Letecká doprava

​Pražské letiště odkládá některé malé stavby, s rozšířením ale dál počítá

9.8. – Pražské letiště odložilo kvůli krizi několik menších projektů. Čerstvě přerušilo výběr dodavatele nové detekce dronů, už dřív pak odložilo projekt výstavby páteřní dešťové stoky. Velké projekty, jako je rozšíření terminálu nebo stavba paralelní dráhy, by ovšem krize ohrozit neměla, letiště pokračuje s jejich přípravou. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

​Delta Air Lines patrně pošle na neplacenou dovolenou tři tisíce lidí

9.8. – Americká letecká společnost Delta Air Lines bude muset na čtyři až 12 měsíců poslat na neplacenou dovolenou 3000 z 20 000 letušek a stevardů, případně zvážit jiné varianty, aby se vyhnula nucenému propouštění. Informoval o tom server CNBC s odvoláním na interní zprávu společnosti. Aerolinky kvůli pandemii nemoci covid-19, která paralyzovala letecké cestování, zažívají nejhorší krizi v historii odvětví.

​Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy EUR

7.8. – Německá společnost Lufthansa vykázala za druhé čtvrtletí rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy EUR (44,3 miliardy Kč), a to navzdory snižování nákladů. Jde o nejhorší výsledek za 67 let existence podniku. O rok dříve měla firma zisk 754 milionů EUR. Největší letecká společnost v Evropě v dnešní výsledkové zprávě uvedla, že odvětví letecké dopravy se na úroveň před koronavirovou krizí patrně nedostane dříve než v roce 2024.

​Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

6.8. – Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Řekl to novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat petici místních spolků proti projektu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) již dříve řekl, že ranvej nepovažuje za nutnou, naopak koaliční TOP 09 se k ní staví vstřícněji.

​Agentura S&P zhoršila výhled úvěrového ratingu Boeingu

6.8. – Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti amerického výrobce letadel Boeing na negativní ze stabilního. Signalizovala tak, že by v budoucnosti mohla přikročit ke snížení úvěrového ratingu firmy, který prozatím potvrdila na stupni BBB-. Varovala, že oživení leteckého průmyslu z koronavirové krize by mohlo trvat déle, než se předpokládalo.

​Britské aerolinky Virgin Altantic v USA vyhlásily bankrot

6.8. – Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou šířením nového koronaviru, vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma tam požádala o soudní ochranu před věřiteli a doufá, že se jí podaří získat čerstvý kapitál. Vyhlášení bankrotu v USA je podle mluvčí letecké společnosti součástí soudního řízení v Británii. Virgin měla potíže i v Austrálii, kde nový vlastník teď v podniku chystá velké propouštění.

​Emirates nasadí Airbus A380 na linku do Kantonu

5.8. – Letecká společnost Emirates oznámila, že od 8. srpna 2020 využije na lince do Kantonu ikonický Airbus A380. Tato vlajková loď společnosti byla tento týden také nasazena na linku do Amsterodamu, Káhiry a na druhý denní spoj do Londýna (Heathrow).

​EasyJet má vysokou ztrátu, zájem o létání už se ale zvyšuje

4.8. – Britský nízkonákladový letecký dopravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před zdaněním 324,5 milionů GBP (9,4 miliardy Kč). Tržby za celou skupinu pak meziročně klesly o 99,6 procenta na sedm milionů GBP (203,7 milionu Kč), což je důsledek protikoronavirových opatření. Letadla easyJet zůstala totiž od 30. března na zemi, firma provoz částečně obnovila až 15. června, dva týdny před koncem třetího finančního čtvrtletí. Zájem o létání se však od té doby zvyšuje. Loni ve stejném období skupina vykázala zisk 174,2 milionu GBP. Easyjet v období od letošního dubna do konce června vypravil pouze 709 letů, tedy o 99,6 procent méně než loni ve stejném období. V provozu měl jen deset letadel.

KLM zruší dalších 1500 pracovních míst, celkem 20 procent

31.7. – Nizozemská letecká společnost KLM zruší kvůli restrukturalizaci dalších 1500 pracovních míst, celkem jich zanikne asi 20 procent. Firma, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, také varovala, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru nemůže vyloučit další rušení pracovních míst v budoucnu. Podnik se rozhodl restrukturalizovat i proto, aby do roku 2030 snížil objem emisí o 50 procent.

Airbus se ve 2. čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do ztráty

30.7. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group v letošním druhém čtvrtletí vykázal čistou ztrátu 1,44 miliardy eur (téměř 38 miliard Kč) po zisku 1,16 miliardy eur před rokem. Oznámila to firma, která se potýká s negativními dopady koronavirové krize na letecký průmysl.

spinner