Letecká doprava

Novým členem představenstva Letiště Praha je Jiří Černík ze Skansky

9.10. – Představenstvo Letiště Praha má nového člena, stal se jím dosavadní finanční ředitel Skansky Jiří Černík. Ve vedení nahradil Radka Hovorku, který skončil na konci září. Uvedl to dnes mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Piloti Southwest Airlines žalují Boeing kvůli odstávce letadel

9.10. – Odborový svaz pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines zažaloval americkou strojírenskou firmu Boeing. Tvrdí, že zastavení provozu letounů Boeing 737 MAX připravilo piloty aerolinek na mzdách o více než 100 milionů USD (přes 2,3 miliardy Kč). 

Nové simulátory pro piloty letounů Airbus A320neo/ceo a Boeing 737 MAX Premium

Nové simulátory pro piloty letounů Airbus A320neo/ceo a Boeing 737 MAX

7.10. – Společnost Czech Aviation Training Centre (CATC), minulý týden za přítomnosti ministra dopravy České republiky a představitelů Úřadu pro civilní letectví České republiky, Řízení letového provozu (majitel společnosti CATC), Smartwings Group (největší zákazník CATC sdružující letecké společnosti Smartwings a ČSA) a dalších osobností z oblasti letectví, slavnostně uvedla do provozu dva nové plně pohyblivé letové simulátory nejvyšší kategorie pro výcvik pilotů letadel řady Airbus A320 nejnovější generace neo a letadel Boeing 737 poslední generace MAX. 

Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350 Premium

Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350

4.10. – Letecká společnost Air France představila nový, ekologičtější letoun Airbus A350 poslední generace. Je vybaven 324 sedadly, z toho 34 ve třídě Business, 24 ve třídě Premium Economy a 266 ve třídě Economy. 

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – září 2019

NÁMOŘNÍ DOPRAVA

Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco

K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ

Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

V USA nařídili rychlou kontrolu 165 letadel Boeing 737 NG

3.10 – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil provozovatelům letadel do týdne zkontrolovat 165 často používaných letadel Boeing 737 NG kvůli možným prasklinám. Následně projdou kontrolou i méně často nasazované stroje tohoto typu – celkem se nařízení dotkne 1911 letadel registrovaných ve Spojených státech. 

Linky z Mošnova do Vídně a Mnichova chce provozovat jeden zájemce

1.10. – Do výběrového řízení na provozovatele pravidelných leteckých linek z ostravského letiště v Mošnově do Vídně a Mnichova se přihlásila pouze jedna společnost. Nabídku posoudí hodnotící komise, a pokud ji doporučí, budou nového dopravce schvalovat krajští radní. Pravidelné letecké spojení by mělo začít fungovat nejpozději příští rok v létě. Oznámila to mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. S ohledem na legislativu nelze podle ní v této fázi jméno dopravce zveřejnit.

Boeing prověřuje kvůli možné závadě další typ svých letadel

30.9. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil prověřit některá letadla Boeing 737 NG s cílem odhalit případné výrobní vady. Důvodem k tomuto kroku je fakt, že u několika letadel tohoto typu se zjistily praskliny, informovala agentura Reuters. Případnou opravu mají zajistit provozovatelé letadel. Boeing má přitom už problém s letadly 737 MAX, která jsou po dvou vážných nehodách od letošního března v celém světě odstavena.

Aktuality ze světa 39/2019 Premium

Aktuality ze světa 39/2019

27.9. – LETECKÁ DOPRAVA – Avianca Cargo začne od příští středy létat dvakrát týdně s Airbusem A330–200 nákladní trasu mezi letištěm Dallas Forth Worth (DFW) a Bogotou. Aerolinky uvádějí, že vybraly tuto trasu s ohledem na hospodářský růst dallaského letiště, jakož i na jeho polohu uprostřed USA. Jde také o naplnění strategie posílení Bogoty jako uzlu pro překlad leteckého carga z jižní Ameriky do destinací v Evropě a v Asii. Ředitel Avianca Cargo Kurt Schosinsky k tomu uvedl: „V nové trase vidíme velké rezervy růstu, především pokud se zaměříme hlavně na zkazitelné zboží jako je losos a ovoce z Chile, květiny z Kolumbie, asparágus a mango z Peru a květiny a ovoce z Ekvádoru.Po tomto zboží je na mezinárodních trzích velká poptávka.“ John Ackerman, šéf strategie DFW dodal: „Tato nová služba představuje pro DFW milník, když první jihoamerický nákladní dopravce bude naplňovat letištní strategii rozvoje obchodních tras mezi jižní Amerikou a Asií.“ Avianca a letecká společnost United Airlines rozšiřují svou současnou dohodu o sdílení kódu též na nákladní lety spojující Sydney a Bogotu s Kalifornií. Let z Bogoty je prováděn třikrát týdně a je propojen prostřednictvím United Airlines v Los Angeles na Sydney, zatímco denní zpětný let směřuje přes San Francisko a Los Angeles do Bogoty. „Toto rozšíření dohody o sdílení kódu dále zvýší dynamiku v relaci mezi Austrálií a Kolumbií. Rozšíření poskytuje Avianca dosud nevídaný rozsah, když dopravce má poprvé navázány vztahy s takto vzdálenými destinacemi,“ uvedla mluvčí Avianca Cargo Anna Marie Copetová. Sídlem společnosti Avianca Cargo je mezinárodní letiště José María Córdova v Medellinu v Kolumbii (dříve se jmenovala Tampa Cargo). Svůj provoz zahájila v roce 1973. Stoprocentní podíl vlastní Avianca of Colombia. V roce 2011 objednala pět letadel Airbus A330–200F a stala se jejich prvním provozovatelem v Latinské Americe.

spinner