Letecká doprava

​Emirates SkyCargo a United Cargo podepsaly memorandum o porozumění

3.10. – Emirates SkyCargo a United Cargo podepsaly memorandum o porozumění, které navazuje na novou širší historickou obchodní dohodu mezi těmito dvěma globálními společnostmi. Tato spolupráce přinese výhody zákazníkům letecké nákladní dopravy společností Emirates Skycargo i United Cargo po celém světě.

Czech Airlines Technics prodloužila o pět let spolupráci s Transavia Airlines

26.9. - Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) se dohodla na další spolupráci s nizozemskými aerolinkami Transavia Airlines. Česká firma bude následujících pět let provádět údržbu letadel dopravce, včetně nového typu Airbus A320neo. CSAT o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Velké dopravní firmy šetří energie omezením spotřeby a také investicemi

26.9. - K šetření s energiemi se začaly přidávat také velké dopravní společnosti v Česku. Jejich opatření se kromě omezení provozních výdajů při spotřebě energií a paliv zaměřují také na investice do jejich vozového parku či budov. Vyplývá to z informací firem. Spotřebu chtějí snižovat i ministerstvo dopravy a jeho podřízené organizace.

Boeing zaplatí 200 milionů dolarů kvůli klamání ohledně letadel 737 MAX

23.9. - Americký výrobce letadel Boeing se dohodl s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC) na tom, že zaplatí 200 milionů USD (zhruba pět miliard korun), protože klamal investory ohledně bezpečnosti letounů 737 MAX. Ty byly po dvou smrtelných nehodách kvůli problémům se softwarem mimo provoz 20 měsíců. Dohodu potvrdila i sama společnost, napsala dnes agentura Reuters.

Aerolinky China Southern si objednaly 40 letadel Airbus

23.9. - Čínská letecká společnost China Southern Airlines objednala pro svoji divizi 40 letadel Airbus A320neo. Katalogová hodnota objednávky činí 4,85 miliardy USD (121,6 miliardy Kč), oznámily dnes aerolinky.

Provoz na pražském letišti roste, v létě odbavilo 3,85 milionu cestujících

22.9. - Letový provoz na pražském letišti letos dál roste nad původní očekávání. Letiště Václava Havla Praha v letních měsících odbavilo 3,85 milionu cestujících, což je asi o třetinu více, než původně předpokládalo. Provoz v létě táhly především lety do dovolenkových destinací a po dlouhé době převažovali Češi. Za celý rok tak letiště očekává, že odbaví kolem 10,5 milionu pasažérů. Novinářům to řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos.

Letiště v Mošnově odbavilo do srpna přes 212 000 cestujících

21.9. - Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku odbavilo od ledna do konce srpna více než 212 000 cestujících. To bylo o 118 procent víc než za stejné období loňského roku, kdy leteckou dopravu výrazně ovlivňovala omezení související s koronavirovou pandemií. Kvůli covidovým omezením v Číně a válečnému konfliktu na Ukrajině ale letiště zaznamenalo osmiprocentní pokles v nákladní přepravě, za prvních osm měsíců roku odbavilo 9400 tun nákladu. Za společnost Letiště Ostrava to sdělila v tiskové zprávě Kateřina Pustějovská.

Aerolinky Air Canada koupí 30 elektrických letadel od Heart Aerospace

16.9. - Kanadská letecká společnost Air Canada poprvé nakoupí elektrická letadla. Společnost Heart Aerospace dodá Air Canada 30 regionálních letadel s motorem poháněným bateriemi, uvádí se v prohlášení aerolinek. Cena nebyla zveřejněna. Stále více leteckých společností se obrací k novým technologiím s cílem snížit emise a náklady na palivo.

Ryanair kvůli mimořádné dani omezí lety přes Maďarsko

14.9. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair omezí lety přes Maďarsko kvůli mimořádné dani, kterou maďarská vláda uvalila na leteckou dopravu. Oznámil to včera šéf Ryanairu Michael O'Leary na tiskové konferenci v Budapešti.

​Německá Lufthansa se dohodla s piloty, odvrátila se tak další stávka

7.9. – Německá letecká společnost Lufthansa se včera dohodla s odborovou organizací pilotů Vereinigung Cockpit (VC), na poslední chvíli se tak podařilo odvrátit další stávku. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura DPA. Dohodu následně potvrdil mluvčí odborů. Podrobnosti ujednání zatím nejsou známy, na závěrečné podobě se ještě pracuje. Piloti Lufthansy stávkovali minulý týden v pátek, což znamenalo zhruba 800 zrušených letů a problémy asi pro 130 000 cestujících.

spinner