COVID-19

Od pondělka mohou dopravci jezdit do zahraničí

10.5. – Tuzemští vlakoví a autobusoví dopravci budou moci od pondělí obnovovat své linky pro cestující do zahraničí. Jako první z velkých dopravců začne do ciziny jezdit RegioJet, který ve středu vypraví autobusy do Německa a brzy i Rakouska. Ostatní dopravci zatím vyčkávají, klíčové budou zejména podmínky pro cestování do dalších sousedních států. Zákaz v Česku platil od 14. března, dopravci kvůli tomu museli zrušit desítky spojů. O zrušení zákazu rozhodla v uplynulém týdnu vláda.

ČSA obnoví provoz od 18. května na čtyřech linkách

7.5. - České aerolinie (ČSA) obnoví od 18. května provoz na čtyřech linkách, půjde o linky do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další přibudou o týden později. Informovalo o tom ve čtvrtek pražské letiště na twitteru. Společnost v březnu kvůli krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka.

Závody společnosti Volvo Trucks postupně obnovují svou výrobu

7.5. – Závody společnosti Volvo Trucks ve Švédsku a Belgii, které byly z velké části odstavené od poloviny března, nyní postupně obnovují svůj provoz. Restart proběhne podle prohlášení firmy pomalu a bezpečně, vždy s ohledem na nový, odlišný způsob práce. Ten bude brát v úvahu dodržování odstupů a další opatření pro bezpečný provoz.

Krize snížila tržby kamionových dopravců o více než 40 procent

6.5. – Koronavirová krize snížila tržby tuzemských kamionových společností o více než 40 procent. Vedle toho se zvýšil také podíl jízd nenaložených kamionů a situaci podniků navíc oslabuje zhoršující se platební morálka jejich zákazníků. Masivní propouštění však dopravci kvůli dlouhodobému nedostatku profesionálních řidičů nepřipravují. Uvedl to generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Dáme jídlo: Pandemie koronaviru důkladně prověřila schopnosti naší společnosti

6.5. - Společnost Dáme jídlo, aktuálně jeden z největších českých start-upů, nyní zažívá v souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 hektické období. Na otázky Dopravních novin na toto téma odpověděl její výkonný ředitel Filip Fingl. Speciální přílohu na toto téma přináší nové tištěné vydání Dopravních novin, které vychází ve čtvrtek 7.května.

Francie pomůže státní železnici, vadí jí ale velká poptávka po přepravě ve špičce

6.5. – Francie pomůže státní železniční společnosti SNCF překonat současnou krizi, kterou způsobilo šíření koronaviru a následná opatření k zastavení epidemie. Řekla to ministryně Élisabeth Borneová. Podle ní je ale nutné, aby se v zemi výrazně snížila poptávka po přepravě ve špičce, tedy když lidé jezdí do práce a z práce. Ministryně také upozornila, že druhé pařížské letiště Orly se v brzké době neotevře. Mimo provoz je právě kvůli koronaviru.

DVTV: Čínský fond je ochotný prodat svůj podíl ve Smartwings za korunu

6.5. – Čínský fond CITIC je připraven prodat českému státu téměř poloviční podíl v letecké společnosti Smartwings za jednu korunu, uvedl v noci na středu v rozhovoru na portálu DVTV generální ředitel a spolumajitel společnosti Roman Vik. Čínská strana tak je podle něj ochotná učinit, pokud by tím odblokovala jednání o poskytnutí státních záruk za komerční úvěr. Ministryně financí Alena Schillerová ani ministr průmyslu a hospodářství Karel Havlíček (oba za ANO) se jednání nebrání, uvedla Česká televize. Smartwings se dostaly do problémů kvůli pandemii koronaviru, která prudce snížila zájem o leteckou přepravu.

Komerční dopravci s obnovou letů z Brna vyčkávají

5.4. - Letiště Brno stále zůstává bez pravidelných i charterových letů. Obnova pravidelných letů závisí nejen na tom, od kdy povolí vláda provoz mimopražských komerčních letišť, ale také na společnosti Ry­anair, která zajišťuje lety do Londýna a italského Bergama, uvedl v tiskové zprávě mluvčí letiště Jakub Splavec. Provozovatelé sezonních letů do dovolenkových destinací vyčkávají na vývoj situace a reakci trhu se zahraničními leteckými zájezdy. Již od pondělí by mělo fungovat pozemní spojení do Vídně, které zajišťuje z Brna RegioJet.

GE propustí v letecké divizi 25 procent zaměstnanců

5.5. – Americký průmyslový koncern General Electric (GE) zruší v letecké divizi 13 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 25 procentům pracovní síly divize. Letecký průmysl je kvůli pandemii nemoci covid-19 v útlumu. Oznámil to ředitel divize GE Aviation David Joyce. Společnost působí prostřednictvím divize GE Aviation Czech také v České republice.

Unikátní knihovna Českých drah znovu otevřena

4.5. -  Unikátní ústřední technická knihovna Českých drah v Kralupech nad Vltavou v úterý znovu otevře. Všem zájemcům o odbornou dopravní, především pak železniční literaturu bude k dispozici v obvyklých otevíracích časech třikrát týdně. Na zájemce o studium tu čeká přibližně 120 000 svazků knih a časopisů, map, jízdních řádů, předpisů a množství další, zejména odborné literatury. Návštěvníci však musí splnit nutná preventivní hygienická opatření proti šíření nemoci COVID-19,“ říká Martin Navrátil, knihovník technické knihovny Českých drah.

spinner