COVID-19

Železniční dopravci: Vlaky na Slovensko míří až stovky lidí, zájem poroste

9.6. – Vlaky na Slovensko zatím využívají desítky až stovky cestujících. V následujících týdnech bude podle očekávání dopravců i podle počtu rezervací zájem postupně růst. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. První vlaky RegioJetu vyjely na Slovensko v neděli, od pondělí tam jezdí i České dráhy. Ve čtvrtek by měl tyto linky obnovit i Leo Express.


​Rakousko se dohodlo na pomoci pro Austrian Airlines

9.6. – Rakouská vláda se dohodla, že aerolinkám Austrian Airlines, které jsou rakouskou divizí německé letecké společnosti Lufthansa, poskytne státní pomoc v hodnotě 450 milionů eur (12 miliard Kč). Dalších 150 milionů eur aerolinky v rámci dohody obdrží od Lufthansy. Uvedl to rakouský kancléř Sebastian Kurz, který tak potvrdil dřívější informace médií. 

​Francie chce vytvořit miliardový fond na podporu letectví

8.6. – Francie chce vytvořit fond s cílovou částkou jedné miliardy eur (26,6 miliardy korun) jako součást nouzového plánu na podporu leteckého průmyslu. Plán má být představen v příštích dnech, informoval podle agentury Reuters francouzský státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari.

Lufthansa vrací do provozu polovinu své letky, celkem 380 strojů

30.6. – Největší evropská letecká skupina Lufthansa v tiskové zprávě oznámila, že do provozu vrátí polovinu své letky, celkem 380 letadel. V následujících měsících chce pokrýt 40 procent letů plánovaných před pandemií. Do konce října chce skupina nabídnout 90 procent svých krátkých a středně dlouhých linek a 70 procent svých dálkových letů.

​Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

7.6. – Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I nadále však kvůli koronavirové pandemii dodávky zůstávají hluboko pod běžnou úrovní, uvedla agentura Reuters. Kvůli koronaviru také Airbus nedostal v květnu žádnou objednávku na nová letadla.

​Majitel aerolinek British Airways zvažuje právní kroky kvůli karanténě

6.6. – Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways (BA), zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu plánu, který požaduje, aby lidé vracející se ze zahraničí zůstali 14 dní v karanténě. Zpráva je další ukázkou zhoršujících se vztahů mezi aerolinkami a vládou kvůli pandemii způsobené koronavirem, napsala agentura Reuters.

​Železniční nákladní dopravci navrhují podpůrná opatření ministerstvu dopravy

6.6. - Po schválení vládního krizového balíčku se ozývají železniční nákladní dopravci ohledně narovnání podmínek v oblasti nákladní dopravy. Ačkoliv je železniční nákladní doprava značně ekologičtější, a neméně postižená výpadkem přeprav v důsledku koronakrize, nedostalo se ji takové podpory, jako jiným módům dopravy. To může být pro část trhu až likvidační.

Železniční dopravci obnoví spoje do ciziny, na Slovensko v neděli a pondělí

5.6. – Tuzemští železniční dopravci začnou s postupným obnovováním spojů do okolních zemí. První vlaky na Slovensko vyšle RegioJet v neděli, od pondělí pak také České dráhy a během příštího týdne také Leo Express. V polovině června pak přibudou i další vlakové spoje do Rakouska a Německa. Čekat naopak musí nadále u vlaků do Polska. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Od čtvrtka byla zrušena všechna omezení cest na Slovensko, od pátečních 12:00 se pak uvolnilo i cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem.

​Smartwings budou po dohodě se státem financovat všichni akcionáři

5.6. – Do financování záchrany letecké skupiny Smartwin­gs se v případě dohody se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Dohodla se na tom valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok, který vychází ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy. ČTK to sdělila mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.


​Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

4.6. – Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu je již pravomocné. Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

spinner