23.10. – Oživování letecké dopravy v Česku zřejmě na čas skončilo. Provoz po několika měsících růstu začal totiž opět klesat, i když zatím mírně. Pražské letiště v září odbavilo 240 000 cestujících, což bylo o 110 000 méně než v srpnu. Zhruba o desetinu klesl i celkový letový provoz. Vyplývá to z aktuálních informací Letiště Praha a Řízení letového provozu pro ČTK. Aerolinky začaly na podzim znovu rušit řadu spojů kvůli zhoršující se epidemiologické situaci a vládním omezením, sestupný trend tak bude zřejmě pokračovat.
COVID-19
23.10. – Největší železniční dopravci České dráhy, RegioJet a Leo Express jednotně vyzvali vládu k plošnému prominutí poplatků za využívání železnice, je to podle nich klíčové pro další provoz. Ztráty z krize vyčíslují v řádech miliard korun. Dopravci to uvedli v jednotném prohlášení. Ministerstvo dopravy v tomto týdnu na dotaz ČTK k poplatkům uvedlo, že o nich zatím nerozhodlo.
22.10. Dopravci zatím služby ve svých vlacích a autobusech i přes současnou epidemickou situaci neomezí. Beze změn by měl zůstat prodej jízdenek i občerstvení. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst. K opatřením jako na jaře, kdy dopravci omezovali formy prodeje jízdenek nebo občerstvení, tak zatím firmy nepřistoupí. Budou pokračovat v čištění a dezinfikování vozů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Už v minulých dnech dopravci omezili část spojů.
21.10. – Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26 miliardy eur (34,2 miliardy Kč). Největší evropské aerolinky se zveřejněním hospodářských výsledků varovaly před slabou poptávkou po zbytek roku. Minulý rok měla Lufthansa ve stejném období zisk 1,3 miliardy eur. V porovnání s předchozím kvartálem jí provozní ztráta klesla díky obnovení některých letů a omezení nákladů.
20.10. – Zájezdoví autobusoví dopravci budou od pondělí 26. října moci žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Oznámilo to ministerstvo dopravy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.
20.10. – Letecký dopravce Ryanair přerušil v zimním letovém řádu pravidelnou linku z Brna do Londýna. Po neobnovení linky do italského Bergama to byla poslední linka, kterou mohli cestující od 25. října do 27. března pravidelně využívat. Důvodem je trvající krize letecké dopravy související s pandemií covidu-19. V tiskové zprávě o tom informoval mediální zástupce Letiště Brno Jakub Splavec.
17.10. – Téměř polovina Čechů (41 procent) vnímá v době pandemie denní dojíždění do práce městskou dopravou jako velmi rizikové. Na 36 procent lidí je vidí jako částečně rizikové, naopak 15 procent považuje hromadnou dopravu za bezpečnou. Na osm procent dotázaných pak uvedlo, že rizikoví jsou především jednotlivci, kteří nedodržují stanovená opatření. Vyplývá to z průzkumu personální společnosti Hays, kterého se zúčastnilo 600 respondentů napříč profesemi a specializacemi.
V námořní dopravě, největší oblasti světového obchodu, se provoz pozvolna vrací do normálu. Dokládají to i samotné trhy. Akcie čínského COSCO povyskočily od poloviny letošního března bezmála o 55 procent, v případě dánského Maersku, toho času největšího provozovatele kontejnerových lodí na světě, ještě o další tři procenta více. Podle některých odborníků za oživením námořní dopravy stojí především tři faktory. Jednak zvýšená poptávka po zdravotnickém materiálu, dále hromadné rozprodávání zásob vytvořených během karantény ze strany maloobchodníků a konečně i nutkání koncových spotřebitelů utratit peníze původně vyšetřené na dovolenou za něco jiného.
V důsledku novely č. 367/2019 Sb., která která novelizovala zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách (dále jen „ZoD“) přibyla některým provozovatelům železničních vleček jedna nová starost a sice povinnost nahlásit svou vlečku Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (dále jen „UPDI“). Zatím ne všichni tak učinili.
16.10. – Online supermarket Rohlík.cz zavedl opatření, která umožní v čase prudkého nárůstu online nákupů potravin obsloužit více zákazníků z bezpečí domova. Tím zásadním je možnost objednat maximálně 35 položek na nákup a současně s tím je možné provést pouze jednu objednávku na den na jednoho zákazníka.