Letecká doprava

DHL Express oznamuje dvě dosud největší dohody o udržitelném leteckém palivu

10.5. - DHL Express oznámila významný krok směrem k dekarbonizaci letecké logistiky a její udržitelnosti. Společnost DHL potvrdila novou strategickou spolupráci se společnostmi bp a Neste k poskytnutí více než 800 milionů litrů paliva pro udržitelné letectví (SAF) společnosti DHL Express během příštích pěti let. Nové dohody tvoří jednu z dosud největších dohod SAF v letectví. Tyto obchodní dohody, spolu s dříve oznámeným zavedením SAF v síti DHL v San Franciscu (SFO), East Midlands (EMA) a Amsterdamu (AMS), překročí 50 procent cíle DHL Express k dosažení 10 procent přimíchávání SAF v rámci letecké přepravy do roku 2026. DHL očekává, že strategická spolupráce ušetří přibližně dva miliony tun emisí oxidu uhličitého během životního cyklu leteckého paliva – ekvivalent ročních emisí skleníkových plynů ve výši přibližně 400 000 osobních aut.

IATA: Letecká doprava se vrátí na úroveň před pandemií už v roce 2023

10.5. - Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se odvětví vrátí na úroveň před pandemií už v roce 2023, tedy o rok dříve, než organizace dosud odhadovala. Ke skokovému nárůstu chuti po létání vedlo celosvětové rušení omezení souvisejících s covidem-19, které uvolnilo poptávku zadržovanou během posledních dvou let, kdy vlády uzavřely hranice. Agentuře Reuters to na konferenci v Rijádu řekl generální ředitel IATA Willie Walsh.

Americký Boeing přesune centrálu blíž k hlavnímu městu

6.5. - Americký výrobce letecké techniky Boeing přesune svou firemní centrálu z Chicaga do Airlingtonu nedaleko Washingtonu. Chce být blíže vládě, která je jeho nejdůležitějším zákazníkem. Firma to uvedla ve čtvrtek na svém webu.

Aerolinky Air France-KLM zlepšily hospodaření, Lufthansa snížila ztrátu

5.5. - Francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM v prvním čtvrtletí hospodařily s čistou ztrátou 552 milionů eur (13,6 miliardy Kč), příjmy ale více než zdvojnásobily. Uvedly to dnes v tiskové zprávě. Díky zájmu o letenky a nižším nákladům tak firma překonala vlastní odhady. Německý konkurent Lufthansa pak meziročně snížil čistou ztrátu o 44 procent na 584 milionů eur, výsledek ale zaostal za očekáváním. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Airbus zvýšil díky nárůstu dodaných letadel upravený zisk EBIT o 82 procent

5.5. - Evropský výrobce letadel Airbus zvýšil v prvním čtvrtletí upravený provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 82 procent na 1,26 miliardy EUR (přes 31 miliard Kč). Přispělo k tomu zvýšení dodávek letadel a jednorázová změna, která souvisí s výpočtem penzí. Vyššímu zisku zamezily dopady ruské invaze na Ukrajinu. Podnik o tom informoval ve výsledcích hos­podaření.

Nové berlínské letiště v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR

4.5. - Letiště Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR (14 miliard Kč). Včera to při představení obchodní zprávy za rok 2021 oznámila šéfka letiště Aletta von Massenbachová. Výraznější zlepšení situace očekává letiště v letošním roce, hospodaření ale i tak kvůli dluhům a pohledávkám zůstane v červených číslech.

​Společnost flynas zahájila přímé pravidelné lety z Prahy do Rijádu

2.5. – Na pražském letišti se poprvé představila nová letecká společnost, saúdskoarabský dopravce flynas, který minulý pátek zahájil pravidelné přímé lety mezi Prahou a Rijádem. Nová linka slibuje silný potenciál pro posílení příjezdového cestovního ruchu ze Saúdské Arábie a celého blízkovýchodního regionu. Pro cestující z Čech pak otevírá nové možnosti při cestách ať již do Saudské Arábie, či do vzdálenějších destinací v Asii s přestupem v Rijádu.

​Před 90 lety bylo otevřeno letiště v Pardubicích

2.5. – Letiště v Pardubicích, které je dnes regionálním uzlem s civilním i vojenským provozem, bylo otevřeno před 90 lety, 3. května 1932. Civilní letiště v Pardubicích funguje od roku 1994. Provozo­vatelem civilní části letiště je společnost East Bohemian Airport (EBA), kterou vlastní ze dvou třetin město Pardubice, z jedné třetiny Pardubický kraj. V minulosti se hodně orientovalo na ruskou klientelu, v letech 2015 a 2016 jejich počty významně poklesly, velký dopravce přesunul lety do Prahy. Na letišti, které zažilo kvůli covidové pandemii dva obtížné roky, se každoročně koná letecký den Aviatická pouť.

​Skupina Kuehne+Nagel má za sebou silné první čtvrtletí roku 2022

29.4. – Začátek hospodářského roku 2022 se pro skupinu Kuehne+Nagel nesl ve znamení pokračující vysoké poptávky po kvalitních přepravních službách. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se skupině podařilo zlepšit všechny klíčové ukazatele: čistý obrat vzrostl o 68 % na 10,2 miliardy CHF, EBIT o 160 % na 1,1 miliardy CHF, výnosy o 162 % na 832 milionů CHF a volné cash flow o téměř 1 miliardu CHF. Konverzní poměr, který vyjadřuje podíl EBIT na hrubém zisku skupiny, dosáhl 38,1 %.

​Nespokojení řídící letového provozu v Polsku odvolali záměr v práci skončit

29.4. – Řídící letového provozu v Polsku, kteří jsou nespokojeni s pracovními podmínkami a s výši své mzdy, odvolali úmysl v práci skončit. Podle odborů se dohodli se zástupci polské vlády, že zůstanou alespoň do 10. července, informovala agentura Reuters. Znamená to, že hromadné rušení letů, které hrozilo od neděle, je prozatím zažehnáno.

spinner