Letecká doprava

​Majitel aerolinek British Airways zvažuje právní kroky kvůli karanténě

6.6. – Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways (BA), zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu plánu, který požaduje, aby lidé vracející se ze zahraničí zůstali 14 dní v karanténě. Zpráva je další ukázkou zhoršujících se vztahů mezi aerolinkami a vládou kvůli pandemii způsobené koronavirem, napsala agentura Reuters.

​Smartwings budou po dohodě se státem financovat všichni akcionáři

5.6. – Do financování záchrany letecké skupiny Smartwin­gs se v případě dohody se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Dohodla se na tom valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok, který vychází ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy. ČTK to sdělila mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.


​Smartwings potřebují od státu půjčit či garantovat až dvě miliardy Kč

4.6. – Česká letecká společnost Smar­twings potřebu­je získat od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr ve výši 1,7 až dvě miliardy korun. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně. Firma podle něj skončí, pokud garanci nezíská v řádu týdnů. Skupinu Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize. Firma žádá o pomoc kromě Česka i v Maďarsku a zkoumá možnost podpory v Polsku.

​TUI se s Boeingem dohodl na odškodném za 737 MAX

4.6. – Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení problémových letounů 737 MAX a za jejich zpožděné dodávky. Největší cestovní kanceláři v Evropě dohoda finančně pomůže v čase koronavirové krize. TUI uvedla, že Boeing během příštích dvou let zaplatí „výrazný podíl na škodě“, která jí vznikla, konkrétní sumu ale nesdělila.


Čtvrtletní ztráta Aeroflotu kvůli koronaviru výrazně vzrostla

3.6. – Čistá ztráta ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot v prvním čtvrtletí vzrostla o 43 procent na 22,5 miliardy rublů (téměř osm miliard Kč), protože leteckou přepravu ochromily restrikce zavedené kvůli šíření koronaviru. Vyplývá to podle agentury Reuters ze nejnovějších ú­dajů firmy.

​ŘLP dostane na pokrytí ztrát od státu dotaci až 500 milionů Kč

1.6. – Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) dostane od státu dotaci až 500 milionů korun. Stát tak chce podniku pomoci pokrýt ztráty způsobené koronavirovou krizí. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Pokles příjmů ŘLP je zapříčiněn zejména obřím poklesem leteckého provozu kvůli pandemii koronaviru. V dubnu se provoz meziročně snížil o více než 83 procent.


​Evropská unie a Berlín se domluvily na záchranném balíčku pro Lufthansu

31.5. – Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard EUR (přes 242 miliard Kč) pro leteckou společnost Lufthansa. Po intenzivním vyjednávání s Evropskou komisí Berlín souhlasil s tím, že Lufthansa sníží počet svých letadel ve Frankfurtu a Mnichově. Letecká společnost v prohlášení uvedla, že se na obou z letišť vzdá 24 slotů, tedy přidělených časů pro vzlety a přistání, čímž vznikne prostor novým konkurentům. Balíček musí ještě schválit dozorčí rada a akcionáři společnosti.

​Wizz Air navzdory koronaviru expanduje, otevře čtyři nové základny

31.5. – Aerolinky Wizz Air oznámily, že otevřou čtyři nové základny: v italském Miláně, v Larnace na Kypru, ve Lvově na Ukrajině a v albánské metropoli Tirana. Maďarská nízkonákladová letecká společnost plánuje nízkými cenami letenek povzbudit leteckou dopravu.

​S&P: Letecký provoz se po koronaviru zotaví nejdříve za tři roky

30.5. – Zotavení letecké dopravy z koronavirové pandemie bude dlouhé a pomalé. Počet cestujících zřejmě zůstane pod úrovní před pandemií do roku 2023. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings, ve které současně varovala před dalším snižováním ratingů letišť v příštích několika měsících.

​Zaměstnanci aerolinek Ryanair založili v Česku odbory

Praha 30.5. – Čeští zaměstnanci letecké společnosti Ryanair založili v pátek odbory. Sdružují palubní personál a piloty z Česka, ale i jiných evropských zemí, kteří působí na tuzemské základně dopravce. Informovala o tom odborová organizace B.United. Pražská pobočka má kolem 80 zaměstnanců. Ryanair byl před koronavirovou krizí po Smartwings druhým největším dopravcem působícím v Česku.

spinner