Letecká doprava

Lufthansa dojednává stabilizační balíček 9 miliard eur, Alitalia dostane nejméně 3 miliardy

8.5. – Největší německá letecká společnost Luf­thansa dojednává s federálním fondem pro stabilizaci hospodářství, který kvůli pandemii zřídil parlament, „stabilizační balíček“ devět miliard eur (245,4 miliardy Kč). Informovala o tom Lufthansa. Italská vláda do aerolinek Ali­talia vloží nejméně tři miliardy eur hotovosti. V italském Senátu to řekl ministr průmyslu Stefano Patuanelli, když uváděl podrobnosti zestátnění této letecké společnosti.

Airbus v dubnu dodal jen 14 letounů, meziročně o 80 procent méně

8.5. - Airbusu klesly vlivem pandemie dodávky letadel v dubnu meziročně o 80 procent na pouhých 14 strojů. Vyplývá to z nově zveřejněných dat tohoto evropského výrobce letecké techniky.

ČSA obnoví provoz od 18. května na čtyřech linkách

7.5. - České aerolinie (ČSA) obnoví od 18. května provoz na čtyřech linkách, půjde o linky do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další přibudou o týden později. Informovalo o tom ve čtvrtek pražské letiště na twitteru. Společnost v březnu kvůli krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka.

DVTV: Čínský fond je ochotný prodat svůj podíl ve Smartwings za korunu

6.5. – Čínský fond CITIC je připraven prodat českému státu téměř poloviční podíl v letecké společnosti Smartwings za jednu korunu, uvedl v noci na středu v rozhovoru na portálu DVTV generální ředitel a spolumajitel společnosti Roman Vik. Čínská strana tak je podle něj ochotná učinit, pokud by tím odblokovala jednání o poskytnutí státních záruk za komerční úvěr. Ministryně financí Alena Schillerová ani ministr průmyslu a hospodářství Karel Havlíček (oba za ANO) se jednání nebrání, uvedla Česká televize. Smartwings se dostaly do problémů kvůli pandemii koronaviru, která prudce snížila zájem o leteckou přepravu.

Komerční dopravci s obnovou letů z Brna vyčkávají

5.4. - Letiště Brno stále zůstává bez pravidelných i charterových letů. Obnova pravidelných letů závisí nejen na tom, od kdy povolí vláda provoz mimopražských komerčních letišť, ale také na společnosti Ry­anair, která zajišťuje lety do Londýna a italského Bergama, uvedl v tiskové zprávě mluvčí letiště Jakub Splavec. Provozovatelé sezonních letů do dovolenkových destinací vyčkávají na vývoj situace a reakci trhu se zahraničními leteckými zájezdy. Již od pondělí by mělo fungovat pozemní spojení do Vídně, které zajišťuje z Brna RegioJet.

GE propustí v letecké divizi 25 procent zaměstnanců

5.5. – Americký průmyslový koncern General Electric (GE) zruší v letecké divizi 13 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 25 procentům pracovní síly divize. Letecký průmysl je kvůli pandemii nemoci covid-19 v útlumu. Oznámil to ředitel divize GE Aviation David Joyce. Společnost působí prostřednictvím divize GE Aviation Czech také v České republice.

​V Praze přistálo poslední letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny

3.5. – V Praze dnes ráno přistálo poslední letadlo se zdravotnickým materiálem, který v Číně nakoupilo a do Česka prostřednictvím leteckého mostu dopravilo Ministerstvo vnitra. Uvedl to mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Od 20. března, kdy byly lety zahájeny, přepravilo pět desítek letadel kolem 2000 tun roušek, respirátorů a dalšího materiálu, uvedl Rudolf Kramář v sobotu. Vnitro dosud za objednávky zaplatilo skoro čtyři miliardy korun.

​Wizz Air se začíná vracet ke komerčním letům přerušeným virem

2.5. – Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air se stává jednou z prvních evropských leteckých společností, která se v době koronavirové pandemie pokouší o návrat ke komerčnímu létání. Letadlo společnosti včera odletělo ze Sofie na londýnské letiště Luton a vypraven byl i zpáteční let, uvedla agentura Reuters.

​Ryanair kvůli koronaviru propustí 15 procent zaměstnanců

2.5. – Ryanair plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, tedy asi 3000 lidí. Irská nízkonákladová aerolinka to uvedla ve svém včerejším sdělení a dodala, že jedná s Boeingem o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože neočekává, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Krize je důsledkem pandemie nemoci covid-19.

​Agentura S&P snížila Boeingu hlavní ratingovou známku na stupeň BBB minus

1.5. – Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila americkému výrobci letecké techniky Boeing hlavní ratingovou známku na stupeň BBB minus, což je těsně nad spekulativním pásmem. S&P očekává negativní dopad pandemie nemoci covid-19 na tržby a hotovostní tok firmy, uvedla agentura Reuters.

spinner