COVID-19

​Ryanair kvůli novým covidovým omezením sníží kapacitu o třetinu

15.10. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair kvůli nové vlně cestovních omezení, která začaly zavádět evropské vlády, sníží plánovanou zimní kapacitu o třetinu. Firma očekává, že v době platnosti zimního letového řádu bude fungovat na 40 procentech loňské kapacity, i když původně počítala se snížením pouze na 60 procent. Uvedla to agentura Reuters.

České dráhy omezí v souvislosti s opatřeními provoz vlaků

15.10. - České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkových vlaků mimo dopravní špičku. Od 19. října omezí například provoz na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, uvedly České dráhy na twitteru. Omezení se dotkne také spojů v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a Ostrava – Čadca. Vzhledem k nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem bude v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezena i regionální vlaková doprava ČD. Cestující najdou veškeré informace na webu a v aplikaci Můj vlak.

Zájezdoví dopravci dostanou až miliardu korun, schválila vláda

14.10. - Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, schválila vláda. ČTK to sdělil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach. Sdružení bude chtít jednat i o podpoře pro linkové autobusy. Zájezdoví autobusoví dopravci zároveň včera nabídli, že jsou připraveni zdarma vozit děti zdravotníků do škol, které pro ně zůstaly otevřené. Oslovili už ministerstvo školství a také zástupce Prahy, v případě zájmu pak mohou jezdit i v dalších městech. ČTK to sdělila iniciativa Za autobusy.

Delta Air Lines je kvůli koronaviru ve ztrátě 5,4 miliardy dolarů, větší, než se čekalo

13.10. – Americké aerolinky Delta Air Lines jsou kvůli dopadům šíření nového koronaviru ve větší ztrátě, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí firma prodělala 5,4 miliardy dolarů (přes 125 miliard Kč). Podnik také uvedl, že kromě poklesu příjmů je nucen vyplácet zaměstnance, s nimiž ukončil smlouvu, a že odepisuje aktiva včetně letadel určených k dalšímu prodeji nebo k převozu na vrakoviště.


Do čtvrtka je třeba zaplatit odložené zálohy na silniční daň

13.10. – Do čtvrtka 15. října je zapotřebí zaplatit odložené zálohy silniční daně, které byly původně splatné v dubnu a červenci. Upozornila na to Finanční správa na svém webu. Vláda v březnu jejich splatnost odložila jako jednu z forem pomoci podnikatelům zasaženým pandemií koronaviru. Kromě toho připadá na čtvrtek termín splatnosti běžné zálohy splatné k 15. říjnu. Finanční správa upozorňuje, že zálohu je nutné zaplatit tak, aby peníze byly připsány na její účet nejpozději do čtvrtka.


​Cestujících v dopravě jezdí asi polovina, dopravci omezují spoje

13.10. – Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Pražský dopravní podnik omezí kvůli covidu provoz autobusů

13.10. - Pražský dopravní podnik omezí od soboty provoz 35 autobusových linek. Důvodem jsou koronavirová opatření a s nimi spojený menší zájem cestujících o MHD ve večerních a nočních hodinách. Vybrané autobusy taky budou jezdit jen do 22:00. ČTK to sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

​Letos zkrachovalo 43 aerolinek, téměř stejně jako za celý rok 2019

10.10. – Od počátku letošního roku již zkrachovalo 43 komerčních aerolinek, což je téměř tolik, jako za celý loňský rok, kdy zbankrotovalo 46 leteckých společností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická firma Cirium. Většímu počtu bankrotů však zabránily hlavně finanční podpory od vlád, protože poptávka po letecké přepravě kvůli koronaviru prudce klesla, a v nadcházejících měsících odborníci na letectví čekají další bankroty, uvedl server CNBC.

​Leo Express vyzval ministra dopravy k pomoci státu dopravcům

10.10. – Někteří železniční dopravci žádají vládu o plošnou podporu pro obor. Ta by podle nich mohla mít formu prominutí poplatků za užívání železnice, navrhl soukromý dopravce Leo Express. Už dříve podobný návrh měli i nákladní dopravci.

​IATA: Letecká doprava letos kvůli koronaviru klesne o 66 procent

29.9. – Globální osobní letecká doprava se v letošním roce v důsledku pandemie nemoci covid-19 propadne o 66 procent. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zhoršilo tak svou předchozí prognózu, která počítala s celoročním poklesem o 63 procent.

spinner