Letecká doprava

Korean Air nasadí na linku mezi Prahou a Soulem Dreamliner Premium

Korean Air nasadí na linku mezi Prahou a Soulem Dreamliner

11.9. – Od začátku platnosti zimního letového řádu začne letecká společnost Korean Air na konci října na trase mezi Prahou a Soulem létat s Boeingem 787–9 Dreamliner. Tato verze letadla má kapacitu 269 cestujících v konfiguraci tří cestovních tříd. Počet tří frekvencí týdně zůstane zachován i přes zimu. Včera o tom informoval mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Letecký provoz i hluk v Praze roste, letiště pokutuje dopravce

10.9. – Provoz na pražském letišti se zvyšuje a s tím roste hluk. Letiště začalo od června pokutovat nedisciplinované dopravce, přičemž za první dva měsíce rozdalo sankce za více než tři miliony Kč. Dnes to oznámilo Letiště Praha. V prvních šesti měsících letošního roku se provoz na letišti zvýšil na 72 167 vzletů a přistání, což je meziročně o 5,4 procenta více. Podle obcí v okolí letiště je míra hluku čím dál vyšší.

IATA: aerolinky loni poprvé přepravily přes čtyři miliardy lidí

7.9. – Letecké společnosti po celém světě loni poprvé přepravily více než čtyři miliardy cestujících a propojily rekordní počet měst. Přispělo k tomu širší zlepšení globálních ekonomických podmínek a nižší ceny letenek. Vyplývá to ze zprávy, kterou včera zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Za rok linka do Londýna z Pardubic odbavila 50 tisíc cestujících

6.9. – Linka společnosti Ryanair, která létá z Pardubic do Londýna, po roce existence odbavila téměř 50 tisíc cestujících. Letadla tam i zpět jsou obsazená z 90 procent. Obvykle se linka zavede do tří let, v Pardubicích uspěla už po roce. Oznámil to Libor Kříž ze společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provozuje civilní letiště.

Novým místopředsedou představenstva Czech Airlines Technics jmenován Igor Zahradníček Premium

Novým místopředsedou představenstva Czech Airlines Technics jmenován Igor Zahradníček

4.9. – Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu Czech Airlines Technics (CSAT), která poskytuje služby v oblasti údržby a oprav letadel, má od včerejška nového místopředsedu představenstva. Stal se jím Igor Zahradníček (51), který bude ve vedení firmy zodpovídat za oblast financí, rozvoje, nákupu a logistiky.

United Airlines začnou příští rok létat z Prahy do New Jersey

31.8. – Americký dopravce United Airlines bude od 7. června 2019 denně létat mezi Prahou a letištěm Newark ve státě New Jersey. Letiště leží v bezprostřední blízkosti největšího amerického města New York. V tiskové zprávě to včera oznámilo Letiště Praha. Podle jeho odhadu by novou linku mohlo využít v obou směrech 43 tisíc cestujících za rok.

Aktuality ze světa 34/2018 Premium

Aktuality ze světa 34/2018

31.8. – LOGISTIKA – Brazílie trpí krádežemi zásilek. Zloději zde dělají poskytovatelům logistických služeb a jejich příkazcům život stále obtížnějším. Protože problém krádeží zásilek dostává stále větší rozměr. Uvádí to Společenstvo dopravní bezpečnosti TAPA ve svém dopise členům. Podle něj musela řada spedic středního stavu ohlásit platební neschopnost. Pojišťovny nechtějí některé trasy vůbec pojišťovat. Logistici, kteří jsou nuceni platit vyšší pojistné prémie, a také platit další bezpečnostní pracovní síly, musí zvyšovat příplatek až k jednomu procentu hodnoty zboží, aby mohli pokrývat rostoucí náklady. S ohledem na vysoký potenciál násilností se nový personál nachází velmi těžko. Zloději se zaměřují především na region na jihovýchod od metropolí Rio de Janeiro a Saõ Paulo, kde dochází k 85 procentům případů. Zloději se především zaměřují na potraviny, cigarety, hightech- a farmaprodukty, pohonné hmoty, nápoje/alkohol, autodíly, textilie, chemikálie, osiva a hnojiva. Podle zpráv se ceny některých potravin v Riu již zdvojnásobily. V Riu bývá nákladní auto uneseno každých 50 minut. Masivnější zákroky policie v provincii Rio de Janeiro proti zlodějům snad již přinášejí první ovoce. Ve 2. čtvrtletí se zde snížil počet přepadení o 35 procent. Někteří výrobci produktů jako mobilních telefonů a léků přecházejí v dopravě na značně dražší leteckou dopravu, aby omezili rizika. Sektor high-tech zaznamenává ztráty ročně ve výši 250 milionů USD. Svaz elektroprůmyslu (Abinee) vyčíslil roční ztráty pro hospodářství země na přepočtených 8,6 miliardy €. Pro srovnání: krádeže zásilek stojí německé hospodářství každý rok kolem 2,2 miliardy €.

British Airways bude létat mezi Prahou a londýnským City denně

30.8. – Letecká společnost British Airways bude od podzimu létat mezi Prahou a letištěm London City denně. Dosud pravidelná linka dceřiné společnosti BA CityFlyer fungovala šestkrát týdně. Včera to oznámilo Letiště Praha. Z pražského letiště mohou cestující i nadále využívat přímé spojení na všech šest mezinárodních letišť v Londýně, konkrétně Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City, Southend.

Češi vycvičí norské řídící letového provozu Premium

Češi vycvičí norské řídící letového provozu

27.8. – Po dobu následujících tří let vycvičí Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR) prostřednictvím svého výcvikového centra CANI šedesát studentů norského Avinor Air Navigation Services, jednoho z předních evropských provozovatelů řízení letového provozu. Norové budou v Česku absolvovat ATC vstupní výcvik. Minulý týden to oznámil mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Aktuality ze světa 33/2018 Premium

Aktuality ze světa 33/2018

24.8. – SPEDICE – Společnost DHL přepravovala multimodálně obří bojlery do Saudské Arábie. K přepravě použila DHL Forwarding speciální obří letadlo An-225 od Antonov Airlines – po jeho nedávné sérií kyvadlových letů mezi Chile a Bolívií.Každý ze čtyř bojlerů vážil podle DHL tolik, jako 24 dospělých afrických slonů, byl široký 4,10 m a dlouhý 10 m. Na přepravu bojlerů od výrobce v Berlíně byl nasazen 1000 tunový mobilní jeřáb, dále čluny na Labi a silniční vozidlo o 20 nápravách na letiště v Lipsku, kde se bojlery nakládal do An-225. Přeprava každého bojleru do Jubailu v Saudské Arábii trvala sedm dní a probíhala vždy po dvou až čtyřech týdnech. „Doprava zásilek těchto obřích rozměrů vyžaduje velkou souhru, odbornost a know-how,“ řekl P. W. Hermann, ředitel DHL Industrial Projects Germany. „I když jsou neobvyklé a speciální přepravy jako je tato naší denní prací, jsme vždycky šťastni, když podpoříme projekty tohoto druhu našimi schopnostmi a uděláním nemožného možným.“

spinner