Spedice, logistika

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - duben 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA
ELA PODPORUJE KONFERENCI COASTLINK VE VELKÉ BRITÁNII
Konference proběhne 12. a 13. června v Southamptonu. Její zaměření udává již sám název, Budoucnost krátké námořní dopravy. Navazuje na spolupráci započatou v roce 2004, která se týkala setkávání profesionálů tohoto oboru, inovací a ekonomického i ekologického rozhodování pro vzájemný prospěch. 

Jan Kodada nově řídí marketing Gebrüder Weiss v Česku Premium

Jan Kodada nově řídí marketing Gebrüder Weiss v Česku

10.5. – Marketingový tým logistické společnosti Gebrüder Weiss v České republice posílil Jan Kodada, dosavadní obchodní ředitel. Nově je zodpovědný za rozvoj a řízení marketingového oddělení. „Mojí ambicí je posunout český Gebrüder Weiss blíže zákazníkům a zvýšit podíl logistických služeb s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl Jan Kodada.

Aktuality ze světa 19/2019 Premium

Aktuality ze světa 19/2019

10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Americký Kenworth testuje tahač Toyoty poháněný vodíkem. Výrobce nákladních automobilů Kenworth a firma Toyota North America vyvíjejí deset bezemisních tahačů Kenworth T680 poháněných vodíkovými elektrickými články Toyoty. Toto úsilí směrované na bezemisní nebo nízkoemisní nákladní techniku je podpořeno grantem CARB (California Air Resources Board) ve výši 41 milionů USD pro přístav Los Angeles. CARB je částí Kalifornských investic do klimatu – tamní iniciativou ke snižování emisí skleníkových plynů, posilování státní ekonomiky a zlepšování veřejného zdraví a prostředí – zejména ve znevýhodněných obcích. Partnery ve zmíněném programu jsou Toyota Logistics Services, UPS, TTSI a Southeren Countries Express. Tyto podniky budou provozovat tahače Kenworth T680 pro získávání údajů k dalšímu vývoji bezemisních pohonů. Pro komerční využití je také důležitý rozvoj vodíkové plnicí infrastruktury, rovněž podporovaný grantem. Program rozšíří množství a přístupnost plnicích stanic, přičemž první dvě už staví firma Shell. „Úsilí ve spolupráci mezi přístavem Los Angeles, firmami Kenworth, Toyota a Shell je klíčem k rozvoji technologie vodíkových článků v 8. třídě trucků,“ řekl Mike Dozier, hlavní manažer firmy Kenworth, s tím, že cílem je předvést a dále vyvinout pokrokové zero emisní pohony pro komerční vozidla.

Panattoni Europe zrekonstruuje výrobní halu v Plzni

7.5. – Jedna z nejlukrativ­nějších industriálních oblastí ve střední Evropě nabídne novou příležitost k rozvoji. Výrobce automobilových komponent Yazaki do konce letošního roku opustí halu na Borských polích v Plzni a stavitel průmyslových zón ji následně zrekonstruuje a nabídne novým nájemcům. Hala o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních vyniká svým umístěním v tradiční zavedené lokalitě nedaleko centra města, skvělým napojením na dopravní infrastrukturu a kvalitním strojírenským zázemím. Po rekonstrukci bude vhodná jak na high-tech výrobu, tak na plně automatizovanou logistiku.

