Letecká doprava

Aerolinky upravují letenková pravidla, umožňují bezplatné změny

11.9. – Letečtí dopravci upravují pravidla pro nákupy letenek. Cestujícím nově umožňují bezplatně měnit termíny letů na později. V minulosti přitom byly tyto změny často za vysoký poplatek. Bezplatnou úpravu nyní zavedla většina velkých aerolinek, a to včetně českých. Upozornil na to letenkový portál Letuška­.cz. Prodej letenek je v současnosti zhruba na pětině loňské poptávky.

Boeing jedná s úřady kvůli již čtvrté výrobní chybě stroje 787

11.9. – Americký výrobce letecké techniky Boeing jedná s Federálním úřadem pro letectví (FAA) kvůli již čtvrté zjištěné výrobní chybě letounu 787 Dreamliner. Uvedla to samotná firma. Problém podle jejího vyjádření bezprostředně neohrožuje bezpečnost letu a na jeho odstranění se pracuje. V srpnu jiná zjištěná závada přiměla Boeing k tomu, aby vyzval aerolinky k přerušení provozu osmi letounů 787 Dreamliner kvůli opravě.

​Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu na 60 až 75 milionů korun

11.9. - Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu v důsledku koronavirové pandemie na 60 až 75 milionů korun. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Doplnil, že každoroční provozní náklady jsou 200 milionů. Společnost snížila počet zaměstnanců ze 190 o 12,6 pr­ocenta.

IATA vyzvala k přípravám na distribuci vakcíny proti koronaviru: bude to v historii nejnáročnější akce

10.9. – Distribuce vakcíny proti novému koronaviru bude zatím nejnáročnějším úkolem pro nákladní leteckou přepravu, uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zároveň vyzvalo k okamžitému zahájení příprav na tuto distribuci.

LN: Aerolinky Smartwings podaly žalobu na výrobce letadel Boeing

10.9. – Česká letecká skupina Smartwin­gs podala v USA žalobu na výrobce letadel Boeing. Uvedly to Lidové noviny (LN). Důvodem je podle deníku to, že skupina Smartwings zatím nedostala od Boeingu náhradu škod za nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX. Provoz těchto strojů byl celosvětově zastaven loni po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX kvůli problému se softwarem. Skupina Smartwings letos v březnu uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.

Boeing získal v srpnu objednávky na osm letadel, včetně 737 MAX, o 20 objednávek přišel

9.9. – Americký výrobce letadel Boeing získal v srpnu objednávky na osm letadel, včetně letošních prvních objednávek na letadlo 737 MAX. Přišel však také o objednávky na 20 letadel. Sedmý měsíc za sebou tak počet zrušených objednávek překonal počet nově získaných. Od počátku letošního roku získal Boeing objednávky na 67 letadel. Vyplývá to z měsíčních údajů, které Boeing zveřejnil.

Společnost Emirates vrátila zákazníkům na refundacích již kolem 30 miliard korun

7.9. – Společnost Emirates oznámila, že do dnešního dne vrátila svým zákazníkům již více než 5 miliard AED (zhruba 30 miliard Kč) v souvislosti s pandemií COVID-19. To ukazuje, jak moc je společnost odhodlána splnit svůj závazek a kompletně dokončit refundační proces.

Aerolinky Ryanair získaly od investorů 400 milionů EUR

5.9. – Irská společnost Ryanair, která je největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě, si od investorů zajistila 400 milionů EUR (10,6 miliardy Kč). S posílenou účetní bilancí se chce později zaměřit na vhodné příležitosti, které se objeví po koronavirové krizi.

Aerolinky Virgin Atlantic chtějí zrušit přes tisíc pracovních míst

4.9. – Aerolinky Virgin Atlantic se chystají kvůli nízké poptávce po leteckém cestování zrušit přes tisíc pracovních míst. Informovala o tom stanice Sky News. Potvrdí-li se poslední vlna škrtání pracovních míst, Virgin Altlantic sníží řady svých zaměstnanců o celkem téměř polovinu v porovnání se zhruba 10 000 lidmi, kteří pro ni pracovali před pandemií nemoci covid-19. Letecká společnost zprávu odmítla komentovat.

​KLM slaví první úspěšný let futuristického modelu Flying-V

3.9. – Technická univerzita v holandském Delftu, společně s leteckou společností KLM, uskutečnila první zkušební let funkčního prototypu Flying- V – inovativního letadla ve tvaru písmene „V“, které může znamenat průlom v udržitelném létání. Po dvou letech příprav, pozemních testů a rozsáhlém testování v aerodynamickém tunelu, absolvoval model letadla budoucnosti svůj první úspěšný let.

spinner