​Šéf aerolinek Wizzair už nespoléhá na letní oživení letecké dopravy

​Šéf aerolinek Wizzair už nespoléhá na letní oživení letecké dopravy

19.4. - Šéf maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizzair József Váradi už nespoléhá na to, že se letecká doprava v létě zotaví. Protipandemická opatření přetrvávají a očkování proti covidu-19 podle něj vázne. Uvedla to agentura Bloomberg. Nejasný výhled ohrožuje plánované zvýšení kapacity, upozornil mimo jiné József Váradi. Jeho pohled se liší od optimističtějších plánů konkurenčních leteckých společností easyJet a Ryanair.

EasyJet, což jsou největší britské aerolinky co do počtu přepravených cestujících, ve středu oproti tomu uvedl, že je připraven v květnu posílit provoz ve většině zemí a začít létat "ve velkém". Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair na konci března informovaly, že letos v létě počítají s 80 procenty své obvyklé kapacity.

József Váradi má za to, že v horizontu tří až čtyř měsíců nelze kvůli nejistotě ohledně uvolňování opatření odhadnout úroveň poptávky. Maďarské aerolinky původně počítaly se zvýšením kapacity na 70 až 80 procent normálu před pandemií. "Musíme ta čísla sladit s realitou," konstatoval Váradi. "Je možné, že této úrovně dosáhneme, ale nemůžeme to garantovat. Není to věc plánování, záleží na vládních restrikcích," dodal.

Výhled Wizzairu na léto, kdy aerolinky vydělávají nejvíce peněz, se shoduje s odhady analytiků, které jsou čím dál konzervativnější, upozorňuje Bloomberg. József Váradi nepochybuje, že jednou se poptávka zotaví. "Nevíme ale, zda to bude v létě, v zimě, anebo až příští rok na jaře," uvedl Wizzair v prohlášení. Letos v létě počítá "pouze s postupným oživováním letecké dopravy".

József Váradi připomněl, že Evropa letecké cestování omezuje více, než se původně čekalo. Zmínil přitom dopady prostojů v očkování. Letecké cestování se na starém kontinentě zotavuje pomaleji než v Severní Americe či v Asii. Evropa má v poměru s nimi kvůli řadě menších zemí nižší zastoupení vnitrostátních letů. Americká letecká společnost Delta Air Lines například ve čtvrtek uvedla, že počítá s návratem k ziskovosti ve třetím čtvrtletí.

Wizzair nicméně počítá s tím, že si zachová všech 40 základen. Objednávku na 27 letadel Airbus A320, která mají být dodána do 12 měsíců, také zrušit nehodlá. Letecká společnost má na účtech asi 1,6 miliardy eur (zhruba 41,5 miliardy Kč), což by jí mělo v současném režimu vydržet ještě tři roky.

(čtk)

Foto: Wizzair

spinner