Letecká doprava

​IATA: Vlády musí usnadnit obnovení mezinárodní mobility

1.12. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo vlády, aby přijaly jednoduchá, předvídatelná a praktická opatření, která by bezpečně a účinně usnadnila obnovení mezinárodního cestování po opětovném otevření hranic.

​EasyJet snížil roční ztrátu, dopady varianty omikron zatím nechce odhadovat

30.11. – Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet snížila čistou ztrátu za finanční rok 2021 na 858 milionů liber (25,9 miliardy Kč) ze zhruba 1,1 miliardy liber v předchozím finančním roce. Dopady na hospodaření měla zejména protiepidemická omezení mezinárodních letů. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě a dodala, že je zatím příliš brzy na to, aby mohla posoudit dopad koronavirové varianty omikron na leteckou dopravu.

Ruský Aeroflot poprvé od roku 2019 vykázal čtvrtletní čistý zisk

29.11. - Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 11,6 miliardy rublů (3,5 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 21,1 miliardy rublů před rokem. Firma dnes uvedla, že těží z toho, jak se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Čtvrtletní čistý zisk vykázal Aeroflot poprvé do roku 2019.

CMA CGM to myslí s leteckou nákladní přepravou smrtelně vážně

26.11. - Francouzský námořní dopravce CMA CGM pokládá základy pro rozšíření svých aktivit v oblasti letecké přepravy. Například skupina se sídlem v Marseille nejen že rozšiřuje flotilu své letecké nákladní společnosti, která byla založena v únoru 2021, ale také iniciuje formální opatření pro správu nákladních letadel, která byla dosud provozována v denním režimu – CMA CGM zatím nemá nic společného s provozní činností letadel; spíše je provozuje letecká společnost Air Belgium; letiště Lutych je domovským letištěm. Francouzský logistik není odpovědný ani za marketing letecké přepravní kapacity dopravce, za pronájem letadla je spíše odpovědný obchodník ECS Group. Zdá se, že u této konstrukce už dlouho nezůstane. Náznakem toho, že CMA CGM hodlá hrát aktivnější roli v provozu svého dopravního podniku, je nedávná žádost o osvědčení leteckého provozovatele (AOC) u francouzského úřadu pro civilní letectví Direction générale de l'aviation civile (DGAC). Dokumenty žádosti rovněž naznačují, že domovským letištěm dopravce bude nákladní uzel Paris Charles de Gaulle. Jmenováním Oliviera Casanovy generálním ředitelem divize letecké přepravy zahajuje CMA CGM také reorganizaci svých řídících činností v oblasti letecké přepravy. Manažer letecké přepravy, který je ve funkci od začátku října, byl od září 2019 finančním ředitelem Ceva Logistics a zástupcem finančního ředitele CMA CGM.

E15: Aero Vodochody loni hospodařilo se ztrátou 1,026 miliardy, meziročně nižší

25.11. - Výrobce letadel Aero Vodochody loni hospodařil se ztrátou 1,026 mld. Kč, meziročně ji snížil o 108 milionů. Výsledky ovlivnila pandemie i investice do programu nového letounu L-39NG. Oproti roku 2019 klesl čistý obrat společnosti z 2,89 mld. na 2,48 mld Kč. Napsal to včera deník E15, jako zdroj uvedl výroční zprávu Aera Vodochody za rok 2020. Aero Vodochody od konce září patří společnosti HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. Prodej Aera byl podle mluvčího společnosti Tobiáše Tvrdíka časově a administrativně náročnou transakci, její součástí bylo také refinancování dluhů, které firmu dlouhodobě zatěžovaly.

Aircraft Industries zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG

23.11. - Společnost Aircraft Industries z Kunovic na Uherskohradišťsku zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG. Na dodávce jednoho letounu s označením L 410 NG Seawader se na veletrhu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech dohodla se společností Air-Tec Global, která má své ústředí na Mauriciu. Hodnota kontraktu dosáhne deseti milionů USD (zhruba 225 milionů Kč). V tiskové zprávě to ČTK sdělila vedoucí marketingu společnosti Denisa Zapletalová.

Kiwi.com: Oproti minulému roku se počet zahraničních cestovatelů zvýšil o 38 %

22.11. - I přes pokles zahraničních turistů přijíždějících do České republiky v sou­vislosti s pandemií covid-19 počty zahraničních cestovatelů pozvolným tempem opět narůstají. Vyplývá to z dat travel-tech společnost Kiwi.com. Podle nich se letos v porovnání s minulým rokem počet zahraničních turistů, kteří přiletěli s Kiwi.com, zvýšil o více než 38 %. Stejně tak se proměnila národnostní struktura příchozích návštěvníků, v roce 2019 navštěvovali Česko především turisté z USA, během posledních dvou let to byli naopak cestovatelé z východních zemí.

News.com.au: Letecké společnosti závodí s časem, aby dostaly letadla na oblohu

21.11. - Poslední dva roky byly pro světové letecké společnosti kvůli pandemii nemoci covid-19 klidné – nyní však závodí s časem, aby svá letadla dostaly zpět na oblohu. Ale to vůbec není jednoduchý úkol, napsal zpravodajský server News.com.au.

Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F

20.11. - Výrobce letadel a letecké techniky Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F. Evropská firma jím chce konkurovat americkému rivalovi Boeing. Airbus včera uvedl, že předběžnou smlouvu na čtyři stroje tohoto typu s ním podepsala francouzská logistická skupina CMA CGM.

Irské aerolinky Ryanair opustí londýnskou akciovou burzu, nevyplatí se jim

19.11. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla, že své akcie příští měsíc stáhne z Londýnské akciové burzy (LSE). Firma své rozhodnutí dnes zdůvodnila nízkým objemem obchodů, který podle ní neospravedlňuje náklady spojené s přítomností na LSE. S akciemi Ryanairu se obchoduje i na burze v Dublinu.

spinner