Spedice, logistika

Aktuality ze světa 50/2018 Premium

Aktuality ze světa 50/2018

28.12. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Autonomně řízený finský trajekt. Finská státní trajektová společnost Finferries představila za technické pomoci Rolls-Royce podle firemních údajů první autonomně řízený trajekt. Jako předmět předvedení posloužil ostrovní trajekt Falco, který jezdí mezi frekventovanými místy Pargas a Nagu jižně od Turku. Komponenty pro autonomní řízení dodala Rolls-Royce Ship Intelligence. Během předvedení s 80 hosty na palubě byly objekty rozeznávány a objížděny úhybnými manévry za pomoci čidel a umělé inteligence, uvedli zástupci Finferries a Rolls-Royce. Při nasazení nového navigačního systému se trajekt Falco směroval automaticky. Zpětná plavba od 50 kilometrů vzdáleného Turku byla řízena dálkově. U Finferries byla již jednou využita loď z flotily jako technický předjezdec pro předvádění. Elektra platí za první finský trajekt s hybridním pohonem, při kterém jsou baterie nabíjeny pozemním proudem.

Konference SpeedCHAIN 2018 nabídla zajímavé diskuse i přehlídku nejnovějších trendů v logistice

Listopad, pražský Břevnovský klášter a SpeedCHAIN se staly stálicemi v diářích logistických odborníků. Letošní, třináctý ročník mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International si nenechalo ujít bezmála sedm stovek účastníků z osmi zemí. Program konference byl zaměřen na změny logistických procesů, které reflektují nástup kvalitativní změny dodavatelského řetězce v podobě Průmyslu 4.0, využití automatizace, umělé inteligence a Internetu věcí.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ

ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.

Tři čtvrtiny společností věří, že investice do pozemní dopravy přímo podpoří jejich růst

Společnost DHL v říjnu zveřejnila svou nejnovější zprávu s výsledky průzkumu z oblasti pozemní dopravy. Zpráva upozorňuje na fakt, že rychlý vývoj tohoto odvětví mění způsob uvažování přepravců při řešení dopravy. Globální průzkum mezi zákazníky dopravních společností a profesionály z provozu zjistil, že 83% firem je ochotno platit více za lepší služby s přidanou hodnotou, pokud jim poskytnou měřitelnou návratnost investic.

Pobočka DACHSER v Portu profituje z automatizace a napojení na evropskou síť

Portugalské Porto není jen místem, kde vzniká lahodné nasládlé víno, ale i jednou z šesti lokací v Portugalsku, kde působí logistická společnost DACHSER. A právě tamější logistické centrum měla možnost v říjnu navštívit skupina českých novinářů.

Linde představilo nové portfolio úzkých/kompaktních vozíků Premium

Linde představilo nové portfolio úzkých/kompaktních vozíků

27.12. – Společnost Linde Material Handling představila nové paletové a dvojité vysokozdvižné vozíky, které v sobě spojují kompaktní design, lepší výhled na náklad i vyšší uživatelský komfort. Jsou užší než europaleta a zajišťují efektivní a bezpečný provoz v omezených prostorech. Inovovaný design vozíku firma použila jak v modelech s chodící obsluhou, tak i u verzí se sklopnou stupačkou pro řidiče.

Logistickému start-upu DoDo pomůže v rozvoji innogy a Telefónica Premium

Logistickému start-upu DoDo pomůže v rozvoji innogy a Telefónica

18.12. – Start-up DoDo, který poskytuje kurýrní a osobní asistenční služby, dosáhl úspěchu na evropské start-upové scéně. Stal se totiž prvním českým projektem, který byl vybrán do renomovaného programu ScaleUp, jenž zaštiťuje Innovation Hub od innogy, start-upový startovač Catapult a rovněž světoznámá Wayra, start-upový inkubátor spadající pod Telefónicu.

Prologis Park Brno se rozšiřuje o druhou budovu Premium

Prologis Park Brno se rozšiřuje o druhou budovu

14.12. – V Jihomoravském kraji existuje stále vysoká poptávka po logistických nemovitostech. Proto společnost Prologis zahájila výstavbu druhé spekulativní budovy ve svém novém parku Prologis Park Brno. Budova, jejíž dokončení je plánováno na druhý kvartál příštího roku, nabídne logistické prostory na ploše 39 800 metrů čtverečních. Navržena byla tak, aby mohla být flexibilně rozdělena do menších jednotek s plochou již od 3 500 metrů čtverečních. Stejně jako všechny nové budovy společnosti Prologis pak i tato projde akreditací BREEAM.

Aktuality ze světa 48/2018 Premium

Aktuality ze světa 48/2018

7.12. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Zvýšení německého mýtného pro nákladní auta od 1. ledna. Jde o mýtné na dálnicích a spolkových silnicích. Spolková rada dala zelenou pro zvýšení, které bylo schváleno ve Spolkovém sněmu. Do kalkulací budou poprvé zahrnuty náklady na zatížení hlukem. Kromě toho se budou přísněji brát v úvahu třídy hmotností a větší zatížení silnic těžkými vozidly. Elektrovozidla jsou od poplatků osvobozena, vozidla na plynový pohon jen do konce roku 2020. Přes nové sazby mýtného a přes rozšíření mýtného na všechny spolkové silnice již od léta počítá vláda s budoucím průměrným příjmem 7,2 miliardy EUR za rok. Je to o 2,5 miliardy EUR více než dosud. K 1. červenci bylo mýtné rozšířeno z 2300 km spolkových silnic na jejich celkovou síť o rozsahu 39 tisíc km. Provozovatel mýtného Toll Collect upozornil, že od 1. ledna 2019 budou muset řidiči deklarovat na palubních jednotkách také třídy hmotnosti.

První absolventi VŠTE získali certifikát ELA Premium

První absolventi VŠTE získali certifikát ELA

6.12. – Prvních sedm absolventů magisterského studijního programu Logistika získalo na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické certifikáty Evropské logistické asociace. Jihočeská Technika je první veřejnou vysokou školou v Česku, která je může udělovat, neboť letos získala akreditaci Evropské certifikační rady pro logistiku (ECBL).

spinner