Letecká doprava

Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě

15.7. – Americká letecká společnost Delta Air Lines má za druhé čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru čistou ztrátu 5,72 miliardy USD (134,1 miliardy Kč), zatímco před rokem vytvořila čistý zisk 1,44 miliardy USD. Firma včera uvedla, že kvůli pandemii se prakticky zastavila poptávka po letecké dopravě a že kvůli nárůstu počtu nových případů nákazy jí zotavení zabere déle.

IATA: Ekologické zotavení po pandemii se musí týkat i udržitelných leteckých paliv

14.7. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zdůraznilo závazek leteckého odvětí při plnění cílů v oblasti snižování emisí a vyzvalo Mezinárodní agenturu pro energii (IEA), aby upřednostňovala investice do udržitelného leteckého paliva (SAF), aby pomohla letectví přispět k zotavení po pandemii koronaviru.

Brusel schválil státní pomoc pro nizozemské aerolinky KLM

13.7. – Evropská komise schválila státní pomoc v objemu 3,4 miliardy EUR (zhruba 91 miliard Kč) pro nizozemskou leteckou společnost KLM. Ta je součástí francouzsko-nizozemské letecké skupiny Air France-KLM, která se stejně jako další letečtí přepravci potýká s negativními dopady koronavirové krize.

​Emirates obnoví lety z Prahy do Dubaje, je to třetí dálková linka

12.7. – Do Prahy se vrátí další dálková letecká linka. Do Dubaje bude od 2. srpna z pražského letiště létat společnost Emirates. Linka bude doplňovat lety aerolinek flydubai, které jsou dceřinou společností Emirates. Další už fungující dálkovou linkou obnovenou v Praze jsou lety Qatar Airways do Dauhá.

​Stát plánuje podpůrný program pro letecké výrobce za miliardu Kč

11.7. – Stát spolu s podnikateli připravuje speciální formu pomoci pro tuzemský letecký průmysl. Na podzim za využití evropských fondů zřejmě vypíše podpůrný program pro projekty z leteckého výzkumu s rozpočtem až miliarda korun. Včera o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Český letecký průmysl loni exportoval produkty za 16,5 miliardy Kč, za posledních sedm let se objem leteckého vývozu zdvojnásobil.

Airbus dál čelí protestům, francouzská vláda podpořila odbory

10.7. – Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus včera opět protestovali proti plánovanému rušení pracovních míst. Francouzská vláda se připojila k požadavku odborů, aby se společnost Airbus vyhnula nucenému propouštění, informovala agentura Reuters.

Zaměstnanci Airbusu protestovali proti rušení pracovních míst

9.7. – Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus ve středu ve Francii a v Německu protestovali proti plánovanému snižování počtu pracovních míst. Firma minulý týden oznámila, že v důsledku koronavirové krize zruší zhruba 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům její celkové pracovní síly. Snižování počtu pracovníků se má týkat právě především Francie a Německa.

​Lufthansa zruší pětinu vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě

8.7. – Německá Lufthansa zruší 20 procent vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření mají největší evropské letecké společnosti pomoci krýt výpadky příjmů způsobené koronavirovou krizí. Firma se zhruba 138 000 zaměstnanci zároveň uvedla, že také na polovinu sníží investice do nových letadel – do roku 2023 si jich tedy pořídí nanejvýše 80.

​ACI a IATA vyzývají vlády, aby nesly náklady na opatření v oblasti veřejného zdraví

7.7. – Světová rada letišť (ACI) a Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) naléhavě vyzývají vlády, aby nesly náklady spojené s opatřeními v oblasti veřejného zdraví zaměřenými na zmírnění šíření přenosných nemocí. Pandemie COVID-19 ovlivnila odvětví i širší ekonomiku a zastavila leteckou dopravu na celosvětové úrovni, což vedlo ke ztrátám v příjmech v řádu mnoha miliard, uvedla obě sdružení.

Tři čtvrtiny Čechů využívajících leteckou dopravu by chtěly do zahraničí do dvou měsíců

5.7. – Kdyby to bylo možné, do své oblíbené destinace v zahraničí by nejpozději do dvou měsíců chtělo vycestovat 78 % Čechů, kteří za poslední dva roky alespoň jednou cestovali letadlem. Uvádí to průzkum, který pro Letiště Praha provedla agentura Median. Průzkum byl začátkem června realizován na reprezentativním vzorku 1549 respondentů starších osmnácti let, kteří za posledních 24 měsíců minimálně jednou cestovali do zahraničí letecky. Z výzkumu také vyplynulo, že 71 % dotazovaných bude k cestám do zahraničí využívat leteckou dopravu stejně často nebo dokonce více než v době před současnou krizí způsobenou šířením onemocnění COVID-19.

spinner