Letecká doprava

​Na letiště Líně, kde může stát gigafactory, přišly tisíce lidí

5.2. – Tisíce lidí včera přišly na Den otevřených hangárů na záložní vojenské letiště v Líních u Plzně. Mohli si prohlédnout historickou i současnou leteckou techniku a zároveň podpořit zachování letiště, kde koncern Volkswagen zvažuje vybudování továrny na baterie do elektromobilů, tzv. gigafactory, za 120 miliard korun. Akce podle pořadatelů nebyla protestem a nebyly na ní žádné proslovy. Měla hlavně oslovit širokou veřejnost, která stála fronty do muzea historie letiště a létání na západě Čech, které začalo v Plzni už po první světové válce. Aby si uvědomili, jak by to bylo smutné, pokud by kraj a město přišly o zpevněné letiště, řekl za organizátory Štefan Koprda, šéf spolku EAGA, Evropské asociace pro rozvoj všeobecného letectví, která chce letiště rozvíjet a udržet jeho fungování.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​Zdravotnický letoun Phenom 300MED certifikován v USA i v EU

2.2. – Letoun Phenom 300MED získal certifikát STC (Supplemental Type Certificate) od Federálního úřadu pro letectví v USA (FAA) a Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA). Phenom 300MED je unikátní řešení pro lékařské účely určené pro letadla řady Phenom 300, která jsou již deset let po sobě nejprodávanějším lehkým proudovým letadlem na světě. Certifikace STC proběhla v servisním středisku společnosti Embraer ve Fort Lauderdale na Floridě. S letounem bude létat provozovatel charterových letů, společnost Grandview Aviation.

​Společnost Emirates uskutečnila demonstrační let na stoprocentně udržitelné palivo

31.1. – Společnost Emirates uskutečnila první ukázkový let letounu Boeing 777–300ER, jehož jeden z motorů byl poháněn 100% palivem SAF (Sustainable Aviation Fuel). Let odstartoval z mezinárodního letiště v Dubaji a pod velením kapitána Faliho Vajifdara a kapitána Chálida Násira Akrama letěl více než hodinu nad dubajským pobřežím.

Ryanair měl za kvartál rekordní zisk po zdanění, čeká silnou poptávku na léto

30.1. - Nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za třetí finanční čtvrtletí rekordní zisk po zdanění 211 milionů EUR (přes pět miliard Kč). Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě na svém webu. Irské aerolinky, které jsou podle počtu přepravených cestujících největší v Evropě, očekávají silnou poptávku na letní období. Firma ve třetím kvartálu přepravila rekordní počet cestujících a potvrdila celoroční výhled.

Britské aerolinky Flybe zastavily provoz, o práci přijdou stovky lidí

29.1. - Britská regionální letecká společnost Flybe se dostala do insolvence a zrušila všechny své lety z Británie a do Británie. Firma to včera oznámila na svých internetových stránkách. Vyzvala cestující, kteří si u ní koupili letenky, aby nejezdili na letiště, pokud si sami nezajistí alternativní let u jiných aerolinek.

Americký výrobce letadel Boeing hodlá letos přijmout 10 000 zaměstnanců

28.1. - Americký výrobce letadel Boeing předpokládá, že v letošním roce přijme 10 000 zaměstnanců. Oznámila to včera firma, která zvyšuje produkci po útlumu způsobeném pandemií covidu-19. Řada velkých amerických podniků přitom v poslední době ruší pracovní místa v obavách z hospodářské recese.

Letový provoz nad ČR loni stoupl na 550 194 letů, o 52 procent více než předloni

27.1. - Letový provoz nad Českem loni stoupl na 550 194 letů, což bylo o 52 procent více než předloni. Jde o 64 procent úrovně z posledního předcovidového roku 2019, zatímco evropský průměr dosáhl 83 procent provozu roku 2019. Jedním z hlavních důvodů odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru ČR byla válka na Ukrajině. Dnes to na tiskové konferenci uvedli předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos a ředitel Řízení letového provozu ČR Jan Klas.

Kuehne+Nagel a Lenovo spolupracují na snižování uhlíkové stopy v technologickém segmentu

26.1. - Společnosti Kuehne+Nagel a Lenovo uzavřely partnerství, jehož účelem je podporovat technologické firmy při plnění jejich závazků minimalizovat dopad na životní prostředí a bojovat s klimatickou změnou. Jeho součástí je nabídka řešení, které je v tech odvětví zcela unikátní: Zákazníci Lenovo si totiž mohou u svých objednávek IT vybavení zvolit možnost přepravy s využitím udržitelných leteckých paliv SAF. Ta jsou vyráběna ze zemědělských plodin a jejich použití umožňuje snižovat emise skleníkových plynů.

Nejlepší aerolinky za rok 2022 na Letišti Václava Havla Praha

26.1. - Letiště Praha již podruhé po vzoru dalších mezinárodních letišť ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul nejvíce rozvíjející se dopravce získala tuzemská aerolinka Smartwings. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz je dopravce Finnair. Ke dvěma kategoriím přibyl ještě titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce, který získala aerolinka easyJet. Ocenění získala také aerolinka Emirates za nejlepší využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha.

spinner