Letecká doprava

Skupina Letiště Praha dosáhla loni hrubého provozního zisku 4,9 miliardy

29.7. – V roce 2018 vykázaly klíčové společnosti skupiny Letiště Praha provozní zisk (EBITDA) ve výši 4922 milionů Kč a přibližně tím dosáhly úrovně provozního zisku z roku 2017, který vykázala předchůdkyně skupiny Letiště Praha, Skupina Český Aeroholding. Na hospodaření skupiny se pozitivně projevily vyšší výnosy jak z leteckého, tak neleteckého obchodu, například pronájmu prostor či parkovacích služeb. Skupina Letiště Praha je tvořena klíčovými společnostmi Letiště Praha, a. s., Czech Airlines Handling, a. s., a Czech Airlines Technics, a. s.

Čtyři otázky pro Ing. Jana Klase, generálního ředitele Řízení letového provozu ČR

Jak se podle vás bude vyvíjet letecká doprava nad Českou republikou během léta? Očekáváte další rekordní čísla?

V případě vzdušného prostoru České republiky a poskytování klíčových traťových služeb řízení letového provozu se situace oproti předchozím rokům výrazně změnila. V prvním čtvrtletí jsme sice ještě zaznamenali meziroční kumulativní nárůst provozu, ve druhém čtvrtletí však došlo k jeho snížení o jednotky procent. Tento vývoj se samozřejmě negativně odráží i do výnosové stránky hospodářských výsledků podniku, protože dochází k meziročnímu poklesu počtu traťových jednotek, které jsou fakturovány uživatelům českého vzdušného prostoru. Vzniklá situace v tomto roce je způsobena souběhem dvou vnějších faktorů, které podnik nemůže z jejich podstaty ovlivnit. Prvním je především ochrana kapacitně nedostatečného německého sektoru Karlsruhe a kapacitní problémy v maďarském vzdušném prostoru. Dochází tak k rozdělení hlavního proudu letového provozu buď severním směrem přes Polsko, nebo jižním směrem přes Rakousko a Chorvatsko. Letečtí dopravci tak v mnoha případech český vzdušný prostor oblétávají a problémem je, že se jedná právě o dopravce využívající stroje s nejvyšší vzletovou hmotností, které jsou z hlediska příjmů podniku nejvýznamnější.

Pražské letiště očekává nejrušnější letní sezonu ve své historii

Více než pětiprocentní meziroční nárůst v počtu odbavených cestujících očekává v rámci letošní letní sezony Letiště Praha. V červenci a srpnu by dokonce mohly podle odhadů projít letištěm měsíčně až dva miliony odbavených cestujících, což je nejvíc v jeho historii.

Boeing se po problémech s letadly propadl do ztráty

26.7. – Americký výrobce letadel a letecké techniky Boeing se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty 2,94 miliardy USD (67,4 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 2,2 miliardy USD ve stejném období loni. Je to jeho nejhlubší ztráta za posledních deset let. Důvodem je odstavení z provozu jeho nejprodávanějších letadel 737 MAX po dvou vážných nehodách. Předseda představenstva Dennis Muilenburg ve středu na navazující tiskové konferenci také nevyloučil, že firma by v případě přetrvávajícího zákazu létání strojů 737 MAX mohla jejich výrobu dále omezit nebo úplně zastavit.

Počet odbavených cestujících na letišti Václava Havla opět vzrostl

25.7. – Celkem 7 841 865 cestujících odbavilo v prvním pololetí letošního roku pražské letiště Václava Havla. V meziročním srovnání to představuje nárůst o pět procent. Nejvytíženější destinací podle počtu odbavených cestujících byl tradičně Londýn, nejvyšší nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenal Amsterdam. Oproti stejnému období loňského roku významně narostl také počet odbavených cestujících na dálkových linkách, a to o celých 10 procent, oznámilo včera v tiskové zprávě Letiště Praha.

ŘLP hlásí stagnaci letového provozu v ČR

25.7. – Pouze zhruba o jedno procento na 427 255 vzrostl počet letových pohybů v českém vzdušném prostoru v prvním pololetí letošního roku. Zatímco v prvním čtvrtletí Řízení letového provozu ČR zaznamenalo meziroční kumulativní nárůst provozu, ve druhém čtvrtletí však došlo k jeho snížení o jednotky procent. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí podniku Richard Klíma.

Provozovatel letiště v Pardubicích je čtyři roky ztrátový

24.7. – Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, loni vykázala ztrátu téměř 16 milionů Kč. Předloni její ztráta byla přes pět milionů Kč. Vyplývá to z údajů ve výroční zprávě firmy. Provozovatel letiště je ztrátový čtyři roky za sebou, záporný výsledek očekává i letos.

Fitch zhoršila výhled ratingu firmy Boeing na negativní

23.7. – Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings včera zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské společnosti Boeing ze stabilního na negativní. Signalizovala tím možné snížení úvěrového ratingu, který se nyní nachází na stupni A. Agentura zhoršení výhledu zdůvodnila problémy kolem letounů Boeing 737 MAX, jejichž provoz byl letos zastaven v důsledku tragických nehod v Indonésii a v Etiopii.

WizzAir bude v zimě létat mezi Prahou a Kišiněvem

22.7. – Nízkonákladová letecká společnost WizzAir minulý týden potvrdila, že v rámci zimního letového řádu bude létat mezi Prahou a Kišiněvem. Nová přímá linka do hlavního města Moldavska bude v provozu od 18. prosince 2019 dvakrát týdně, vždy ve středu a v neděli. Informovalo o tom Letiště Praha.

Aktuality ze světa 29-30/2019 Premium

Aktuality ze světa 29-30/2019

22.7. – SPEDICE, LOGISTIKA – DSV zavedla novou relaci Truck/Rail mezi Velkou Británií a Itálií přes Zeebrugge. Jde o novou každodenní službu z Hullu nebo Tilbury ve Velké Británii do Itálie s dobou tranzitu od pěti do osmi pracovních dnů. V přístavu Zeebruggese návěsy překládají na vlaky do italské Novary, kde se návěsy vykládají před konečným dodáním. Podle logistického koncernu DSV se stejný systém používá pro importy z Itálie do Velké Británie. Drážní varianta má nabízet pružnost v ceně a v době tranzitu plus úsporu CO2 proti přímé dopravě silniční. Ředitel DSV Denis Clarke řekl: „Následně po zahájení drážního nákladního řešení mezi Velkou Británií a Španělskem jsme velmi rádi obdrželi velmi pozitivní odezvy. Věříme, že použití stejného přístupu v zapojení dráhy mezi Británií a Itálií bude správným řešením i pro zlepšení naší ekologické bilance. Podobně jako ve službě GB/Španělsko budeme operovat do a z určitých poštovních kódů ve všech zemích a až se provoz bude dále rozvíjet, pokrytí dále rozšíříme.“ V návaznosti na tvrdý brexit společnost DSV zveřejnila na své britské webové stránce nabídku odesílatelům, aby udělili firmě povolení konat jako celní agent v jejich prospěch. „Bude se to týkat jak exportní deklarace, tak importního clení. Konání bez tohoto povolení bude mít dopad na dobu tranzitu v případě No Deal Brexit,“ uvedla DSV.

spinner