Letecká doprava

Nové simulátory pro piloty letounů Airbus A320neo/ceo a Boeing 737 MAX Premium

Nové simulátory pro piloty letounů Airbus A320neo/ceo a Boeing 737 MAX

7.10. – Společnost Czech Aviation Training Centre (CATC), minulý týden za přítomnosti ministra dopravy České republiky a představitelů Úřadu pro civilní letectví České republiky, Řízení letového provozu (majitel společnosti CATC), Smartwings Group (největší zákazník CATC sdružující letecké společnosti Smartwings a ČSA) a dalších osobností z oblasti letectví, slavnostně uvedla do provozu dva nové plně pohyblivé letové simulátory nejvyšší kategorie pro výcvik pilotů letadel řady Airbus A320 nejnovější generace neo a letadel Boeing 737 poslední generace MAX. 

Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350 Premium

Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350

4.10. – Letecká společnost Air France představila nový, ekologičtější letoun Airbus A350 poslední generace. Je vybaven 324 sedadly, z toho 34 ve třídě Business, 24 ve třídě Premium Economy a 266 ve třídě Economy. 

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – září 2019

NÁMOŘNÍ DOPRAVA

Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco

K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ

Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

V USA nařídili rychlou kontrolu 165 letadel Boeing 737 NG

3.10 – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil provozovatelům letadel do týdne zkontrolovat 165 často používaných letadel Boeing 737 NG kvůli možným prasklinám. Následně projdou kontrolou i méně často nasazované stroje tohoto typu – celkem se nařízení dotkne 1911 letadel registrovaných ve Spojených státech. 

Linky z Mošnova do Vídně a Mnichova chce provozovat jeden zájemce

1.10. – Do výběrového řízení na provozovatele pravidelných leteckých linek z ostravského letiště v Mošnově do Vídně a Mnichova se přihlásila pouze jedna společnost. Nabídku posoudí hodnotící komise, a pokud ji doporučí, budou nového dopravce schvalovat krajští radní. Pravidelné letecké spojení by mělo začít fungovat nejpozději příští rok v létě. Oznámila to mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. S ohledem na legislativu nelze podle ní v této fázi jméno dopravce zveřejnit.

Boeing prověřuje kvůli možné závadě další typ svých letadel

30.9. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil prověřit některá letadla Boeing 737 NG s cílem odhalit případné výrobní vady. Důvodem k tomuto kroku je fakt, že u několika letadel tohoto typu se zjistily praskliny, informovala agentura Reuters. Případnou opravu mají zajistit provozovatelé letadel. Boeing má přitom už problém s letadly 737 MAX, která jsou po dvou vážných nehodách od letošního března v celém světě odstavena.

Aktuality ze světa 39/2019 Premium

Aktuality ze světa 39/2019

27.9. – LETECKÁ DOPRAVA – Avianca Cargo začne od příští středy létat dvakrát týdně s Airbusem A330–200 nákladní trasu mezi letištěm Dallas Forth Worth (DFW) a Bogotou. Aerolinky uvádějí, že vybraly tuto trasu s ohledem na hospodářský růst dallaského letiště, jakož i na jeho polohu uprostřed USA. Jde také o naplnění strategie posílení Bogoty jako uzlu pro překlad leteckého carga z jižní Ameriky do destinací v Evropě a v Asii. Ředitel Avianca Cargo Kurt Schosinsky k tomu uvedl: „V nové trase vidíme velké rezervy růstu, především pokud se zaměříme hlavně na zkazitelné zboží jako je losos a ovoce z Chile, květiny z Kolumbie, asparágus a mango z Peru a květiny a ovoce z Ekvádoru.Po tomto zboží je na mezinárodních trzích velká poptávka.“ John Ackerman, šéf strategie DFW dodal: „Tato nová služba představuje pro DFW milník, když první jihoamerický nákladní dopravce bude naplňovat letištní strategii rozvoje obchodních tras mezi jižní Amerikou a Asií.“ Avianca a letecká společnost United Airlines rozšiřují svou současnou dohodu o sdílení kódu též na nákladní lety spojující Sydney a Bogotu s Kalifornií. Let z Bogoty je prováděn třikrát týdně a je propojen prostřednictvím United Airlines v Los Angeles na Sydney, zatímco denní zpětný let směřuje přes San Francisko a Los Angeles do Bogoty. „Toto rozšíření dohody o sdílení kódu dále zvýší dynamiku v relaci mezi Austrálií a Kolumbií. Rozšíření poskytuje Avianca dosud nevídaný rozsah, když dopravce má poprvé navázány vztahy s takto vzdálenými destinacemi,“ uvedla mluvčí Avianca Cargo Anna Marie Copetová. Sídlem společnosti Avianca Cargo je mezinárodní letiště José María Córdova v Medellinu v Kolumbii (dříve se jmenovala Tampa Cargo). Svůj provoz zahájila v roce 1973. Stoprocentní podíl vlastní Avianca of Colombia. V roce 2011 objednala pět letadel Airbus A330–200F a stala se jejich prvním provozovatelem v Latinské Americe.

Ruský dopravce Pobeda zvýší počet letů z Moskvy do Karlových Varů

26.9. – Ruský nízkonákladový letecký dopravce Pobeda zvýší počet letů z moskevského letiště Vnukovo do Karlových Varů a zpět z dvou na pět letů týdně. Navýšení bude platit nejen do konce letního letového řádu, tedy do 26. října 2019, ale i po celou dobu zimního letového řádu až do 27. března 2020, informoval včera náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

V čínské metropoli bylo otevřeno druhé mezinárodní letiště

25.9. – V čínské metropoli Pekingu bylo dnes oficiálně otevřeno nové mezinárodní letiště Ta-sing. Slavnostního obřadu, který se uskutečnil jen pár dní před 70. výročím vzniku komunistické Číny, se zúčastnil i prezident Si Ťin-pching. Letiště postavené podle návrhu slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadidové se pyšní údajně největším terminálem na světě, má čtyři ranveje a mělo by odbavovat 72 milionů pasažérů ročně, uvedla agentura AP.

spinner