Letecká doprava

​Švýcarsko obnovilo od půlnoci kontroly se všemi schengenskými státy

26.3. – Od půlnoci ze včerejška na dnešek začalo Švýcarsko provádět pasové kontroly se všemi zeměmi schengenského prostoru. Oznámila švýcarská vláda, která toto opatření označila za další krok v ochraně švýcarských občanů před nákazou koronaviru. Alpská konfederace již minulý týden zavedla kontroly na pozemních hranicích s Itálií, Francií, Německem a Rakouskem, včera ohlášené zpřísnění se tak bude týkat letecké dopravy, která je již ale kvůli koronaviru značně omezena.

​Boeing prý hodlá do května obnovit výrobu letadel 737 MAX

25.3. – Americká strojírenská společnost Boeing hodlá do května obnovit výrobu letadel 737 MAX, jejichž provoz byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.

​Ruslan podruhé přivezl do Pardubic zdravotnický materiál z Číny

25.3. – Na pardubickém letišti dnes podruhé přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny, který je určený pro zvládání epidemie koronaviru. Vykládku Ruslanu organizuje armáda. Ochranné prostředky budou hned převezeny do centrálních skladů. Z čínského Šen-čenu letadlo odstartovalo v úterý ráno. Prvních více než 100 tun roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího zdravotnického materiálu Ruslan přivezl do Pardubic v noci ze soboty na neděli.

Dopravci začínají za zrušené lety nabízet místo peněz poukazy

Praha 25.3. – Letečtí dopravci začínají místo zrušených letů kvůli opatření kolem koronaviru nabízet za letenky poukazy na pozdější lety. Postupně ustupují od vrácení plateb, chtějí tak snížit ekonomické ztráty. Vyplývá to z aktuálních informací prodejců letenek. Poukazy místo zrušených zájezdů nabízejí i cestovní kanceláře.

IATA: Aerolinkám dochází hotovost, potřebují okamžitou pomoc

25.3. – Aerolinky přijdou kvůli koronavirové krizi o více než 250 miliard USD (6,4 bilionu Kč) na tržbách, mnohým už dochází hotovost. Oznámilo to včera Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak zdvojnásobilo svůj předchozí odhad ztrát. Sdružení také vyzvalo vlády k urychlení pomoci na záchranu leteckého průmyslu.

První letadlo ČSA přepravilo z Číny jeden milion roušek

23.3. – První letadlo ČSA přepravilo z Číny další ochranné prostředky pro zvládání epidemie koronaviru. Na letišti v Praze přistálo zhruba hodinu po půlnoci, přivezlo jeden milion roušek a další zdravotnický materiál. Uvedla to mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Další letadlo Smartwings Group s potřebnými ochrannými pomůckami dorazí z Číny do Prahy v noci na úterý. Letadla ČSA, která mají být součástí zásobovacího mostu s Čínou, měla problémy se získáním přeletových povolení.

Do Česka dorazila z Číny dodávka 1,1 milionu respirátorů

20.3. – Na pražské letiště dnes před polednem dorazilo letadlo se zakoupenými 1,1 miliony respirátorů. Ještě dnes budou převezeny do centrálního skladu do Pardubic a následně rozvezeny do krajů, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. V sobotu dorazí další dvě letadla z Číny se zdravotnickými pomůckami. V následujících šesti týdnech by pak měla pravidelně přivážet ochranné pomůcky tři letadla týdně.

Lufthansa odstaví 95 procent letadel a nevyplatí dividendu

19.3. - Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 procent letadel. Řekl to dnes šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.

Německo rozšířilo hraniční kontroly na letiště a přístavy

18.3. - Německo s okamžitou platností rozšiřuje hraniční kontroly kvůli koronaviru na letiště a přístavy. Kontrolovat budou policisté letadla a lodě, s nimiž do země dorazí lidé ze sedmi zemí Evropské unie: Itálie, Španělska, Francie, Rakouska, Lucemburska, Švýcarska a Dánska. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo německé ministerstvo vnitra. Už od pondělí Německo kontroluje své pozemní hranice s pěti sousedy na západě a jihu. Hranici s Německem bude naopak od dnešní půlnoci přísně kontrolovat Rakousko.

Povrchy na letišti v Mošnově byly ošetřeny nanočásticemi

18.3. - Ostravská společnost NanoZone dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku aplikovala inovativní japonskou technologii s obsahem nanočástic oxidu titaničitého. Částice na ošetřeném povrchu likvidují všechny mikroorganismy, jako jsou bakterie a viry. ČTK to sdělil mluvčí společnosti NanoZone Jindřich Vaněk.

spinner