​Železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za 800 milionů Kč, EK je povolila

​Železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za 800 milionů Kč, EK je povolila

4.8. - Tuzemští železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za loňské ztráty během jarní koronavirové krize. Evropská komise (EK) nyní povolila dotační program státu, který mezi dopravce rozdělí kolem 800 milionů korun. Informace serveru lidovky.cz potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát bude s komisí jednat i o dalších kompenzacích pro dopravce.

Schválené kompenzace by podle ministerstva měly zatím pokrýt období od 12. března do 30. června loňského roku. Na největší podíl z dotací dosáhnout zřejmě České dráhy, dále RegioJet, Leo Express či Arriva. Ministerstvo plánuje vypsat dotační výzvu pro dopravce podle Jemelky v nejbližších dnech.

Tím by ovšem sanace ztrát železničních dopravců nejspíš skončit neměla. "Pokud se týče řešení náhrady škody v dalších obdobích, lze uvést, že předpokládáme komunikaci s EK nad podobným schématem. K tomu bude nutné vést ještě další jednání s EK," řekl Jemelka.

Stát už dříve rozdělil mezi železniční osobní dopravce zhruba 400 milionů korun. Dotace se však týkaly pouze dopravy objednávané státem. Mimo tak zůstala komerční i regionální doprava. Vedle toho ministerstvo dopravy vypsalo kompenzační programy i pro nákladní železniční dopravce, lodní dopravu či autobusové dopravce.

(čtk)

Foto: TJ

spinner