Aktuality ze světa 18/2019 Premium

Aktuality ze světa 18/2019

3.5. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejneroví rejdaři zakládají v USA digitální asociaci. Námořní rejdařství A. P. Møller-Maersk, Hapag Lloyd, MSC a Ocean Network Express vytvořila Digitální kontejnerovou námořní asociaci (DCSA: Digital Container Shipping Association), kterou již schválila Federální námořní komise USA. Původní start loni v listopadu se začleněním CMA CGM byl následně odložen pro vládní zásahy prezidenta Donalda Trumpa. Nově jmenovaný ředitel Thomas Bagge, dřívější zaměstnanec Maersk Transport and Logistics řekl, že DCSA je neutrální nezisková organizace se zaměřením na spolupráci rejdařů cestou standardizace. Thomas Bagge má více než desetiletou zkušenost z jednání s představiteli multinacionálních organizací. Hlavní manažer DCSA uvedl: „Poprvé za 20 let se schází obor kontejnerových rejdařství kvůli společnému cíli dostat jej do digitální epochy. S úředním schválením za zády se těšíme, že asociace zahájí svou práci a začne spolupracovat s množstvím subjektů z celé odborné oblasti.“ Asociace uvádí, že „není jejím záměrem vyvinout nebo provozovat nějakou digitální platformu a vyměňovat jakékoli informace o obchodě či o konkurenci“. Cílem je rozvíjet IT a bezpečnostní standardy, což napomůže výměně údajů ku prospěchu celého oboru kontejnerové plavby, jeho partnerů a členů.

​Počet GLS ParcelShopů v Evropě vzrostl Premium

​Počet GLS ParcelShopů v Evropě vzrostl

29.4. - Nadnárodní přepravce GLS výrazně rozšířil svoji evropskou síť ParcelShopů. Ta se díky integraci španělské logistické společnosti Celeritas rozrostla o 1600 poboček a v celé Evropě tak nyní přesahuje počet těchto výdejních a podacích míst 20 tisíc. V České republice jich GLS provozuje přes 350, přičemž další pobočky neustále přibývají. Podle každoročních průzkumů společnosti vzrostlo využití výdejních míst jen v Česku během tří let o 63 %.

Aktuality ze světa 17/2019 Premium

Aktuality ze světa 17/2019

29.4. – LOGISTIKA – BVL vyznamenal autodopravce LKW Walter. Rakouský dopravní podnik LKW Walter obdržel ve Vídni počátkem dubna cenu udržitelné logistiky 2019 za projekt „Omezování nákladních aut na silnicích“ od spolkového společenstva Logistika (BVL). Společné vyznamenání od BVL Rakouska a BVL Německa oceňuje podniky z oboru a výzkumné projekty, které přinášejí pozitivní impulsy v oblastech ekologie, ekonomie a v sociálních věcech. LKW Walter organizuje především dopravy celovozových zásilek. Třetinu denních 6 000 transportů zajišťuje tento rodinný podnik v kombinované dopravě. V posledních čtyřech letech dlouhodobého projektu dokázal podnik z dolnorakouského Wiener Neudorfu převést více než 1,5 milionu silničních transportů na koleje a na krátkou námořní dopravu. Toto vedlo k rozhodnutí osmičlenné jury o udělení ceny. O cenu se ucházelo se svými projekty pro rok 2019 sedm podniků – z toho čtyř z Rakouska a tří z Německa. O udělování této ceny rozhodly svazy BVL před sedmi lety.

​Změny předpisů už platí, v Česku zatím nebyly zveřejněny

Již tři měsíce platí změny při přepravě nebezpečných věcí po železnici, které však v České republice dosud nebyly zveřejněny v nových vydáních předpisů. Naštěstí to není žádná katastrofa, protože do konce prvního pololetí letošního roku lze nebezpečné věci přepravovat nadále podle podmínek, které platily do 31. prosince 2018. A právě do konce června by mělo být ve Sbírce mezinárodních smluv vydáno i české znění předpisů pro přepravu nebezpečných věcí.

​Skupina loni zvýšila tržby o osm procent a přepravila 1,3 miliardy zásilek

Na 7,3 miliardy EUR, tedy asi 187 miliard Kč, zvýšila loni tržby přepravní skupina DPDgroup. Jedná se o osmiprocentní meziroční nárůst a podle údajů firmy se tržby během posledních deseti let navýšily dvojnásobně.

​Škodovky se brzy stanou novými doručovacími adresami

Pro mnoho zákazníků internetových obchodů se umístění a registrační značka jejich vozu mohou brzy stát novou doručovací adresou. ŠKODA AUTO DigiLab ve spolupráci s internetovými obchody Alza.cz a Rohlik.cz vyvíjí doručovací systém, v jehož rámci kurýr doručí zásilku přímo do zavazadlového prostoru vozu.

spinner