Letecká doprava

Státy EU se shodly na infrastruktuře pro elektromobily, čeká je jednání s EP

3.6. - Všechny velké silnice v Evropě by měly být do konce roku 2025 vybaveny na každých 60 kilometrech dobíjecí stanicí pro osobní elektromobily, o pět let později i pro nákladní auta. Rovněž do konce roku 2030 by na každých 200 kilometrech těchto silnic mělo jít doplnit palivo v autech na vodík. Shodli se na tom včera ministři dopravy zemí Evropské unie, kteří schválili také kritéria pro přechod k ekologickým palivům v letecké a lodní dopravě. Státy nyní budou o konečném znění norem vyjednávat s Evropským parlamentem, což bude podle českého ministra Martina Kupky úkolem nadcházejícího českého předsednictví EU.

ČSA deklarují splnění podstatných částí reorganizačního plánu

1.6. - Zadlužené České aerolinie (ČSA) deklarují, že splnily podstatnou část schváleného reorganizačního plánu. Jde především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

​Norwegian si objednaly 50 letadel Boeing 737 MAX, na dalších 30 mají opci

30.5. – Nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air, která se zotavuje z úpadku vyvolaného pandemií, si objednala 50 letadel Boeing 737 MAX. Na dalších 30 má opci, oznámila firma, která je největším leteckých dopravcem v Norsku. Finanční podmínky transakce nesdělila.

​Delta Air Lines zajišťují přímé letecké spojení z Prahy do USA

28.5. – Na Letiště Václava Havla Praha přistála zpět společnost Delta Air Lines a obnovila tak jediné přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Spojenými státy. Cestující na letech v obou směrech téměř kompletně naplnili dostupné kapacity, což dokládá zájem o novou linku – první ze strany společnosti Delta za více než dva roky.

​Aerolinky Air France-KLM budou v nákladní dopravě spolupracovat s CMA CGM

19.5. – Francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM budou v letecké nákladní dopravě spolupracovat s francouzskou přepravní společností CMA CGM. Ta v nich získá až devítiprocentní podíl v rámci možného zvýšení kapitálu ze strany letecké skupiny. Firmy to uvedly ve svém včerejším sdělení. Reagují přitom na rostoucí poptávku po letecky dopravovaném zboží po celém světě a snaží se zvýšit odolnost globálních dodavatelských řetězců.

Letiště Praha spouští nábor, přijme až 200 nových zaměstnanců

16.5. - Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021. S předpo­kládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo pracovní poměr. Nejvíce potřebné profese aktuálně zahrnují pracovníky bezpečnostní kontroly, pracovníky odbavení cestujících a pracovníky nakládky a vykládky letadel. Pro mnoho zájemců může být atraktivní široká nabídka zkrácených a flexibilních úvazků.

Pardubické letiště skončilo minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun

16.5. - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, skončila minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun, v roce 2020 ztráta dosáhla 42,5 milionu korun. Celkové výnosy vloni dosáhly 55,9 milionu korun, rok předtím to bylo 42,4 milionu korun. V roce 2019 před vypuknutím pandemie činily celkové výnosy 66,5 milionu korun. Největší tržby minulý rok společnosti plynuly z prodeje zboží, hlavně leteckého paliva, z přistávacích, přibližovacích, handlingových a parkovacích poplatků a z poplatků za cestující. Téměř 18 milionů korun EBA získala z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu a ostatních provozních výnosů a úroků. Výsledky značně ovlivnila protiepidemická omezení. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Emirates Group zveřejnila hospodářské výsledky za finanční rok 2021-22

15.5. - Emirates Group v pátek 13. května zve­řejnila výroční zprávu za rok 2021–22. Celá skupina vykazuje výrazné oživení napříč všemi jednotlivými podniky. Dubajská národní agentura pro leteckou dopravu dnata se navrací k ziskovosti, stejně tak bylo zaznamenáno výrazné příjmové zlepšení, jak na straně Emirates, tak i dnata. Toto oživení souvisí s obnovou letecké dopravy a cestovních aktivit, které byly v důsledku pandemie omezeny.

DACHSER zajistil dlouhodobou kapacitu pro letecké cargo

13.5. - DACHSER Air & Sea Logistics rozšiřuje svůj charterový program na trase mezi Šanghají a Frankfurtem nad Mohanem na období od května 2022 do dubna 2024. Společnosti to umožní i nadále nabízet svým zákazníkům spolehlivé přepravní kapacity. DACHSER létá dvakrát týdně na trase mezi Asií a Evropou se širokotrupým letadlem, které najednou přepraví 33 tun nákladu.

ČSA požádaly insolvenční soud o vyřazení pohledávek Airbusu, ten je měl stáhnout

11.5. - Zadlužené České aerolinie (ČSA) požádaly insolvenční soud, aby vyřadil z řízení pohledávky společnosti Airbus za více než 17 miliard korun. Podle letecké společnost je Airbus v minulých dnech stáhl. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. ČSA jsou v úpadku od loňského března, letos v dubnu schválili věřitelé i soud jejich reorganizaci.

spinner