Tiskový mluvčí institutu kupříkladu nedávno uvedl, že dopravní a logistická branže patřily již před virovou krizí ke krizově náchylným oblastem hospodářství.

Balíková přeprava v koronavirové době trhá rekordy, GLS posiluje hlavní linky nákupem nových kontejnerů

17.5. – Objemy balíků v posledních týdnech překonávají rekordy. Na zvýšenou poptávku je balíkový přepravce GLS připraven a v těchto dnech přebírá 200 nových jumbo kontejnerů určených pro hlavní linky v regionu východní Evropy. V Česku přibude 35 těchto speciálních výměnných nástaveb, které mají zabudovanou mezipodlahu na ochranu malých a křehkých balíků.

spinner