Letecká doprava

​Sdružení IATA zlepšilo výhled odvětví

Prudké oživení v letecké dopravě po útlumu za pandemie covidu‑19 umožní v letošním roce světovým leteckým společnostem snížit ztráty a případně se v roce příštím dostat zpět do zisku. Informovalo o tom Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak zlepšilo výhled na letošní rok.

​KLM kvůli nedostatku zaměstnanců zruší do konce srpna denně až 20 letů po Evropě

11.7. – Nizozemská letecká společnost KLM zruší do konce srpna kvůli nedostatku zaměstnanců denně až 20 letů po Evropě. Aerolinky, které jsou součástí skupiny Air France-KLM, to uvedla v tiskové zprávě. Začátek letní sezony doprovází na letištích v Evropě chaos. Vedle nedostatku pracovních sil k němu přispívají stávky a technické problémy.

​Nová pobočka společnosti cargo-partner v Mexiku

11.7. – Mezinárodní poskytovatel logistiky pokračuje v rozšiřování své globální sítě a otevřel novou pobočku v Mexico City, aby byl blíže tamním klientům a partnerům. Tým společnosti cargo partner v Mexiku nyní svým zákazníkům v této zemi nabízí kompletní portfolio služeb letecké, námořní a silniční přepravy, včetně řešení typu door-to-door z a do USA.

​Boeing by mohl kvůli regulaci zrušit program modelu 737 MAX 10, řekl šéf firmy

10.7. – Šéf americké společnosti Boeing Dave Calhoun v rozhovoru s časopisem Aviation Week zmínil riziko, že podnik může být donucen kvůli regulaci zrušit program modelu 737 MAX 10. Na konci letošního roku vyprší lhůta, do které musí firma získat schválení tohoto dopravního letadla od amerických úřadů. „Když vezmete v úvahu, čím jsme prošli, dluhy, které jsme museli nashromáždit, naši schopnost reagovat nebo ochotu dotáhnout věci do konce, ani svět bez modelu 10 není tak hrozivá představa,“ řekl Calhoun. „Neočekávám (zrušení programu) a nechci, aby si to někdo myslel. Je to jen riziko,“ dodal.

​Soud potvrdil pokutu 180 tisíc korun od ÚOHS pro Řízení letového provozu

9.7– Krajský soud v Brně potvrdil svým rozhodnutím pokutu 180 000 korun, kterou v roce 2020 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Řízení letového provozu (ŘLP) za chyby při zadávání několika veřejných zakázek. Vyplývá to z rozhodnutí soudu zveřejněného na jeho elektronické úřední desce.

​Německý investor Kühne je největším akcionářem Lufthansy, má v ní 15 procent

8.7. – Německý investor a podnikatel v logistice Klaus-Michael Kühne se stal největším akcionářem aerolinek Lufthansa. Dopravce oznámil, že Kühne svůj podíl zvýšil z dosavadních deseti na více než 15 procent. Už v minulosti Kühne uvedl, že jeho cílem je být pro Lufthansu dlouhodobým, stabilním a spolehlivým partnerem.

​Aerolinky British Airways zruší do konce října dalších 10 300 letů

7.7. – Aerolinky British Airways zruší do konce října dalších 10 300 letů, zejména kvůli nedostatku zaměstnanců. S odvoláním na leteckou společnost o tom dnes informovala agentura AFP.

​Itálie obdržela ze zahraničí nabídky na koupi aerolinek ITA

7.7. – Italská vláda obdržela ze zahraničí nabídky na převzetí národní letecké společnosti Italia Trasporto Aereo (ITA), nástupce aerolinek Alitalia. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Úspěšný prodej by znamenal velké vítězství pro premiéra Maria Draghiho po sérii neúspěšných pokusů, které v posledních deseti let organizovaly předchozí vlády. Generální ředitel ITA Fabio Lazzerini minulý měsíc uvedl, že očekává, že se podaří prodej uzavřít do konce roku.

​Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli

6.7. – Skandinávská letecká společnost SAS požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli a varovala, že stávka pilotů ovlivňuje její finanční situaci a likviditu. Podání žádosti má urychlit transformaci aerolinek, které budou po celou dobu konkurzního řízení nadále poskytovat veškeré služby zákazníkům, i když stávka pilotů zahájená v pondělí ovlivňuje její letový řád, uvedla společnost.

​Piloti aerolinek SAS vstupují do stávky, aerolinky se obávají o přežití

5.7. – Mzdová jednání mezi skandinávskou leteckou společností SAS a jejími piloty včera ztroskotala. Piloti tak vstupují do stávky, která podle vedení ohrožuje budoucnost aerolinek a přispívá k chaosu v cestování po celé Evropě v době, kdy začíná období letních dovolených. Je to první stávka ve velkých aerolinkách v době, kdy se toto odvětví snaží využít plného oživení cestovního ruchu po pandemii nemoci covid-19, uvedla agentura Reuters.

spinner