Letecká doprava

​ACI Europe: Osobní letecká doprava na evropských letištích oživí v roce 2024

12.10. – Osobní doprava na evropských letištích by měla plně oživit v roce 2024. To je o rok dříve, než se původně čekalo. Kvůli geopolitickým a strukturálním změnám však budou mezi jednotlivými letišti přetrvávat značné rozdíly ve výkonnosti. Uvedla to organizace ACI Europe, která zastupuje evropská letiště. V letošním roce by objem osobní dopravy na evropských letištích měl dosáhnout 95,5 procenta objemu roku 2019, tedy doby před pandemií nemoci covid-19.

IAG jedná s Airbusem a Boeingem o potenciální objednávce širokotrupých letadel

8.10. - Společnost International Airlines Group (IAG), která je vlastníkem aerolinek British Airways a Iberia, jedná s Airbusem a Boeingem o potenciální objednávce širokotrupých letadel. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom v pátek informovala agentura Bloomberg. Britsko-španělská skupina hodlá modernizovat svou flotilu strojů určených na dlouhé lety. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily.

Letiště Praha se zapojilo do oslav 100. výročí Českých aerolinií

7.10. - Je tomu 100 let, co se začal psát příběh Českých aerolinií, který je v mnoha ohledech propojený s historií samotného pražského letiště. Letiště Praha se proto k oslavám s radostí připojuje. České aerolinie byly založeny 6. října 1923. Od roku 1937 následně přestěhovaly svou základnu na tehdejší ruzyňské letiště.

Ekonomika u protinožců roste, DSV vypravilo zásilku až do Nové Kaledonie

6.10. - V rámci seriálu o přepravě zboží po kontinentech se tentokrát podíváme na ten, který je z českého pohledu tím nejvzdálenějším – na Austrálii a Oceánii. I když jde o nejmenší světadíl, díky silné australské ekonomice se neztrácí ani v konkurenci obrů typu Asie či Ameriky. Společnost DSV proto nepodceňuje svoji přítomnost ani v této části světa.

Novými hlavními akcionáři aerolinek SAS budou Castlelake a Air France-KLM

4.10. - Hlavními akcionáři skandinávských aerolinek SAS se po konkurzním řízení stanou kromě Dánska také investiční společnost Castlelake a letecká společnost Air France-KLM. Oznámily to včera aerolinky SAS. Celková investice do reorganizované společnosti bude činit 12,9 miliardy švédských korun (27,2 miliardy Kč).

Letiště Praha na cestě k budoucnosti

3.10. - Rychlejší odbavení, lepší nabídka služeb, parkování na míru nebo nová přímá spojení. Letiště Praha konečně po pandemické krizi může představit plány svého rozvoje na další roky. Cestující se díky tomu mohou těšit na výraznější komfort pří cestování už i při cestě na letiště. Nové plány podporuje přes 90 procent obyvatel České republiky. Rozvoj letiště do roku 2030 přinese 200 přímých spojení, 37 dálkových linek a 10 000 parkovacích míst. V neposlední řadě bude letiště uhlíkově neutrální.

Smartwings nebudou létat z Českých Budějovic

27.9. - Společnost Smartwings nebude příští rok létat z letiště v Českých Budějovicích, zájezdy z jihočeského letiště to však neohrozí. Partnerem letiště není dopravce, ale cestovní kancelář Čedok, která pokračuje v prodejích na příští sezonu. ČTK to dnes řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Čedok má na většinu destinací z regionálních letišť na příští rok domluveného jiného dopravce, uvedla jeho mluvčí. Blízko dohodě s jinými dopravci jsou i cestovní kanceláře EximTours a Fischer.

​Aerolinky Austrian podle soudu klamaly reklamou, že jejich lety jsou udržitelné

26.9. – Letecká společnost Austrian Airlines podle rakouského soudu klamala své klienty reklamou, že její lety jsou udržitelné. Firma totiž z valné části používá fosilní paliva, informovala včera agentura Bloomberg. Na firmu, která je rakouskou divizí německé Lufthansy, podalo začátkem tohoto roku žalobu rakouské sdružení na ochranu spotřebitelů kvůli reklamám na udržitelné letecké palivo.

Společnost dnata získala certifikaci IATA pro environmentální řízení

24.9. – Společnost dnata se stala prvním kombinovaným poskytovatelem leteckých služeb, který obdržel certifikaci environmentálního managementu od Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), což je uznáním jejího pevného závazku k udržitelnosti v celém portfoliu jejích rozmanitých činností ve Spojených arabských emirátech (SAE).


​Portugalsko příští týden zahájí privatizaci aerolinek TAP, řekl premiér

20.9. – Portugalská vláda příští týden schválí právní rámec privatizace státní letecké společnosti TAP. Po několikaměsíčním zpoždění tak zahájí její prodej. Včera to podle agentury Reuters řekl premiér António Costa. Letecká společnost prochází restrukturalizací v rámci záchranného balíčku v objemu 3,2 miliardy eur (přes 782 miliard Kč), který schválil Brusel. Portugalská vláda uvedla, že si v dopravci hodlá ponechat strategický podíl.

spinner