Letecká doprava

​První letoun A380 společnosti Emirates prochází kompletní modernizací

2.11. – Letecká společnost Emirates zahájila svůj rozsáhlý dvouletý program modernizace a oficiálně spustila práce na prvním ze 120 letounů určených pro kompletní modernizaci interiéru kabiny a instalaci nejnovějších sedadel Premium Economy. Tento ambiciózní projekt představuje investici v hodnotě několika miliard dolarů, která má zákazníkům společnosti Emirates zajistit ještě lepší zážitek z létání.

Aerolinky Cathay Pacific začnou opět využívat ruský vzdušný prostor

31.10. - Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific Airways začne opět využívat ruský vzdušný prostor pro své lety mezi New Yorkem a Hongkongem. Aerolinky přestaly ruský vzdušný prostor využívat po únorové invazi Moskvy na Ukrajinu. Oznámila to firma ve včerejším proh­lášení. Cathay Pacific se tak stanou jednou z prvních velkých leteckých společností, která začne znovu využívat ruský vzdušný prostor, upozornila agentura Bloomberg.

Z ostravského letiště v Mošnově se bude do Varšavy a Londýna létat i přes zimu

29.10. - Podle zimního letového řádu, který začne platit v neděli, bude z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku létat pětkrát týdně linka do Varšavy a dvakrát týdně do Londýna. Společnost Letiště Ostrava to oznámila v tiskové zprávě. Loňskou zimu se z Mošnova létalo jen do Londýna, linka do Varšavy byla kvůli koronavirové pandemii pozastavena.

Výrobce letadel Boeing zvýšil tržby, kvůli obranné divizi je ale ve ztrátě

27.10. - Americký výrobce letadel Boeing ve třetím čtvrtletí vykázal ztrátu 3,3 miliardy USD (80,8 miliardy Kč). Na vině jsou především problémy v jeho zbrojní divizi, uvedla firma ve svém včerejším sdělení. Tržby firma zvýšila o čtyři procenta na téměř 16 miliard USD.

Airbus kvůli vysoké inflaci vyplatí zaměstnancům mimořádnou prémii

26.10. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus kvůli vysoké inflaci a energetické krizi vyplatí svým zaměstnancům mimořádnou prémii. Pracovníci podniku v Německu, Francii a Španělsku tak obdrží jednorázovou platbu 1500 EUR (téměř 37 000 Kč) na osobu. Oznámil to mluvčí podniku.

Agentura Moody´s potvrdila Letišti Praha rating Aa3

25.10. - Letiště Praha je nadále vysoce finančně stabilní. Renomovaná agentura Moody´s Investors Service potvrdila rating úvěrové spolehlivosti na úrovni Aa3 s výhledem negativní. Vzhledem k ratingu České republiky jde o nejvyšší možné hodnocení, kterého letiště mohlo dosáhnout. Důvodem pro opětovné udělení vysokého hodnocení je především silný finanční profil společnosti. Letiště obhájilo ratingové hodnocení navzdory dopadu pandemie a energetické krizi.

Pasažéři ze dvou tragických nehod Boeingu 737 MAX jsou podle soudu oběti zločinu

23.10. - Pasažéři zabití při dvou tragických nehodách Boeingu 737 MAX jsou právně považováni za oběti trestného činu. Rozhodl o tom v pátek texaský soud. Tato skutečnost určí, jaká má být zjednána náprava, uvedla agentura Reuters. Právní zástupce obětí uvedl, že to umožní trestní stíhání, díky němuž bude společnost Boeing hnána k plné odpovědnosti.

Aerolinky SalamAir spojí pravidelnými přímými lety Prahu a Omán

22.10. - Letiště Praha nabídne během zimní sezóny další přímé spojení za teplem a exotikou. Dopravce SalamAir bude dvakrát týdně létat z Prahy do Ománu. Nádherné pláže, úchvatné hory a pouště, vodopády, moderní města i historie. To vše čeká na cestující v Maskatu, hlavním městě Ománského sultanátu, a v Salály, který se nachází v provincii Dhofar u Arabského moře. Spojení do obou měst zajistí moderní letouny Airbus A321neo.

Kuehne+Nagel a Novo Nordisk rozšiřují partnerství v oblasti nízkouhlíkových paliv

22.10. - Novo Nordisk, jedna z předních světových zdravotnických společností, spolupracuje se skupinou Kuehne+Nagel na rozvoji programu využívání udržitelného leteckého paliva (SAF). Pro Novo Nordisk se jedná o další krok ke splnění ambiciózního cíle dosáhnout do roku 2030 nulových emisí oxidu uhličitého z pro­vozu a přepravy. Díky 12 milionům litrů SAF v roce 2022 Novo Nordisk nahradí fosilní palivo u všech leteckých přeprav od Kuehne+Nagel.

SpaceX zavádí internetovou službu Starlink Aviation pro letadla

20.10. - Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska rozšiřuje služby své divize Starlink o internet na paluby letadel. Služba Starlink Aviation nabízí anténu za jednorázový poplatek 150 000 USD (3,8 milionu Kč) a za připojení klient zaplatí 12 500 až 25 000 USD. Informovala o tom společnost SpaceX.

spinner