COVID-19

Opozice nesouhlasí se vstupem do Smartwings, ČSSD chce informace

17.5. – Neexistuje důvod, proč by se měl stát u letecké společnosti Smar­twings  angažovat víc než u jiných firem. Na twitteru to  uvedl šéf poslanců opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůvodnění, že stát by měl do Smartwings vstoupit, protože jde o strategický podnik, je podle statutárního místopředsedy vládní ČSSD Romana Onderky PR zkratkou. Řekl to České televizi (ČT). Očekává, že hnutí ANO návrh zdůvodní na koaličním jednání.

Část bratislavského letiště slouží jako parkoviště letadel

16.5. – Část bratislavského mezinárodního letiště se po utlumení letecké dopravy kvůli pandemii nemoci covid-19 proměnila v parkoviště zahraničních letadel. Letiště tímto způsobem částečně kompenzuje ztráty po přerušení běžné letecké dopravy. Novinářům to řekli šéf letiště M. R. Štefánika Jozef Pojedinec a slovenský ministr dopravy Andrej Doležal.

Mercedes-Benz úspěšně rozbíhá pozastavenou výrobu

Mercedes-Benz úspěšně obnovil výrobu vozidel ve svých závodech v Untertürkheimu, Berlíně, Hamburku, Sindelfingenu a Brémách po fázi přerušení výroby a zavedení zkrácené pracovní doby v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Nejprve byla 20. dubna spuštěna výroba motorů a komponentů v Untertürkheimu, Hamburku a Berlíně, o týden později následovaly závody vyrábějící osobní vozy Mercedes-Benz v Brémách a Sindelfingenu. Od 4. května se postupně znovu rozběhla výroba v závodě Mercedes-Benz Rastatt. 

Železniční a autobusoví dopravci mají ztráty ve stovkách milionů korun, Českým drahám klesly tržby o 2,5 miliardy

15.5. – Koronavirová krize způsobila soukromým železničním a autobusovým dopravcům výrazné ekonomické škody. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Největší škody evidují České dráhy, podle čtvrtečních Hospodářských novin se jejich tržby propadly až o 2,5 miliardy ko­run.


​RegioJet od pondělí obnoví dopravu z Prahy do Vídně

15.5. – Dopravce RegioJet od pondělí obnoví dopravu z Prahy a Brna do Vídně. Zatím bude jezdit jeden pár spojů denně. Z Brna bude jezdit do Vídně autobus, který bude navazovat na vlak. Již od tohoto týdne jezdí autobusy z Prahy do Drážďan a do Berlína a dále jezdí také do jiných německých měst a rovněž do Británie a Nizozemska. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Dopravce také rozšíří od pondělí počty spojů na vnitrostátních linkách.

V taxi bude dezinfekce, doporučená je ochranná přepážka

15.5. – Ve vozech taxi musí být kvůli covidu-19 zajištěna dezinfekce na ruce, doporučené je instalovat přepážku mezi zákazníka a řidiče. Řidič i klient musejí používat ochranný prostředek dýchacích cest. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Alternativní taxislužby mohou jezdit od 25. května, klasické s taxamatrem nesměly poskytovat služby jen do konce března.

Lufthansa plánuje koncem června 1800 zpátečních letů týdně

15.5. - Lufthansa plánuje koncem června 1800 zpátečních letů týdně do více než 130 destinací. Pod německou leteckou společnost spadají i rakouské Au­strian Airlines a švýcarské Swiss International Air Lines. Většina rozsáhlé firemní letky musela dosud kvůli koronavirové krizi zůstávat na zemi.

Dopravci: Stát nezvládá hraniční kontroly, tvoří se opět kolony

14.5. – Kamionovým dopravcům opět komplikují provoz hraniční kontroly. Kritizují stát za to, že stále nezajistil efektivní fungování kontrol. Jsou podle nich zdlouhavé, otevřených přechodů je navíc málo. Na některých přechodech se tak v posledních dnech tvoří několikahodinové fronty, které dopravcům způsobují milionové škody. Uvedlo to sdružení dopravců Česmad Bohemia. Mnohakilometrové kolony se u hranic tvořily už po Velikonocích, podle dopravců tehdy vznikly firmám škody za 600 milionů korun.

Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst

14.5. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst. Informoval o tom britský list The Daily Telegraph na svých internetových stránkách. Airbus se nyní potýká s poklesem poptávky v důsledku koronavirové krize, která těžce zasáhla leteckou přepravu.

​ IVECO obnovuje výrobu v dalších svých továrnách

13.5. – Výrobce užitkových vozideIVECO obnovuje výrobu ve svých závodech v Itálii a Španělsku, které byly v březnu dočasně uzavřeny z důvodů ochrany zdraví zaměstnanců a podpory opatření tamních vlád k omezení šíření epidemie COVID-19.

spinner