​ IRU: Řidiči chyběli i při snížené poptávce

​ IRU: Řidiči chyběli i při snížené poptávce

Pravidelný každoroční průzkum Mezinárodní unie silniční dopravy IRU ukázal, že v roce 2020 dopravcům stále chyběly tisíce profesionálních řidičů, ačkoli poptávka po přepravách klesla v důsledku celosvětové pandemie Covid‑19.

Dotazování u téměř 800 dopravců z více než dvou desítek zemí potvrdilo nedostatek řidičů v Eurasii, kde zůstává 20 procent pozic neobsazených. Nejméně postiženou zemí byla v loňském roce Čína, která registrovala pouze 4 procenta neobsazených pozic.

Nedostatek profesionálních řidičů v roce 2020 nedosáhl takové míry jako v předchozím roce, a to z důvodu omezení poptávky během pandemie. V Evropě se počet neobsazených pozic výrazně snížil z 20 procent na 5 procent v případě řidičů autobusů a z 24 procent na 7 procent u řidičů kamionů.

Dopravci očekávají, že v průběhu letošního roku bude nedostatek narůstat, jakmile dojde k ekonomickému oživení a zvýšení poptávky po přepravních službách. Evropské země budou v roce 2021 podle odhadu IRU postrádat 17 procent řidičů, v Mexiku to bude kolem 18 procent, v Turecku 20 procent, 24 procent v Rusku a téměř 33 procent v Uzbekistánu.

„Nedostatek profesionálních řidičů ohrožuje samotnou funkčnost silniční nákladní dopravy, celých zásobovacích řetězců i ekonomik jako takových, negativně ovlivní zaměstnanost a prosperitu. Není to problém, který se časem sám vyřeší, je třeba jednat okamžitě,“ řekl generální tajemník IRU Umberto de Pretto.

Plných 38 procent respondentů označilo nedostatek vyškolených řidičů jako hlavní problém ve svém oboru. Nedaří se dlouhodobě přilákat k profesi ženy ani mladé lidi, protože pracovní podmínky jsou vysoce náročné, často se mění – a navíc, v době pandemie, se přidávají i další komplikace.

(red)

Foto: Daimler

spinner