Spedice, logistika

​Analytici: Zpoplatnění emisí z dopravy a vytápění budov je logický krok

8.7. – Zavedení systému emisních povolenek pro pohonné hmoty v silniční dopravě a pro vytápění budov v EU je logickým krokem pro dosažení unijních klimatických cílů, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Pohonné hmoty a ceny vytápění se zdraží, avšak nebudou podle nich likvidační. Europoslanci schválili zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy v roce 2023, nový systém stanoví cenu emisí skleníkových plynů z těchto odvětví v roce 2027. Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent oproti roku 1990.


​DHL představuje čtyři možnosti pro zvýšení odolnosti dodavatelských řetězců firem

7.7. – Vzhledem k nejnovějšímu vývoji, který přináší například geopolitické krize, zaměřují společnosti ve stále větší míře svou pozornost na diverzifikaci svých dodavatelských řetězců. A přesto pro tento proces dodnes neexistuje žádná jednoznačná definice a komplexní model. Společnost DHL se proto spolu s předními akademickými pracovníky postavila k této výzvě čelem a v aktuální zprávě DHL o trendech s titulem Diverzifikace dodavatelského řetězce předkládá novou definici a mnohostranný model.

eToro: Ceny nákladní dopravy prudce rostou, zdražování v obchodech je na obzoru

6.7. – „Ceny námořní přepravy již řadu týdnů rostou. Průměrné náklady na přepravu kontejneru jsou nyní o více než 250 % vyšší než před rokem. A ceny by mohly růst i nadále, což by mohlo značně zatížit obchod a boj s inflací. Za mnohé výrobky zaplatíme více a klesnou i zisky maloobchodníků. Na druhou stranu z toho těží lodní společnosti, přičemž akcie společnosti Maersk minulý týden vzrostly o více než 8 %.“ Uvedl to Paweł Majtkowski, Analytik společnosti eToro, jehož komentář přinášíme v původním znění.

​Gekkon International se chystá vstoupit na trh s automatizací intralogistiky

3.7. – Rok 2024 se pro českou společnost Gekkon International nese ve znamení zvyšování obratu a implementace inovací, což koresponduje se stanovenými cíli. V porovnání prvních pěti měsíců firma oproti stejnému období loňského roku zvýšila obrat o 25 procent. Gekkon International aktuálně vyvíjí aplikaci v rámci projektu Heli Power System. Novinkou je, že Heli v Číně koupila výrobce autonomních AGV vozíků, společnost Efork, a již teď jsou tam realizovány velké projekty v rámci skladů a logistických center. Efork se zabývá i výrobou a dodávkami automatických skladů. S vedením Heli zástupci společnosti Gekkon International domluvili, že budou průkopníkem v dodávkách této automatizace do Evropy.

GXO podepisuje první víceletou smlouvu s Agility Robotics

2.7. – GXO Logistics, největší světový poskytovatel smluvní logistiky, a Agility Robotics, tvůrce předního dvounohého mobilního manipulačního robota (MMR) Digit, v pátek oznámily, že podepsaly víceletou smlouvu o zahájení nasazení Digitu v logistických operacích společnosti GXO. Tato dohoda, která navazuje na pilotní testování konceptu na konci roku 2023, je prvním formálním komerčním nasazením humanoidních robotů v tomto odvětví a prvním nasazením humanoidních robotů v rámci služby Robots-as-a-Service (RaaS).

​Evropské obalové sympozium představilo německý registr LUCID a zákaz smršťovacích folií na zavazadla

30.6. – Dne 27. června v Praze proběhlo první Evropské obalové sympozium, které přineslo zajímavé novinky ze světa obalové legislativy. Kromě zástupců české vlády zde vystoupila řada odborníků. Dlouhou diskuzi o obalové legislativě vyvolala například Gunda Rachut z Foundation Central Packaging Register, představitelka německé obalové legislativy, jež promluvila mimo jiné o ústředním registru obalů LUCID, do něhož se musí registrovat každý výrobce, který chce své zboží uvést na německý trh.

​Echo Labs by FERCAM & DACHSER: Nezisková společnost s novou strukturou

30.6. – Společnost Dachser & Fercam Italia získala 50 procent akcií společnosti FERCAM Echo Labs. Tato nezisková společnost, která se věnuje upcyklaci logistického odpadu, bude nadále působit pod názvem „Echo Labs by FERCAM & DACHSER“.

​Společnost DHL Supply Chain investuje do udržitelných paliv, aby snížila emise oxidu uhličitého

29.6. – Společnost DHL Supply Chain otestovala využití zkapalněného biometanu (bioLNG) a hydrogenovaných rostlinných olejů (HVO100) v reálném provozu. Do testu bylo zapojeno pět tahačů s návěsem. Vozidla se pohybovala na svých pravidelných dálkových trasách do Německa a Maďarska. Během tříměsíčního testování byla v případě bioLNG průměrná úspora emisí CO2e 80 %, u HVO100 88 %.

​Pro zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky jsou tři čtvrtiny Středočechů

28.6. – 74 procent obyvatel Středočeského kraje podporuje zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky. Podpora kopíruje naladění celé České republiky, kde jsou pro zavedení systému záloh tři čtvrtiny populace. Ve chvíli, kdy Středočeši ví, že dojde k opakované recyklaci obalů, je pro systém záloh dokonce 9 z 10 z nich. Vysokou podporu má zálohování také ve všech dalších krajích České republiky. Potvrdil to červnový průzkum společnosti Ipsos. Chuť zálohovat nápojové obaly je v Česku vysoká dlouhodobě. Lidé oceňují především zajištění opakovaného využívání zálohovaných obalů do nových PET lahví a plechovek a motivaci k ekologičtějšímu chování.

​V Plzni se uskutečnil 23. ročník konference Trends in Automotive Logistics

27.6. – Jak se dostat do rychlého pruhu digitalizační dálnice, udržet tempo s novými trendy v logistice a zároveň zachovat klidnou hlavu? Své recepty představili řečníci na 23. ročníku konference Trends in Automotive Logistics, kterou pořádala 18. června v Plzni společnost Aimtec ve spolupráci s DTIHK a IHK Regensburg. Na pódiu konference zaznělo zamyšlení nad digitální transformací dodavatelských řetězců, zkušenosti z průmyslové praxe a tipy na udržení digitálního well-beingu.

spinner