Letecká doprava

Britský aerosalon se nesl ve znamení obnoveného zájmu o boeingy MAX

23.7. - Na letišti ve Farnborough u Londýna včera skončil mezinárodní aerosalon, jeden z největších na světě. Naznačil návrat zájmu o letouny MAX od americké společnosti Boeing a nesl se ve znamení snižování emisí. Po čtyřleté pauze vynucené koronavirovou pandemií byl ale jen stínem předchozích ročníků, píše agentura AFP.

Letecký provoz nad ČR se v pololetí meziročně zdvojnásobil na téměř 270 000 letů

20.7. - Letecký provoz v tuzemském vzdušném prostoru se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 97 procent na 268.977 letů. Je to ale stále o 38 procent méně proti prvním šesti měsícům předcovidového roku 2019. Oznámilo to Řízení letového provozu.

SAS se dohodla na kolektivní smlouvě s piloty, po 15 dnech končí stávka

19.7. - Skandinávská letecká společnost SAS dnes ráno oznámila, že uzavřela s odborovými organizacemi dohodu o nové kolektivní smlouvě. Po 15 dnech tak končí stávka, ke které se přidala většina pilotů společnosti, uvedla agentura Reuters s odkazem na prohlášení spo­lečnosti. O dohodě s vedením společnosti budou ještě hlasovat členové odborových organizací a musí jí také schválit soud ve Spojených státech, kde společnost požádala o ochranu před věřiteli. Společnost očekává, že se tak stane za několik týdnů.

Aerolinky Delta koupí 100 letadel Boeing 737 MAX 10 s opcí na dalších 30

19.7. - Americká letecká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel Boeing 737 MAX 10 a má opci na nákup dalších 30 strojů. Aerolinky to oznámily na aerosalonu, který se koná na letišti ve Farnborough u Londýna. Cena kontraktu činí podle katalogových cen 13,5 miliardy USD (zhruba 326 miliard Kč), u velkých zakázek ale dostávají letecké společnosti zpravidla výraznou slevu. Podle agentury Reuters se očekává, že Delta v úterý podepíše objednávku také na více než deset letadel Airbusu A320.

​Lufthansa ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšila tržby a vrátila se k zisku

17.7. – Německá letecká společnost Lufthansa ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšila tržby a vrátila se k ziskovosti. Podle zveřejněných předběžných hospodářských výsledků vykázaly největší evropské aerolinky upravený provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) mezi 350 a 400 miliony eur (až 9,8 miliardy Kč), zatímco před rokem měly ve stejném období ztrátu 827 milionů eur. Informovala o tom agentura Reuters.

​Pražské letiště je pod náporem cestujících, v minulých dnech rostla zpoždění

13.7. – Pražské letiště se vyrovnává s velkým náporem cestujících. Počet pasažérů ve vytížených dnech překročil i 50.000, což je srovnatelné číslo s dobou před covidovou krizí. To může vést k průtahům při odbavení, letišti totiž po pandemii stále chybí desítky pracovníků. V prvních dnech letních prázdnin kvůli tomu narostlo průměrné zpoždění letu na 50 minut, nyní je pod 20 minutami. Plní se i parkoviště, ta jsou nyní obsazena v průměru na 88 procent. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Provoz v posledních dnech zvyšují i účastníci akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

​Boeing dodal v červnu zákazníkům nejvíce letadel od roku 2019

13.7. – Americký výrobce letadel Boeing dodal v červnu svým odběratelům 51 osobních a nákladních letadel, nejvíce od března 2019. K výsledku přispělo zejména oživení poptávky po letecké dopravě po pandemii nemoci covid-19. Za celé pololetí Boeing zvýšil odbyt meziročně o 38 procent na 216 letadel, oznámila firma.

​Letiště Heathrow vyzvalo aerolinky, ať zastaví prodej letenek na léto

13.7. – Londýnské letiště Heathrow vyzvalo aerolinky, ať zastaví prodej letenek na léto. Nejvytíženější britské letiště dnes informovalo, že plánuje počet odlétajících cestujících omezit na 100 000 denně. Chce tak dostat pod kontrolu současný chaos, napsala agentura Reuters. Kapacitní omezení bude podle šéfa letiště platit od včerejška do 11. září. Letecké odvětví, na které těžce dopadla protipandemická opatření, se nyní potýká mimo jiné s nedostatkem personálu a stávkami.

​Piloti Ryanairu ve Francii a Belgii budou 23. a 24. července stávkovat

12.7. – Piloti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair ve Francii a Belgii budou opět stávkovat. Zaměstnanci naplánovali stávku na 23. a 24. července poté, co selhala jednání o zlepšení pracovních podmínek mezi odbory a Ryanairem, napsal list The Brussels Times.

​Sdružení IATA zlepšilo výhled odvětví

Prudké oživení v letecké dopravě po útlumu za pandemie covidu‑19 umožní v letošním roce světovým leteckým společnostem snížit ztráty a případně se v roce příštím dostat zpět do zisku. Informovalo o tom Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak zlepšilo výhled na letošní rok.

spinner