19.2. – Letecký dopravce Emirates SkyCargo podepsal dohodu s UNICEF o upřednostnění přepravy vakcín proti COVID-19, základních léků, zdravotnických potřeb a dalších důležitých komodit na pomoc v boji proti pandemii COVID-19. Jedná se o poslední z mnoha opatření přijatých nákladní divizí Emirates na podporu světového společenství při zotavování z dopadu pandemie COVID-19.
Letecká doprava
18.2. – Letecký dopravce Smartwings spustil prodej letenek na léto do dalších 23 destinací. Celkem v letních měsících plánuje z Česka až 400 letů týdně. Oznámila to mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Společnost se v současnosti potýká s problémy způsobenými cestovními restrikcemi a koronavirovou krizí.
18.2. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair včera prohrály u soudu Evropské unie spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie konkurenčním leteckým společnostem, například francouzské Air France nebo švédské SAS. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, není podle Tribunálu Evropské unie diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky. Letecké odvětví patří k těm, které pandemie zasáhla nejvíce.
17.2. – Letecká společnost Emirates oznámila, že od 2. března 2021 navýší počet spojení mezi Prahou a Dubají na pět letů týdně. Českým pasažérům nabídne navazující spojení do více než 90 destinací s jediným přestupem v Dubaji.
15.2. – Vietnam koupí 12 nových letounů L-39NG, které vyrábí Aero Vodochody. Strategický partner Aera, společnost Omnipol, a vietnamské ministerstvo obrany podepsaly smlouvu. Dodání letounů je naplánované na roky 2023 až 2024. Společnost Omnipol o tom informovala na svém webu. Jde o první takzvaný efektivní kontrakt na nově vyvinutý letoun, který loni splnil oficiální podmínky pro mezinárodní letový provoz včetně bezpečnostních požadavků. Zájem o letouny potvrdil i Senegal, ale v tomto případě ještě není kontrakt v takové fázi účinnosti jako s Vietnamem.
14.2. – Obří rušení letů i leteckých linek, úbytek milionů cestujících a miliardové ztráty aerolinek i letišť. Tak během jediného roku změnila koronavirová krize letectví, které patří nejpostiženějším oborům. Další vývoj je nyní nepředvídatelný, návrat do normálu ovšem nejspíš potrvá několik let, řekl ČTK odborník na leteckou dopravu Jakub Habarta ze společnosti Deloitte. V Česku krize dostala do existenčních potíží dopravce Smartwings a ČSA, velké ztráty počítají i letiště.
13.2. – Letecké muzeum v Kunovicích na Uherskohradištsku využilo v sobotu ráno mrazivé počasí k přesunu bývalého vládního letounu Jak-40 ze sousedního letiště do areálu muzea. Díky zmrzlé půdě mohli nadšenci do letadel přesunout stroj po zemi pomocí traktoru na určené místo. Trasu dlouhou asi dva kilometry zvládli za necelou hodinu. „Trošku jsme se toho báli, ale počasí nám přálo, vše šlo hladce,“ řekl ČTK vedoucí muzea Martin Hrabec.
12.2. – Počet cestujících na evropských letištích loni kvůli pandemii klesl o 70,4 procenta na 728 milionů. Dostal se tak nejníže od roku 1995, ukázala zpráva, kterou zveřejnilo evropské sdružení letišť ACI Europe. Údaje zahrnují všechny typy komerčních letů do Evropy, z Evropy i v rámci Evropy, tedy pravidelné lety, lety nízkonákladových aerolinek, regionální lety, charterové lety a další.
11.2. – Bývalý vládní letoun Jak-40 se v Kunovicích na Uherskohradišťsku o víkendu po zemi přesune z letiště do areálu leteckého muzea. Vystaven tam bude už letos, a to vedle dalšího někdejšího vládního letounu Tu-154, takzvaného Naganského expresu, na jehož palubě slavili čeští hokejisté v roce 1998 olympijské zlato. V tiskové zprávě to ČTK sdělil ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.