Letecká doprava

Češi létají stále více, prodej letenek loni vzrostl o sedm procent

13.1. – Češi v loňském roce opět více létali, prodej letenek vzrostl oproti předchozímu roku o více než sedm procent. Největší zájem byl o letenky u nízkonákladových společností. K nejoblíbenějším patřily spoje do Paříže, Londýna či Amsterdamu, roste však zájem i o exotické destinace. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Podle nich ovšem letos mohou letenky zdražit, což může ovlivnit i zájem o létání.

​Letiště v Brně loni odbavilo 543 633 osob, o 43 000 více

10.1. Brněnské letiště loni odbavilo 543 633 pasažérů, což je meziročně o 43 000 více. Jde o druhý nejvyšší počet cestujících v historii. Více jich bylo jen v roce 2011, a to téměř 558 000. Podle mediálního zástupce Letiště Brno Jakuba Splavce je důvodem rostoucí ekonomická síla Čechů, dobrá bezpečnostní situace ve vyhledávaných destinacích pro dovolené a také nové pravidelné linky.

USA zakázaly lety nad Irákem a Íránem, některé firmy mění trasy

8.1. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti.

Pardubickému letišti meziročně klesly počty pasažérů

7.1. – Pardubické civilní letiště loni odbavilo 102 045 cestujících, což je skoro o třetinu méně než předloni. V roce 2018 mělo 147 000 pasažérů. Do zhoršených výsledků se mimo jiné promítly zrušené lety do Londýna, uvedla společnost East Bohemian Airport (EBA), která letiště provozuje.

Boeing zvažuje, že se kvůli problémům s letouny 737 MAX víc zadluží

7.1. – Americký výrobce letadel Boeing zvažuje, že se víc zadluží, aby měl více hotovosti na řešení problémů s letouny řady 737 MAX. Společnost uvažuje o odložení některých kapitálových výdajů, zmrazení akvizic a snížení výdajů na výzkum a vývoj. V neděli Boeing a americký Federální úřad pro letectví (FAA) potvrdily, že nyní zjišťují, zda by v letounech řady 737 MAX nemohla zkratovat kabeláž. Při dvou tragických haváriích těchto letadel, způsobených chybným software, zemřelo v říjnu 2018 a březnu 2019 celkem 346 lidí.

Stávka ve Francii už překonala rekord z přelomu let 1986 a 1987

3.1. - Rekordních 30 dní už trvá stávka francouzských železničářů a zaměstnanců pařížského dopravního podniku, kteří protestují proti plánované reformě důchodového systému. Včera překonala zatím nejdelší podobnou stávku, která na přelomu let 1986 a 1987 trvala 28 dní. Protest působí stále komplikace v dopravě, proti konci prosince loňského roku se ale situace podle listu Le Figaro mírně zlepšila.

Airbus se loni stal největším výrobcem letadel

2.1. - Evropská společnost Airbus loni podle předběžných údajů dodala na trh rekordních 863 letadel, čímž mírně překonala vlastní cíl, byť v průběhu roku snížený. Stala se tak největším výrobcem letadel na světě, když poprvé od roku 2011 překonala amerického konkurenta, kterým je Boeing. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Palubní personál Germanwings nebude pokračovat ve stávce

2.1. - Palubní personál německé letecké společnosti Germanwings už nebude pokračovat ve stávce, rozhodl odborový svaz UFO. Třídenní stávka vedla od pondělí ke zrušení dvou stovek převážně vnitrostátních letů, napsala agentura Reuters. Spoje s Prahou stávka neovlivnila.

Turkish Airlines se dohodly s Boeingem na kompenzacích za 737 MAX

31.12. - Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s americkým výrobcem Boeing na kompenzacích za problémy s jeho stroji 737 MAX. Oznámila to dnes turecká letecká společnost, která létá i do Prahy. Výši sumy neuvedla, ale turecký list Hürriyet napsal, že od americké firmy dostane 225 milionů USD (zhruba 5,1 miliardy Kč).

Eurowings zruší kvůli stávce přes 170 letů, do Prahy ale poletí

30.12. – Nízkorozpočtová letecká společnost Eurowings, která spadá pod Lufthansu, ruší přes 170 letů kvůli stávce palubního personálu sesterské společnosti Germanwings. Třídenní protest, k němuž vyzval odborový svaz palubního personálu (UFO) německých aerolinek Lufthansa, začne dnes. Letů do Prahy by se stávka podle webu Eurowings dotknout neměla.

spinner