​IATA: Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku

​IATA: Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku

5.6. - Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku na 9,8 miliardy dolarů (216,5 miliardy Kč). Přispěla k tomu silná poptávka s tím, jak se odvětví zotavuje z útlumu způsobeného pandemií. Na konferenci v Istanbulu to řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Původní odhad z loňského prosince uváděl, že zisk aerolinek dosáhne 4,7 miliardy dolarů.

Letecké společnosti očekávají, že v letošním roce přepraví po celém světě asi 4,35 miliardy cestujících. To není daleko od rekordu 4,54 miliardy cestujících z roku 2019, tedy z doby těsně před začátkem pandemie covidu-19.

"Léta pandemie jsou za námi a hranice jsou už běžně otevřené," řekl Walsh na výročním zasedání IATA. Letecké společnosti v posledních měsících vykázaly dobré výsledky a připravují se na rušnou letní sezonu. Poptávka po cestování nevykazuje navzdory inflaci žádné známky poklesu. V letošním roce se také zmírnil tlak ze strany cen ropy.

Předpandemické úrovni se přiblíží i letošní tržby, které aerolinky odhadují na 803 miliard dolarů. Za rok 2019 letecké společnosti vykázaly tržby 838 miliard dolarů.

Poptávce podle Walshe pomáhá vysoká úroveň zaměstnanosti, a to i při slabším makroekonomickém výhledu. "Spotřebitelé z tohoto důvodu pociťují důvěru, že mohou utrácet a že se mohou zadlužit," řekl šéf IATA.

Walsh na druhou stranu připomněl delegátům 300 leteckých společností, že oživení v odvětví brzdí mimo jiné přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci a rostoucí letištní poplatky. Problémy dodavatelů podle něj zvyšují náklady a zpomalují nasazování nových letadel do provozu. "Letecké společnosti jsou více než frustrované. Je potřeba najít řešení," dodal podle agentury Reuters.

Z letišť, které zvyšují poplatky, jmenoval amsterodamské letiště Schiphol a také letiště v Jihoafrické republice. "Letiště Schiphol nemá zábrany. Po provozní katastrofě, kterou si samo loni způsobilo, pokračuje ve zvyšování poplatků," řekl Walsh. Letos už je zvýšilo o 12 procent.

Šéf IATA, který zároveň vede leteckou skupinu IAG, poukázal i na nízkou úroveň ziskovosti. Ta je podle něj neudržitelná. Odvětví dosahuje zisku přibližně 2,25 dolaru na cestujícího, což je méně než cena šálku kávy nebo jízdenky na metro, dodal.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner