Letecká doprava

​Letový provoz v ČR loni klesl o 58 procent, byl nejslabší za devatenáct let

22.1. – Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.

​Bratislavské letiště odbavilo nejméně cestujících od roku 2002

21.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.

​Šéf EASA: Boeing 737 MAX dostane příští týden povolení k provozu

20.1. Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. Řekl to včera šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

​Emirates a Etihad zavádějí průkazy pro očkované a negativní

20.1. – Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Cestovní ruch letos podle prodejců letenek díky očkování ožije

19.1. – Zprostředkovatelé dovolených a prodejci letenek očekávají, že cestovní ruch letos ožije. Naději spatřují hlavně v očkování. Zájem především o exotiku mají lidé už nyní, nejčastěji vyrážejí na Zanzibar či Maledivy. Brněnská společnost Student Agency předpokládá, že se letošní tržby z prodeje dovolenkových pobytů dostanou na 60 až 65 procent objemu roku 2019. V tiskové zprávě to uvedl její mluvčí Aleš Ondrůj. Portál Letuška.cz už nyní eviduje do nejoblíbenějších míst přes 1300 prodaných letenek, řekl jeho ředitel Josef Trejbal.

Ruským aerolinkám loni klesl počet pasažérů téměř o polovinu

19.1. – Ruským leteckým společnostem v loňském roce kvůli dopadům pandemie klesl počet cestujících o 46 procent na 69,17 milionu. Vyplývá to z předběžných údajů, které včera zveřejnil ruský úřad pro leteckou dopravu Rosaviacija.

Letiště u Bystřice získalo zpevněné a osvětlené dráhy

17.1. – Letiště u Bystřice na Benešovsku získalo zpevněné přistávací a vzletové dráhy a osvětlení. Středočeský kraj do rekonstrukce vložil 21,3 milionu korun a půl milionu zaplatily dohromady společnost Letiště Benešov a letecké školy F-AIRBemoair. ČTK o tom informoval Nikola Chakimi z F-AIR.

​Ukrajina zvažuje obnovení výroby nákladních letadel Antonov-74

16.1. – Ukrajina zvažuje obnovení výroby nákladního letounu Antonov-74. Chce ho dodat ozbrojeným složkám. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinské vlády.


Prodej letenek loni klesl o 85 procent, letos prodejci čekají oživení

16.1. – Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než 85 procent. Během krize byla velká část letů zrušena, část cestujících však na refundace stále čeká. Mění se i jejich chování, oproti minulosti s nákupem letenek čekají až do poslední chvíle v závislosti na vývoj situace. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK. Letos prodejci očekávají oživení trhu, podmínky cestování navíc zřejmě ovlivní očkování proti koronaviru.

​Norwegian Air v rámci restrukturalizace ukončuje lety přes Atlantik

15.1. – Nízkonákladová letecká společnost Nor­wegian Air Shuttle se vzdá svých dálkových letů, díky kterým se stala známou, a vrátí se ke svým kořenům, tedy kratším evropským letům. Rozhodnutí je součástí restrukturalizace, která má pomoci aerolinkám opustit režim bankrotové ochrany, a způsobí ztrátu 2000 pracovních míst, uvedla agentura Reuters.

spinner