​Německá Lufthansa koupí menšinový podíl v italské společnosti ITA Airways

​Německá Lufthansa koupí menšinový podíl v italské společnosti ITA Airways

26.5 - Německá letecká společnost Lufthansa se dohodla s italskou vládou, že koupí menšinový podíl v italském konkurentovi ITA Airways, který je nástupcem zkrachovalé Alitalie. Lufthansa uvedla, že nyní do firmy ITA investuje 325 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy Kč) a získá v ní podíl 41 procent. Dodala, že si rovněž zajistila opci na zvýšení tohoto podílu či úplné převzetí italského podniku. Italský stát se zavázal, že do firmy vloží dalších 250 milionů eur.

Společnost ITA Airways zahájila provoz v roce 2021 jako státní podnik. Za loňský rok vykázala ztrátu kolem 486 milionů eur (zhruba 11,5 miliardy Kč) kvůli přetrvávajícím důsledkům pandemie covidu-19 a rostoucím nákladům na pohonné hmoty. ITA loni utržila necelých 1,6 miliardy eur, v roce 2027 však počítá s tržbami přes čtyři miliardy eur, napsala agentura DPA.

Dohoda přichází v době, kdy se evropské aerolinky snaží zvelebit své podnikání po pandemii covidu-19. Starší dopravní společnosti se spojují, aby mohly snáze konkurovat nízkonákladovým leteckým firmám.

"Dnešní dohoda povede k oboustranně výhodné situaci pro Itálii, ITA Airways a pro Lufthansa Group... silnější ITA posílí konkurenci na italském trhu," řekl včera generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr.

Dohodu ještě budou muset schválit regulační úřady. Až bude dokončena, Lufthansa jmenuje nového výkonného ředitele ITA Airways.

(čtk)

Foto: ITA Airways

spinner