​Lufthansa chce státu splatit koronavirovou pomoc do zářijových voleb

​Lufthansa chce státu splatit koronavirovou pomoc do zářijových voleb

20.6. - Lufthansa chce německému státu splatit miliardovou koronavirovou pomoc do zářijových parlamentních voleb, řekl šéf této letecké společnosti Carsten Spohr. V rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou na celonárodní letecké konferenci v Schönefeldu dodal, že firma, které daňoví poplatníci poskytli jako jedné z prvních na záchranu před hrozícím krachem kvůli pandemii zhruba miliardu EUR (25,5 miliardy Kč), hodlá svůj dluh také jako jedna z prvních vyrovnat. Píše o tom na svém webu týdeník Der Spiegel.

"Teď jsme na řadě my," řekl Spohr. Kurz akcií Lufthansy na jeho výroky téměř nezareagoval a v pátek krátce po 14:00 SELČ přidával 0,6 procenta. Volby do Spolkového sněmu se konají 26. září.

Finanční pomoc společnosti, jejíž podnikání se loni kvůli protipandemickým opatřením téměř zastavilo, přislíbily kromě Německa i Rakousko, Belgie a Švýcarsko. Dohromady jí daly k dispozici devět miliard EUR, Lufthansa ale nakonec použila jen část této sumy, uvádí Der Spiegel.

Výměnou za poskytnutou pomoc získala německá vláda v ohrožené firmě pětinový podíl. Německý ministr dopravy Andreas Scheuer podle agentury Reuters řekl, že se ho stát chce vzdát.

"Lufthansa nesmí být pod vlivem státu navždy ... Vliv státu chceme minimalizovat a chceme, aby se stát v zájmu jejího úspěchu co nejdříve stáhl,“ řekl ministr na téže akci.

Lufthansa měla za první čtvrtletí čistou ztrátu 1,05 miliardy EUR, která se ale díky citelnému omezení nákladů meziročně snížila bezmála na polovinu. Je to největší evropská letecká skupina, pod kterou spadají mimo jiné aerolinky Austrian Airlines, Swiss či Eurowings.

(čtk)

Foto: Lufthansa

spinner