Jihočeský kraj dá dopravcům 100 milionů jako náhradu za pandemii

Jihočeský kraj dá dopravcům 100 milionů jako náhradu za pandemii

24.3. - Jihočeský kraj zaplatí dopravcům 100 milionů Kč jako náhradu za loňské ztráty spjaté s koronavirem. Většina peněz půjde firmám provozujícím autobusy. Kvůli dopadům covidu-19 zároveň kraj od 13. června omezí železniční dopravu, jde o více než 60 vlaků, kraj tak ušetří 16,5 milionu Kč. Vyplývá to z rozhodnutí krajských zastupitelů. Informace včera potvrdili Hana Brožková z kanceláře hejtmana a Martin Stach ze společnosti Jikord, která je jihočeský koordinátor dopravy.

Hejtmanství využije peníze z hospodářského výsledku za loňský rok. "Jihočeský kraj je povinen uhradit dopravcům doplatky ztráty z vyúčtování předchozího roku nejdéle do 15. dubna," uvedlo vedení kraje v důvodové zprávě zastupitelům. Na kompenzace včera upozornila Česká televize.

U autobusových dopravců činí ztráta 94,6 milionu Kč, u Českých drah a firmy GW Train Regio jsou uznané náklady související s covidovými omezeními 1,6 milionu Kč. U vlaků nese riziko tržeb dopravce, jak uvedl Martin Stach.

Kvůli snížení ekonomických dopadů pandemie omezí kraj železniční dopravu. "Zrušených je deset vlaků, dalších 58 bude jezdit jen v určité dny. Zrušené jsou dva páry vlaků na Bechyňce, jeden pár na trati Tábor - Písek, vlaky na trati do Strakonic, do Dívčic," zmínil příklady Martin Stach. Z ušetřených 16,5 milionu Kč uhradí kraj zvýšené ztráty v dopravě, které souvisejí s pandemií.

(čtk)

Logo: Jihočeský kraj

spinner