Novými hlavními akcionáři aerolinek SAS budou Castlelake a Air France-KLM

Novými hlavními akcionáři aerolinek SAS budou Castlelake a Air France-KLM

4.10. - Hlavními akcionáři skandinávských aerolinek SAS se po konkurzním řízení stanou kromě Dánska také investiční společnost Castlelake a letecká společnost Air France-KLM. Oznámily to včera aerolinky SAS. Celková investice do reorganizované společnosti bude činit 12,9 miliardy švédských korun (27,2 miliardy Kč).

Castlelake získá podíl přibližně 32 procent a Air France-KLM 20 procent. Dánsko bude vlastnit zhruba 26 procent. Podíl 8,6 procenta bude mít dánská investiční firma Lind Invest.

Největší skandinávská letecká společnost požádala o bankrotovou ochranu v USA v polovině roku 2022. Společnost se roky potýkala s vysokými náklady, ke kterým se přidala slabá poptávka po pandemii nemoci covid-19.

"Je to významný úspěch našeho transformačního plánu," uvedl v prohlášení předseda představenstva SAS Carsten Dilling. Vybraná nabídka je podle něj nejvýhodnější pro SAS, věřitele aerolinek i další zúčastněné strany. SAS bude stažena z burzy cenných papírů ve Stockholmu.

Transakci musí ještě schválit konkurzní soud, někteří věřitelé a regulační úřady. Dilling očekává, že SAS formálně opustí režim bankrotové ochrany ve druhém čtvrtletí roku 2024.

To, že se největším akcionářem SAS stane Castlelake, je překvapivé, protože mnozí očekávali, že vítěznou nabídku podá americký investiční gigant Apollo Global Management, uvedla agentura Reuters.

(čtk)

Foto: SAS - Airbus A320

spinner