Letecká doprava

​Část zemí Evropské unie chce zmírnit pravidla pro náhradu zrušených letů

30.4. – Země Evropské unie by měly postupovat koordinovaně při obnovování provozu pozemní i letecké dopravy, jehož podmínkou je pozitivní vývoj koronavirové nákazy. Podle chorvatského předsednictví EU se na tom při včerejší videokonferenci shodli unijní ministři dopravy. Většina zemí podporuje další vstřícné kroky na pomoc dopravcům stiženým výpadkem provozu. Tucet unijních států včetně Česka včera předal Evropské komisi návrh na uvolnění pravidla, podle něhož musí aerolinky za zrušené lety zákazníkům vrátit peníze.

​SAS a majitel British Airways se chystají propouštět, Lufthansa jedná s vládou

29.4. – Letecká skupina IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways, se kvůli koronavirové krizi chystá propustit až 12 000 ze svých 45 000 zaměstnanců. A skandinávské aerolinky SAS by kvůli poklesu poptávky a cestovním omezením za koronavirové krize mohly zrušit asi polovinu pracovních míst, což by se dotklo až 5000 plných úvazků. V Německu pak vlajková letecká společnost Lufthansa podle zdrojů serveru Business Insider jedná s vládou o pomoci v objemu kolem devíti miliard EUR (přes 245 miliard Kč) výměnou za blokační menšinu a jeden nebo dva mandáty v dozorčí radě.

​GEFCO otevírá distribuční centrum v blízkosti amsterdamského letiště Shiphol

28.4. – Společnost GEFCO otevírá nové skladovací prostory v Amsterdamu, aby podpořil rozšíření obchodních aktivit divize Air & Sea. Sklad o rozloze 7000 m2, který GEFCO otevře letos v červnu, poskytne moderní skladovací kapacity a komplexní management přeprav zákazníkům z nejrůznějších oblastí, jako jsou high-tech a domácí vybavení, letectví a obrana, automobilový průmysl, biotechnologie, farmacie a zdravotní péče, kosmetický průmysl, maloobchod i módní průmysl.

​Brazilský Embraer zahájil arbitrážní řízení proti Boeingu

28.4. – Brazilský výrobce letadel Embraer zahájil arbitrážní řízení proti americkému konkurentovi Boeing. Důvodem je rozhodnutí Boeingu zrušit dohodnuté převzetí divize komerčních letadel Embraeru za 4,2 miliardy USD (přes 100 miliard Kč). Oznámila to v pondělí brazilská firma.

​Aerolinky LOT jednají o úpravě dreamlinerů na nákladní letadla

28.4. – Polské aerolinky LOT jednají s americkou společností Boeing o možnosti dočasné úpravy svých osobních letadel 787 Dreamliner na nákladní stroje. Chtěly by tak zmírnit ztráty, které jim působí koronavirová krize.

Airbus upozornil zaměstnance na možnost výrazného propouštění

28.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Guillaum Faury v pátek adresoval 135 000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.

​Boeing odstupuje od záměru převzít divizi brazilského Embraeru

26.4. – Americký výrobce letecké techniky Boeing odstoupil od dlouho vyjednávané dohody, na jejímž základě měl za 4,2 miliardy USD (105 miliard Kč) převzít divizi komerčních letadel brazilské společnosti Embraer. Transakce měla změnit rozložení sil na globálním trhu s letadly a připravit Boeing na další konkurenční boj s jeho úhlavním rivalem – evropsk-ou strojírenskou skupinou Airbus. Věc ale s největší pravděpodobní teď skončí u soudu.

​Obnovení provozu pražského letiště bude závislé na dopravcích

26.4. – Obnovení provozu pražského letiště bude závislé především na zájmu cestujících a leteckých společností o znovuzavedení přerušených linek. Dopravci nyní obnovení spojů neplánují. Uvolnění cest do zahraničí, které ve čtvrtek umožnila vláda, je tak zatím pouze prvním krokem k posílení provozu. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Letiště má nyní pouze dvě pravidelné osobní linky.

​Air France-KLM dostanou pomoc od vlád Francie a Nizozemska

25.4. – Aerolinky Air France dostanou s podporou francouzské vlády úvěrový balíček sedm miliard EUR (190,6 miliard Kč), aby tak přestály koronavirovou krizi. Tři miliardy jim půjčí stát, který bude ručit až za 90 procent zbylých úvěrů od šesti bank. Oznámil to včera ministr financí Bruno Le Maire. Nizozemská část skupiny, aerolinky KLM, pak obdrží od tamní vlády dvě až čtyři miliardy EUR, uvedl nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra.

​Brusel chystá koronavirová pravidla pro letecké dopravce

25.4. – Evropská komise chystá pravidla, podle nichž by měly aerolinky upravit letové podmínky v době bezprostředně po uvolnění koronavirových restrikcí. Patřit by mezi ně mohlo povinné nošení roušek nebo dodržování určité vzdálenosti mezi cestujícími, oznámila tento týden eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Některé letecké společnosti, které kvůli pandemii očekávají už tak zásadní propad tržeb, jsou kritické například vůči možnosti, že by část sedadel zůstala povinně neobsazená.

spinner