Letecká doprava

​Airbus kvůli koronavirové krizi zruší 15 000 pracovních míst

1.7. – Evropský výrobce letadel Airbus během jednoho roku zruší zhruba 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Firma tak reaguje na negativní dopady koronavirové krize na letecký průmysl. Opatření se bude týkat zejména Německa a Francie.

Letecká společnost ​Norwegian stornovala velkou zakázku u Boeingu, chce i odškodné

30.6. – Norské nízkonákladové aerolinky Nor­wegian stornovaly u Boeingu zakázku zhruba za deset miliard dolarů (239 miliard Kč). Po americkém výrobci budou navíc požadovat odškodné za to, že letadla 737 MAX nemohla do vzduchu.

IATA očekává, že aerolinky letos utrpí ztrátu 84 miliard USD

Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) zveřejnila minulý týden svůj finanční odhad pro globální odvětví letecké dopravy v tomto roce, podle něhož letecké společnosti utrpí ztrátu 84,3 miliardy USD (zhruba 1,98 bilionu Kč). Pokud se tato předpověď naplní, bude se jednat o nejhorší rok v dějinách letectví.

Začínají testovací lety letounu Boeing 737 MAX

29.8. – Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) zahajují nejméně třídenní testování letadla Boeing 737 MAX, které usiluje o novou certifikaci. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters.

Agentura Moody´s potvrdila Letišti Praha rating Aa3 s výhledem stabilní

27.6. – Renomovaná agentura Moody´s Investors Service udělila skupině Letiště Praha rating úvěrové spolehlivosti opět na úrovni Aa3 s výhledem stabilní, což vyjadřuje velmi nízké úvěrové riziko. Agentura Moody´s rozhodla o opětovném udělení vysokého hodnocení především s ohledem na silný finanční profil společnosti Letiště Praha, který označila za odolný i vůči nejistým provozním vyhlídkám. Vysoký rating tak společnost udržela navzdory stávajícímu bezprecedentnímu dopadu krize způsobené šířením onemocnění COVID-19.

​​Nizozemská vláda podpoří KLM úvěrovým balíkem 3,4 miliardy EUR

27.6. – Nizozemská vláda se dohodla s vládou v Paříži, že na záchranu letecké skupiny Air France-KLM přispěje úvěrovým balíkem za 3,4 miliardy EUR (přes 90 miliard Kč). Oznámil to včera nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra. Jednu miliardu EUR nizozemské součásti KLM půjčí stát, který bude zároveň ručit za 2,4 miliardy EUR bankovních úvěrů. Letecká společnost se potýká s dopady pandemie způsobené koronavirem.

​Valná hromada Lufthansy schválila vládní záchranný balík

26.6. – Mimořádná valná hromada německých aerolinek Lufthansa včera schválila vládní záchranný balík v celkové výši devíti miliard EUR (241 miliard Kč). Největší letecká společnost v Evropě se tak vyhnula riziku bankrotu, který by jí jinak v důsledku koronavirové krize hrozil. Ještě do středy přitom nebylo jisté, jestli státní pomoc nezablokuje jeden z velkých akcionářů firmy.

​Praha 6 podpořila výstavbu paralelní dráhy na letišti

26.6. – Zastupitelé Prahy 6 podpořili výstavbu paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Podmiňují ji napojením letiště na metro nebo železnici. Zastupitelé také chtějí omezit provoz na letišti do doby, než bude podmínka splněna. Výstavba paralelní dráhy by měla začít v roce 2025. Loni letiště odbavilo 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více.

​Emirates vrací letoun A380 na oblohu, létat s ním bude do Londýna a Paříže

25.6. – Letecká společnost Emirates oznámila návrat vlajkových letounů A380 do provozu. Letadla budou od 15. července nasazena na linkách směrem Londýn Heathrow a Paříž. Stane se tak poprvé od nuceného uzemnění celé flotily v důsledku pandemie.

​Pražští senátoři nesouhlasí se stavbou nové dráhy v Ruzyni

24.6. – Výstavba paralelní dráhy na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni není podle pražských senátorů v souladu se zásadami udržitelného rozvoje a ochranou klimatu ani zachováním kvality života v Praze a okolí letiště. Pražští senátoři vyzvali vládu, aby upustila od záměru stavby paralelní dráhy a rozšiřování letiště.

spinner