Letecká doprava

Boeing opouští poradce pro právní otázky kolem kauzy 737 MAX

27.12. - Americkou strojírenskou společnost Boeing opouští další vysoce postavený pracovník, který se zabývá řešením krize kolem letadel 737 MAX. Firma ve čtvrtek uvedla, že její právní poradce Michael Luttig odejde na konci roku do důchodu. Začátkem tohoto týdne musel s okamžitou platností rezignovat generální ředitel podniku Dennis Muilenburg.

​Itálie už na Alitalii další peníze z rozpočtu nedá

23.12. – Itálie už nemá v úmyslu vynakládat žádné další peníze daňových poplatníků na záchranu zadlužené letecké společnosti Alitalia. O víkendu to uvedl italský ministr průmyslu Stefano Patuanelli. Varoval přitom, že pokud se nepodaří najít zájemce o firmu, podnik by mohl do léta skončit. Alitalia v současné době prodělává zhruba dva miliony EUR (téměř 51 milionů Kč) denně.

American Airlines prodlužují provoz linky z Prahy do Filadelfie do ledna 2021 Premium

American Airlines prodlužují provoz linky z Prahy do Filadelfie do ledna 2021

19.12. - Letecká společnost American Airlines prodlouží provoz sezónní linky mezi Letištěm Václava Havla Praha a Philadelphia International Airport o deset týdnů. Linka tak bude v provozu od 8. května 2020 až do 6. ledna 2021. Díky prodloužení provozu ji bude moci využít k cestám mezi oběma městy dalších 30 000 cestujících na palubách více než 70 přidaných letů. Rozšíření provozu na lince je dalším krokem vedle zavedení nové sezónní linky mezi letištěm O’Hare International Airport v Chicagu a Prahou, s plánovaným provozem od 9. května 2020 do 24. října 2020, na kterou American nasadí letadla Boeing 787–8 Dreamliner.

SunExpress bude létat z Prahy do Izmiru Premium

SunExpress bude létat z Prahy do Izmiru

18.12. – Letecká společnost SunExpress, kterou společně provozují letecké společnosti Lufthansa a Turkish Airlines, oznámila spuštění spojení mezi Prahou a tureckým Izmirem. Linka bude cestujícím k dispozici od letní sezóny jednou týdně. Dopravce bude na nové trase létat od 30. května 2020 každou sobotu letadly typu Boeing 737–800NG v konfiguraci pro 189 cestujících. SunExpress již od loňského června provozuje linku z Prahy do Antalye, do které kvůli vyšší poptávce cestujících navýší příští rok frekvenci na tři lety týdně.

Ural Airlines začnou létat z Prahy do Rostova na Donu Premium

Ural Airlines začnou létat z Prahy do Rostova na Donu

18.12. – Ruská letecká společnost Ural Airlines oznámila novou přímou linku mezi Prahou a Rostovem na Donu, která bude v provozu od 21. února 2020. Dopravce na ni bude nasazovat letadla typu Airbus A320 v konfiguraci pro 162 cestujících.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019 Premium

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019

17.12. – LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

10. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOSIUM O LOGISTICE

Tématem symposia, které se uskuteční 16. a 17. června příštího roku v Drážďanech, bude „Logistika pro udržitelnou budoucnost – přispění vědy“.

Letiště Praha uvedlo do provozu nové depo autocisteren Premium

Letiště Praha uvedlo do provozu nové depo autocisteren

16.12. – Letiště Praha otevřelo nové depo autocisteren s maximální kapacitou 34 parkovacích míst a nový, přibližně 2,4 km dlouhý podzemní potrubní systém pro dodávky leteckých pohonných hmot, tzv. produktovod. Nový komplex staveb umožňuje efektivnější odbavení letadel a poskytuje komfortní zázemí pro manipulaci s leteckými pohonnými hmotami podle nejnovějších bezpečnostních a provozních standardů velkých mezinárodních letišť. Stavba je předzvěstí budoucího stavebního rozšiřování letiště. Původní depo autocisteren bude odstraněno, aby uvolnilo prostor pro vybudování provozních ploch potřebných pro první etapu rozšíření Terminálu 2, kterou v listopadu schválilo Ministerstvo financí.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – listopad 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

ÚSPĚŠNÝ SVĚTOVÝ KONGRES PROBĚHL V ŘÍJNU V KAPSKÉM MĚSTĚ

Kongres, kterého se zúčastnilo 800 delegátů a 60 vystavovatelů, pokryl aktuální témata jako brexit, digitalizace, moderní otroctví, výchova, zbožová bezpečnost, zajímavost pro mladé talenty a mnohé další. Na plenárním zasedání byl zvolen nový prezident Basil Pietersen z Jižní Afriky a dále se delegáti usnesli, že příští kongres v roce 2022 se uskuteční v Panamě. Kongres také rozhodl o přesunu místa sídla vedení FIATA z Curychu do Ženevy, do větší blízkosti mezinárodních organizací. Z pracovních orgánů byly spojeny poradní skupiny pro odbornou přípravu a Logistická akademie FIATA a byl ustaven Logistický institut FIATA.

Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX

16.12. – Americký výrobce letadel Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích nesmí od letošního jara létat. Společnost to dnes oznámila v tiskovém prohlášení, ve kterém uvedla, že v současné chvíli nechystá zaměstnance propouštět či posílat na nucenou dovolenou. Pozastavení produkce Boeing zdůvodnil především tím, že schvalovací proces provozu letadel u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) se přesouvá do roku 2020 a není jasné, kdy a za jakých podmínek se stroje vrátí do provozu.

Letiště Praha dosáhlo dalšího rekordu, odbavilo letos již 17 milionů cestujících Premium

Letiště Praha dosáhlo dalšího rekordu, odbavilo letos již 17 milionů cestujících

13.12. – Již čtvrtý rok v řadě padl na Letišti Václava Havla Praha historický rekord. Počet odbavených cestujících dosáhl dnes před polednem hranice 17 milionů v rámci jednoho kalendářního roku. Na dosavadních výsledcích za rok 2019 má velký podíl rozvoj přímých leteckých spojení, včetně dálkových linek, kterých je v provozu nejvíce v novodobé historii, stále vyšší obsazenost letadel i navyšování kapacit na stávajících linkách. Mezi nejoblíbenější destinace patří dlouhodobě Londýn, Amsterdam, Moskva nebo Paříž. 

spinner