Letecká doprava

Společnost cargo-partner zavádí nové služby konsolidace letecké nákladní dopravy mezi západní Evropou a Asií

2.8. - Poskytovatel mezinárodní přepravy a informační logistiky opět rozšířil portfolio svých služeb o řadu nových řešení letecké přepravy a konsoliduje zásilky mezi klíčovými letišti napříč západní Evropou a různými lokalitami v Asii.

V Česku je šest mezinárodních veřejných letišť, včetně neveřejných jich je 19

2.8. - V ČR je podle ministerstva dopravy v současnosti 90 civilních letišť. Ta se dělí podle vybavení, provozních podmínek a základního určení na vnitrostátní a mezinárodní. Mezinárodní letiště jsou celní letiště určená a vybavená k uskutečňování jak vnitrostátních letů a letů, při nichž není překročena vnější hranice, tak i letů, při nichž je vnější hranice překročena. Podle charakteru se civilní letiště ještě rozdělují na veřejná, která přijímají v mezích své technické a provozní způsobilosti všechna letadla, a neveřejná, která přijímají letadla pouze na základě předchozí dohody provozovatele nebo velitele letadla s provozovatelem letiště. K neveřejným letištím dnes přibylo třinácté v Českých Budějovicích.

Čedok uzavírá se Smartwings tříletý kontrakt

31.7. - Mezinárodní letiště v České republice a na Slovensku v příštích letech odbaví ještě více charterových letů letecké společnosti Smartwings pro cestovní kancelář Čedok. Jedna z největších českých cestovních kanceláří uzavřela s dopravcem strategický kontrakt v hodnotě přes 13 miliard korun, který bude platit na obou trzích až do jara 2027. Nově podepsaná dohoda platí na Slovensku, kam se Čedok úspěšně vrátil po více než 15 letech, už od letošní letní sezóny, v Česku se potom stávající spolupráce prodlužuje na další období. Aerolinka bude pro cestovní kancelář zajišťovat i nadále spojení ze všech šesti letišť v tuzemsku, u slovenských sousedů potom z Bratislavy i z regionů. Klienti Čedoku tak budou i v dalších letech na dovolenou létat na palubách moderních letadel Boeing 737 do desítek destinací po Evropě i mimo ni po celý rok.

Aerolinky Air France-KLM téměř zdvojnásobily čtvrtletní provozní zisk

28.7. - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM ve druhém čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobila provozní zisk na 733 milionů eur (zhruba 18 miliard Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Předpověděla však, že náklady se letos navzdory levnějším pohonným hmotám zvýší, mimo jiné kvůli růstu mezd. V předchozím výhledu firma počítala se stagnací nákladů, uvedla agentura Reuters.

Mošnovská letecká opravna JOB AIR Technic zvýšila loni tržby více než o desetinu

28.7. - Společnost JOB AIR Technic, která se na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku zabývá údržbou letadel, zvýšila v loňském roce své tržby o 82,9 milionu, tedy více než o desetinu, na 879,1 milionu korun. Firma dosáhla čistého zisku 81,2 milionu korun, o rok dříve to bylo 89,8 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Provozní zisk Airbusu v pololetí mírně klesl, překonal ale očekávání

27.7. - Evropskému výrobci letadel Airbus klesl v prvním pololetí letošního roku očištěný provozní zisk (EBIT) o jedno procento na 2,62 miliardy EUR (63 miliard Kč). Výsledky však překonaly očekávání, protože firma zvýšila výrobu, aby splnila svůj roční cíl dodávek, a tržby rostly. Vyplývá to z včerejšího prohlášení Airbusu.

Boeing zvýšil čtvrtletní tržby o 18 procent a vyrábí víc letadel 737 MAX

27.7. - Americký výrobce letadel Boeing ve druhém čtvrtletí zvýšil tržby o 18 procent na 19,75 miliardy USD (429 miliard Kč). Firma to uvedla ve své včerejší zprávě. Zároveň oznámila, že zvyšuje výrobu svého nejprodávanějšího letounu 737 MAX z 31 na 38 kusů měsíčně. Podle agentury Reuters to je známka toho, že se Boeing vzpamatovává z dopadů chyby u dodavatele, která zhatila jeho plány na brzké zvýšení výroby.

Pražskému letišti v pololetí vzrostl počet cestujících o třetinu na 5,8 milionu

25.7. - Letiště Praha za první pololetí letošního roku odbavilo 5,8 milionu cestujících, meziročně zhruba o 36 procent více. Nejžádanější destinací byl tradičně Londýn. Vyplývá to ze statistik, které zveřejňuje Letiště Praha. I přes meziroční růst letiště nevyrovnalo čísla z předcovidového roku 2019, kdy za půlrok odbavilo 7,8 milionu lidí. Podle Řízení letového provozu ČR letos také vzrostl letecký provoz nad Českou republikou.

Čtvrtletní zisk Ryanairu stoupl na 663 milionů EUR a byl vyšší než před pandemií

24.7. - Irský Ryanair zvýšil zisk po zdanění v období od dubna do června meziročně o 290 procent na 663 milionů EUR (15,9 miliardy Kč). Zisk je výrazně vyšší než před pandemií covidu-19. Největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě co do počtu cestujících ale kvůli zpoždění dodávek boeingů snížila odhad počtu cestujících pro letošní rok. Konkurent britského easyJetu to uvedl ve své dnešní zprávě o hospodářských výsledcích za první kvartál finančního roku 2024. Analytici odhadovali zisk na 620 milionů EUR.

Letiště Praha chce zvýšit kapacitu, odbavit by mohlo přes 21 milionů lidí

23.7. - Letiště Praha chce v příštích letech zvýšit terminálové a dráhové kapacity k odbavení 21,2 milionu cestujících za rok. V nynějším stavu bylo kapacitně na hraně v roce 2019, kdy odbavilo 17,8 milionu lidí. Chce také investovat do rozvoje sociální vybavenosti okolí letiště v takzvaném Airport City, kde chce budovat například hotelové a parkovací zázemí pro cestující. ČTK to řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Detailnější investiční plán představí Letiště Praha spolu s ministerstvem financí na podzim. Výstavba pražského letiště začala 24. července před 90 lety.

spinner