Letecká doprava

Pražské letiště v pololetí odbavilo skoro 4,3 mil. lidí, meziročně pětkrát víc

1.8. - Pražské letiště Václava Havla během letošního prvního pololetí odbavilo téměř 4,29 milionu cestujících. Je to více než pětinásobný nárůst oproti loňskému roku, ve srovnání s obdobím před covidovou krizí je to však o 45 procent méně. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Provoz na letišti roste během celého letošního roku, za celý rok letiště očekává více než deset milionů pasažérů.

Boeingu klesl zisk, firma se ale chystá obnovit dodávky letadel 787 Dreamliner

27.7. - Americkému výrobci letadel Boeing ve druhém čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 72 procent na 160 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč), tržby se snížily o dvě procenta na 16,7 miliardy dolarů, oznámila dnes firma. Ta se potýká s výpadky v dodavatelském řetězci a také s nedostatkem pracovních sil. Boeing nicméně uvedl, že je v konečné fázi příprav na obnovení dodávek letadel 787 Dreamliner.

Lufthansa kvůli stávce zruší téměř všechny lety z Frankfurtu a Mnichova

26.7. - Lufthansa ve středu kvůli stávce zruší téměř všechny lety z Frankfurtu nad Mohanem a z Mnichova, celkem přes 1000 spojů. Stávkovat se chystá na 20 000 členů pozemního personálu. Firma to podle agentury DPA uvedla ve svém dnešním sdělení.

Aerolinky Ryanair mají za čtvrtletí první zisk po třech letech

25.7. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala v období od dubna do června zisk po zdanění 170 milionů EUR (4,2 miliardy Kč). Je to její první zisk po třech letech, zaostal ale za čísly z dob před koronavirovou pandemií. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Britský aerosalon se nesl ve znamení obnoveného zájmu o boeingy MAX

23.7. - Na letišti ve Farnborough u Londýna včera skončil mezinárodní aerosalon, jeden z největších na světě. Naznačil návrat zájmu o letouny MAX od americké společnosti Boeing a nesl se ve znamení snižování emisí. Po čtyřleté pauze vynucené koronavirovou pandemií byl ale jen stínem předchozích ročníků, píše agentura AFP.

Letecký provoz nad ČR se v pololetí meziročně zdvojnásobil na téměř 270 000 letů

20.7. - Letecký provoz v tuzemském vzdušném prostoru se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 97 procent na 268.977 letů. Je to ale stále o 38 procent méně proti prvním šesti měsícům předcovidového roku 2019. Oznámilo to Řízení letového provozu.

SAS se dohodla na kolektivní smlouvě s piloty, po 15 dnech končí stávka

19.7. - Skandinávská letecká společnost SAS dnes ráno oznámila, že uzavřela s odborovými organizacemi dohodu o nové kolektivní smlouvě. Po 15 dnech tak končí stávka, ke které se přidala většina pilotů společnosti, uvedla agentura Reuters s odkazem na prohlášení spo­lečnosti. O dohodě s vedením společnosti budou ještě hlasovat členové odborových organizací a musí jí také schválit soud ve Spojených státech, kde společnost požádala o ochranu před věřiteli. Společnost očekává, že se tak stane za několik týdnů.

Aerolinky Delta koupí 100 letadel Boeing 737 MAX 10 s opcí na dalších 30

19.7. - Americká letecká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel Boeing 737 MAX 10 a má opci na nákup dalších 30 strojů. Aerolinky to oznámily na aerosalonu, který se koná na letišti ve Farnborough u Londýna. Cena kontraktu činí podle katalogových cen 13,5 miliardy USD (zhruba 326 miliard Kč), u velkých zakázek ale dostávají letecké společnosti zpravidla výraznou slevu. Podle agentury Reuters se očekává, že Delta v úterý podepíše objednávku také na více než deset letadel Airbusu A320.

​Lufthansa ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšila tržby a vrátila se k zisku

17.7. – Německá letecká společnost Lufthansa ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšila tržby a vrátila se k ziskovosti. Podle zveřejněných předběžných hospodářských výsledků vykázaly největší evropské aerolinky upravený provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) mezi 350 a 400 miliony eur (až 9,8 miliardy Kč), zatímco před rokem měly ve stejném období ztrátu 827 milionů eur. Informovala o tom agentura Reuters.

​Pražské letiště je pod náporem cestujících, v minulých dnech rostla zpoždění

13.7. – Pražské letiště se vyrovnává s velkým náporem cestujících. Počet pasažérů ve vytížených dnech překročil i 50.000, což je srovnatelné číslo s dobou před covidovou krizí. To může vést k průtahům při odbavení, letišti totiž po pandemii stále chybí desítky pracovníků. V prvních dnech letních prázdnin kvůli tomu narostlo průměrné zpoždění letu na 50 minut, nyní je pod 20 minutami. Plní se i parkoviště, ta jsou nyní obsazena v průměru na 88 procent. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Provoz v posledních dnech zvyšují i účastníci akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

spinner