Spedice, logistika

​Element Logic získal certifikaci Great Place to Work, nově také v České republice

2.2. – Společnost Element Logic opět prokázala, že je skvělým místem pro práci, a kromě obhajoby certifikace Great Place to Work v 7 státech světa ji nově získala v České republice. První a největší partner systému AutoStore zaznamenal v průběhu let výrazný růst a v současné době působí po celém světě s více než 900 zaměstnanci, v České republice je to 13 zaměstnanců.


​P3 Logistic Parks loni v ČR podepsala více než 70 nájemních smluv

1.2. – V průmyslových parcích P3 bylo v loňském roce pronajato 270 585 metrů čtverečních. Sektorem, který se mezi poptávkami vyskytoval nejčastěji, byla logistika, která nakonec tvořila zhruba třetinu všech podepsaných smluv. Developer, vlastník a správce průmyslových nemovitostí loni zároveň vystavěl šest nových budov v Lovosicích, Myslince u Plzně i Ostravě, a další čtyři čekají na dokončení v letošním roce.

Odložená platba ochrání před podvodníky i ty, kteří nechtějí platbu vůbec odkládat

1.2. – Nejen pohodlné placení, ale především bezpečnost. Situace v české e-commerce výrazně mění vnímání funkce odložených plateb – jejich obliba meziročně opět vzrostla, a to takřka o pětinu. Z dat Skip Pay, jednoho z největších českých poskytovatelů této služby, vyplývá, že v průběhu Vánoc využívalo odloženou platbu dokonce až 47,5 % zákazníků i jako pojistku bezproblémového nákupu. Pomohlo také to, že odložená platba začíná zajímat i menší e-shopy, které si své jméno teprve budují: jejich zájem o tuto službu podle dat Skip Pay meziročně stoupl až čtyřnásobně.

​Průmyslový development bude charakterizovat udržitelnost, silná poptávka ze sektoru automotive a rozvoj regionů

1.2. – Developerská společnost Panattoni dokončila v loňském roce přes 210 000 metrů čtverečních průmyslových ploch, ve výstavbě má aktuálně navíc téměř 386 500 metrů čtverečních. V obou parametrech je na prvním místě mezi všemi průmyslovými developery v Česku. Mezi nové nájemce dokončených Panattoni parků se zařadily přední společnosti jako Jungheinrich, Shipmonk, Shape Corp. nebo Panasonic. Do svého portfolia Panattoni připsala tři projekty s hodnocením na nejvyšší úrovni Outstanding dle přísné mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction, čímž upevnila svoji pozici lídra udržitelné průmyslové výstavby v Česku. Téma udržitelnosti bude vládnout i dalším rokům průmyslového rozvoje.

​Baoli představuje novou řadu elektrických vysokozdvižných vozíků KBE 18-20 Li

31.1. – Baoli, světový výrobce vysokozdvižných vozíků, který je součástí skupiny KION Group, představuje novou řadu elektrických vysokozdvižných vozíků KBE 18–20 Li, která nabízí nejprogresivnější a nejpokročilejší technologii lithium-iontových baterií. Tento nejnovější přírůstek do produktového portfolia poskytuje zákazníkům Baoli v oboru manipulace s materiálem významná zlepšení z pohledu efektivity a produktivity.

​Společnost DHL Group si zajistila zelenou elektřinu z větrné farmy RWE

31.1. – Společnost DHL Group podepsala s firmou RWE Supply & Trading dlouhodobou smlouvu o dodávkách elektrické energie. Uzavřená dohoda počítá s odběrem 104 GWh elektrické energie z obnovitelných zdrojů ročně od roku 2026. DHL Group tak dělá další krok k dosažení vlastních dekarbonizačních cílů. Elektrickou energii bude vyrábět větrná farma Kaskasi v německých vodách Severního moře, která byla zprovozněna na začátku roku 2023. Smlouva o odběru elektrické energie mezi společnostmi DHL Group a RWE byla uzavřena na deset let. Logistická společnost pokryje energií z větrné farmy Kaskasi přibližně 19 procent své současné spotřeby elektrické energie v Německu.

​Společnost C.S.CARGO koupila firmu PUMR & RYBA

31.1. – Dopravní a logistická společnost C.S.CARGO pokračuje v posilování své pozice na českém trhu. Společnost nově koupila stoprocentní podíl ve firmě PUMR & RYBA, TRANSPORT-SPEDITION, spol. s r. o., která se zabývá mezinárodní silniční dopravou a spedicí zaměřenou zejména na přepravu sypkých materiálů. Akvizice byla dokončena na konci roku 2023.

Cushman & Wakefield vítězem dvou kategorií ThePrime Real Estate Awards 2023

29.1. - V letošním druhém ročníku soutěže, jejíž výsledky byly vyhlášeny na galavečeru ThePrime Real Estate Gala 25. ledna 2024, získala realitně-poradenská společnost Cushman & Wakefield prvenství ve dvou kategoriích: Nejlepší zprostředkovatel pronájmů a Nejlepší agentura kapitálového trhu.

Přísnější ochrana zemědělské půdy významně ovlivní i trh průmyslových prostor

27.1. - Značný vliv na výstavbu výrobních a skladových nemovitostí v ČR bude mít novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou vloni v říjnu schválila vláda a s jejímž přijetím v Poslanecké sněmovně se počítá v prvních měsících letošního roku. Bude mít dopad na plánování a výstavbu průmyslových ploch, a to na půdě zařazené do I. a II. třídy ochrany (podle Bonitované půdně ekologické jednotky tzv. BPEJ). Novela zákona navrhuje zákaz využít zemědělskou půdu této kvality pro záměry výstavby obchodů nebo skladovacích ploch o rozsahu větším než jeden hektar a dále zákaz využít tyto půdy pro běžné fotovoltaické elektrárny.

Výsledky společnosti Prologis za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2023

26.1. - Celkové portfolio Prologis na území Evropy tvořilo loni na konci čtvrtého kvartálu 22,5 milionu metrů čtverečních, z toho se 4,92 milionu metrů čtverečních nacházelo na území střední Evropy. Celoe­vropská nájemní aktivita se během Q4 týkala 637 075 metrů čtverečních, z toho 348 367 metrů čtverečních na středoevropských trzích. Obsazenost portfolia činila 97,7%.

spinner