COVID-19

ICOM zveřejnil počty nakažených zaměstnanců

15.3. – ICOM transport má za sebou kompletní první fázi testování zaměstnanců. Za necelé dva týdny musel nakoupit stovky testů a do 15. března mít otestované zaměstnance celého koncernu. První testování podstoupilo 1114 pracovníků. Většina byli řidiči kamionů a autobusů, kteří jsou v kontaktu se širokou veřejností. I tak bylo pozitivních pouze 15 z nich, tedy 1,3 procenta. „První kolo testování ukázalo, že zaměstnání není tolik zásadní místo přenosu, jak se tvrdí,“ řekla místopředsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

​Profesionální řidiči jedoucí do ciziny mají na testech přednost

15.3. – Profesionální řidiči, kteří pojedou do zahraničí a mají na řidičském průkazu kód 95, mohou přijít na testování na nákazu koronavirem bez objednání. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Podle nich jde o dohodu mezi ministerstvy zdravotnictví, průmyslu a obchodu a dopravy a Sdružením ČESMAD Bohemia. Testovací kapacity jsou v poslední době zahlceny jednak kvůli kontrolám na hranicích a také povinnému testování ve firmách.

​Železničářské firmy zatím při testech zjistily desítky nakažených

13.3. – Největší tuzemské železničářské podniky, jako jsou České dráhy, Správa železnic nebo RegioJet, mají za sebou první sérii povinného testování zaměstnanců na koronavirus. Provedly tisíce testů, při nichž v souhrnu zjistily desítky nakažených. Pro další pokračování testování zatím mají firmy testů dostatek.

​Se zákazem cest mezi okresy ubylo na dálnicích automobilů, hlavně u Prahy

13.3. – Mezi posledním únorovým a nynějším týdnem se snížila intenzita dopravy na dálnicích v ČR až o polovinu kolem Prahy, dál od hlavního města jsou však poklesy výrazně nižší či dokonce žádné. Kolem metropole se na tom se zákazem přejezdů mezi okresy, který kvůli epidemii koronaviru platí od začátku března, mohou spolupodílet i jarní prázdniny. Výrazně slabší ranní a odpolední dopravní špičky kolem hlavního města v tomto týdnu proti konci února ukazují vliv práce z domova. Vyplývá to z grafů a sdělení, jež poskytlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Společnost Ryanair odložila obnovení letů z Ostravy do Londýna

12.3. – Společnost Ryanair kvůli epidemické situaci odložila obnovení letů z ostravského Letiště Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku do Londýna. Lety loni přerušila na zimní období a chtěla je obnovit letos na konci března, nyní to přesunula na květen. Letiště to oznámilo na své facebookové stránce.

​Insolvenčním správcem ČSA bude za Inskol Michael Šefčík

12.3. – Roli insolvenčního správce při řešení úpadku Českých aerolinií bude za karvinskou společnost Inskol vykonávat Michael Šefčík. Firma pověření od soudu přijala a uvedla, že ve věci není nijak zainteresovaná. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Městský soud v Praze vyhlásil úpadek ČSA na její vlastní návrh ve středu.

​Karel Havlíček chystá pro vlakové dopravce za ztráty až 1,5 miliardy Kč

12.3. – Ministerstvo dopravy chystá železničním dopravcům za ztráty způsobené pandemií koronaviru rozdělit až 1,5 miliardy korun. Lidovým novinám (LN) to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Má jít o náhradu škody za spoje, jejichž provoz dotuje stát či kraje, tak i za komerční spoje. Dopravci by měli žádat ve dvou dotačních podtitulech, podpora čeká na schválení Evropskou komisí. Železniční dopravci dosud od státu nedostali pro svůj obor žádnou přímou pomoc, ztráty počítají kvůli razantnímu propadu počtu cestujících ti menší ve stamilionech, České dráhy (ČD) v miliardách.

​Čtvrtletní ztráta Aeroflotu se kvůli pandemii výrazně prohloubila

11.3. – Čistá ztráta ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot se ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila na 43,8 miliardy rublů (13,1 miliardy Kč) z 6,79 miliardy rublů ve stejném období předchozího roku. Výrazně vyšší ztrátu způsobily omezení letecké přepravy osob kvůli pandemii nemoci covid-19 a růst nákladů na pohonné hmoty. Uvedla to firma v dnešním prohlášení.

​Českým drahám loni klesl počet cestujících o 35 procent na 117,7 milionu

10.3. – České dráhy (ČD) v loňském roce přepravily 117,7 milionu cestujících, což je meziročně o více než 64 milionů cestujících méně. Důvodem poklesu byla koronavirová krize, která oslabila dálkovou i regionální dopravu. Dráhy kvůli tomu loni ztratily na tržbách více než čtyři miliardy korun. Letos navíc situace zatím pokračuje, oznámila včera společnost. V předchozích letech zájem o cestování vlaky pravidelně stoupal. Loňský počet cestujících je nejnižší za desítky let.

​Účet za slevy v dopravě loni klesl o 2,3 miliardy na 3,47 miliardy Kč

9.3. – Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. Uvedlo to ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent.

spinner