Letecká doprava

​USA vyloučí ruská letadla ze svého vzdušného prostoru

2.3. – Spojené státy po vzoru Evropské unie, Británie a Kanady uzavřou svůj vzdušný prostor ruským letadlům kvůli vpádu ruských vojáků na Ukrajinu. Při svém projevu o stavu unie to v Kongresu oznámil americký prezident Joe Biden. Uvedl, že Spojené státy stojí za ukrajinským lidem, také ovšem deklaroval, že americké jednotky na Ukrajině bojovat nebudou. Ruský prezident Vladimir Putin je podle Bidena více izolovaný od světa než kdy jindy.

​USA odmítly bezletovou zónu nad Ukrajinou, znamenala by válku s Ruskem

1.3. – Spojené státy nepodpoří vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou, uvedla dnes mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní by tento krok znamenal válku USA s Ruskem. K vyhlášení bezletové zóny opakovaně vyzývají představitelé Ukrajiny, která pátým dnem čelí ruské invazi. Rusko včera oznámilo, že nebe nad celou Ukrajinou ovládlo.

​EU zaplatí zbraně pro Ukrajinu a zakáže přelety ruským letadlům

28.2. – Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

​Vzdušný prostor Rusku uzavírají také Pobaltí a Finsko, Německo se na to chystá

27.2. – Litva, Lotyšsko a Slovinsko se včera přidaly k zemím, které po invazi na Ukrajinu uzavírají vzdušný prostor pro ruská letadla. Informovaly o tom tamní vlády. Stejný krok dnes oznámilo také finské ministerstvo dopravy a obdobně chtějí postupovat i Estonsko a Německo. Německý ministr dopravy Volker Wissing včera toto opatření podpořil a dal úřadům pokyn, aby se na zákaz letů ruských strojů připravily. Vzdušný prostor pro ruská letadla už nechalo uzavřít také Polsko, Česko, Bulharsko a Rumunsko. Rusko kvůli tomu nebude vpouštět na své území letadla z těchto zemí.

​Od polsko-ukrajinské hranice se vrátí jeden evakuační vlak ČD, druhý tam zůstane

26.2. – Ze dvou vlaků, které v pátek vypravily České dráhy do města Přemyšl u polsko-ukrajinské hranice, se dnes vrátí do Česka jen jeden a oproti předpokladu neukončí svou jízdu v Praze, ale v Bohumíně. Druhý vlak zatím zůstane v Přemyšli a bude operativně použit podle dalšího vývoje humanitární situace na místě. Uvedl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle náměstka ředitele pro osobní dopravu ČD Jiřího Ješety se většina uprchlíků chce přesunout hlavně do Krakova, Katovic či Varšavy, proto se ČD dohodly s polskými kolegy, že český vlak mohou použít pro cestu uprchlíků do uvedených polských stanic.

​Další skladovací haly se v Brně u letiště zatím stavět nebudou

Brno 22.2. – Další skladovací haly se v Brně u letiště zatím stavět nebudou. Firma Letiště Brno, kterou ovládá developerská společnost Accolade, stáhla záměr z procesu posuzování EIA, vyplývá z informací na tomto portálu. Společnost se záměrem stavět v blízkosti letiště další haly narazila na odpor brněnského magistrátu, městské části Slatina a sousedních Šlapanic. Důvodem jsou obavy z dalšího zvýšení dopravy v přetížených ulicích. Podle mluvčího Letiště Brno Jakuba Splavce jsou ale všechny plány v souladu s územním plánem a problém je zpolitizovaný. Společnost chce nicméně hledat s městem shodu, uvedl Jakub Splavec.

​Kuvajtské aerolinky od Airbusu koupí 31 letadel za šest miliard USD

22.2. – Kuvajtské národní aerolinky Kuwait Airways se dohodly na restrukturalizaci dohody z roku 2014 o nákupu letadel s evropskou společností Airbus. Podle nové dohody plánují koupit celkem 31 letadel za šest miliard USD (129 miliard Kč), uvedla agentura AFP. Obě strany uzavřely dohodu po náročných jednáních, kterým předcházelo vyšetřování obvinění z úplatkářství v souvislosti s původní dohodou. Ta počítala nejprve s nákupem 25 letadel, později se počet zvýšil na 28.

Letiště Praha snížilo uhlíkovou stopu o 72 procent

20.2. - Letiště Praha v loňském roce snížilo emise CO2 o 72 procent oproti roku 2009. Zároveň letos opět obhájilo certifikaci managementu uhlíkové stopy v programu Airport Carbon Accreditation (ACA). Pražské letiště se tak řadí mezi 20 evropských letišť, která se zavázala nejen snižovat svoji uhlíkovou stopu ze samotného provozu, ale zapojit do tohoto úsilí i své partnery. Těmi jsou například letecké společnosti, poskytovatelé handlingových či cateringových služeb nebo uživatelé pozemní dopravy.

Kuehne+Nagel uzavřel smlouvu o pronájmu dvou nákladních letadel Boeing 747-8

20.2. - Skupina Kuehne+Nagel uzavřela dlouhodobou smlouvu o pronájmu letadel se společností Atlas Air, dceřinou společností Atlas Air Worldwide Holdings. Týká se provozu dvou Boeingů 747–8F, nákladních letadel, jež jsou považována za nejvýkonnější na světě. Tato dvě letadla jsou úplně posledními dvěma Boeingy 747, které byly vyrobeny.

Na Islandu vzniká nová letecká společnost Niceair

19.2. - Na Islandu vzniká nová letecká společnost s názvem Niceair, která doufá, že bude těžit z oživení cestovního ruchu. Lety do kontinentální Evropy se chystá zahájit letos v červnu, uvedla včera agentura Bloomberg.

spinner