Spedice, logistika

Brexit bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi EU a Velkou Británií Premium

Brexit bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi EU a Velkou Británií

18.1. – Tzv. tvrdý brexit bez dohody s EU by omezil nejen část tuzemské nákladní dopravy směřující na britské ostrovy, ale významné logistické a obchodní komplikace by přinesl i farmaceutickým firmám. Znemožnil by totiž plynulý a oboustranný obchod s léky mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Zboží by nebylo možné dovážet ani vyvážet bez nově vydaných registrací a povolení k distribuci. Od března letošního roku tak může dojít k výraznému zpomalení toku zboží oběma směry, upozornil Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která v Česku poskytuje celní služby pro exportéry i dovozce.

Aktuality ze světa 2/2019 Premium

Aktuality ze světa 2/2019

11.1. – LOGISTIKA – Logistická společnost Gefco plánuje masivní expanzní krok, jenž má podniku umožnit vytvoření vedoucí tržní pozice v automobilové logistice a zpřístupnit další růstové možnosti. K tomu podnik spěje na burzu. Krátce před Vánoci proto požádal francouzský finanční dohled o vstup na burzu. Dosavadní většinový akcionář, Ruská státní dráha RŽD, chce snížit svůj podíl pod 50 %; francouzský výrobce aut PSA, který je držitelem 25% podílu, plánuje budoucí účast menší než 10 procent. Kdy půjde Gefco na burzu není ještě jasné. Závisí to od tržního prostředí, ůzných předpisových překážek a v neposlední řadě na povolení finančního dohledu. Generální ředitel Luc Nadal však označuje vyžádání vstupu na burzu u finančního dohledu za „důležitý milník“. RŽD vstoupila do Gefca v roce 2012 a převzala tehdy podíl 75 procent. V minulých letech Gefco expandovalo do dalších logistických oblastí vedle automobilové logistiky. V roce 2015 koupil logistickou společnost IJS Global. V minulém roce vytvořil podnik ve čtyřech oblastech obrat 4,4 miliardy EUR. Celkem 56 procent z toho připadlo na oba nejdůležitější zákazníky PSA a Opel-Vauxhall. Jejich podíl však soustavně klesá. Operativní zisk EBIT dosáhl 139 milionů EUR, zisková marže byla 3,1 procenta.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2018

SPEDICE

Světová asociace spedičních svazů – FIATA

VÝHLED 2019 PRO MEZINÁRODNÍ SPEDICI A LOGISTIKU

Pohledem na příští rok se zabýval v minulých dnech prezident FIATA Babar Badat. Již rok 2018 přinesl řadu změn, jež budou bezpochyby pokračovat. Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se stává realitou a jejich vzájemný obchod se dostane pod nové celní tarify hodnocené miliardami dolarů. Transpacifické dodavatelské řetězce a obchodní trasy budou čelit velkým výzvám a budou mít dopad na tento sektor. 

Studie odhaluje úspěšné strategie pro logistiku poslední míle

Rostoucí urbanizace zvyšuje komplexnost logistiky poslední míle a zásadním způsobem ovlivňuje úspěšnost internetových obchodů. Tak zní závěry nového výzkumu společnosti DHL a společnosti Euromonitor, která se zabývá výzkumem trhu.

DACHSER v České republice letos přepraví skoro 1,1 milionu zásilek

Další úspěšný rok má za sebou společnost DACHSER Czech Republic. Podle předběžných odhadů posilovala v obratu i v počtu realizovaných zásilek. Podařilo se jí uzavřít nové zakázky v oblasti kontraktní logistiky a zaznamenala navýšení poptávky po exportních přepravách sběrnou službou i celovozech. Na tiskové konferenci v Praze na začátku prosince oznámili výsledky generální ředitel DACHSER Czech Republic Petr Kozel a obchodní a marketingový ředitel firmy Jan Polter.

Co přinesl prosinec 2018 v dopravě

Závěr roku přinesl řadu událostí kolem krádeží zásilek z dopravních prostředků i ze skladů a také krádeží zboží včetně vozidel a nezřídka i za použití násilí. Bylo by milejší věnovat se na konci roku tématu pohodovějšímu, než je moderní loupežnictví. Avšak rádi ukážeme i to pozitivní – některé nové kroky, jak se touto situací do budoucna potýkat.

V P3 Prague Horní Počernice vyrůstá další hala Premium

V P3 Prague Horní Počernice vyrůstá další hala

8.1. – Japonský výrobce strojírenských součástek Advanex rozšíří svou výrobu do České republiky, konkrétně do logistického parku P3 Prague Horní Počernice. Výstavba haly na míru již začala už na podzim loňského roku a její dokončení se předpokládá letos na jaře.

Aktuality ze světa 1/2019 Premium

Aktuality ze světa 1/2019

4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.

KN PharmaChain otevřel v Lublani centrum pro globální logistiku Premium

KN PharmaChain otevřel v Lublani centrum pro globální logistiku

2.1. – Skupina Kuehne + Nagel otevřela v prosinci ve slovinské metropoli Lublaň nový sklad pro farmaceutické a zdravotnické produkty. Jde o jedno z největších zařízení svého druhu v globální síti KN PharmaChain. Centrum má výhodnou polohu nedaleko lublaňského mezinárodního letiště. Bude sloužit k celosvětové distribuci hotových produktů, současně ale bude využíváno ke skladování a distribuci surovin a látek pro farmaceutický průmysl.

Novou halu v Eastgate Park Prague obsadí Transconsult International Premium

Novou halu v Eastgate Park Prague obsadí Transconsult International

28.12. – Omezená možnost nové výstavby je v posledních letech jedním ze základních problémů dalšího rozvoje trhu industriálních nemovitostí. V rámci městských průmyslových zón se tento problém dramaticky násobí. Řešení spočívá především v revitalizaci brownfieldových areálů a zahušťování stávající výstavby. Příkladem je průmyslový areál Eastgate Park Prague, kde byla zahájena výstavba nové haly o rozloze asi 5 000 metrů čtverečních.

spinner