Letecká doprava

​Češi mají větší zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci, tvrdí prodejci

23.8. – Zájem o cestování s nízkonákladovými dopravci v posledních letech u českých zákazníků roste. Může za to úpadek českého dopravce ČSA nebo nová základna Eurowings na pražském letišti, a s tím spojená větší nabídka přímých nízkonákladových spojů. Vyplývá to z vyjádření prodejců letenek. Ceny letenek se zvýšily zejména na dálkových trasách.

​Eurowings rozšiřují partnerství se společností Smartwings

22.8. – Společnost Eurowings ze své pražské základny posiluje celoevropský růst. Největší německá volnočasová letecká společnost prohlubuje spolupráci s přední českou leteckou společností Smartwings. V rámci oboustranné dohody o sdílení letů lze nyní spoje provozované společností Smartwings z Prahy rezervovat také pod kódy letů Eurowings.

​Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranky v regionu

22.8. – Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranné služby (LZS) v regionu. Obávají se možného přesunu do sousedního Karlovarského kraje, o němž se začalo hovořit po návštěvě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v Karlových Varech začátkem srpna. Ministr po jednání s vedením kraje uvedl, že by LZS mohla začít fungovat v Karlovarském kraji příští rok. Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor Plzně Roman Zarzycký poslali ministrům průmyslu a zdravotnictví otevřený dopis, jehož text má k dispozici. Ministerstva i vláda stále deklarují, že LZS z Plzeňského kraje neodejde.

​Letiště Praha v příštím roce čeká růst počtu cestujících o 10 procent na 15 milionů

19.8. – Letiště Praha v příštím roce očekává zvýšení počtu cestujících a chce odbavit 14,9 milionu lidí. Podle dosavadního vývoje upravilo vedení letiště letošní výhled počtu cestujících na 13,6 milionu, příští rok tak předpokládá desetiprocentní nárůst počtu odbavených. Za letošní červenec a polovinu srpna letiště zatím odbavilo 3,1 milionu cestujících. Nejžádanější destinací je v letním letovém řádu tradičně Londýn.

​Léčiva bude DB Schenker nově přepravovat letecky a po moři

18.8. – Přeprava zdravotnických a farmaceutických zásilek podléhá přísným pravidlům. Díky certifikaci Life+ je DB Schenker v Česku a na Slovensku může nově posílat také letecky nebo po moři, a rozšíří tak své služby v oblasti skladové logistiky zdravotnického materiálu a léčiv.

​Funkcionalita na Letuška.cz umožňuje ukázat ceny sedadel tří tříd KLM a Air France

15.8. – Společnost Asiana na svém portálu Letuška.cz spustila evropsky ojedinělou funkcionalitu. Ta na jedno kliknutí umožňuje ukázat ceny sedadel tří cestovních tříd leteckých společností KLM a Air France, zároveň zobrazí jejich kompletní palubní služby ve zvoleném termínu do zvolené destinace. Jde o nové pojetí nabídky letenek, které má učinit z vyhledávání letenek a létání samotného ještě komfortnější zážitek. Usadí do pohodlnějších sedadel za příjemné ceny více cestujících, ale také je seznámí s celou produktovou nabídkou.

Čedok příští léto na letišti v Ostravě zdvojnásobí počet cestujících

13.8. - Ostravské letiště čeká v letní sezóně 2024 rekordní nárůst cestujících i nové destinace, do kterých se zatím nelétalo. Cestovní kancelář Čedok nabídne příští léto rekordních 17 destinací. Bez podpory kraje tak plánuje otevřít například lety na Fuerteventuru, která je součástí Kanárských ostrovů, do Tuniska nebo také do Itálie na letiště Lamezia Terme. Mezi novinky se zařadí i Marsa Matrouh, které se přezdívá „egyptský Karibik.“ Hitem budou i přímé lety do Albánie, u které se letos zvedl zájem oproti roku 2022 až sedminásobně a je tak jednoznačným skokanem roku. Letištěm v Mošnově projde jen díky expanzi Čedoku přibližně 120 tisíc cestujících. Nové destinace budou v prodeji už během letošního srpna.

Aerolinky Cathay Pacific plánují koupit dalších 32 letadel Airbus

11.8. - Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific Airways plánuje koupit 32 letadel Airbus A321neo a A320neo. Nová letadla mají přispět k modernizaci flotily společnosti, uvádí se ve včerejším proh­lášení.

Letiště Brno odbavilo za sedm měsíců 350 000 lidí, víc než před covidem

11.8. - Letiště Brno za sedm měsíců letošního roku odbavilo přes 350 000 cestujících, což je o 60 000 lidí víc než ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií covidu. Vedení letiště o tom informovalo v tiskové zprávě. Letošní rok má být podle očekávání rekordní, vedení plánuje odbavit 600 000 cestujících, což by byl v historii letiště nový rekord.

Pardubické letiště nejspíš odbaví za rok asi 100 000 cestujících

7.8. - Pardubické letiště by letos mohlo odbavit až 100 000 cestujících. Číslo bude nejspíš vyšší než loni, a to přesto, že bylo kvůli údržbě letové dráhy tři měsíce zavřené. Zatím nejlepším obdobím byl červenec, kdy podle měsíčních statistik na dovolenou odletělo nejvíc lidí v historii letiště. ČTK to řekla marketingová manažerka společnosti East Bohemian Airport Mária Ministrová.

spinner