Letecká doprava

​ATA: Letecké společnost se vrátí příští rok k zisku, poprvé od roku 2019

7.12. – Letecký průmysl bude příští rok díky pokračujícímu oživení po dvouletých omezeních způsobených pandemií poprvé od roku 2019 ziskový. Ve své zprávě to odhaduje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Čistý zisk aerolinek odhaduje na 4,8 miliardy USD (111,1 miliardy Kč) po letošní ztrátě 6,9 miliardy USD. Letecké společnosti v příštím roce přepraví podle odhadu více než čtyři miliardy cestujících.

Airbusu se podle předběžných údajů zřejmě nepodaří splnit plán odbytu

2.12. - Evropskému výrobci letadel Airbus se letos pravděpodobně nepodaří splnit cíl odbytu. Firma podle odhadů v listopadu dodala zákazníkům 66 letadel, za leden až listopad odbyt činil 563 letadel. Aby splnil svůj celoroční cíl, musel by v prosinci Airbus dodat téměř rekordních 137 letadel, upozornila dnes agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Je tak možné, že firma svůj cíl podrobí revizi.

Z Brna na vídeňské letiště pojedou od 11. prosince přímé vlaky RegioJetu

1.12. - Brno získá od 11. prosince pravidelné železniční spojení s vídeňským letištěm, které bude částečně v závazku veřejné služby a částečně na komerční riziko zajišťovat společnost RegioJet. Pilotní provoz Brnem objednávaných spojů potrvá do 10. června příštího roku a za 299 spojů zaplatí město dopravci 9,5 milionu korun, za každý vlak tedy zhruba 31.800 korun. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

Aerolinky Air India mají nová pravidla pro stevardy, zakázaly jim i šediny

27.11. - Indické aerolinky Air India vzbudily veřejnou diskusi vydáním nových přísných pravidel pro palubní personál, která do nejmenších podrobností stanovují, jak mají stevardi vypadat. Napsala o tom agentura DPA. Čtyřicetistránkový manuál například přísně zakazuje šediny a naopak jako povinnou stanovuje aplikaci gelu na vlasy u mužů a make-upu u žen.

Kuehne+Nagel převzala od Atlas Air svůj první Boeing 747-8 Freighter

25.11. - Kuehne+Nagel uvedla do provozu své první letadlo Boeing 747–8 Freighter (747–8F) v rámci dlouhodobé charterové smlouvy s Atlas Air, dceřinou společností Atlas Air Worldwide Holdings. Skupina Kuehne+Nagel si jako světový lídr na trhu letecké nákladní přepravy v rámci rozšiřování své sítě pronajímá plnou kapacitu posledních dvou letadel 747–8F, které společnost Boeing vyrobila.

BBC: Britská letiště by mohla do roku 2024 zrušit pravidla pro přepravu tekutin

25.11. - Bezpečnostní omezení v Británii týkající se tekutin a notebooků v příručních zavazadlech by mohla být díky vyspělým 3D skenerům do dvou let zrušena. Britská vláda zvažuje zavedení modernějších skenerů poskytujících jasnější obraz obsahu zavazadel do poloviny roku 2024, uvedla s odvoláním na svůj zdroj stanice BBC. Upozornila ale, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Nákladní Antonov An-124 tankoval na pražském letišti 130 tisíc litrů leteckého paliva MOL

24.11. - Nákladní Antonov An-124–100–150 společnosti Antonov Design Bureau, který je s přepravní kapacitou do hmotnosti 402 tun na vzdálenost 14 tisíc kilometrů nejtěžším nákladním letadlem ve službě na světě, tankoval koncem října na pražském letišti letecký petrolej vyrobený v rafinériích Skupiny MOL. Ačkoli společnost MOL v Čechách patří mezi přední dodavatele motorových paliv, je rovněž producentem pohonných hmot pro letecký průmysl a v Česku se řadí mezi nejvýznamnější dodavatele leteckého petroleje nejen pro letiště v Praze a Brně. 

Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

24.11. - Výkony nákladních dopravců na Slovensku letos v září po předchozím dvouměsíčním poklesu meziročně stouply o 9,1 procenta. Dál však zaostávaly za stejným obdobím roku 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Také v osobní dopravě rostly počty cestujících, ale výrazně pomaleji než v předchozích měsících. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Německé aerolinky Lufthansa hodlají přijmout asi 20 000 zaměstnanců

22.11. - Největší německá letecká společnost Lufthansa hodlá přijmout celkem 20 000 zaměstnanců. Firma to oznámila ve své včerejší zprávě. Lufthansa v době pandemie covidu-19 přikročila k rozsáhlému rušení pracovních míst, na konci letošního září měla přibližně 108 000 zaměstnanců. Poptávka po letecké dopravě už se výrazně zotavila z útlumu způsobeného koronavirovou­ krizí.

​Americký regulátor patrně do konce roku neudělí Boeingu 737 MAX 7 certifikaci

18.11. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patrně neudělí certifikaci letounu Boeing 737 MAX 7 do klíčového termínu na konci roku. Řekl to podle agentury Reuters úřadující šéf úřadu Billy Nolen. Společnost Boeing se k věci zatím nevyjádřila. Americký výrobce letadel žádá Kongres o výjimku z termínu na konci roku. Po 27. prosinci musí být všechna letadla vybavena moderními výstražnými systémy v kokpitu, aby je mohl úřad FAA certifikovat. Zahrnutí výstražného systému znamená, že by Boeing musel po Novém roce přepracovat konstrukci pilotní kabiny a vyškolit piloty pro létání v nové konfiguraci.

spinner