Letecká doprava

Letiště v Brně odbavilo v létě rekordních 226 tisíc lidí

28.11. – Brněnské letiště letos v červenci i v srpnu zaznamenalo rekordy v počtu odbavených cestujících. Charterovými lety cestovalo na dovolené o 40 procent více lidí než loni, v součtu s pravidelnými linkami 226 tisíc. Přes léto měly v Brně základnu čtyři letadla společnosti Travel Service, která obsluhovala 20 destinací, uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina.

Stavba nové ranveje pražského letiště by měla začít za čtyři roky

23.11. – Stavba nové paralelní dráhy pražského letiště by měla začít v roce 2022 a trvat by měla zhruba čtyři roky. O termínech se však definitivně rozhodne až v příštím roce podle analýzy budoucího vývoje v letecké dopravě. Provozní kapacity letiště by se díky nové dráze měly zvýšit o tři až čtyři miliony cestujících na 21 milionů odbavených pasažérů za rok. Uvedl to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Letiště zároveň uvítalo rozhodnutí soudu, který zamítl stížnosti kritiků výstavby. Její odhadovaná cena je devět miliard Kč.

Aktuality ze světa 45-46/2018 Premium

Aktuality ze světa 45-46/2018

23.11. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Švédské Green Cargo je opět ve ztrátě. Rostoucí poruchy na infrastruktuře a nižší dopravní množství jsou hlavními důvody pro další slabé hospodářské výsledky švédského podniku železniční dopravy Green Cargo. Také ve třetím čtvrtletí letošního roku znamenal podnik nákladní dopravy operativní ztrátu ve výši 54 milionů SEK (5,1 milionu EUR). Ve srovnatelném období minulého roku bylo vykázáno plus 16 milionů SEK (1,5 milionu EUR). Čistý obrat poklesl o čtyři procenta na jednu miliardu SEK (96 milionů EUR). „Horké léto s častými požáry a vykolejeními vlaků náš podnik značně poškodily. Kromě toho se v tuto roční dobu méně dopravuje, což stahuje tržby směrem dolů,“ řekl dočasný generální ředitel Erik Johanson. Obchodní provoz dceřiného podniku v Norsku se po počátečních potížích stabilizoval. Green Cargo se chce dalšími opatřeními postarat o udržitelný vývoj hospodářských výsledků.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – říjen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

MEZINÁRODNÍ KONFERENCE O SUROVINÁCH EUMICON 2018 VE VÍDNI

ELA informovala o této akci, kterou podpořila a která se uskutečnila ve dnech 26. – 28. září. Uvádí, že technická revoluce přinese v nadcházejících dekádách řadu nových produktů a inovativních služeb. Tento vývoj ovlivní také zhodnocování surovin a navazující sektory. Proto evropská surovinová iniciativa EUMICON v partnerství se Spolkovým ministerstvem pro udržitelnost a turistiku Rakouské republiky uspořádala v rámci rakouského prezidentství v Radě Evropy EU letos na podzim ve Vídni surovinovou konferenci.

Konference se zúčastnili odpovědní pracovníci z hospodářství, vědy a surovinové politiky, jakož i z oblastí těžby a zpracování surovin.

Konference EUMICON se pokusila odpovědět na následující otázky: Jaké technologie a procesy budou utvářet naši budoucnost, jak můžeme pro tyto technologie budoucnosti zajistit know-how, jakou roli budou hrát minerální suroviny a inteligentní materiály a jaké politické, hospodářské a vědecké předpoklady se k tomu musí vyvinout?

V létě bylo na českých letištích odbaveno téměř 5,5 milionu cestujících

22.11. – Letecká sezona od července do září byla v Česku rekordní, odbaveno bylo 5,48 milionu cestujících, meziročně o 9,3 procenta víc. Po sedmi letech vzrostla i průměrná cena letenek, nyní dosahuje 9240 Kč, v prvním pololetí letošního roku byla pod 9000 Kč. Včera o tom v tiskové zprávě informoval letenkový portál Letuška.cz.

Czech Airlines Technics provádí údržbu letadel v novém hangáru Premium

Czech Airlines Technics provádí údržbu letadel v novém hangáru

19.11. – Czech Airlines Technics (CSAT), dceřiná společnost Letiště Praha, zahájila další sezonu údržby a oprav letadel. V areálu pražského letiště má k dispozici nový hangár pro traťovou údržbu. Vybudováním prostor naproti stávajícímu hangáru F se zvýšila kapacita také pro těžkou údržbu letadel. Za loňský rok provedli pracovníci přes 120 těchto revizí pro celou řadu leteckých společností. Do budoucna plánuje firma další investice do nových prostor, nákupu podvozkových sad nebo do certifikací na další typy letadel.

China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

16.11. – Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které patří rovněž České aerolinie. Včera to oznámilo vedení firmy. Dodalo, že dopravce hodlá posílit partnerství s americkou leteckou společností American Airlines, která je součástí konkurenční aliance oneworld. Zatím není jasné, zda China Southern Airlines hodlá do aliance oneworld vstoupit.

Aktuality ze světa 44/2018 Premium

Aktuality ze světa 44/2018

15.11. – SILNIČNÍ DOPRAVA – V německém svazu silniční dopravy BGL platí nové stanovy. Členové Spolkového svazu silniční nákladní dopravy a logistiky (BGL) schválili v minulých dnech jednomyslně nové stanovy a s nimi novou svazovou strukturu. Svaz bude do budoucna řídit dvoučlenné představenstvo: Dirk Engelhardta Adolf Zobel. Kontrolní funkci nebude mít presidium, ale dozorčí rada, složená se zástupců pěti zemských svazů. Současně řešil BGL generační výměnu. V Berlíně se rozloučil s dosavadním prezidentem A. Wandtem a čtyřmi viceprezidenty. S novou svazovou strukturou má být BGL ještě pružnější než dosud při stále rostoucích požadavcích. Zatímco například dosud se prezidium scházelo jednou měsíčně, nyní se bude dozorčí rada setkávat v závislosti na tématech. Dále chce svaz přinášet větší výsledky na politické úrovni, aby byl pro členy ještě zajímavější. Nové stanovy jsou jen prvním krokem. Dalším úkolem má být vytvoření aliance západoevropských svazů silniční nákladní dopravy v domě silniční dopravy v Bruselu. Rovněž se má zlepšit spolupráce se zemskými svazy a družstvy silniční dopravy.

Ve světě letos zkrachovalo přes 20 leteckých přepravců

13.11. – Ve světě letos zkrachovaly více než dvě desítky leteckých přepravců. Informoval o tom včera list The Wall Street Journal na svých internetových stránkách. Podle listu šlo většinou o menší evropské aerolinky, například skandinávskou společnost Primera Air, která byla nucena ukončit provoz začátkem října.

Z Brna se bude od dubna létat dvakrát týdně do Berlína

12.11. – Z Brna bude možné od dubna příštího roku létat do Berlína na letiště Schönefeld. Linku bude provozovat společnost Ryanair dvakrát týdně zatím pouze v letním letovém řádu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Denis Barabas. Po letech útlumu brněnského letiště se jeho možnosti znovu rozšiřují. Dopravce nabízí dlouhodobě linku na letiště Londýn Stansted a od konce října také do italského Bergama, jiný dopravce zajišťuje linku do Mnichova.

spinner