Letecká doprava

​IATA: Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku

5.6. – Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku na 9,8 miliardy dolarů (216,5 miliardy Kč). Přispěla k tomu silná poptávka s tím, jak se odvětví zotavuje z útlumu způsobeného pandemií. Na konferenci v Istanbulu to řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Původní odhad z loňského prosince uváděl, že zisk aerolinek dosáhne 4,7 miliardy dolarů.

​Letecké společnosti tvrdí, že letos se letní cestovní chaos opakovat nebude

5.6. – Letecké společnosti včera uvedly, že jsou připraveny zabránit opakování loňského chaosu v cestování. Varovaly ale, že některé lety stále mohou narušit stávky dispečerů, a ohradily se proti systémům, které je nutí platit kompenzace za nevyhnutelná zpoždění. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

​Londýnské letiště Heathrow zasáhne 33denní stávka bezpečnostních pracovníků

4.6. – Přes 2000 bezpečnostních pracovníků na londýnském letišti Heathrow bude od 17. června stávkovat po dobu 33 dnů kvůli nízkým příjmům. S odvoláním na odborový svaz Unite o tom dnes informovala agentura Reuters. Protestní akce naváže na tři dny stávek z konce května, kdy se zaměstnanci dostali do sporu se letištěm ohledně mezd.

​Šéf Boeingu: Problémy dodavatelského řetězce v letectví se zlepšují jenom pomalu

3.6. – Problémy dodavatelského řetězce v leteckém odvětví se zlepšují jenom pomalu, ale poptávka aerolinek po letadlech se vrátila na úroveň před pandemií. Na konferenci v New Yorku to včera řekl šéf americké společnosti Boeing Dave Calhoun. Schopnost výrobců letadel, jako je evropský Airbus či jmenovaný Boeing, uspokojit poptávku bude podle Calhouna v následujících pěti letech omezená. Informovala o tom agentura Reuters.

​Letenky v EU jsou po pandemii o 58 procent dražší

1.6. – Pro 55 procent cestujících je klíčová cena a její stabilita. Doplácí na to letecká doprava, která je o více než polovinu dražší než před pandemií. Ukazují to nová data o cestování v EU od platformy Omio, která srovnávají čísla z prvního čtvrtletí roku 2019 s těmi letošními. Podle zprávy se průměrné ceny letenek zvýšily o 58 %, zatímco u jízdenek na vlak došlo k 3% snížení. Tomu odpovídají i uskutečněné objednávky, které u letenek klesly o 54 % a u vlaků vzrostly o 20 %. Z čísel vyplývají další změny v chování cestujících: spoje objednávají s větším předstihem, vrací se cestování na dlouhé vzdálenosti a roste význam udržitelnosti cestování, která je prioritou pro 12 % cestujících. Omio o trendech v cestování reportuje pravidelně na základě vlastních dat o spojích více než 1 000 dopravců ve 37 zemích světa.

​Letiště Praha kontroluje stavební rozpočty díky metodě BIM a klasifikačním systémem CCI

30.5. – Společnost Letiště Praha se před několika měsíci rozhodlo na svých stavebních projektech využívajících metodu BIM přejít od klasifikačního systému Uniclass k mezinárodnímu klasifikačnímu systému CCI. Problematika kontroly rozpočtů oddělení plánování a ekonomika staveb se ukázala být vhodným pilotním projektem pro otestování nové klasifikace. Toto oddělení se na Letišti Praha stará mimo jiné o kontrolu rozpočtů probíhajících staveb, jeho úkolem je také ověřovat, jestli vykázaná množství odpovídají skutečně použitým na stavbě. Strukturovat rozpočtované informace pomáhá oddělení plánování a ekonomiky staveb třídník stavebních konstrukcí a prací (TSKP).

​Koncerny opouštějící Čínu se stěhují do Severní Ameriky

29.5. – Dvě akvizice logistických společností během půl roku podnikl přepravce DSV v Severní Americe. Místní logistický trh se na oživení regionu rychle adaptuje. Tři státy regionu – USA, Kanada a Mexiko těží z bohatých zdrojů surovin i široké dopravní sítě. Region pomalu navazuje na svou automobilovou historii a vítá koncerny opouštějící Čínu. Jediné, co v strategických plánech chybí, je ochota municipalit k výstavbě na brownfieldech.

​Cestující se na pražské letiště vracejí pomaleji než na jeho evropské konkurenty

26.5. – Cestující se na pražské letiště vrací pomaleji, než je to v případě jeho evropských konkurentů, jako jsou letiště ve Vídni či Varšavě. Vyplývá to z dat Asociace evropských letišť (ACI Europe). Podle zástupců oboru je to důsledek malé státní podpory za covidové pandemie, ale také větší závislostí na ukrajinském a ruském trhu či úpadkem dříve dominantního dopravce ČSA.

​Německá Lufthansa koupí menšinový podíl v italské společnosti ITA Airways

26.5 – Německá letecká společnost Lufthansa se dohodla s italskou vládou, že koupí menšinový podíl v italském konkurentovi ITA Airways, který je nástupcem zkrachovalé Alitalie. Lufthansa uvedla, že nyní do firmy ITA investuje 325 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy Kč) a získá v ní podíl 41 procent. Dodala, že si rovněž zajistila opci na zvýšení tohoto podílu či úplné převzetí italského podniku. Italský stát se zavázal, že do firmy vloží dalších 250 milionů eur.

Irské aerolinky Ryanair se loni díky oživení poptávky vrátily k zisku

22.5. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v loňském fiskálním roce vykázala čistý zisk 1,43 miliardy EUR (33,9 miliardy Kč) po ztrátě 355 milionů EUR předloni. Firmě pomohlo oživení poptávky po letecké dopravě po pandemii nemoci covid-19. Podnik to dnes uvedl v tiskové zprávě.

spinner