Letecká doprava

​Praha získá od června přímé letecké spojení do Kazachstánu

8.3. – Praha bude mít od letošního června přímé letecké spojení s Kazachstánem. Spojení do hlavního města středoasijské země budou zajišťovat kazašské aerolinky SCAT Airlines. Včera to oznámilo Letiště Praha. Linku by podle odhadů mělo využít zhruba 24 000 cestujících za rok.

​Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2018 Premium

​Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2018

7.3. – Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2018, kterou každoročně uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International (ACI) nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících s poskytovanými službami. O místo nejlepšího evropského letiště v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících se Letiště Praha dělí s letištěm v Athénách a Helsinkách. Dlouhodobou spokojenost cestujících se službami pražského letiště ukazují nejen mezinárodní data, ale také poslední průzkum Vnímání Letiště Praha uskutečněný mezi českou létající populací na konci loňského roku. Podle něj hodnotí 97 % dotazovaných celkový dojem z letiště jako velmi dobrý či spíše dobrý.

Aktuality ze světa 9/2019 Premium

Aktuality ze světa 9/2019

4.3. – LETECKÁ DOPRAVA – Virgin bude denně létat linku Tel Aviv – Heathrow. Půjde o nový denní osobní let, který začne fungovat od 25. září 2019. Bude také nabízet rychlou cargo službu z Tel Avivu pro zboží jako jsou drahé kameny, produkty high tech a electro, farmaceutické a expresní zásilky na trhy ve Spojeném Království (UK) a USA a nabídne vetší možnosti výběru podnikům, které exportují široké spektrum carga do Izraele. Denní lety Virgin Atlantic s Airbusem A330–300 nabídnou kapacitu 20 tun na každém letu.Rozhodnutí aerolinek rozšířit svou síť na Israel pomůže pokrývat rostoucí poptávku po zbožové kapacitě. Shai Weiss, generální ředitel Virgin Atlantic to komentoval takto: „Rok 2019 znamená start nové fáze růstu pro Virgin Atlantic, když pracujeme na dosažení naší ambice být nejoblíbenějším dopravním podnikem. Tel Aviv pro nás představuje fantastickou příležitost -izraelské hospodářství je v boomu a s jedním z jeho světově vedoucích technických hubů se podílíme na letech mnoha cestujících businessmanů a podnikatelů mezi Tel Avivem a UK. Vidíme rovněž značnou příležitost ke zvýšení konkurence mezi trhy v US a Tel Avivem – při využití naší trans-atlantické joint venture s Deltou. Rok 2018 byl svědkem silného růstu v zásilkách farmaceutického, zkazitelného a high tech carga do Tel Avivu, jež rostlo z roku na rok o 35%, 7 % a 5%“.

Aktuality ze světa 8/2019 Premium

Aktuality ze světa 8/2019

25.2. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Insolvenční řízení vůči Railrunner Europe. Úřední soud Hamburk zahájil hlavní insolvenční řízení o majetku podniku Railrunner Europe GmbH. Insolvenční správkyní byla jmenována právní zástupkyně Susanne Riedemannová z Hamburku. Požadavky se mají předkládat do 28. března. Shromáždění věřitelů má proběhnout 30. dubna. Railrunner požádal 18. ledna o vyhlášení platební neschopnosti. Gerhard Oswald se bezprostředně potom stáhl z vedení firmy, když se obával konfliktu zájmů ve spojitosti s jeho poradenskou společností Gomultimodal GmbH. Právní zástupkyně Riedemannová podle zprávy v odborném tisku nechala prověřit, zda poskytovatel bimodálního systému, který naposledy fungoval mezi Braunschweigem a Bratislavou v konvenční kombinované dopravě, může znovu pokračovat v provozu. Následná jednání insolvenční správkyně se zúčastněnými stranami však zůstala bez výsledku. Podle toho by se měla rentabilita nabídky výrazně zlepšit. ČD Cargo a Drážní společnost Potsdam (EGP) odmítly slevy z cen v požadovaném rozsahu.

​Letiště Praha zrekonstruuje pojezdové dráhy za 209 milionů Kč

21.2. – Letiště Praha zrekonstruuje vozovky pojezdových drah B1 a B2 u Terminálu 1 a předělá na nich i naváděcí prvky pro pojezd letadel. Modernizaci provede za téměř 209 milionů Kč stavební společnost Eurovia CS. Včera to sdělil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Dopady na provoz budou podle něj minimální.

