Letecká doprava

Aerolinky Ryanair mají za pololetí rekordní zisk po zdanění 2,18 miliardy eur

6.11. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila za první pololetí svého finančního roku zisk po zdanění o 59 procent na rekordních 2,18 miliardy EUR (53,2 miliardy Kč). Firma o tom dnes informovala ve výsledcích hospodaření. Le­tecká společnost zároveň poprvé přislíbila vyplácet investorům pravidelnou dividendu.

Aircraft Industries loni skončil ve ztrátě, projevily se protiruské sankce

3.11. - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni skončil ve ztrátě 213,2 milionu korun, o rok dříve vykázal zisk přes 54 milionů korun. Hospodaření podniku v roce 2022 zásadně ovlivnily protiruské sankce, před válkou na Ukrajině byl pro něj ruský trh stěžejní. Společnosti meziročně výrazně klesly také tržby. Zatímco předloni utržila z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží téměř 1,782 miliardy korun, loni to bylo zhruba 527,9 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy firmy založené ve Sbírce listin.

Job Air Technic bude přes zimu dělat údržbu 13 letounů Airbus firmy Eurowings

1.11. - Společnost Job Air Technic bude v zimní sezoně ve svém hangáru na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku dělat údržbu 13 letounů Airbus společnosti Eurowings. Je to výsledek dohody, kterou podepsali zástupci obou firem. Za Job Air Technic to včera sdělil Jaroslav Martínek. Hodnotu zakázky společnosti neuvedly.

Letiště Praha se zúčastnilo největší světové události rozvoje leteckých spojení

30.10. - Více než padesát obchodních jednání, prezentace hlavního města Prahy a České republiky jako destinace a motivační pobídky. Zástupci Letiště Praha se zúčastnili fóra Routes World 2023 v tureckém Istanbulu. Jedná se o největší světovou událost rozvoje leteckých spojení, která zaznamenala historicky největší účast. Spolu s Letištěm Praha se fóra aktivně zúčastnili také zástupci destinačních agentur CzechTourism a Prague City Tourism.

Architektonický ateliér MVRDV a NACO navrhnou nové budovy Letiště Václava Havla

27.10. - Návrh nizozemského studia MVRDV připravený pro tři nové letištní objekty ve spolupráci se společností NACO (Netherlands Airport Consultants) zvítězil v architektonické soutěži Letiště Praha. Návrh rozšiřuje Terminál 1 o novou budovu pro centrální bezpečnostní kontrolu, nové obchodní plochy i VIP salonky. Ve veřejné části letiště přibude budova s hotelem, konferenčním centrem a parkovištěm. Nové stavby zajistí letišti posílení provozní flexibility a další možnosti snadného přizpůsobení jakémukoli budoucímu rozšíření a přestavbě.

Boeing snížil čtvrtletní ztrátu o polovinu, zhoršil výhled pro letadla 737

26.10. - Americký výrobce letadel Boeing ve třetím čtvrtletí snížil čistou ztrátu zhruba o polovinu na 1,64 miliardy USD (přibližně 38 miliard Kč) z 3,31 miliardy USD před rokem. Firma to oznámila včera v tiskové zprávě. Zhoršila nicméně odhad celoročního odbytu letounů 737.

DHL Express a World Energy společně urychlí dekarbonizaci letectví

24.10. - DHL Express a World Energy, přední výrobce SAF a poskytovatel nízkouhlíkových řešení, podepsaly dlouhodobou strategickou dohodu o urychlení dekarbonizace letecké logistiky prostřednictvím nákupu cca 668 milionů litrů paliva pro udržitelné letectví prostřednictvím certifikátů udržitelného leteckého paliva (SAFc). Sedmiletá smlouva s platností do roku 2030 je aktuálně jednou z nejdelších a největších dohod SAFc v leteckém průmyslu.

Letiště Praha do října odbavilo 10,5 milionu lidí, meziročně o 28 procent více

24.10. - Letiště Praha za tři čtvrtletí letošního roku odbavilo 10,5 milionu cestujících, což je proti loňsku asi o 28 procent více. Za celý loňský rok využilo pražské letiště asi 10,7 milionu cestujících, loňská čísla tak letiště letos téměř vyrovnalo za prvních devět měsíců. Vyplývá to ze zveřejněných statistik na webu letiště. Proti roku 2019 jde však stále zhruba o 23procentní pokles. Letiště zároveň zvýšilo očekávaný počet odbavených cestujících za letošní rok na 13,7 milionu. V září byly stále nejžádanější dovolenkové destinace jako Itálie či Řecko.

​Nový cargo terminál rozšíří možnosti přepravy nákladu na ostravském letišti

22.10. – 20. října byl slavnostně otevřen nový terminál pro nákladní dopravu s označením Cargo2. Hala disponuje rozlohou více než 4 500 metrů čtverečních a je napojena přímo na odbavovací plochu. Současně je k dispozici dostatečná manipulační plocha pro příjezd a vykládku kamionů. Terminál je vybaven technologiemi umožňujícími kompletaci nákladu na letecké palety a kontejnery. Nová technika pomůže zvýšit kvalitu procesů odbavení a umožní jednodušší manipulaci s leteckým nákladem, zároveň také efektivnější využití prostoru.

​Geis: V mezinárodní letecké a námořní přepravě jsou patrné pozitivní záblesky

20.10. – Krize v mezinárodní letecké a námořní přepravě, která započala koronavirovou pandemií, dosud plně neodezněla. Objemy přeprav stále nedosáhly hodnot z roku 2019, dodavatelské řetězce se plně neobnovily a poptávka po většině komodit je menší. Vyhlídky pro mezinárodní přepravu však nejsou tak černé, protože na trhu už sledujeme i pozitivní záblesky. Uvedl to Martin Tokič, ředitel pobočky Geis CZ Air+Sea.

spinner