Aerolinky Air Malta skončily, nahradila je nová společnost

Aerolinky Air Malta skončily, nahradila je nová společnost

1.4. - Státní letecká společnost Air Malta v sobotu ukončila provoz a nahradila ji nová státní firma s názvem KM Malta Air Lines. Aerolinky musely skončit, protože regulační orgány Evropské unie zablokovaly další státní pomoc pro ztrátového národního vlajkového dopravce, uvedla agentura Reuters.

Aerolinky Air Malta zanikly 50 let po svém prvním letu. Nový nástupce převzal osm letadel Airbus A320, které Air Malta měla na leasing.

Společnost Air Malta provozovala lety do Evropy, severní Afriky a na Blízký východ. K problémům aerolinek přispěly zásahy vlády, kvůli kterým měla nadměrný počet zaměstnanců a neudržitelné mzdové náklady.

Ministr financí Clyde Caruana v říjnu uvedl, že aerolinky byly 20 let ztrátové a v jednu dobu k obsluze devíti letadel zaměstnávaly 1400 osob. Nová letecká společnost by měla provozovat osm letadel a mít méně než 400 zaměstnanců.

Vláda zůstane většinovým akcionářem nových aerolinek. Plánuje ale vydat akcie nebo se dohodnout na strategickém partnerství s některou jinou leteckou společností. Vláda si však hodlá nechat kontrolu nad aerolinkami.

Společnost Air Malta byla založena v roce 1973 a služby zahájila v roce 1974. Zasáhla ji však konkurence levnějších a efektivnějších nízkonákladových aerolinek a kvůli rostoucím ztrátám v roce 2012 schválila Evropská komise státní pomoc pro společnost. Oživení se však nezdařilo a vláda požádala v roce 2021 EK o povolení nové finanční injekce téměř 300 milionů eur (7,6 miliardy Kč) kvůli problémům souvisejícím s pandemií nemoci covid-19. Firma poté snížila počet zaměstnanců o více než polovinu na 400, byl zahájen postupný proces rušení nerentabilních linek a firma ukončila i nerentabilní pozemní služby a přestěhovala se do levnějšího sídla. V roce 2019 Air Malta létaly do 37 destinací, nové aerolinky by podle dřívějších informací měly létat do 17.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner