COVID-19

​Petr Kozel (VCHD Cargo): Dopravci v ČR se obávají kolapsu dopravního trhu

4.5. – Dopravci v Čechách se obávají kolapsu dopravního trhu – odstavují se kamiony, musí se platit fixní náklady a klesá platební morálka zákazníků. Není na mzdy a řidiči jsou propouštěni, varoval Ing. Petr Kozel, předseda představenstva VCHD Cargo, a. s. „Za VCHD Cargo musíme říci, že citelné ochlazení na trhu v důsledku opatření proti novému koronaviru pociťujeme také, ale rozhodli jsme se nepropouštět. Chtěli bychom ovšem upozornit na jeden podstatný fakt, který zatím zůstává mediálně v pozadí,“ uvedl Petr Kozel.

​V Praze přistálo poslední letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny

3.5. – V Praze dnes ráno přistálo poslední letadlo se zdravotnickým materiálem, který v Číně nakoupilo a do Česka prostřednictvím leteckého mostu dopravilo Ministerstvo vnitra. Uvedl to mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Od 20. března, kdy byly lety zahájeny, přepravilo pět desítek letadel kolem 2000 tun roušek, respirátorů a dalšího materiálu, uvedl Rudolf Kramář v sobotu. Vnitro dosud za objednávky zaplatilo skoro čtyři miliardy korun.

​Wizz Air se začíná vracet ke komerčním letům přerušeným virem

2.5. – Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air se stává jednou z prvních evropských leteckých společností, která se v době koronavirové pandemie pokouší o návrat ke komerčnímu létání. Letadlo společnosti včera odletělo ze Sofie na londýnské letiště Luton a vypraven byl i zpáteční let, uvedla agentura Reuters.

​Ryanair kvůli koronaviru propustí 15 procent zaměstnanců

2.5. – Ryanair plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, tedy asi 3000 lidí. Irská nízkonákladová aerolinka to uvedla ve svém včerejším sdělení a dodala, že jedná s Boeingem o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože neočekává, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Krize je důsledkem pandemie nemoci covid-19.

​Agentura S&P snížila Boeingu hlavní ratingovou známku na stupeň BBB minus

1.5. – Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila americkému výrobci letecké techniky Boeing hlavní ratingovou známku na stupeň BBB minus, což je těsně nad spekulativním pásmem. S&P očekává negativní dopad pandemie nemoci covid-19 na tržby a hotovostní tok firmy, uvedla agentura Reuters.

​Studie ACCA Covid-19: Kriticky jsou ohrožené jak firmy, tak veřejný sektor

1.5. – Dopad pandemie Covid-19 na světovou ekonomiku je nezměrný. Kriticky jsou ohroženy jak firmy, zejména malé a střední, tak i veřejný sektor. Důsledky krize se promítají i do práce auditorských firem a finančních expertů. Z nejnovější studie ACCA Covid-19 global survey: inside business, impacts and responses například vyplývá, že bezmála 40 % malých a středních firem nemá ani vypracovaný plán pro zajištění kontinuity provozu, který pomáhá zajistit jejich efektivní fungování v krizových situacích. Významný propad meziročního obratu očekává napříč kontinenty 85 % firem do 200 zaměstnanců a 86 % předpokládá i výraznou ztrátu.

​Zájem o cestování vlaky dále roste, dopravci doplňují další spoje

30.4. – Zájem lidí o cestování vlaky dál stoupá, ve srovnání s předchozími týdny až o desítky procent. Dopravci proto postupně obnovují některé dálkové i regionální spoje, případně doplňují vlaky o dodatečné vozy. Před prodlouženým víkendem se poptávka dále zvyšuje a podle dopravců by se provoz měl vrátit do normálu přibližně v polovině června.

​Část zemí Evropské unie chce zmírnit pravidla pro náhradu zrušených letů

30.4. – Země Evropské unie by měly postupovat koordinovaně při obnovování provozu pozemní i letecké dopravy, jehož podmínkou je pozitivní vývoj koronavirové nákazy. Podle chorvatského předsednictví EU se na tom při včerejší videokonferenci shodli unijní ministři dopravy. Většina zemí podporuje další vstřícné kroky na pomoc dopravcům stiženým výpadkem provozu. Tucet unijních států včetně Česka včera předal Evropské komisi návrh na uvolnění pravidla, podle něhož musí aerolinky za zrušené lety zákazníkům vrátit peníze.

​ESA logistika pomáhá distribuovat pomoc Červeného kříže

30.4. – Český červený kříž (ČČK) využil nabídky společnosti ESA logistika na bezplatnou pomoc projektům pomáhajícím v boji proti onemocnění COVID-19 a ESA logistika se tak v dubnu zapojila do distribuce zásilek ČČK.

​SAS a majitel British Airways se chystají propouštět, Lufthansa jedná s vládou

29.4. – Letecká skupina IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways, se kvůli koronavirové krizi chystá propustit až 12 000 ze svých 45 000 zaměstnanců. A skandinávské aerolinky SAS by kvůli poklesu poptávky a cestovním omezením za koronavirové krize mohly zrušit asi polovinu pracovních míst, což by se dotklo až 5000 plných úvazků. V Německu pak vlajková letecká společnost Lufthansa podle zdrojů serveru Business Insider jedná s vládou o pomoci v objemu kolem devíti miliard EUR (přes 245 miliard Kč) výměnou za blokační menšinu a jeden nebo dva mandáty v dozorčí radě.

spinner