Spedice, logistika

​Novým generálním ředitelem DHL Express pro ČR bude Luděk Drnec

12.4. – Novým generálním ředitelem logistické firmy DHL Express pro Českou republiku bude od května Luděk Drnec. Ve funkci vystřídá Johna Cornishe, který bude ředitelem DHL Express pro střední Evropu. Firma to včera sdělila v tiskové zprávě.

Aktuality ze světa 14/2019 Premium

Aktuality ze světa 14/2019

8.4. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Silný pokles indexu kontejnerového překladu v únoru. Index kontejnerového překladu RWI – Leibnitzova institutu pro hospodářský rozvoj a Institutu ekonomiky námořní dopravy a logistiky (ISL) poklesl podle rychlých hodnocení na 133,9 bodu. Je to čtvrtý největší dosud zjištěný měsíční pokles. Ještě v lednu měl ukazatel hodnotu 138,2. Zejména výrazně poklesl překlad v čínských přístavech. Vývoj tam však byl ovlivněn svátky čínského Nového roku. Ten byl sice v zásadě brán v úvahu při propočtech indexu, avšak hodnocení vlivu je bráno se zvýšenou nejistotou. Rychlé hodnocení února je postaveno na údajích ze 41 přístavů, které představují 72 procent indexem zobrazovaného překladu.

​Největší změna nás v letošním roce čeká v oblasti zajištění celního dluhu

Brexit, nová obchodní dohoda mezi EU a Japonskem a elektronizace celního řízení. To jsou jen některá z aktuálních témat, o nichž jsme hovořili s vedoucím oddělení metodiky celního řízení ve společnosti PST CLC Petrem Škapou. V oboru se pohybuje víc než dvacet let a je také předsedou Celní skupiny Svazu spedice a logistiky. Proto už v úvodu našeho rozhovoru jasně, stručně a výstižně připomněl: „Celničina“ je o třech elementárních věcech: celní hodnotě, sazebním zařazení a původu zboží – a samozřejmě hlavně o lidech.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - březen 2019

SPEDICE

AFI – PŮL STOLETÍ ZASTUPOVÁNÍ ZÁJMŮ LETECKÉ SPEDICE

The Airfreight Institute (AFI) – pracovní orgán letecké spedice FIATA – dosáhl významného milníku, 50 let zastupování zájmů leteckých speditérů celého světa. FIATA vzpomene toto výročí na svém stém zasedání v Curychu 29. března. AFI urazil dlouhou cestu od svého založení v roce 1969 stejně jako spediční obor. AFI měl své první zasedání 17. července 1970. Ve stejném roce letadlo Boeing 747, populárně zvané Jumbo, absolvovalo svůj první komerční let. Zatímco již jen 540 těchto letadel zůstává nasazováno i v současnosti, AFI stále letí velmi vysoko při naplňování své mise zastupovat zájmy členů.

​Kühne + Nagel ČR má nového generálního ředitele

V lednu letošního roku převzal vedení české pobočky globálního logistického lídra Kühne + Nagel Miroslav Pudil, který ve společnosti pracuje víc než dvacet pět let.

​DACHSER opět první ve sběrné službě

V nejnovějším žebříčku Top 100 in European Transport and Logistics udržela společnost DACHSER svoji pozici na prvním místě ve sběrné službě v Německu a o jednu příčku se posunula v celkovém hodnocení německého trhu – nyní je logistickou společností se třetím největším obratem.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - únor 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

JARNÍ SVĚTOVÉ ZASEDÁNÍ FIATA BUDE 28. A 29. BŘEZNA 2019 V CURYCHU

Zasedání bude zaměřeno především na sektorovou politiku a nelze je srovnávat se světovým kongresem či regionálními konferencemi. V první den je na programu jednání o situaci v regionech – v Africe a na Středním východě, v Americe, Asii a Pacifiku a v Evropě. Zasednou rovněž pracovní skupiny pro právní záležitosti, bezpečnost, odbornou výchovu a multimodální dopravu.

​Cargo-partner otevře novou kancelář na letišti Budapešť Premium

​Cargo-partner otevře novou kancelář na letišti Budapešť

4.4. – Tento poskytovatel mezinárodní přepravy a logistických služeb v Maďarsku působí od roku 1994. U příle­žitosti svého 25. výročí otevře cargo-partner svou kancelář a sklad v nově postavené budově na letišti Budapešť. Dlouhodobý partner Letiště Ference Liszta bude jedním z prvních nájemníků centra „BUD Cargo City“, jehož výstavba začala v lednu 2019.

​Dachser loni v ČR zvýšil obrat o 11 procent na 2,9 miliardy Kč

3.4. – Logistická firma Dachser Czech Republic loni zvýšila obrat o 11 procent na 2,9 miliardy Kč. Počet odbavených zásilek v České republice vzrostl o 4,6 procenta na více než 1,1 milionu a jejich tonáž přesáhla 627 000 tun. Na zvýšení obratu se nejvíce podílely exportní přepravy sběrnou službou, celovozové přepravy i nové zakázky. Firma to včera uvedla v tiskové zprávě.

​P3 v loňském roce podepsala v průměru jednu novou nájemní smlouvu denně Premium

​P3 v loňském roce podepsala v průměru jednu novou nájemní smlouvu denně

3.4. – Dlouhodobý investor a developer průmyslových nemovitostí, společnost P3 Logistic Parks, hodnotí předcházející rok jako úspěšný – zčásti i díky strmému nárůstu poptávky po e-commerce službách, které pro svůj provoz potřebují strategicky umístěné sklady napříč Evropou. Klientské portfolio P3 se rozrostlo o 20 %, přičemž podíl retail nájemců poprvé v historii společnosti překonal 30 %. Zatímco na českém trhu průmyslových nemovitostí zabírají retail a e-commerce asi 15 %, v českých P3 parcích tvoří kamenné i internetové obchody téměř třetinu a v Praze dokonce až 44 % ploch.

spinner