Irské aerolinky Ryanair se loni díky oživení poptávky vrátily k zisku

Irské aerolinky Ryanair se loni díky oživení poptávky vrátily k zisku

22.5. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v loňském fiskálním roce vykázala čistý zisk 1,43 miliardy EUR (33,9 miliardy Kč) po ztrátě 355 milionů EUR předloni. Firmě pomohlo oživení poptávky po letecké dopravě po pandemii nemoci covid-19. Podnik to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Výnosy za finanční rok do konce března stouply o 124 procent na 10,78 miliardy EUR, zatímco počet cestujících vzrostl o 74 procent na 168,6 milionu. Společnosti se podařilo zvýšit podíl na evropském trhu, výrazný růst zaznamenala v Itálii, Polsku, Irsku a ve Španělsku. Ceny letenek ve srovnání s dobou před pandemií stouply o deset procent.

V letošním roce očekává Ryanair nárůst počtu cestujících a silnou poptávku v letní sezoně. Za celý fiskální rok firma odhaduje růst počtu cestujících o deset procent na 185 milionů. Tento odhad by ale mohl snížit odklad dodávek letadel od amerického výrobce Boeing. Čistý zisk bude podle Ryanairu o něco vyšší než loni, růst nákladů na pohonné hmoty by měly kompenzovat vyšší tržby.

Ryanair v dubnu uvedl, že v nadcházející letecké sezoně nabídne svůj dosud nejrozsáhlejší letový řád na pražském letišti. Celkem bude mít v Praze 33 pravidelných linek a 285 letů týdně.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner