Letecká doprava

​Letový provoz nad Českem loni vzrostl na rekordních 912 815 letů

23.1. – Letový provoz nad Českem byl v roce 2018 opět rekordní. Počet vzletů, přistání a přeletů letadel proti předchozímu roku vzrostl o 6,9 procenta na 912 815. Tuzemský vzdušný prostor tak každý den využilo průměrně 2500 letadel. Sdělilo to Řízení letového provozu (ŘLP). Čeští dispečeři loni v létě převzali řízení části letů z Německa.

Izraelský Ejlat má nové mezinárodní letiště

22.1. – U izraelského letoviska Ejlat na jihu Izraele bylo včera otevřeno nové mezinárodní letiště. Letiště Ilana a Asafa Ramonových v Negevské poušti má především povzbudit místní turistický ruch, ale mělo by být přínosem také pro sousední Jordánsko a Egypt. V dobách zostření blízkovýchodního konfliktu pak může sloužit jako náhradní letiště za telavivské letiště Bena Guriona, napsala agentura Reuters.

Aktuality ze světa 3/2019 Premium

Aktuality ze světa 3/2019

18.1. – LOGISTIKA – Amazon hlásí nový rekord v obratu. Koncern Amazon zaznamenal podle vlastních údajů „nejlepší vánoční obchod“ ve svých dějinách. Stoupl počet objednávek přes on-line platformu, jakož i počet členství v Prime. „Tato sezóna byla až dosud naše nejlepší a těšíme se na to, že také v roce 2019 nabídneme našim zákazníkům to, co je pro ně nejvhodnější. Jsme nadšeni, že jen v USA byla v dané sezóně dodána více než miliarda zboží zdarma v rámci služby Prime,“ řekl Jewff Wilke, ředitel pro světové zákazníky Amazonu. Konkrétní údaje o obratu firma neuvedla. Data za loňský rok mají být známa teprve koncem ledna. Avšak před vánočním obchodem si Amazon uložil za cíl zvýšení obratu o 20 procent. „Tvrdý cíl“, jak zjistil již v říjnu Ralf Kleber, šéf Amazonu pro Německo. Ale jak se zdá, bylo ho pravděpodobně dosaženo bez velkých problémů.

Bratislavské letiště odbavilo nejvíce cestujících v historii

18.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo rekordních 2,29 milionu cestujících. Oproti předchozímu roku počet pasažérů na největším letišti na Slovensku, které chce vláda pronajmout investorovi, stoupl o 18 procent. Informovalo o tom včera letiště. Vyšší počet cestujících zaznamenalo i letiště v Košicích.

Přímá linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla být do Vánoc

17.1. – Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla začít fungovat do Vánoc. Pro společnost Air Asia, s jejímiž zástupci dnes v Bangkoku jednal premiér Andrej Babiš, jde o první linku do Evropy. Spojení, o kterém Češi jednají už delší dobu, podle předsedy vlády pomůže turistice i obchodu. V jednání je jeden let denně, řekl Andrej Babiš novinářům po schůzce s tím, že je třeba doladit administrativní záležitosti. Zástupce letecké společnosti proto do měsíce navštíví Prahu.

V roce 2018 přepravila Emirates SkyCargo 2,6 milionu tun napříč šesti kontinenty Premium

V roce 2018 přepravila Emirates SkyCargo 2,6 milionu tun napříč šesti kontinenty

17.1. – Nákladní letecká divize společnosti Emirates, Emirates SkyCargo, přepravila v loňském roce 2,6 milionu tun leteckého nákladu napříč šesti kontinenty. Nešlo jen o běžné zboží, ovoce a zeleninu, farmaceutické produkty, ale také například vesmírné satelity či domácí mazlíčky a další zvířata.

​Pražské letiště zvýšilo počet cestujících o 9 procent na 16,8 milionu

16.1. – Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvýšil se i počet vzletů a přistání, který vzrostl o téměř pět procent na 155 530 pohybů. V tiskové zprávě to včera sdělilo Letiště Praha. Počet cestujících se na letišti každoročně zvyšuje od roku 2013.

ČSA začaly létat dvakrát týdně do Stuttgartu

15.1. – České aerolinie začaly létat do Stuttgartu. Linka bude zatím fungovat dvakrát týdně do konce zimní sezóny. Létat na ní bude zejména letový personál ČSA.

Letištím v Ostravě a Pardubicích loni vzrostl počet cestujících

11.1. – Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku loni odbavilo celkem 377 936 cestujících. Bylo to o 16,6 procenta více než v roce 2017. Počet byl nejvyšší v historii letiště. Tento týden to uvedl obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský.

Aktuality ze světa 2/2019 Premium

Aktuality ze světa 2/2019

11.1. – LOGISTIKA – Logistická společnost Gefco plánuje masivní expanzní krok, jenž má podniku umožnit vytvoření vedoucí tržní pozice v automobilové logistice a zpřístupnit další růstové možnosti. K tomu podnik spěje na burzu. Krátce před Vánoci proto požádal francouzský finanční dohled o vstup na burzu. Dosavadní většinový akcionář, Ruská státní dráha RŽD, chce snížit svůj podíl pod 50 %; francouzský výrobce aut PSA, který je držitelem 25% podílu, plánuje budoucí účast menší než 10 procent. Kdy půjde Gefco na burzu není ještě jasné. Závisí to od tržního prostředí, ůzných předpisových překážek a v neposlední řadě na povolení finančního dohledu. Generální ředitel Luc Nadal však označuje vyžádání vstupu na burzu u finančního dohledu za „důležitý milník“. RŽD vstoupila do Gefca v roce 2012 a převzala tehdy podíl 75 procent. V minulých letech Gefco expandovalo do dalších logistických oblastí vedle automobilové logistiky. V roce 2015 koupil logistickou společnost IJS Global. V minulém roce vytvořil podnik ve čtyřech oblastech obrat 4,4 miliardy EUR. Celkem 56 procent z toho připadlo na oba nejdůležitější zákazníky PSA a Opel-Vauxhall. Jejich podíl však soustavně klesá. Operativní zisk EBIT dosáhl 139 milionů EUR, zisková marže byla 3,1 procenta.

spinner