Letecká doprava

​Reuters: USA nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu

15.10. – Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.


​Ryanair kvůli novým covidovým omezením sníží kapacitu o třetinu

15.10. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair kvůli nové vlně cestovních omezení, která začaly zavádět evropské vlády, sníží plánovanou zimní kapacitu o třetinu. Firma očekává, že v době platnosti zimního letového řádu bude fungovat na 40 procentech loňské kapacity, i když původně počítala se snížením pouze na 60 procent. Uvedla to agentura Reuters.

Spor o subvence výrobcům letadel: EU smí podle WTO uvalit cla na americké zboží

13.10. – Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů (zhruba 93 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to Světová obchodní organizace (WTO). Spojené státy nicméně uvedly, že EU na uvalení cel nemá právo, protože státní podpora, které se rozhodnutí WTO týká, již byla odstraněna. EU zopakovala, že by celý spor nejraději vyřešila dohodou. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer prohlásil, že uvalení cel ze strany Evropské unie by bylo v rozporu s principy WTO a vynutilo by si reakci Spojených států.

Delta Air Lines je kvůli koronaviru ve ztrátě 5,4 miliardy dolarů, větší, než se čekalo

13.10. – Americké aerolinky Delta Air Lines jsou kvůli dopadům šíření nového koronaviru ve větší ztrátě, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí firma prodělala 5,4 miliardy dolarů (přes 125 miliard Kč). Podnik také uvedl, že kromě poklesu příjmů je nucen vyplácet zaměstnance, s nimiž ukončil smlouvu, a že odepisuje aktiva včetně letadel určených k dalšímu prodeji nebo k převozu na vrakoviště.


​Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu

12.10. – Místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard USD (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom včera list Financial Times na svých internetových stránkách.

​Letos zkrachovalo 43 aerolinek, téměř stejně jako za celý rok 2019

10.10. – Od počátku letošního roku již zkrachovalo 43 komerčních aerolinek, což je téměř tolik, jako za celý loňský rok, kdy zbankrotovalo 46 leteckých společností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická firma Cirium. Většímu počtu bankrotů však zabránily hlavně finanční podpory od vlád, protože poptávka po letecké přepravě kvůli koronaviru prudce klesla, a v nadcházejících měsících odborníci na letectví čekají další bankroty, uvedl server CNBC.

Letecký úřad představil nový trénink pro piloty boeingů 737 MAX

7.10. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) představil návrh přepracovaného tréninku pro piloty letadel Boeing 737 MAX. Stroje jsou tak o krok blíže k opětovnému povolení létat, informují dnes tiskové agentury. Nyní bude úřad do 2. listopadu sbírat k návrhům veřejné připomínky. Letadla Boeing 737 MAX nemohou do vzduchu kvůli dvěma tragickým nehodám od loňského jara.

​Lufthansa měsíčně přichází o 500 milionů EUR hotovosti

6.10. – Německá letecká společnost Lufthansa měsíčně přichází o 500 milionů EUR v hotovosti (13,6 miliardy Kč) a má daleko k tomu, aby pokryla své náklady. Na akci, kterou pořádal Spolkový svaz německého průmyslu (BDI), to včera řekl šéf podniku Carsten Spohr.

Letiště Praha obhájilo cenu nejlepšího evropského letiště v zákaznické spokojenosti

4.10. – Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2019, kterou každoročně uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International (ACI) nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících s poskytovanými službami.

Pražské letiště posílilo kybernetickou bezpečnost novým centrem

2.10. – Pražské letiště otevřelo nové operační centrum pro kybernetickou bezpečnost. Letiště tak chce posílit ochranu své infrastruktury před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů. Jeho vybudování stálo 13 milionů korun. Letiště do ochrany svých informačních systémů investuje 40 milionů Kč ročně.

spinner