COVID-19

​České dráhy využívají menší provoz na preventivní prohlídkou souprav

29.4. – České dráhy využily současnou sníženou poptávku po cestování a omezení dopravy kvůli koronaviru k rozsáhlé mimořádné preventivní prohlídce svých souprav. Preventivní údržba se zaměřila na vady, které sice neohrožují bezpečnost, ale svou povahou omezují funkci či zhoršují použití. Přitom jejich odstranění v běžné přepravní špičce a při intenzivním využití vozidel je omezené.

​Aerolinky LOT jednají o úpravě dreamlinerů na nákladní letadla

28.4. – Polské aerolinky LOT jednají s americkou společností Boeing o možnosti dočasné úpravy svých osobních letadel 787 Dreamliner na nákladní stroje. Chtěly by tak zmírnit ztráty, které jim působí koronavirová krize.

Airbus upozornil zaměstnance na možnost výrazného propouštění

28.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Guillaum Faury v pátek adresoval 135 000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.

PST CLC pomáhá s vyřízením žádostí o vratky cla a DFH v souvislosti s panemií

27.4. – Společnost PST CLC během března a dubna 2020 realizovala desítky případů dovozů a celního odbavení roušek, respirátorů a jiných zdravotnických pomůcek spojených s aktuální pandemií onemocnění COVID-19. Běžné komerční dovozy roušek a respirátorů z Číny jsou zpravidla zatíženy vysokým clem ve výši 6,5 % (viz clo). Jako specialista na celní odbavení však společnost PST CLC přináší důležité informace o podmínkách možného osvobození importu roušek a respirátorů od cla a DPH.

První vozidlo DAF znovu opouští výrobní linku

27.4. – Továrny DAF v Eindhovenu (Nizozemsko), Westerlo (Belgie) a Leyland (Velká Británie) úspěšně zahájily svou činnost. Během posledních čtyř týdnů byly ve výrobních závodech zavedena nová hygienická opatření při současném zachování vzájemného odstupu mezi zaměstnanci. "Jsem hrdý na kreativitu a odhodlání našich pracovníků. Nyní můžeme vůči našim zákazníkům pokračovat v dodávkách těch nejlepších nákladních vozidel na trhu,“ řekl prezident DAF Harry Wolters.

Renault Trucks obnovuje své výrobní aktivity

27.4. – Již od 22. dubna 2020 továrny Renault Trucks ve Francii postupně obnovují svoji výrobu, počínaje motorárnou ve Venissieux v Lyonu. V ostatních francouzských výrobních závodech Renault Trucks v Bourg-en-Bresse a Blainville-sur-Orne má k obnovení produkce dojít v těchto týdnech. Zpočátku má výroba fungovat v minimálním denním objemu. Navyšování bude postupné a bude rozloženo do několika týdnů s ohledem na požadavky zákazníků, schopnost dodavatelů zásobovat výrobu komponenty a v souladu s ostatními závody společnosti Volvo Group.

​Společnost Škoda Auto obnovuje po zavedení ochranných opatření výrobu

27.4. – Společnost Škoda Auto dnes obnovila výrobu v České republice. Aby bylo zaměstnance možné co nejlépe chránit před nákazou koronavirem, schválila automobilka pro všechny útvary podniku rozsáhlý seznam bezpečnostních opatření. V celkem více než 80 bodech definuje výrobce společně se sociálním partnerem Odbory KOVO konkrétní kroky k ochraně zdraví zaměstnanců a přijímá organizační opatření, jak čelit nákaze koronavirem na pracovišti.

​Obnovení provozu pražského letiště bude závislé na dopravcích

26.4. – Obnovení provozu pražského letiště bude závislé především na zájmu cestujících a leteckých společností o znovuzavedení přerušených linek. Dopravci nyní obnovení spojů neplánují. Uvolnění cest do zahraničí, které ve čtvrtek umožnila vláda, je tak zatím pouze prvním krokem k posílení provozu. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Letiště má nyní pouze dvě pravidelné osobní linky.

​Air France-KLM dostanou pomoc od vlád Francie a Nizozemska

25.4. – Aerolinky Air France dostanou s podporou francouzské vlády úvěrový balíček sedm miliard EUR (190,6 miliard Kč), aby tak přestály koronavirovou krizi. Tři miliardy jim půjčí stát, který bude ručit až za 90 procent zbylých úvěrů od šesti bank. Oznámil to včera ministr financí Bruno Le Maire. Nizozemská část skupiny, aerolinky KLM, pak obdrží od tamní vlády dvě až čtyři miliardy EUR, uvedl nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra.

​Brusel chystá koronavirová pravidla pro letecké dopravce

25.4. – Evropská komise chystá pravidla, podle nichž by měly aerolinky upravit letové podmínky v době bezprostředně po uvolnění koronavirových restrikcí. Patřit by mezi ně mohlo povinné nošení roušek nebo dodržování určité vzdálenosti mezi cestujícími, oznámila tento týden eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Některé letecké společnosti, které kvůli pandemii očekávají už tak zásadní propad tržeb, jsou kritické například vůči možnosti, že by část sedadel zůstala povinně neobsazená.

spinner