Letecká doprava

Omezení leteckého provozu v Číně zvedlo zájem o soukromé lety

14.2. - Rušení pravidelných linek z pevninské Číny a Hongkongu kvůli epidemii koronaviru vedlo ke zvýšení poptávek po letech menšími soukromými letadly – bohatí klienti se chtějí dostat z ohniska nákazy. Většímu rozkvětu tohoto odvětví však nyní brání cestovní omezení a obavy o bezpečí posádek, napsala agentura Reuters. Plánované mezinárodní a vnitrostátní lety v Číně klesly od 23. ledna do 11. února o 34 procent, uvedla konzultační firma Ascend by Cirium se sídlem v Británii.

​​Rok 2019 byl na události v dopravě a logistice bohatý

O vedení Rady Evropské unie se po pololetích podělily Rumunsko a Finsko a v čele prezidentské dopravní agendy stála témata digitalizace a udržitelnost a těžiště bylo ve čtyřech hlavních prioritách: bezpečné automatizaci, digitálních dopravních službách, klimatu a udržitelnosti v dopravě. Předmětem byla také datová ekonomika. Evropská komise se průběžně zabývala opatřeními pro případ „tvrdého brexitu“ ve snaze zamezit největším škodám. Obdobně postupovala řada vlád v Evropě.

Letiště Praha dočasně mění proces odbavení cestujících Premium

Letiště Praha dočasně mění proces odbavení cestujících

13.2. - Letiště Praha pokračuje s projekty modernizace a navyšování provozních kapacit. Součástí těchto projektů je také rekonstrukce třídírny zavazadel na Terminálu 1. Rekonstrukce letos částečně ovlivní proces odbavení cestujících. Od 1. března do konce srpna 2020 se tak přesune odbavení vybraných 22 dopravců z Terminálu 1 na Terminál 2. 

ČSA v roce 2018 zvýšily zisk na 287 milionů Kč

12.2. - České aerolinie (ČSA) vykázaly v roce 2018 zisk 287 milionů Kč, což je meziročně o 7 procent více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na 9,07 miliardy Kč, což je zlepšení o víc než 100 milionů Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni ovládla skupina Smartwings Group. Ta v současnosti řeší problémy s odstavenými letadly Boeing 737 MAX, které se však v předloňském hospodaření ještě neprojevily.

Boeing nedostal v lednu žádnou objednávku, poprvé od roku 1962

12.2. - Americká společnost Boeing nedostala v lednu poprvé od roku 1962 žádnou novou objednávku. Většina zákazníků se vyhýbá novým objednávkám strojů 737 MAX do té doby, než je letečtí regulátoři znovu pustí do provozu, napsala agentura Reuters. Minulý měsíc Boeing dodal 13 letadel. Před rokem v lednu společnost obdržela 45 objednávek a dodala 46 letounů.

Silný vítr ovlivnil provoz na pražském letišti

10.2. - Pravděpodobně kvůli silnému větru zrušily dnes letecké společnosti deset zpátečních letů na Letiště Václava Havla v Praze. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstalo v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně, naopak do českého hlavního města byl odkloněn stroj letící na lince z Moskvy do Mnichova, sdělila Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

Německé dráhy kvůli bouři zastavily dálkovou železniční dopravu, lety ruší i aerolinky

10.2. - Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu Sabine, jehož vítr v Německu místy dosahuje až 180 km/h, zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Aerolinky zase po celém Německu zrušily stovky letů. Další stovky jich odpadnou během pondělí. Živel, který už naplno zasáhl západ a sever země, si zatím vyžádal jednoho těžce zraněného.

Boeing objevil v softwaru 737 MAX další problém

7.2. - Společnost Boeing objevila v softwaru obsaženém v letounech 737 MAX, které nesmějí do vzduchu, další problém. Americký výrobce letecké techniky dnes podle agentury DPA uvedl, že o věci informoval v předposledním lednovém týdnu americký Federální úřad pro letectví (FAA) a dodal mu technické podrobnosti. Společnost nicméně ujišťuje, že plánované obnovení provozu problémového typu stroje v polovině roku není v ohrožení.

SkyUp Airlines budou létat do Záporoží Premium

SkyUp Airlines budou létat do Záporoží

6.2. – SkyUp Airlines zahájí 29. března 2020 provoz na nové přímé lince mezi Prahou a Záporožím na jihovýchodě Ukrajiny. Ukrajinský nízkonákladový dopravce bude létat již do třetí destinace dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a v neděli.

Počet cestujících na letišti v Dubaji loni poprvé klesl

5.2. - Počet cestujících na mezinárodním letišti v Dubaji loni poprvé klesl. Dubaj si však udržela titul nejvytíženějšího letiště pro mezinárodní lety na světě. Celkem Dubai International Airport odbavilo 86,4 milionu cestujících, o 3,1 procenta méně než v předchozím roce. Přispěly k tomu dočasné uzavření jedné ze vzletových drah, krach indické společnosti Jet Airways a odstavení letadel Boeing 737 MAX z provozu. Všechny tyto problémy připravily podle odhadů letiště o 3,2 milionu cestujících, uvedl generální ředitel letiště Paul Griffiths.

spinner