DN č. 23 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, Finanční služby, vychází 8.11., uzávěrka již 18.10.! 

Letecká doprava

Travel Service má již třetí Boeing 737 MAX Premium

Travel Service má již třetí Boeing 737 MAX

18.5. – Letecká společnost Travel Service zařadila do své flotily již třetí nový moderní Boeing 737 MAX 8 z celkem třiceti devíti objednaných letadel tohoto typu. Během čtyř měsíců jde o další nové moderní letadlo, které Travel Service získal. Nový letoun v barvách obchodní značky SmartWings s imatrikulační značkou OK-SWC přistál včera dopoledne na Letišti Václava Havla Praha poté, co absolvoval přímý let z amerického Seattlu. Do září obdrží Travel Service ještě další tři nové stroje 737 MAX. Provoz nadcházející letní sezóny bude Travel Service zajišťovat flotilou 56 letadel, což je o sedm strojů více než loni.

Český Aeroholding po fúzi s Letištěm Praha skončí

16.5. – Český Aeroholding a Letiště Praha se spojí do jedné společnosti. Letiště Praha se stane nástupnickou společností a Český Aeroholding zcela skončí. Fúzi obou společností projednávala dnes vláda.

WTO: EU nadále poskytuje Airbusu nezákonné subvence

16.5. – Evropská unie stále poskytuje nezákonné subvence evropskému výrobci letecké techniky Airbus. Včera o tom rozhodl odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO). Rozhodnutí WTO je součástí vleklého sporu mezi EU a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel. Podle Washingtonu otevírá cestu k uvalení sankcí na evropské výrobky.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – duben 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

24. MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÝ KONGRES EUROLOG 2018 V MAROKU

Kongres se uskuteční v konferenčním centru Palmeraie v Marrákeši ve dnech 9. až 11. května. Na akci s očekávanými 400 účastníky uvedou obchodní lídři z Evropy, Maroka a dalších zemí, jakož i výzkumníci trendy a strategie v evropském a globálním logistickém sektoru. Proběhne rovněž série workshopů zaměřených na současná témata logistických řetězců. Bude také udělená Marock logistická cena (MLA) a dojde na ocenění logistického projektu roku. Eurolog je příležitostí pro účastníky rozšířit odborné sítě a setkat se s národními a mezinárodními operátory. V rámci kongresu bude zasedat jeho vědecký výbor.

Aktuality ze světa 19/2018 Premium

Aktuality ze světa 19/2018

15.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský Hupac převzal soukromou dráhu ERS Railways. A to včetně 47procentní účasti na drážním podniku Boxxpress, sídlícím v Hamburku. Oznámili to zástupci švýcarského operátora kombinované dopravy Hupac. Nabídka ERS z německých přístavů doplňuje sít firmy Hupac, zaměřenou na Antverpy a Rotterdam. ERS podle informací zůstává „plně nezávislým podnikem“. Kooperace s britskou nákladní dráhou Freightliner s kontinentální dopravou „má pokračovat a dále se rozvíjet“. ERS byla založena v roce 1994 a od roku 2015 je dceřinou společností americké železnice Genesee & Woming Inc. Podnik spojuje velké německé přístavy s německým vnitrozemím, zejména přes Boxxpress. Navíc ERS provozuje spojení uceleným vlakem mezi Lübeckem a Ludwigshafenem. Loni jeho tržba činila 50 milionů € a dopravil po kolejích přes 200 000 kontejnerů.

Polští zákonodárci schválili stavbu nového letiště

14.5. – Dolní komora polského parlamentu v pátek schválila zákon, který umožní výstavbu jednoho z největších letišť v Evropě. Nacházet se má zhruba 40 kilometrů západně od Varšavy, blízko dálnice do Berlína a postaveno má být do konce roku 2027. Agentura AP uvedla, že nové letiště by mohlo být pro Čínu vstupní bránou na evropský kontinent. Zákon musí ještě schválit Senát a prezident.

Kvůli GDPR museli někteří dopravci upravovat věrnostní programy

14.5. – Kvůli zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které vstoupí v platnost letos 25. května, museli někteří dopravci upravit své věrnostní programy pro cestující. Dopravci museli také pozměnit interní systémy a databáze. Cestujících by se podle dopravců měly změny dotknout minimálně.

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty Premium

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty

11.5. – Státní podnik Řízení letového provozu ČR zahájilo další úspěšný projekt výcviku řídících letového provozu pro zahraničního klienta. Vedení podniku podepsalo rámcovou smlouvu s poskytovatelem letových provozních služeb na Maltě (Malta Air Traffic Services – MATS). V rámci projektu za více než 12 milionů Kč vyškolí české výcvikové středisko CANI (Czech Air Navigation Institute) v následujících třech letech dohromady 70 řídících letového provozu podle požadavků MATS.

Stávky přijdou Air France-KLM odhadem na 400 milionů €

10.5. – Letecká společnost Air France-KLM nově odhadla, že série stávek za vyšší platy, s níž se od února potýká její francouzská součást Air France, ji bude stát zhruba 400 milionů € (10,2 miliardy Kč). Včera to uvedla to mluvčí společnosti. Předchozí odhad činil 300 milionů € (7,7 miliardy Kč), doplnila agentura Reuters.

Aktuality ze světa 18/2018 Premium

Aktuality ze světa 18/2018

10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Tyrolsko s dalším blokovým odbavováním kamionů. Oznámila je tamní zemská vláda. První květnový čtvrtek od 5.00 hodin bylo možné odbavovat na rakousko-německé hranici maximálně 300 vozidel za hodinu směrem na Kufstein. Důvodem byl zákaz jízd nákladních vozidel s ohledem na italský svátek „Aniversariodella Liberazione“ (Den osvobození). Tyrolsko letos ještě plánuje dva tucty blokových odbavení. Země tak chce především reagovat na zákazy jízd o svátcích a rozmělnit dopravu na velmi používané brennerské trase. Důsledky opatření bývaly dosud dlouhé fronty vozidel na bavorské straně. Německé státní orgány proto protestují. Na vrcholovém jednání o Brenneru v únoru v Mnichově se ministři dopravy Německa, Rakouska a Itálie dohodli na silnějším převádění dopravy na železnici. Konkrétní opatření mají být přijata na druhém vrcholovém jednání 12. června v Bolzánu. Podle tyrolských údajů projelo loni sčítacím místem v Schönbergu 2,25 milionu nákladních vozidel, což je o 8 % více než v roce předchozím.

spinner