​Předání letiště Líně ministerstvu obrany k 11. červenci by mělo být plynulé

​Předání letiště Líně ministerstvu obrany k 11. červenci by mělo být plynulé

9.7. - Přechod záložního vojenského letiště Líně na Plzeňsku od společnosti PlaneStation Pilsen na armádu by měl být příští týden plynulý a bez větších problémů. Podle pravomocného rozsudku musí firma letiště vyklidit do čtvrtka 11. července. Většina dosavadních podnájemců by tam měla zůstat, řekl jednatel PlaneStation Petr Kutný. Firma kvůli vyklizení podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

PlaneStation Pilsen, která letiště provozuje od roku 2000, vedla s ministerstvem obrany několik soudních sporů. Soudy dosud rozhodly ve prospěch ministerstva ve věci vyklizení letiště a také o zaplacení dlužného nájemného za užívání letiště v letech 2010 až 2013. Firma musí zaplatit více než 44 milionů bez úroků z prodlení.

"My jsme ten areál v roce 2000 přejímali po dobu tří měsíců a tenkrát byl prázdný. A teď je areál v plném běhu a předáváme ho během tří týdnů. Ale musím říct, že se nám to i díky tomu, že jsme našli nějaké stejné slovo s ministerstvem obrany, jakž takž daří, aby to fungovalo," uvedl Kutný. Ze současných podnájemců areálu, kterých jsou desítky, zatím podle něj nikdo neodchází. Kromě společností a organizací spojených s letectvím jsou tu i logistické a dopravní firmy, opraváři vozidel či kovovýroba.

Proces předávání letiště pokračuje, řekl mluvčí ministerstva obrany Karel Čapek. "My jsme připraveni poskytnout součinnost. Naši zástupci postupně přebírají jednotlivé objekty. Resort obrany a jeho státní podnik LOM Praha činí veškeré potřebné kroky, aby byl zachován provoz letiště, jak bylo přislíbeno představiteli resortu," uvedl mluvčí. V příštích měsících budou podle něj pokračovat jednání s obcemi a ministerstvo podrobně zmapuje stav objektů. "Počítá se s asanací areálu, demolicí některých budov a výstavbou nových objektů. Platí, že v příštích letech v areálu vznikne logistické centrum pro armádní potřeby nebo základna aktivní zálohy. Do roku 2028 bude ministerstvo obrany z Líní provozovat leteckou záchrannou službu," dodal Čapek.

"Z nájemců se nikdo nevystěhovává, ministerstvo řeklo, že předpokládá, že většina tam zůstane, kromě pár objektů, které si vytipuje. Že jim připraví nové nájemní smlouvy. Naši zaměstnanci zůstávají, ty si přejímají další organizace. Majetek, který tam máme, který jsme pořídili, buď prodáváme nebo přeprodáváme dál a snažíme se, aby to plynule přešlo pod novou správu. Snaha je, aby nikdo nepoznal, že se něco změnilo," řekl Kutný. Už několik týdnů podle něj firma spolupracuje se ministerstvem na prohlídkách objektů. "Jediné, co se asi zvýší, bude ostraha areálu. Tu bude mít na starosti armáda, ta se na to připravuje," dodal jednatel.

(čtk)

Ilustrační foto: PlaneStation Pilsen

spinner