Letecká doprava

​Vítězem řízení na ředitele pardubického letiště je Ivan Čech

18.12. – Vítězem výběrové řízení na ředitele společnosti East Bohemian Airport se stal Ivan Čech. Firma provozuje civilní letiště v Pardubicích. Valná hromada by ho mohla do funkce schválit na přelomu ledna a února příštího roku. Dosavadní ředitelka Hana Šmejkalová skončí do konce roku. Na schůzi městského zastupitelstva to řekl zastupitel Jan Hrabal (ANO), který je členem představenstva.

​Praha změnila názor, zastupitelé podpořili stavbu nové ranveje

17.12. – Praha souhlasí s výstavbou paralelní dráhy na ruzyňském letišti, kterou plánuje státem vlastněná firma Letiště Praha. Zastupitelé podpořili návrh náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09), kterým zrušili nedávno přijaté nesouhlasné stanovisko rady a deklarovali souhlas se záměrem. Schválili také změnu územního plánu nutnou pro stavbu, kterou radní nedoporučili. Diskuse o těchto bodech trvala asi tři hodiny a vystoupili v ní odpůrci stavby včetně organizátorů petice.

​Pandemie v Evropě významně snížila emise, v letectví o polovinu

17.12. – Pandemie koronaviru, která letos zasáhla celý svět a způsobila obrovské ztráty na životech i ekonomické škody, má prokazatelně i jeden pozitivní efekt – snížení obsahu znečišťujících látek v ovzduší. V evropských zemích nyní pokles emisí způsobený opatřeními proti koronaviru přesně propočítali vědci ze služby Coperni­cus, podle nichž mezi únorem a červencem klesly emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než deset procent. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o polovinu. 

​Další krok k vlaku na letiště: Správa železnic a Letiště Praha koordinují společné záměry

16.12. - Správa železnic v rámci přípravy projektu modernizace trati Praha – Kladno s připojením na Letiště Václava Havla Praha úzce spolupracuje a koordinuje své záměry s letištěm. V prosinci za tím účelem společnosti uzavřely dvě důležité smlouvy. Konkrétně byly podepsány Smlouva o společném záměru a Smlouva o sdružení sektorových zadavatelů, které umožní společně připravovat a koordinovat jednotlivé projekty výstavby kolejového napojení na území Letiště Praha s ohledem na specifika infrastruktury letiště.


​Britský nejvyšší soud zrušil zákaz rozšíření letiště Heathrow

16.12. – Britský nejvyšší soud umožnil pokračovat v plánech na výstavbu třetí vzletové a přistávací dráhy na londýnském letišti Heathrow. Zrušil rozhodnutí odvolacího soudu, který výstavbu zakázal se zdůvodněním, že strategie nesplňuje aktuální klimatické cíle. Majitel letiště tak nyní může požádat o stavební povolení pro plánovanou dráhu. Stále je však před ní mnoho velkých překážek, včetně toho, že musí přesvědčit veřejnost o důležitosti stavby. I v případě, že dostane firma stavební povolení, poslední slovo bude mít vláda, upozornila BBC.

Oslavy 50 let od vzniku kazí Airbusu koronavirová krize

16.12. – Výrobce letadel Airbus byl založen před 50 lety, 18. prosince 1970, jako francouzsko-německé konsorcium, k němuž se pak přidali Španělé a poté i Britové. Samotný Airbus je součástí Airbus Group, která se původně jmenovala EADS. Konsorcium vyrábí kromě dopravních letadel i kosmické a obranné systémy, vojenské letouny a vrtulníky. Airbus loni poprvé o roku 2011 překonal amerického konkurenta Boeing a stal se světovou jedničkou ve výrobě letadel. Nyní společnost stejně jako její konkurenty zasáhla pandemie nového typu koronaviru.

Společnost flydubai před Vánoci obnoví lety do Dubaje

15.12. – Letecká společnost fly­dubai obnoví od 23. prosince svou pravidelnou linku z Prahy do Dubaje. Do Spojených arabských emirátů bude létat dvakrát týdně. Do Prahy se tak přes současnou krizi a pokles leteckého provozu vrátí další dálková linka. Informovalo o tom Letiště Praha. Z Dubaje létají do Prahy také Emirates.

​Koronavirus zvýšil zájem o přeměnu osobních letadel na nákladní

14.12. – Pandemie covidu-19 zvýšila zájem o přeměnu starších osobních letadel na letadla nákladní. Letecké společnosti a pronajímatelé letadel tak sázejí na rozmach internetového obchodu a využívají poklesu cen starších letadel, uvedla agentura Reuters.

Letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu jeden terminál

12.12. – Britské letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu způsobenému koronavirovou pandemií do konce příštího roku jeden ze svých čtyř terminálů. O sdělení letiště informovala agentura Reuters. Dříve nejrušnější evropský letecký uzel obsloužil v listopadu o 88 procent méně pasažérů.

​O funkci ředitele pardubického letiště má zájem 11 uchazečů

10.12. – Do výběrové řízení na ředitele či ředitelku společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické letiště, se přihlásilo 11 uchazečů. ČTK to řekl předseda představenstva firmy Petr Juchelka. Dosavadní ředitelka Hana Šmejkalová ve funkci skončí.

spinner