Spedice, logistika

​E-commerce snižuje podle zprávy Prologis Research a MIT uhlíkovou stopu maloobchodu

​E-commerce snižuje podle zprávy Prologis Research a MIT uhlíkovou stopu maloobchodu Premium

22.1. V důsledku takzvané „stay-at-home“ ekonomiky byla sváteční sezóna roku 2020 pro e-commerce rekordní. Nová studie  MIT Real Estate Innovation Lab „Logistické nemovitosti a e-commerce snižují uhlíkovou stopu maloobchodu“ poukazuje na hmatatelné přínosy on-line nakupování pro životní prostředí.

​DACHSER opět jedničkou ve sběrné službě v Německu

22.1. – Mezinárodní logistický provider DACHSER obhájil svoji přední pozici na německém logistickém trhu. Uvedl to žebříček TOP 100 v logistice 2020/2021, který zveřejňuje Fraunhoferův institut a jeho Centrum pro aplikovaný výzkum v oblasti Supply Chain Services ve spolupráci s oborovým magazínem DVZ a Německou logistickou asociací (BVL).

​GEFCO od ledna zajišťuje kompletní logistiku vozů značky Subaru v ČR

20.1. – Společnost GEFCO rozšiřuje své klientské portfolio smlouvou se značkou Subaru. Kompletuje tak portfolio značek skupiny Emil Frey v České republice.

Zájem o outsourcing logistických služeb u průmyslových nemovitostí roste

19.1. – Na trhu průmyslových nemovitostí roste zájem o outsourcing logistických služeb. Především díky flexibilitě se zákazníci nemusí dlouhodobě vázat a mohou přizpůsobit rozsah skladování a souvisejících služeb svým aktuálním potřebám. To se ukazuje v dnešní dynamické době jako jedna ze zajímavých konkurenčních výhod. V reakci na tento trend založila 108 Agency nové oddělení, které má na starost výhradně zprostředkování logistických služeb.

Přepravci hlásí rekordní sezonu. PPL doručila 10 milionů zásilek

17.1. – Pandemie změnila život a chování lidí. Ti se naučili více nakupovat online, od podzimu tak e-shopy zažívaly sezonní žně – a to nejen díky akci Black Friday, Vánocům, ale i podzimnímu lockdownu. Přepravní společnost PPL tak hlásí rekordní sezonu. Pokračuje i trend doručování zásilek přímo do výdejního místa.

Petr Škapa (Svaz spedice a logistiky ČR) pro DN: Dohoda o Brexitu usnadnila situaci, stále však zůstává mnoho nejasností

16.1. – Dopravní noviny uspořádaly na přelomu roku společně se Svazem spedice a logistiky (SSL) on-line seminář k problematice Brexitu. Na aktuální situaci po dosažení dohody o pobrexitových vztazích jsme se zeptali jednoho z organizátorů semináře Petra Škapy, vedoucího pracovní skupiny pro celní náležitosti SSL a vedoucího oddělení metodiky celního řízení ve společnosti PST CLC. Celý rozhovor přinášíme v tištěném vydání Dopravních novin, které právě vyšlo. 

​Do vedení HR pražského ShipMonku nastupuje Barbora Habětínková, přichází z Rohlíku

15.1. – Logistická společnost ShipMonk, která nedávno ohlásila prodej minoritního podílu investorům z Summit Partners za více než 6 miliard korun, začíná intenzivněji rozvíjet a budovat své Research and Development centrum v Praze. Právě na tomto úkolu se bude podílet i její nová posila, Barbora Habětínková, která do ShipMonku přestoupila z Rohlik.cz. Její hlavní zodpovědností bude zastřešení veškeré HR agendy v pozici HR manažerky. 

Zásilkovna ukončuje spolupráci s Českou poštou

13.1. - Zásilkovna, přední česká logisticko-technologická firma, ukončuje k 31. lednu 2021 spolupráci se společností Česká pošta. Hlavním důvodem rozhodnutí o ukončení spolupráce je dlouhodobá nespokojenost s kvalitou služeb České pošty a neustálé jednostranné zvyšování jejích cen. Zásilkovna zajišťovala pro Českou poštu službu takzvané první míle. Internetové obchody tak mohly podávat zásilky určené pro doručení Českou poštou na kterémkoliv výdejním místě Zásilkovny v ČR a Zásilkovna poté tyto zásilky konsolidovala a předávala Poště na jejích hlavních třídících depech. V roce 2020 takto Zásilkovna České poště předala 600 000 zásilek.

Balíkový přepravce GLS kvůli poptávce rozšíří centrum v Jihlavě

12.1. – Balíkový přepravce GLS rozšíří mezinárodní třídicí centrum v Jihlavě, aby už během letošních Vánoc mohl zvýšit objem zpracovaných zásilek o polovinu. Do podzimu přistaví halu za 12 milionů eur (v přepočtu za víc než 300 milionů korun) a plánuje další rozšíření areálu. Stavbu nové haly firma slavnostně zahájila v tomto týdnu. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

​Dáme jídlo: Na Silvestra a Nový rok počet objednávek vzrostl meziročně až na dvojnásobek

10.1. – Češi i v poslední den roku 2020 nedali dopustit na jídlo z restaurací. Svůj oblíbený pokrm si ale i vzhledem k okolnostem nechávali více než kdy dřív dovézt až domů. Počet objednávek prostřednictvím platformy Dáme jídlo tak na Silvestra meziročně vzrostl na více než dvojnásobek. Zvýšený zájem o rozvoz byl patrný i na Nový rok. Mezi pokrmy byla i nadále nejžádanější pizza, její podíl však rok od roku klesá. Výrazně se naopak zvýšil podíl české kuchyně. V nabídce tak nechyběla například ani tradiční novoroční čočka na kyselo s uzeným masem či sázeným vejcem a kyselou okurkou.

spinner