Spedice, logistika

DACHSER v České republice letos přepraví skoro 1,1 milionu zásilek

Další úspěšný rok má za sebou společnost DACHSER Czech Republic. Podle předběžných odhadů posilovala v obratu i v počtu realizovaných zásilek. Podařilo se jí uzavřít nové zakázky v oblasti kontraktní logistiky a zaznamenala navýšení poptávky po exportních přepravách sběrnou službou i celovozech. Na tiskové konferenci v Praze na začátku prosince oznámili výsledky generální ředitel DACHSER Czech Republic Petr Kozel a obchodní a marketingový ředitel firmy Jan Polter.

Co přinesl prosinec 2018 v dopravě

Závěr roku přinesl řadu událostí kolem krádeží zásilek z dopravních prostředků i ze skladů a také krádeží zboží včetně vozidel a nezřídka i za použití násilí. Bylo by milejší věnovat se na konci roku tématu pohodovějšímu, než je moderní loupežnictví. Avšak rádi ukážeme i to pozitivní – některé nové kroky, jak se touto situací do budoucna potýkat.

V P3 Prague Horní Počernice vyrůstá další hala Premium

V P3 Prague Horní Počernice vyrůstá další hala

8.1. – Japonský výrobce strojírenských součástek Advanex rozšíří svou výrobu do České republiky, konkrétně do logistického parku P3 Prague Horní Počernice. Výstavba haly na míru již začala už na podzim loňského roku a její dokončení se předpokládá letos na jaře.

Aktuality ze světa 1/2019 Premium

Aktuality ze světa 1/2019

4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.

KN PharmaChain otevřel v Lublani centrum pro globální logistiku Premium

KN PharmaChain otevřel v Lublani centrum pro globální logistiku

2.1. – Skupina Kuehne + Nagel otevřela v prosinci ve slovinské metropoli Lublaň nový sklad pro farmaceutické a zdravotnické produkty. Jde o jedno z největších zařízení svého druhu v globální síti KN PharmaChain. Centrum má výhodnou polohu nedaleko lublaňského mezinárodního letiště. Bude sloužit k celosvětové distribuci hotových produktů, současně ale bude využíváno ke skladování a distribuci surovin a látek pro farmaceutický průmysl.

Novou halu v Eastgate Park Prague obsadí Transconsult International Premium

Novou halu v Eastgate Park Prague obsadí Transconsult International

28.12. – Omezená možnost nové výstavby je v posledních letech jedním ze základních problémů dalšího rozvoje trhu industriálních nemovitostí. V rámci městských průmyslových zón se tento problém dramaticky násobí. Řešení spočívá především v revitalizaci brownfieldových areálů a zahušťování stávající výstavby. Příkladem je průmyslový areál Eastgate Park Prague, kde byla zahájena výstavba nové haly o rozloze asi 5 000 metrů čtverečních.

Aktuality ze světa 50/2018 Premium

Aktuality ze světa 50/2018

28.12. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Autonomně řízený finský trajekt. Finská státní trajektová společnost Finferries představila za technické pomoci Rolls-Royce podle firemních údajů první autonomně řízený trajekt. Jako předmět předvedení posloužil ostrovní trajekt Falco, který jezdí mezi frekventovanými místy Pargas a Nagu jižně od Turku. Komponenty pro autonomní řízení dodala Rolls-Royce Ship Intelligence. Během předvedení s 80 hosty na palubě byly objekty rozeznávány a objížděny úhybnými manévry za pomoci čidel a umělé inteligence, uvedli zástupci Finferries a Rolls-Royce. Při nasazení nového navigačního systému se trajekt Falco směroval automaticky. Zpětná plavba od 50 kilometrů vzdáleného Turku byla řízena dálkově. U Finferries byla již jednou využita loď z flotily jako technický předjezdec pro předvádění. Elektra platí za první finský trajekt s hybridním pohonem, při kterém jsou baterie nabíjeny pozemním proudem.

Konference SpeedCHAIN 2018 nabídla zajímavé diskuse i přehlídku nejnovějších trendů v logistice

Listopad, pražský Břevnovský klášter a SpeedCHAIN se staly stálicemi v diářích logistických odborníků. Letošní, třináctý ročník mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International si nenechalo ujít bezmála sedm stovek účastníků z osmi zemí. Program konference byl zaměřen na změny logistických procesů, které reflektují nástup kvalitativní změny dodavatelského řetězce v podobě Průmyslu 4.0, využití automatizace, umělé inteligence a Internetu věcí.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ

ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.

Tři čtvrtiny společností věří, že investice do pozemní dopravy přímo podpoří jejich růst

Společnost DHL v říjnu zveřejnila svou nejnovější zprávu s výsledky průzkumu z oblasti pozemní dopravy. Zpráva upozorňuje na fakt, že rychlý vývoj tohoto odvětví mění způsob uvažování přepravců při řešení dopravy. Globální průzkum mezi zákazníky dopravních společností a profesionály z provozu zjistil, že 83% firem je ochotno platit více za lepší služby s přidanou hodnotou, pokud jim poskytnou měřitelnou návratnost investic.

spinner