Letecká doprava

Boeing vykázal ve čtvrtletí ztrátu navzdory vyšší poptávce po letadlech

25.1. - Americký výrobce letadel Boeing vykázal ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 663 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč), a to navzdory vyšší poptávce po letadlech. Potýkal se s problémy v dodávkách a s nedostatkem pracovních sil. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Letecké společnosti a výrobci letadel těží z prudkého oživení letecké dopravy, která byla jedním z nejvíce postižených odvětví během pandemie covidu-19.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

Na berlínském letišti se ve středu kvůli stávce zcela zastaví letecký provoz

24.1. - Kvůli výstražné stávce odborů Verdi se ve středu na letišti Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska zcela zastaví letecký provoz. Letiště, které nemá přímé spoje s Prahou, oznámilo, že kvůli stávce nebude možné zajistit žádné odlety a přílety, což postihne na 35 000 cestujících.

Korean Air opět nabídne spojení z Prahy do Soulu

22.1. - Soul představuje jednu z nejlidnatějších a technicky nejvyspělejších metropolí světa. Letiště Praha od 27. března opět nabídne přímé spojení s jihokorejským hlavním městem, které zajistí dopravce Korean Air. Pravidelná linka byla naposledy v provozu v březnu 2020.

Vídeňské letiště loni odbavilo 23,7 milionů pasažérů

21.1. - Branami vídeňského letiště loni prošlo 23,7 milionu cestujících. Oproti roku 2021 počet pasažérů vzrostl o více jak dvojnásobek, stále však nedosáhl rekordních hodnot z roku 2019. Letos ve Vídni očekávají 26 až 27 milionů cestujících. Letiště navíc splatilo veškeré dluhy a od letošního ledna podle svých slov nově dosáhlo uhlíkově neutrál­ního provozu.

Lufthansa se uchází o menšinový podíl v ITA Airways

19.1. - Letecká společnost Lufthansa se uchází o menšinový podíl v ITA Airways, což je nástupnická firma italské Alitalie. Německá firma oznámila, že podala nabídku italskému ministerstvu financí a hospodářství. Naopak aerolinky Air France-KLM Římu oznámily, že zájem o podíl nemají. Ministerstvo posléze sdělilo, že Lufthansa je jediným zájemcem o ITA Airways.

Letiště ve Frankfurtu loni téměř zdvojnásobilo počet cestujících

17.1. - Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, které je největší v Německu, loni odbavilo 48,9 milionu cestujících. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s rokem 2021. Oznámila to společnost Fraport, která letiště provozuje. Počet pasažérů byl nicméně téměř o třetinu nižší než v roce 2019, tedy před příchodem pandemie covidu-19. Tehdy dosáhl rekordních 70,6 milionu.

​O první odlety z Českých Budějovic do Turecka a na Rhodos mají zájem stovky lidí

15.1. – Letos v srpnu budou moci lidé poprvé v historii odletět na dovolenou z letiště v Plané u Českých Budějovic. Lety budou do tureckého města Antalya a na řecký ostrov Rhodos. Zájem překonal očekávání: od prosince si zájezd zamluvily stovky lidí, proto se Čedok rozhodli přidat navíc další dva termíny. Uvedla to mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

​V Číně se po téměř čtyřleté přestávce obnovil provoz letadel Boeing 737 MAX

15.1. – V Číně se po téměř čtyřleté přestávce vrátil do komerčního provozu letoun 737 MAX od americké společnosti. Největší čínské aerolinky China Southern Airlines tento stroj nasadily na let z Kantonu do Čeng-čou. Provoz letadel 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Koncem roku 2020 se provoz těchto letadel ve světě začal obnovovat, čínské aerolinky ale až dosud tyto letouny nepoužívaly.

​Cestující z Číny do ČR se budou muset před letem prokázat negativním testem

14.1. – Cestující z Číny do Česka se budou muset před nástupem do letadla prokázat negativním testem na covid, povinnost nebude platit pro Čechy a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) včera v tiskové zprávě informovalo, že povinnost zavádí od pondělí 16. ledna. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob doplnil, že kontrolovat povinnost budou letecké společnosti podle cílové destinace cestujících.

spinner