Letecká doprava

​Boeing mírně zvýšil odhad dodávek nových letadel na příštích 20 let

19.6. – Americký výrobce letadel Boeing mírně zvýšil odhad dodávek nových letadel na příštích 20 let. Důvodem je vysoká poptávka na trhu s letadly s jednou uličkou, o která mají zájem nízkonákladové aerolinky. Boeing nyní očekává, že letecké společnosti do roku 2042 budou muset nakoupit 42.595 letadel, zatímco loni předpovídal 41 170 letadel. Vyplývá to ze sdělení společnosti zveřejněného před začátkem aerosalonu v Le Bourget u Paříže.

​Společnost dnata zvládá vysoké teploty v Dubaji během přeprav zboží podléhajícího rychlé zkáze

18.6. – Společnost dnata, přední světový poskytovatel leteckých a cestovních služeb, odbavila v Dubaji za 12 měsíců do 31. března 2023 prostřed­nictvím svých moderních chladírenských zařízení 135 000 tun zboží podléhajícího rychlé zkáze. Mezi nejoblíbenější dovážené produkty z Evropy, Dálného východu, oblasti jižní Asie a Afriky patřilo ovoce a zelenina, jako je mango, jahody, rajčata, avokádo a třešně. Společnost dnata také vyvezla značné množství lokálního zboží ze Spojených arabských emirátů, včetně zásilek mražených ryb do Etiopie, chleba a jogurtu do Džibutska a čerstvého mléka do Somálska.

​Společnost Aero Vodochody Aerospace uzavřela smlouvu s ČVUT

13.6. – Viktor Sotona, prezident a CEO společnosti Aero Vodochody Aerospace, a Ondřej Přibyl, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze, podepsali 8. června 2023 smlouvu o dílo. Na jejím základě byla zahájena další fáze spolupráce mezi největším leteckým výrobcem v České republice a Fakultou dopravní, ČVUT v Praze.

​ACI Europe: Provoz na letištích v Evropě byl v dubnu nejblíž zotavení z pandemie

8.6. – Navzdory prudkému nárůstu cen letenek byl provoz na evropských letištích u osobní dopravy v dubnu nejblíže úplnému zotavení z pandemie. Na svém webu to uvedlo sdružení ACI Europe, které zastupuje evropská letiště. Podle něj se počet cestujících v dubnu meziročně zvýšil o 21,1 procenta. Praha se řadí k letištím, která mají k plnému zotavení nejdále.

​Nejdelší přímé lety na světě budou o pětinu dražší než letenky s mezipřistáním

6.6. – Nejdelší přímé lety na světě, které v roce 2025 plánují spustit australské aerolinky Qantas Airways, budou o pětinu dražší než letenky s mezipřistáním. Na konferenci Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v Istanbulu to včeera naznačila finanční ředitelka společnosti Vanessa Hudsonovová. Australská letecká společnost sází na to, že si cestující zhruba za dvacetihodinové lety rádi připlatí, aby se vyhnuli komplikacím a dalšímu času na cestě. Dlouhé lety bez přestupu spojí Sydney s Londýnem a New Yorkem, uvedla agentura Bloomberg.


​Společnosti Honeywell a Lockheed Martin podepsaly memorandum o porozumění

5.6. – Společnost Honeywell, světový lídr v projektování, integraci a výrobě komerčních a vojenských leteckých technologií, a společnost Lockheed Martin, globální společnost působící v oblasti bezpečnosti a letectví, podepsaly memorandum o porozumění. Dohoda podepsaná na nedávno skončeném Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky (IDET) v Brně nastiňuje spolupráci při identifikaci příležitostí k růstu v České republice, což pro Honeywell představuje důležitý milník expanze v platformě F-35 Lightning II.

​IATA: Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku

5.6. – Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku na 9,8 miliardy dolarů (216,5 miliardy Kč). Přispěla k tomu silná poptávka s tím, jak se odvětví zotavuje z útlumu způsobeného pandemií. Na konferenci v Istanbulu to řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Původní odhad z loňského prosince uváděl, že zisk aerolinek dosáhne 4,7 miliardy dolarů.

​Letecké společnosti tvrdí, že letos se letní cestovní chaos opakovat nebude

5.6. – Letecké společnosti včera uvedly, že jsou připraveny zabránit opakování loňského chaosu v cestování. Varovaly ale, že některé lety stále mohou narušit stávky dispečerů, a ohradily se proti systémům, které je nutí platit kompenzace za nevyhnutelná zpoždění. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

​Londýnské letiště Heathrow zasáhne 33denní stávka bezpečnostních pracovníků

4.6. – Přes 2000 bezpečnostních pracovníků na londýnském letišti Heathrow bude od 17. června stávkovat po dobu 33 dnů kvůli nízkým příjmům. S odvoláním na odborový svaz Unite o tom dnes informovala agentura Reuters. Protestní akce naváže na tři dny stávek z konce května, kdy se zaměstnanci dostali do sporu se letištěm ohledně mezd.

​Šéf Boeingu: Problémy dodavatelského řetězce v letectví se zlepšují jenom pomalu

3.6. – Problémy dodavatelského řetězce v leteckém odvětví se zlepšují jenom pomalu, ale poptávka aerolinek po letadlech se vrátila na úroveň před pandemií. Na konferenci v New Yorku to včera řekl šéf americké společnosti Boeing Dave Calhoun. Schopnost výrobců letadel, jako je evropský Airbus či jmenovaný Boeing, uspokojit poptávku bude podle Calhouna v následujících pěti letech omezená. Informovala o tom agentura Reuters.

spinner