COVID-19

​Čtvrtletní ztráta Aeroflotu se kvůli pandemii výrazně prohloubila

11.3. – Čistá ztráta ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot se ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila na 43,8 miliardy rublů (13,1 miliardy Kč) z 6,79 miliardy rublů ve stejném období předchozího roku. Výrazně vyšší ztrátu způsobily omezení letecké přepravy osob kvůli pandemii nemoci covid-19 a růst nákladů na pohonné hmoty. Uvedla to firma v dnešním prohlášení.

​Českým drahám loni klesl počet cestujících o 35 procent na 117,7 milionu

10.3. – České dráhy (ČD) v loňském roce přepravily 117,7 milionu cestujících, což je meziročně o více než 64 milionů cestujících méně. Důvodem poklesu byla koronavirová krize, která oslabila dálkovou i regionální dopravu. Dráhy kvůli tomu loni ztratily na tržbách více než čtyři miliardy korun. Letos navíc situace zatím pokračuje, oznámila včera společnost. V předchozích letech zájem o cestování vlaky pravidelně stoupal. Loňský počet cestujících je nejnižší za desítky let.

​Účet za slevy v dopravě loni klesl o 2,3 miliardy na 3,47 miliardy Kč

9.3. – Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. Uvedlo to ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent.

Hradecký kraj kvůli koronaviru omezil provoz vlaků a autobusů

8.3. – Královéhradecký kraj kvůli vládním protiepidemickým opatřením ode dneška dočasně omezil provoz vlaků a autobusů. Ve všední dny jezdí autobusy a vlaky v režimu letních prázdnin. Redukce se dotkla i víkendových spojů. K redukci kraj přistoupil především kvůli úplnému uzavření škol, které nastalo od pondělí 1. března, uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř.

​Analytici: Aerolinky zařadí víc letů k moři, omezí byznys třídu

7.3. – Letecké společnosti, na které tvrdě doléhají nepříznivé dopady pandemie, se po koronavirové krizi změní. Očekávají to analytici, podle nichž aerolinky počítají s vyšší poptávkou po cestách na dovolenou k moři a naopak s poklesem zájmu o cestování byznys třídou na konference a obchodní schůzky. Více se přizpůsobit jiným prioritám cestujících by mohl být způsob, jak se rychleji zotavit z masivních ztrát způsobených pandemií.

​ČESMAD Bohemia: Německo svými kontrolami přetěžuje síť testovacích míst v ČR

5.3. – Spolková republika Německo ve středu prodloužila kontroly pendlerů a řidičů kamionů o další dva týdny do 17. března. Všichni řidiči, kteří byli během posledních 10 dnů v zemi s mutací viru (Česká republika, Slovensko, Tyrolsko a další), se při nich musí při vjezdu do Německa prokázat negativním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin, který provedlo schválené zdravotnické zařízení. Mimo to musí mít pro každý vstup registraci. Upozornil na to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

​Platnost řidičských průkazů a technických prohlídek je prodloužena

5.3. – Propadnuté řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o 10 měsíců. Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti. Prodloužení platnosti dokladů je dalším krokem ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti Covidu 19. Lidé mohou evropské nařízení využívat od 6. března 2021.

​Lufthansa vykázala za rok 2020 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur

5.3. – Německé aerolinky Lufthansa vykázaly za loňský rok kvůli dopadům pandemie covidu-19 rekordní ztrátu 6,7 miliardy EUR (175,5 miliardy Kč). V roce 2019 měly zisk 1,2 miliardy EUR. Šéf podniku Carsten Spohr předpokládá, že letos bude mít letecká společnost provozní ztrátu nižší. Nabídka letů podle něj tento rok dosáhne 40 až 50 procent úrovně z roku 2019. Předchozí prognóza přitom počítala s 60 procenty. Společnost letos opět nevyplatí dividendu.

​IATA: Letecká nákladní doprava se plně zotavila, osobní dál klesá

​IATA: Letecká nákladní doprava se plně zotavila, osobní dál klesá Premium

4.3. – Globální letecká nákladní doprava se v lednu vrátila na úrovně z období před pandemií covidu-19, propad v osobní dopravě se však prohloubil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Dopravci i letiště jsou na testy připraveni, někteří už začali

3.3. – Tuzemští železniční, autobusoví i letečtí dopravci, letiště i další velké dopravní firmy jsou na povinné testování svých zaměstnanců vesměs připraveni. Někteří z nich už testování a budování kapacit k němu spustili dříve, další ho zahájí v následujících dnech. Například aerolinky budou negativní testy vyžadovat i od cestujících.

spinner