​Evropská komise nařídila Itálii vymoci 400 milionů eur na podporu Alitalie

​Evropská komise nařídila Itálii vymoci 400 milionů eur na podporu Alitalie

28.3 - Evropská komise včera nařídila Itálii, aby vymohla 400 milionů eur (9,5 miliardy Kč), které v roce 2019 poskytla jako pomoc letecké společnosti Alitalia. Komise úvěr považuje za nezákonnou státní podporu, uvedla v tiskové zprávě. Itálie musí vedle původně poskytnuté částky doplatit ještě úroky.

V květnu 2017 byl na Alitalii vyhlášen konkurz, následně na ni vláda uvalila zvláštní správu. Firma dál fungovala jako letecká společnost. Itálie jí s cílem udržet firmu v provozu poskytla v roce 2017 půjčky úhrnem za 900 milionů eur. v roce 2019 pak 400 milionů eur. Tyto peníze nebyly splaceny, připomíná EK.

"Žádný soukromý investor by v té době půjčku společnosti neposkytl. Půjčka dala Alitalii nespravedlivou hospodářskou výhodu vůči jejím konkurentům na vnitrostátních, evropských a světových linkách," uvedla komise.

V září 2021 komise rozhodla, že státní půjčky za 900 milionů eur poskytnuté společnosti Alitalia byly podle unijních pravidel pro státní podporu protiprávní. Ke stejnému závěru dnes dospěla komise ohledně půjčky z roku 2019.

Společnost Alitalia byla založena v září 1946, létat ale začala až v květnu 1947. Po roce 2000 byla jen v jednom roce účetně v zisku a vláda ji mnohokrát musela finančně podpořit. V roce 2021 převzala některá aktiva Alitalie za cenu 90 milionů eur (2,1 miliardy Kč) nástupnická letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), která vystupuje pod obchodním názvem ITA Airways. Evropská komise tehdy rozhodla, že ITA není ekonomický nástupce Alitalie, a nemusí za ni tedy platit dluhy.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner