COVID-19

Emirates SkyCargo jako první letecký dopravce přepravila 50 milionů vakcín proti COVID-19

3.4. - V rámci blížícího se Světového dne zdraví, který si připomeneme ve středu 7. dubna, se společnost Emirates SkyCargo stala prvním leteckým nákladním dopravcem na světě, který přepravil více než 50 milionů dávek vakcín proti COVID-19. Dopravce také přepravil 100 tun injekčních stříkaček, které budou použity při očkování.

Anketa DN: Železniční doprava funguje i v nepříznivých podmínkách

Již přes rok trvající pandemie koronaviru se podepsala na všech druzích dopravy. Jakou představu mají o vývoji na trhu v letošním roce železniční dopravci, na to jsme se zeptali zástupců některých firem.

Podpora z COVID bus měla zájezdovým dopravcům stačit do března

30.3. - Podpora z programu COVID bus měla zájezdovým dopravcům podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka stačit do března. Budou však moci žádat i o pomoc z nového dotačního titulu COVID Nepokryté náklady a zkombinovat ji s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus. Karel Havlíček to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Jihočeský kraj dá dopravcům 100 milionů jako náhradu za pandemii

24.3. - Jihočeský kraj zaplatí dopravcům 100 milionů Kč jako náhradu za loňské ztráty spjaté s koronavirem. Většina peněz půjde firmám provozujícím autobusy. Kvůli dopadům covidu-19 zároveň kraj od 13. června omezí železniční dopravu, jde o více než 60 vlaků, kraj tak ušetří 16,5 milionu Kč. Vyplývá to z rozhodnutí krajských zastupitelů. Informace včera potvrdili Hana Brožková z kanceláře hejtmana a Martin Stach ze společnosti Jikord, která je jihočeský koordinátor dopravy.

ČSA obnovují další letecká spojení a navyšují frekvence letů

22.3. - České aerolinie (ČSA), člen skupiny Smartwings Group, obnoví v následujících týdnech letecká spojení do dalších pěti evropských destinací. Od 2. dubna plánují obnovit lety do ukrajinské Oděsy (2× týdně), od 16. dubna do Amsterdamu (až denně), od 1. května do Kodaně (až denně) a Keflavíku (4× týdně), a od 12. června lety na Maltu (1× týdně). V současné době ČSA provozují pravidelné linky do Paříže (denně), Stockholmu (3× týdně), Kyjeva (denně) a Moskvy (3× týdně), přičemž počet letů do těchto destinací bude během jarních měsíců rovněž navýšen.

​Šéf Quantas předpokládá, že vlády budou u mezinárodních letů trvat na očkování

22.3. – Šéf australských aerolinek Qantas Alan Joyce předpokládá, že vlády budou u mezinárodních cestujících trvat na očkování proti covidu-19. Alan Joyce to uvedl v rozhovoru s BBC. Cestující podle něj budou tento přístup akceptovat.

​BusLine testuje zaměstnance přímo v terénu ve speciálním Covid Test Busu

21.3. – Dopravní společnost BusLine řeší povinnost testů svých zaměstnanců netradičním způsobem. Své pobočky v menších městech objíždí speciálním Covid Test Busem. Ve větších městech, jako je například Smržovka či Jablonec probíhá testování v ordinacích závodního lékaře. V některých vzdálenějších pobočkách však musí nastoupit mobilní řešení, které společnost tento týden předvedla v Liberci.

​British Airways kvůli práci z domova zvažují prodej centrály

20.3. – Aerolinky British Airways uvažují o prodeji budovy své centrály. Přechod na práci z domova v době pandemie totiž ukazuje, že firma už zřejmě nebude potřebovat tolik kancelářských prostor. Případný prodej budovy by mohl podpořit finance tohoto britského podniku, jejichž stav vážně zhoršila pandemie, uvedla agentura Reuters. Budova byla dokončena v roce 1998 a vyšla aerolinky na 200 milionů liber (6,1 miliardy Kč).

​Koronavirus připravil loni dopravu v Libereckém kraji o 69 milionů korun

20.3. – Koronavirus připravil loni regionální dopravu v Libereckém kraji na tržbách o 69 milionů korun. Výnosy z veřejné dopravy objednávané krajem dosáhly loni zhruba 260 milionů korun a byly tak o pětinu nižší než v roce 2019, řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Hlavním důvodem nižších tržeb v autobusech a vlacích regionální dopravy bylo zrušení jízdného loni na jaře, omezení spojů zejména v souvislosti s přerušením výuky ve školách a také úbytek cestujících.

​Společnosti Jihotrans ubyla v osobní dopravě polovina cestujících

17.3. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, zaznamenala kvůli koronaviru největší ztráty v osobní dopravě. Meziročně ubyla polovina cestujících. Konsolidovaný obrat čeká o pětinu nižší, předloni byl 3,2 miliardy Kč. Firma se 1100 zaměstnanci propustila loni 18 lidí, hlavně z kanceláří. Loni brzdila investice, letos koupí 70 nových kamionů a 15 autobusů. Využívá i státní covidové podpory, řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

spinner