Letecká doprava

​Společnost Emirates uskutečnila demonstrační let na stoprocentně udržitelné palivo

31.1. – Společnost Emirates uskutečnila první ukázkový let letounu Boeing 777–300ER, jehož jeden z motorů byl poháněn 100% palivem SAF (Sustainable Aviation Fuel). Let odstartoval z mezinárodního letiště v Dubaji a pod velením kapitána Faliho Vajifdara a kapitána Chálida Násira Akrama letěl více než hodinu nad dubajským pobřežím.

Ryanair měl za kvartál rekordní zisk po zdanění, čeká silnou poptávku na léto

30.1. - Nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za třetí finanční čtvrtletí rekordní zisk po zdanění 211 milionů EUR (přes pět miliard Kč). Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě na svém webu. Irské aerolinky, které jsou podle počtu přepravených cestujících největší v Evropě, očekávají silnou poptávku na letní období. Firma ve třetím kvartálu přepravila rekordní počet cestujících a potvrdila celoroční výhled.

Britské aerolinky Flybe zastavily provoz, o práci přijdou stovky lidí

29.1. - Britská regionální letecká společnost Flybe se dostala do insolvence a zrušila všechny své lety z Británie a do Británie. Firma to včera oznámila na svých internetových stránkách. Vyzvala cestující, kteří si u ní koupili letenky, aby nejezdili na letiště, pokud si sami nezajistí alternativní let u jiných aerolinek.

Americký výrobce letadel Boeing hodlá letos přijmout 10 000 zaměstnanců

28.1. - Americký výrobce letadel Boeing předpokládá, že v letošním roce přijme 10 000 zaměstnanců. Oznámila to včera firma, která zvyšuje produkci po útlumu způsobeném pandemií covidu-19. Řada velkých amerických podniků přitom v poslední době ruší pracovní místa v obavách z hospodářské recese.

Letový provoz nad ČR loni stoupl na 550 194 letů, o 52 procent více než předloni

27.1. - Letový provoz nad Českem loni stoupl na 550 194 letů, což bylo o 52 procent více než předloni. Jde o 64 procent úrovně z posledního předcovidového roku 2019, zatímco evropský průměr dosáhl 83 procent provozu roku 2019. Jedním z hlavních důvodů odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru ČR byla válka na Ukrajině. Dnes to na tiskové konferenci uvedli předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos a ředitel Řízení letového provozu ČR Jan Klas.

Kuehne+Nagel a Lenovo spolupracují na snižování uhlíkové stopy v technologickém segmentu

26.1. - Společnosti Kuehne+Nagel a Lenovo uzavřely partnerství, jehož účelem je podporovat technologické firmy při plnění jejich závazků minimalizovat dopad na životní prostředí a bojovat s klimatickou změnou. Jeho součástí je nabídka řešení, které je v tech odvětví zcela unikátní: Zákazníci Lenovo si totiž mohou u svých objednávek IT vybavení zvolit možnost přepravy s využitím udržitelných leteckých paliv SAF. Ta jsou vyráběna ze zemědělských plodin a jejich použití umožňuje snižovat emise skleníkových plynů.

Nejlepší aerolinky za rok 2022 na Letišti Václava Havla Praha

26.1. - Letiště Praha již podruhé po vzoru dalších mezinárodních letišť ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul nejvíce rozvíjející se dopravce získala tuzemská aerolinka Smartwings. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz je dopravce Finnair. Ke dvěma kategoriím přibyl ještě titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce, který získala aerolinka easyJet. Ocenění získala také aerolinka Emirates za nejlepší využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha.

Boeing vykázal ve čtvrtletí ztrátu navzdory vyšší poptávce po letadlech

25.1. - Americký výrobce letadel Boeing vykázal ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 663 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč), a to navzdory vyšší poptávce po letadlech. Potýkal se s problémy v dodávkách a s nedostatkem pracovních sil. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Letecké společnosti a výrobci letadel těží z prudkého oživení letecké dopravy, která byla jedním z nejvíce postižených odvětví během pandemie covidu-19.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

Na berlínském letišti se ve středu kvůli stávce zcela zastaví letecký provoz

24.1. - Kvůli výstražné stávce odborů Verdi se ve středu na letišti Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska zcela zastaví letecký provoz. Letiště, které nemá přímé spoje s Prahou, oznámilo, že kvůli stávce nebude možné zajistit žádné odlety a přílety, což postihne na 35 000 cestujících.

spinner