Letecká doprava

Korean Air opět nabídne spojení z Prahy do Soulu

22.1. - Soul představuje jednu z nejlidnatějších a technicky nejvyspělejších metropolí světa. Letiště Praha od 27. března opět nabídne přímé spojení s jihokorejským hlavním městem, které zajistí dopravce Korean Air. Pravidelná linka byla naposledy v provozu v březnu 2020.

Vídeňské letiště loni odbavilo 23,7 milionů pasažérů

21.1. - Branami vídeňského letiště loni prošlo 23,7 milionu cestujících. Oproti roku 2021 počet pasažérů vzrostl o více jak dvojnásobek, stále však nedosáhl rekordních hodnot z roku 2019. Letos ve Vídni očekávají 26 až 27 milionů cestujících. Letiště navíc splatilo veškeré dluhy a od letošního ledna podle svých slov nově dosáhlo uhlíkově neutrál­ního provozu.

Lufthansa se uchází o menšinový podíl v ITA Airways

19.1. - Letecká společnost Lufthansa se uchází o menšinový podíl v ITA Airways, což je nástupnická firma italské Alitalie. Německá firma oznámila, že podala nabídku italskému ministerstvu financí a hospodářství. Naopak aerolinky Air France-KLM Římu oznámily, že zájem o podíl nemají. Ministerstvo posléze sdělilo, že Lufthansa je jediným zájemcem o ITA Airways.

Letiště ve Frankfurtu loni téměř zdvojnásobilo počet cestujících

17.1. - Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, které je největší v Německu, loni odbavilo 48,9 milionu cestujících. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s rokem 2021. Oznámila to společnost Fraport, která letiště provozuje. Počet pasažérů byl nicméně téměř o třetinu nižší než v roce 2019, tedy před příchodem pandemie covidu-19. Tehdy dosáhl rekordních 70,6 milionu.

​O první odlety z Českých Budějovic do Turecka a na Rhodos mají zájem stovky lidí

15.1. – Letos v srpnu budou moci lidé poprvé v historii odletět na dovolenou z letiště v Plané u Českých Budějovic. Lety budou do tureckého města Antalya a na řecký ostrov Rhodos. Zájem překonal očekávání: od prosince si zájezd zamluvily stovky lidí, proto se Čedok rozhodli přidat navíc další dva termíny. Uvedla to mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

​V Číně se po téměř čtyřleté přestávce obnovil provoz letadel Boeing 737 MAX

15.1. – V Číně se po téměř čtyřleté přestávce vrátil do komerčního provozu letoun 737 MAX od americké společnosti. Největší čínské aerolinky China Southern Airlines tento stroj nasadily na let z Kantonu do Čeng-čou. Provoz letadel 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Koncem roku 2020 se provoz těchto letadel ve světě začal obnovovat, čínské aerolinky ale až dosud tyto letouny nepoužívaly.

​Cestující z Číny do ČR se budou muset před letem prokázat negativním testem

14.1. – Cestující z Číny do Česka se budou muset před nástupem do letadla prokázat negativním testem na covid, povinnost nebude platit pro Čechy a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) včera v tiskové zprávě informovalo, že povinnost zavádí od pondělí 16. ledna. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob doplnil, že kontrolovat povinnost budou letecké společnosti podle cílové destinace cestujících.

​Vysokorychlostní připojení bude u Emirates dostupné v 50 nových letadlech A350

12.1. – Letecká společnost Emirates chystá pro cestující lepší zážitek z cesty, a to díky novému vysokorychlostnímu připojení během letu, které poběží prostřednictvím služby GX Aviation od společnosti Inmarsat. Tato služba bude dostupná na palubě 50 nových Airbusů A350, které by měly být uvedeny do provozu v roce 2024. Výsledkem bude lepší konektivita a větší globální internetové pokrytí, a to i na letech nad Arktidou.

​Boeing loni dodal o 41 procent více letadel než před rokem, na Airbusem to však nestačilo

11.1. – Americký výrobce letecké techniky Boeing loni dodal zákazníkům 480 osobních a nákladních letadel, což je zhruba o 41 procent více než v předchozím roce. Za evropským Airbusem, který dodal 661 strojů, ale americký podnik výrazně zaostal, i když Airbusu se zase nepodařilo splnit svůj původní cíl. Boeing zveřejnil údaje za rok 2022 ve svém dnešním sdělení. Airbus vydal svou zprávu záhy po něm. Airbus překonal číslo 480 už na podzim. Zůstal tak čtvrtým rokem největším výrobcem letadel na světě.

​Emirates uvádí do provozu první modernizovaný letoun A380

9.1. – První letoun A380 společnosti Emirates, který byl kompletně zrekonstruován v rámci modernizačního programu této aerolinky v hodnotě 2 miliardy USD, byl nově zařazen na linku Dubaj – Londýn (Heathrow) v letu označeném EK003. „Rozdílu si zákazníci všimnou hned, jakmile vstoupí na palubu letadla – prostorný letoun A380 vypadá ještě působivěji a pohodlněji. Díky našim nejnovějším interiérům a zavedení nových produktů pozvedne nově zrekonstruované letadlo zážitek z letu ve všech letových třídách opět výše a zároveň nám umožní nabídnout více míst v Premium Economy. Jsem obzvláště hrdý na to, že celý proces renovace byl navržen, proveden a dokončen v našich vlastních prostorách v Dubaji, a to podle nejvyšších standardů kvality a bezpečnosti. Odráží to prvotřídní letecké schopnosti a infrastrukturu, která v rámci společnosti Emirates a ve Spojených arabských emirátech existuje,“ řekl Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline.

spinner