​Londýnské letiště City ruší omezení pro tekutiny v příručním zavazadle

​Londýnské letiště City ruší omezení pro tekutiny v příručním zavazadle

5.4. - Londýnské letiště London City jako první z letišť v britském hlavním městě ruší omezení týkající se tekutin v příručních zavazadlech. Díky novým špičkovým skenerům budou moci cestující, kteří procházejí bezpečnostní kontrolou na letišti, mít u sebe až dva litry tekutin. Nebudou si také muset dávat toaletní potřeby do samostatného obalu a notebooky a další elektroniku budou moci nechat v příručním zavazadle, uvedla agentura Reuters.

Podle dosavadních pravidel si cestující mohli do příručního zavazadla vzít tekutiny v obalech do maximálního objemu 100 mililitrů. Nádoba s tekutinou musela být umístěna v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku a předložena zvlášť bezpečnostnímu personálu. Tyto limity platily od listopadu 2006 a jejich zavedení ukončilo předchozí úplný zákaz tekutin na palubě letadla, který byl zaveden o tři měsíce dříve. Tehdy britská policie oznámila, že zmařila spiknutí, jehož cílem bylo vyhodit do povětří až deset letadel za pomoci výbušnin ukrytých v nápojových lahvích. Z příručních zavazadel bylo také nutné vyndat veškerou elektroniku a předložit ji ke kontrole zvlášť.

Británie plánuje nové skenery instalovat na všech letištích do června 2024. To by mělo pomoci zmírnit fronty u bezpečnostních kontrol, protože cestující již nebudou muset ze svých zavazadel vyndávat množství předmětů.

Letiště London City obsluhuje především evropské destinace. Je zatím nejvytíženějším britským letištěm, které tuto technologii zavedlo. První bylo menší letiště Teesside v severovýchodní Anglii na počátku letošního roku.

(čtk)

Foto: London City Airport

spinner