Letecká doprava

​Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard USD

31.1. – Americký výrobce letadel Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard USD (2,3 bilionu Kč). Ve čtvrtém čtvrtletí pak zisk a příjmy společnosti překonaly očekávání analytiků. Firma rovněž ve včerejším prohlášení zlepšila výhled zisku na letošní rok, hlavně díky růstu poptávky po letecké přepravě.

​Ryanair koupil zbývající podíl v aerolinkách Laudamotion

30.1. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair koupila zbývající čtvrtinový podíl ve své rakouské divizi Laudamotion, a je tak jejím 100procentním vlastníkem. Oznámily to včera rakouské aerolinky, cenu firmy nezveřejnily.

Aktuality ze světa 4/2019 Premium

Aktuality ze světa 4/2019

25.1. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Chystaná aliance přístavních terminálů v Hongkongu. Podniky Hongkong International Terminals, Modern Terminals, COSCO-HIT Terminals a Asia Container Terminals oznámily plán na vytvoření provozní dohody pod názvem Hong Kong Seaport Alliance. Komise Hongkongu pro hospodářskou soutěž odpověděla přednostně šetřením uvedeného návrhu, aby stanovila, zda není v rozporu s pravidlem hospodářské soutěže předcházejícím omezování a narušování konkurence. Přístavní aliance (Seaport Alliance) je společná provozní dohoda ke zlepšování celkové konkurenční schopnosti přístavu s celkovými 23 kotvišti a využíváním společného terminálového provozního systému. Bude-li dohoda schválena, čtyři podniky plánují zahájení činnosti v letošním roce. „Vytvoření Seaport Alliance dále posílí efektivnost, zvýší využití a zlepší celkové služby nabízené zákazníkům,“ řekl Gerry Yim, ředitel Hongkong International Terminal Limited. „Sea port Alliance zajistí, že přístav Hongkong zůstane oceňovaným přispěvatelem našemu hospodářství, a to jako zaměstnavatel i jako článek, který usnadní světový obchod.“ dodal.

​Letiště chce linky na Dálný východ, jedná v Japonsku nebo Indii

25.1. – Letiště Praha jedná s několika leteckými dopravci o nových dálkových linkách do řady destinací na Dálném východě. Prioritou jsou mimo jiné přímé linky do Tokia, Hongkongu nebo Dillí. Na podzim by se pak definitivně mělo rozhodnout o lince do Bangkoku. Řekl to šéf předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Letos přibudou do letového řádu například Newark nebo Casablanka.

​Plán slovenské vlády zřídit aerolinky si vyžádá vysoké náklady

24.1. – Zřízení národního leteckého přepravce na Slovensku by si vyžádalo značné náklady a firma by nejméně prvních pět let hospodařila se ztrátou. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechalo vypracovat slovenské ministerstvo dopravy. Vytvoření podmínek pro vznik národní letecké společnosti ve spolupráci s investorem slíbila vláda ve svém programovém prohlášení.

​Airbus hrozí odchodem z Británie v případě brexitu bez dohody

24.1. – Evropský výrobce letadel Airbus dnes varoval, že může svou výrobu křídel přesunout z Británie, pokud země odejde z Evropské unie bez dohody. Společnost v Británii zaměstnává 14 000 osob.

​Co přinesl rok 2018 v dopravě

Evropská unie formulovala začátkem roku 2018 své priority na období let 2018 a 2019. Hlavním předsevzetím byla jednotnější, silnější a demokratičtější unie. Její prohlášení obsahovalo sedm prioritních oblastí a 31 nových legislativních návrhů, jež by měly být přijaty do voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Jinak v praktickém životě dopravní sektory vcelku utěšeně prosperovaly také díky solidní světové hospodářské situaci. Problém především v Evropě měl sektor říční dopravy kvůli nebývalému nedostatku vody.

​Vídeňské letiště loni odbavilo rekordní počet pasažérů

23.1. – Vídeňské letiště loni odbavilo rekordních 27 milionů cestujících, což je téměř o 11 procent více než v předchozím roce. Letos očekává nárůst o dalších zhruba deset procent na 30 milionů cestujících. Oznámila to včera společnost Flughafen Wien, která je provozovatelem letiště. Po zahrnutí sesterských letišť v Košicích a na Maltě loni počet odbavených cestujících dosáhl 34,4 milionu.

​Letový provoz nad Českem loni vzrostl na rekordních 912 815 letů

23.1. – Letový provoz nad Českem byl v roce 2018 opět rekordní. Počet vzletů, přistání a přeletů letadel proti předchozímu roku vzrostl o 6,9 procenta na 912 815. Tuzemský vzdušný prostor tak každý den využilo průměrně 2500 letadel. Sdělilo to Řízení letového provozu (ŘLP). Čeští dispečeři loni v létě převzali řízení části letů z Německa.

Izraelský Ejlat má nové mezinárodní letiště

22.1. – U izraelského letoviska Ejlat na jihu Izraele bylo včera otevřeno nové mezinárodní letiště. Letiště Ilana a Asafa Ramonových v Negevské poušti má především povzbudit místní turistický ruch, ale mělo by být přínosem také pro sousední Jordánsko a Egypt. V dobách zostření blízkovýchodního konfliktu pak může sloužit jako náhradní letiště za telavivské letiště Bena Guriona, napsala agentura Reuters.

spinner