Letecká doprava

​Reorganizace ČSA skončila, firma splnila podstatné části reorganizačního plánu

29.6. – Reorganizace Českých aerolinií skončila. Insolvenční soud vzal na vědomí splnění podstatných částí reorganizačního plánu podniku. Šlo především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Vyplývá to z informací insolvenčního rejstříku.

​Letištní personál v Německu by mohlo posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka

27.6. – Problémy s nedostatkem personálu na letištích, s nimiž se po zrušení proticovidových opatření se začátkem letní sezony potýká řada evropských měst, bude německá vláda asi řešit dočasným najmutím zahraničních pracovníků. Podle včerejších zpráv místních médií by mohlo personál na německých letištích od července posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka.

​Turismus ve Francii se chystá na obtížné léto se stávkami a frontami

26.6. – Takhle si obnovu po pandemii covidu-19 nepředstavovali – léto bude pro cestovní kanceláře a agentury obtížné. Fronty na evropských letištích se prodlužují a nutí přední aerolinky rušit lety po stovkách. Další výpadky způsobily přeplněné letové plány, které se vzhledem k nedostatku letištního personálu sestavovaly příliš ambiciózně. Společně s plánovanými stávkami zaměstnanců i pilotů vše nasvědčuje tomu, že začátek léta bude bouřlivý. Píše to francouzský list Le Monde.

​Martin Kupka: Spojení do Prahy by při předsednictví nemělo dělat problémy

26.6. – Dopravní spojení mezi Českem a Bruselem by během nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU nemělo způsobovat větší problémy. Řekl to ministr dopravy Martin Kupka. Celkově by mělo kvůli předsednictví cestovat během následujícího pololetí na trase Praha-Brusel kolem 80 000 lidí. Podle Kupky budou delegace kromě pravidelných spojů využívat letecké speciály nebo jiné než letecké formy dopravy.

​OMV dodává letecké palivo pro Letiště Praha, uspěla ve výběrovém řízení

25.6.- OMV je novým strategickým dodavatelem leteckého paliva pro Letiště Praha. Na základě vyhraného výběrového řízení se OMV stala jednou z pěti společností, které provozují na letišti zařízení pro skladování leteckých pohonných hmot a manipulaci s nimi. Letecké společnosti mohou v Praze čerpat speciální letecké palivo OMV Jet A-1, které je výsledkem více než 30letého vývoje.

​Aero Vodochody má nového majoritního vlastníka, maďarskou firmu SI 13 Aero Zrt

24.6. – Novým majoritním akcionářem společnosti Aero Vodochody je maďarská společnost SI 13 Aero Zrt, ve které je většinovým vlastníkem Zsolt Hernádi. Podíl v Aeru odkoupil od maďarského podnikatele Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého. Menšinový podíl patří nadále českému Omnipolu. Uvedl to manažer Aera Vodochody Lukáš Hora.

​Prodejce letenek Kiwi.com získal na rozvoj investici 100 milionů eur

23.6. – Brněnský prodejce letenek Kiwi.com získal investici 100 milionů eur (cca 2,5 miliardy Kč), kterou plánuje využít k růstu, posílení pozice na globálním trhu a rozšíření služeb zákazníkům, uvedla firma. Předchozí dva roky ji silně zasáhla pandemie covidu a extrémní omezení létání. I kvůli tomu v obou letech skončila ve ztrátě přesahující v součtu 1,3 miliardy korun. Ve ztrátě byla i v roce 2019, a to 141 milionů korun a kapitál firmy byl loni na konci roku záporný. Jméno investora firma neuvedla.

​Švédské Braathens Regional Airline vykonaly jako první let s udržitelným palivem

23.6. – Švédské aerolinky Braathens Regional Airline uskutečnily jako první na světě let komerčního letadla poháněného výhradně udržitelným leteckým palivem (SAF). S odvoláním na leteckou společnost o tom informovala agentura Bloomberg. Na zkušební let z města Malmö na jihu země na letiště Bromma u Stockholmu nasadily turbovrtulový letoun od výrobce ATR. Palivo dodala firma Neste Oyj, uvedla trojice zúčastněných společností v prohlášení.


​Britské aerolinky easyJet koupí 56 letadel Airbus A320 neo

22.9. – Britské nízkonákladové aerolinky easyJet koupí 56 letadel Airbus A320neo a dřívější objednávku 18 letadel A320neo přemění na letadla A321neo. Dohoda je uplatněním nákupních práv a opcí smlouvy uzavřené v roce 2013.

​Bruselské letiště kvůli stávce proti dopadům růstu cen zrušilo všechny lety

21.6. – Kvůli stávce, kterou vyvolal růst životních nákladů, včera letiště v Bruselu zrušilo všechny lety. Po celé Belgii navíc nefunguje mnoho autobusových spojů. Vlaky ale jezdily, částečně proto, aby se protestující mohli sjet do hlavního města, kde odbory na protestu očekávaly účast desítek tisíc lidí. Uvedla to agentura Reuters. Stávkovalo se i na letišti v Amsterodamu.

spinner