DN č. 7 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 29.3., uzávěrka již 8.3.! 

Letecká doprava

​Piloti L410 trénují na novém simulátoru v Praze

4.5. – Už měsíc mohou piloti legendárního L410 absolvovat výcvik na zcela novém a unikátním simulátoru, který společnost Czech Aviation Training Centre (CATC) zprovoznila ve svém sídle na pražské Ruzyni. Dceřiná společnost státního podniku Řízení letového provozu pořízením simulátoru reagovala na rostoucí poptávku ze strany provozovatelů letounů L410 i samotného výrobce, kterým je společnost Aircraft Industries.

​Poptávka po letecké nákladní přepravě roste nejvíce od října 2010 Premium

​Poptávka po letecké nákladní přepravě roste nejvíce od října 2010

4.5. – Celosvětová poptávka po nákladní letecké přepravě se v březnu díky rozvoji světového obchodu meziročně zvýšila o 14 procent, což je nejvyšší nárůst od října 2010. Uvedlo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - duben 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

27. DUBEN – DEN DODAVATELSKÉHO ŘETĚZCE JIŽ PODESÁTÉ

ELA informuje o akci, ve které hraje zásadní organizační roli její iniciátor, německé společenstvo Logistika. Vychází se z toho, že logistika a management dodavatelského řetězce jsou více než jen doprava, skladování a překlad.

​Do rozvoje letiště půjde v příštím desetiletí 27 miliard Kč

Letiště Praha v rámci oslav 80. výročí od zahájení provozu odhalilo své vize rozvoje na další desetiletí. Představilo klíčové strategické projekty, které zahrnují rozvoj terminálů a navazujících ploch pro letadla, zkapacitnění dráhového systému, ale i úpravu veřejného prostoru před terminály a rozvoj širšího území letiště. Jejich realizace umožní v budoucnu odbavovat 21 milionů cestujících ročně.

​ŘLP ČR loni dosáhlo rekordního obratu přes čtyři miliardy Kč

19.4. – Státní podnik Řízení letového provozu České republiky dosáhl za rok 2016 hrubého zisku v celkové výši 479,6 milionu Kč při rekordním obratu čtyři miliardy Kč. Současně byl dosažen a výrazně překročen plánovaný výsledek hospodaření a podnik tak splnil všechny svoje závazky vůči zakladateli (Ministerstvo dopravy ČR), zaměstnancům, dodavatelům a ostatním obchodním partnerům.

​Aktuality ze světa 10/2017 Premium

​Aktuality ze světa 10/2017

SILNIČNÍ DOPRAVA – V Německu se schyluje k žalobě proti dlouhým silničním soupravám. Drážní lobby „Aliance pro železnici“ jakož i „Německá pomoc životnímu prostředí“ hodlají žalovat pravidla povolování dlouhých nákladních vozidel (20,25 m) a zastavit tak nasazování těchto vozidel na německých silnicích.

​Příští rok by měla začít fungovat čtvrtá přímá linka z ČR do Číny Premium

​Příští rok by měla začít fungovat čtvrtá přímá linka z ČR do Číny

12.4. – Mezi Českou republikou a Čínou by měla být v brzké době zprovozněna další, již čtvrtá přímá letecká linka. Spojí Prahu s městem Kchun-ming a fungovat by mohla začít v první polovině příštího roku. Uvedla to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která o novém spoji mezi oběma zeměmi nyní jedná v Kchun-mingu.

Ing. Jan Klas (ŘLP ČR): „Kapacita českého vzdušného prostoru je ve špičkových časech téměř vyčerpaná“

Již tři roky po sobě zaznamenává státní podnik Řízení letového provozu ČR rekordní počty letadel, které využívají jeho služby. Podle generálního ředitele Jana Klase je v některých časech už vzdušný prostor na hranici svých možností. „Rozhodně nechceme žádnému dopravci bránit, aby využíval český vzdušný prostor. Budeme ale zřejmě muset začít regulovat pohyb letadel v nejvytíženějších časech,“ řekl.


​Komise opět pokutovala dopravce za kartelovou dohodu

Evropská komise znovu rozhodla, že 11 leteckých společností v nákladní dopravě uzavřelo v minulosti kartelovou dohodu, a opět jim udělila pokuty v celkové výši skoro 776,5 milionu € (přes 21 miliard Kč). Původní rozhodnutí komise z roku 2010 zrušil v prosinci 2015 evropský soud z procedurálních důvodů.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - březen 2017

LOGISTIKA

Evropská asociace vozidlové logistiky – ECG

PREZIDENT ECG: ŘIDIČI POTŘEBUJÍ LEPŠÍ PODPORU

Wolfgang Göbel, prezident ECG, se v únoru při příležitosti dvaceti let existence této organizace zaměřené na distribuci a dopravu nových vozidel obrátil na členskou základnu. „Je stále více zřejmé, že technika se pohybuje rychleji než my nebo než trh. Ještě dále za těmito inovacemi jsou tvůrci legislativy. V Evropě vidíme mnoho příkladů – stále raději vyplňujeme papírové dodací podklady, než abychom využívali digitální procesy, jež jsou k dispozici. Dalším příkladem je přání Evropské komise vyvinout pro řidiče nástroje k dálkové rezervaci parkovacích míst. Přestože to může přinést větší efektivnost, naprosto se přehlíží skutečná situace, že po celé Evropě je naprostý nedostatek míst pro parkování a k vykonání odpočinku,“ řekl mimo jiné. 

spinner