Letecká doprava

ČSA v roce 2017 zvýšily svůj zisk o 9,7 procenta na 267 milionů Kč

11.1. – České aerolinie vykázaly v roce 2017 zisk 267 milionů Kč, což je meziročně o 9,7 procenta více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na devět miliard Kč, což je zlepšení o víc než miliardu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni zvýšily počet přepravených pasažérů meziročně o sedm procent na 2,9 milionu lidí.

​Na letišti v Mošnově letos vznikne hala pro letecký náklad

9.1. – Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů Kč. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede, aby po ní mohly jezdit velké nákladní vlaky. Novinářům to včera řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

​Boeing zřejmě zůstal největším výrobcem letadel na světě

9.1. – Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce dodal zákazníkům rekordních 806 letounů. Včera to oznámila firma. Zřejmě tak znovu překonala evropského konkurenta Airbus a zůstala největším výrobcem letadel na světě. Airbus zatím údaje o loňských dodávkách nezveřejnil. Firma již ale podle listu Financial Times uvedla, že loni podle předběžných údajů dodala 800 letadel, takže splnila svůj cíl.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2018

SPEDICE

Světová asociace spedičních svazů – FIATA

VÝHLED 2019 PRO MEZINÁRODNÍ SPEDICI A LOGISTIKU

Pohledem na příští rok se zabýval v minulých dnech prezident FIATA Babar Badat. Již rok 2018 přinesl řadu změn, jež budou bezpochyby pokračovat. Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se stává realitou a jejich vzájemný obchod se dostane pod nové celní tarify hodnocené miliardami dolarů. Transpacifické dodavatelské řetězce a obchodní trasy budou čelit velkým výzvám a budou mít dopad na tento sektor. 

Travel Service se v roce 2017 propadl do ztráty 500 milionů Kč

8.1. – Hospodaření akciové společnosti Travel Service, nyní Smartwings, a.s, se v roce 2017 propadlo do ztráty více než 500 milionů Kč. V předchozích letech přitom bylo hospodaření společnosti ziskové, v roce 2016 vykázala zisk za účetní období přes 193 milionů Kč. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb naopak stouply na 16,6 miliardy Kč, o 1,18 miliardy Kč více než v roce 2016. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti uveřejněné v obchodním rejstříku.

Varšavské letiště odbavilo loni rekordní počet cestujících

7.1. – Počet cestujících na mezinárodním letišti Frédérica Chopina ve Varšavě loni stoupl o 12,7 procenta na rekordních téměř 17,76 milionu. Uvedl to provozovatel letiště PPPL v prohlášení. Letiště ve Varšavě je největším letištěm v Polsku.

Aktuality ze světa 1/2019 Premium

Aktuality ze světa 1/2019

4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.

Letiště Praha posílilo kvůli rostoucímu provozu počet zaměstnanců

3.1. – Zaměstnanost na pražském letišti společně se zvyšujícím se provozem roste. V loňském roce pracovalo na letišti v plném úvazku již zhruba 2650 lidí, což bylo o 300 zaměstnanců více než v roce 2017. V letošním roce chce navíc letiště počet zaměstnanců opět posílit. Oznámil to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Důvodem pro navyšování počtu zaměstnanců je rostoucí provoz na letišti.

Letos bude pokračovat příprava mýta nebo liberalizace železnice

2.1. – K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do letošního roku přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí. Další rekord očekává i pražské letiště. Řada událostí z roku 2018 bude mít dohru i v roce 2019.

Slovensko bude hledat provozovatele bratislavského letiště

28.12. – Slovensko bude hledat provozovatele letiště M.R. Štefánika v Bratislavě, který během třicetiletého pronájmu zajistí jeho rozvoj. Zahájení projektu veřejně soukromého partnerství na provoz Štefánikova letiště koncem prosince schválila vláda premiéra Petera Pellegriniho.

spinner