​Mezinárodní letiště České Budějovice ukončilo první sezonu, odbavilo 5000 lidí

​Mezinárodní letiště České Budějovice ukončilo první sezonu, odbavilo 5000 lidí

15.10. - Letiště České Budějovice ukončilo první sezonu se statusem civilní mezinárodní letiště. Od srpna, kdy provoz zahájilo, z něj odlétlo na dovolenu přibližně 5000 lidí. Naposledy na něm přistál ve čtvrtek spoj z turecké Antalye. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba.

"Ukazuje se, že letiště je atraktivní pro zájemce o rekreaci i cestovní kanceláře. My teď musíme udělat všechny kroky pro to, aby příští sezona byla ještě vydařenější. Například se ukázalo, že současné vybavení letiště neumožňuje odbavit dva lety v krátké době. Je to dáno skenovacím zařízením na odbavování zavazadel, které má omezenou kapacitu. Takže zřejmě budeme muset pořídit zařízení s vyšší kapacitou a udělat případně i stavební úpravy, aby se na letiště vešlo," řekl Kuba.

Jediným akcionářem společnosti Jihočeské letiště je Jihočeský kraj. Letos odtud létaly linky do turecké Antalye a na řecké ostrovy Rhodos a Kréta. Od února budou moci turisté z Českých Budějovic vyrazit také letecky do Egypta. Další linky by v příštím roce měly létat i do Bulharska a Tuniska.

Turisty z Českých Budějovic letos přepravovala společnost Smartwings, která však oznámila, že od příštího roku už z tohoto letiště létat nebude. Šlo o obchodní rozhodnutí společnosti Smartwings. "Chci všechny ujistit, že letecká doprava z Českých Budějovic bude fungovat i v příštím roce," uvedl Kuba. Cestovní kancelář Čedok, která zájezdy organizuje. má podle hejtmana dopravce zajištěného.

"Sezona odletů z Českých Budějovicích byla opravdu rekordní, letadla se podařilo téměř kompletně vyprodat na každý termín. Obsazenost letadel byla 99 procent," uvedla mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Bývalé vojenské letiště se nachází v Plané u Českých Budějovic a zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj a v minulosti areál částečně patřil i Českým Budějovicím. V roce 2020 koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu korun. V ČR je dosud pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem - v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.

(čtk)

Ilustrační foto: Jihočeské letiště České Budějovice

spinner