COVID-19

Soud zrušil zadržení letadel ČSA, letiště se odvolá

15.2. – Obvodní soud pro Prahu 6 v pondělí zrušil předběžným opatřením zadržení dvou letadel z flotily Českých aerolinií (ČSA na pražském letišti). Zadržení letadel soud vyhodnotil jako v rozporu s ochranným opatřením, pod kterým nyní ČSA jsou, řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ní by tak aerolinky měly letouny dostat zpět. Letadla na začátku února kvůli nesplaceným fakturám zabavil podnik Czech Airlines Technics (CSAT), tedy dceřiná firma Letiště Praha. Společnost s rozhodnutím nesouhlasí a odvolá se proti němu. Zároveň ve věci plánuje i další právní kroky.

Krize dostala letectví do potíží, návrat do normálu potrvá roky

14.2. – Obří rušení letů i leteckých linek, úbytek milionů cestujících a miliardové ztráty aerolinek i letišť. Tak během jediného roku změnila koronavirová krize letectví, které patří nejpostiženějším oborům. Další vývoj je nyní nepředvídatelný, návrat do normálu ovšem nejspíš potrvá několik let, řekl ČTK odborník na leteckou dopravu Jakub Habarta ze společnosti De­loitte. V Česku krize dostala do existenčních potíží dopravce Smartwings a ČSA, velké ztráty počítají i letiště.

České dráhy od tohoto víkendu dočasně přerušují provoz vlaků do Německa

13.2. – V souvislosti s protiepidemickými opatřeními německých úřadů je od víkendu 13. – 14. února přerušen provoz všech mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Německem. Opatření se týká všech dálkových i regionálních spojů Českých drah a jejich partnerů na všech hraničních přechodech do Bavorska a Saska. Opatření platí do odvolání, přesný termín obnovení provozu bude záviset na vývoji ochranných opatření německé strany a vývoji epidemie COVID-19 v České republice. České dráhy v koordinaci s ministerstvem dopravy posílí souběžné vnitrostátní dálkové linky tak, aby zajistily dostatečnou kapacitu ve stávajících spojích.


Francie omezila lety mimo EU, lidé musejí vysvětlovat důvod cesty

1.2. – Lidé, kteří se chystají letecky vycestovat mimo Evropskou unii, musejí od 1. února ve Francii prokázat, že mají k cestě vážný důvod. Informovala o tom agentura AFP. Protikoronavirová omezení, která se vztahují na vstup do Francie ze zemí mimo EU, ale i na výjezdy z Francie do těchto zemí, oznámil v pátek premiér Jean Castex.

​United Airlines varovaly před nucenou dovolenou 14 tisíc zaměstnanců

30.1. – Americké aerolinky United Airlines včera oznámily, že před možnou nucenou dovolenou varovaly 14 tisíc zaměstnanců. Na konci března totiž vyprší druhé kolo vládních příspěvků na mzdy pracovníků leteckého průmyslu, připomněla agentura Reuters.

​V autoškolách bude nutný respirátor FFP2, řekl ministr Karel Havlíček

29.1. – V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat. Rozhodla o tom včera vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Nové nařízení kabinet přijal v rámci dnešního zpřísnění protiepidemických opatření.

​American Airlines mají kvůli pandemii rekordní roční ztrátu

29.1. – Největší světová letecká společnost American Airlines Group má za loňský rok rekordní celoroční ztrátu 8,9 miliardy USD (téměř 192 miliard Kč). Na vině jsou protipandemická opatření, která výrazně omezila létání a silně poškodila i celý letecký průmysl. První ztrátu za svou existenci vykázaly též aerolinky Southwest Airlines.

​EasyJetu klesly tržby o 88 procent, kvůli pandemii dál omezí lety

29.1. – Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet klesly v prvním finančním čtvrtletí tržby meziročně o 88 procent na 165 milionů liber (4,9 miliardy Kč). Kvůli slabému zájmu o létání firma varovala, že lety v období leden až březen budou jen na deseti procentech kapacity stejného období loni. Od září do prosince to ještě bylo 18 procent. Firma reaguje na nové uzávěry a zpřísňování cestovních omezení v Evropě způsobených koronavirovou pandemií.

Akcie kurýrních společností loni stouply o desítky procent

26.1. – Kurýrní společnosti se dostaly do hledáčku investorů, jejich cena v minulém roce stoupla o desítky procent. Hodnota akcií společnosti FedEx vzrostla o 71 procent, v závěsu se drží konkurenční UPS s růstem o 36 procent. Nejúspěšnější evropskou společností je německá DHL, která zaznamenala růst ceny o 33 procent, řekla hlavní analytička společnosti TopForex Olívie Lacenová.

Dopravci upozorňují na omezení za hranicemi, spoje ohroženy nejsou

25.1. – Cestující do Rakouska či Německa dostávají informace o zpřísněných podmínkách v těchto zemích od dopravců předem, většinou při nákupu jízdenky a před hranicemi. Upozornění se týkají například nově povinných respirátorů ve veřejné dopravě, registrace při vstupu do země nebo nástupu do karantény či povinného testu. Podle dopravců se kontroly na hranicích zintenzivnily, fungování spojů to však zásadně neovlivní. Vyplývá to z informací dopravců. Do Rakouska jezdí RegioJet a České dráhy, ty vypravují vlaky například i do Bavorska.

spinner