DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Letecká doprava

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty Premium

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty

11.5. – Státní podnik Řízení letového provozu ČR zahájilo další úspěšný projekt výcviku řídících letového provozu pro zahraničního klienta. Vedení podniku podepsalo rámcovou smlouvu s poskytovatelem letových provozních služeb na Maltě (Malta Air Traffic Services – MATS). V rámci projektu za více než 12 milionů Kč vyškolí české výcvikové středisko CANI (Czech Air Navigation Institute) v následujících třech letech dohromady 70 řídících letového provozu podle požadavků MATS.

Stávky přijdou Air France-KLM odhadem na 400 milionů €

10.5. – Letecká společnost Air France-KLM nově odhadla, že série stávek za vyšší platy, s níž se od února potýká její francouzská součást Air France, ji bude stát zhruba 400 milionů € (10,2 miliardy Kč). Včera to uvedla to mluvčí společnosti. Předchozí odhad činil 300 milionů € (7,7 miliardy Kč), doplnila agentura Reuters.

Aktuality ze světa 18/2018 Premium

Aktuality ze světa 18/2018

10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Tyrolsko s dalším blokovým odbavováním kamionů. Oznámila je tamní zemská vláda. První květnový čtvrtek od 5.00 hodin bylo možné odbavovat na rakousko-německé hranici maximálně 300 vozidel za hodinu směrem na Kufstein. Důvodem byl zákaz jízd nákladních vozidel s ohledem na italský svátek „Aniversariodella Liberazione“ (Den osvobození). Tyrolsko letos ještě plánuje dva tucty blokových odbavení. Země tak chce především reagovat na zákazy jízd o svátcích a rozmělnit dopravu na velmi používané brennerské trase. Důsledky opatření bývaly dosud dlouhé fronty vozidel na bavorské straně. Německé státní orgány proto protestují. Na vrcholovém jednání o Brenneru v únoru v Mnichově se ministři dopravy Německa, Rakouska a Itálie dohodli na silnějším převádění dopravy na železnici. Konkrétní opatření mají být přijata na druhém vrcholovém jednání 12. června v Bolzánu. Podle tyrolských údajů projelo loni sčítacím místem v Schönbergu 2,25 milionu nákladních vozidel, což je o 8 % více než v roce předchozím.

Komentář: Co přinesl březen 2018 v dopravě

Většina dopravních oborů prokázala za minulý rok dobré výsledky – především díky celkové dobré hospodářské situaci. Ale rozhodně to neopravňuje ke spánku na vavřínech. Ukazuje se, že řada oborů se hned od počátku roku 2018 zabývá svým dalším vývojem a řešením problémů. Některých aspektů si všimneme podrobněji. Nejdále se zdá být v tomto konání letecká doprava, a to hned na několika místech ve světě.

WIZZ Air staví v Budapešti nové výcvikové středisko Premium

WIZZ Air staví v Budapešti nové výcvikové středisko

2.5. – Ještě do konce letošního roku má v plánu společnost Wizz Air otevřít nové školicí středisko. Součástí tréninkového centra bude jeden pevný základový simulátor, stejně jako zcela nový trenažér pro nouzové evakuace v kabině a zařízení pro skutečné požární cvičení. Vedení firmy o tom informovalo v tiskové zprávě.

Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA

27.4. – Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA. Včera o tom rozhodli jihomoravští zastupitelé. Podíl 55 procent v ní bude mít společnost Letiště Brno, která si od kraje jako vlastníka dlouhodobě pronajímá letiště, a zbytek Jihomoravská rozvojová společnost, v níž má podíl kraj a bude mít také město Brno. Kraj hledá dopravce, který by nabídl z Brna nové letecké linky. Chtěl je už od března, ale jednání s rumunskými přepravci ztroskotala.

Ostravské letiště potřebuje rekonstrukci přistávací dráhy

26.4. – Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově je nutné rekonstruovat přistávací dráhu. Náklady se odhadují mezi 1,5 a dvěma miliardami Kč. Řekl to ředitel letiště Jaromír Radkovský.

Šéf Air France chce zlomit odpor odborů referendem o růstu platů

24.4. – Generální ředitel společnosti Air France-KLM Jean-Marc Janaillac se pokusí ukončit stávku zaměstnanců kvůli sporům o růst mezd tím, že o jejich zvýšení nechá všechny pracující hlasovat v referendu. Předloží návrh společnosti, který odbory před týdnem odmítly a který stanovuje zvýšení letos o dvě procenta a v následujících třech letech o celkových pět procent. Odbory požadují okamžitý nárůst o šest procent, což označilo vedení dopravce za „brutální“ skok, který firma nemůže unést.

EK: Itálie možná poskytla Alitalii pomoc v rozporu s pravidly

24.4. – Italská letecká společnost Alitalia mohla těžit z nelegální podpory státu, oznámila včera Evropská komise (EK). Prověří proto, zda dva překlenovací úvěry v celkové hodnotě 900 milionů € (22,87 miliardy Kč) byly v souladu s pravidly Evropské unie. Tento krok tak dále zkomplikuje táhnoucí se prodej insolventních aerolinek, píše list Financial Times.

USA a EU po nehodě Boeingu nařídily povinné kontroly motorů

23.4. – Evropské a americké úřady pro civilní letectví v pátek nařídily povinné kontroly motorů letadel podobných tomu, jehož poškození způsobilo nehodu, při které minulý týden zemřela jedna z cestujících společnosti Southwest Airlines na lince z New Yorku do Dallasu. Inspekce mají být dokončeny v následujících dvaceti dnech. Informovala o tom agentura Reuters.

spinner