​Kraj asi v pondělí vypíše tendr na leteckou linku Brno-Mnichov

21.2. – Rada Jihomoravského kraje asi na pondělním jednání vypíše nové výběrové řízení na provozovatele letecké linky z Brna do Mnichova. V tiskové zprávě to uvedl hejtman Bohumil Šimek. Rada zároveň projedná ukončení smlouvy s firmou BMI regional, která linku zabezpečovala. Firma zkrachovala a s okamžitou platností zrušila všechny lety. Kraj dal loni na linku 22 milionů Kč, podle Bohumila Šimka bude po firmě požadovat zpět maximálně dva miliony Kč. Přesnou částku ukáže ale až vyúčtování. Udělá si ho také Brno, které linku podpořilo miliony Kč. Dalo je ale už v minulosti, loni nepřispělo nic a pro letošek mělo vyčleněno 22 milionů Kč.

​Brno a kraj daly na létání do Mnichova miliony, linka ale končí

18.2. – Jihomoravský kraj s městem Brnem daly v posledních letech desítky milionů Kč na podporu letecké linky z Brna do Mnichova, která fungovala od konce roku 2015. Linka ale končí, protože její britský provozovatel Flybmi zkrachoval. Hejtman Bohumil Šimek včera v tiskové zprávě uvedl, že kraj hradí společnosti náklady měsíčními zálohami, takže by to nemělo znamenat zásadní finanční ztrátu. Přesnou částku ale kraj vyčíslí. Vyúčtování si udělá i Brno, které potom zváží další kroky, řekla primátorka Markéta Vaňková. Kraj i město chtějí zajistit náhradního dopravce. Trvat to ale může i měsíce.

Aktuality ze světa 7/2019 Premium

Aktuality ze světa 7/2019

17.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Svaz varuje před poplatky za vykládku na letišti Frankfurt. Velmi ostrý spor vznikl mezi leteckými speditéry a službou odbavení leteckého zboží Frankfurt Cargo Services (FCS). Jde o poplatky za vykládku exportního zboží, vyhlášené ve výši 3,3 centu za kilogram. Neplatí se za zboží vykládané samotnými řidiči. Německý svaz spedice a logistiky DSLV je přesvědčen, že bez odpovídající dohody s příslušným speditérem je takové účtování poplatků za vykládku nelegální, protože zákonné předpisy vykládkovou povinnost speditérovi nepředepisují. Proto musí být poplatek za vykládku mezi subjektem odbavování zboží a speditérem dohodnut. Svaz doporučuje, aby vlastní a od spolupracujících podniků nasazený jízdní personál pracovní podklady o odbavení nepodepisoval při vlastní vykládce a použití vykládkového zařízení, když o tom není smluvní prohlášení. Lze však očekávat že takový způsob jednání povede k diskusím a může vést ke zpožděním na rampách. Pro případy, že řidič pracovní podklady v zájmu urychlení podepíše, měl by dotyčný podnik sdělit odbavující firmě, že jízdní personál není k uzavírání takových ujednání zmocněn. Při odepření příjmu by měl dotyčný letecký speditér podle DSLV informovat najatého dopravce, že smluvní dodání letecké zásilky ztroskotalo. Současně by měl speditér informovat svého příkazce o překážce v přepravě podle paragrafu 419 BGB. V zájmu vyhnutí se problému na rampě radí DSLV, aby se dotyční letečtí speditéři a FCS informovali o různých právních pozicích tak, aby se následné náklady udržely co nejníže.


​Airbus končí s výrobou letounu A380 superjumbo

15.2. – Evropská společnost Airbus včera ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu na světě přestane kvůli nezájmu zákazníků vyrábět v roce 2021. Letadlo mělo konkurovat legendárnímu boeingu 747, aerolinky ale dávají přednost menším modelům.

​Emirates podepsala smlouvu na dodání 40 letadel A330-900 a 30 A350-900 Premium

​Emirates podepsala smlouvu na dodání 40 letadel A330-900 a 30 A350-900

14.2. – Letecká společnost Emirates dnes oznámila objednávku 40 letadel typu Airbus 330–900 a 30 letadel typu Airbus 350–900. Cena objednávky při ceníkových cenách je v hodnotě 448,9 miliardy Kč (21,4 miliard USD). Letouny nejnovější generace, A330neo a A350, budou společnosti Emirates dodány mezi lety 2021 a 2024. Společnost Airbus a letecká společnost Emirates dosáhly dohody týkající se smlouvy na dodání letounů typu A380. Emirates do konce roku 2021 obdrží dalších 14 letounů A380. Celkový počet těchto letadel ve flotile Emirates tak bude 123.

spinner