​Šéf Quantas předpokládá, že vlády budou u mezinárodních letů trvat na očkování

​Šéf Quantas předpokládá, že vlády budou u mezinárodních letů trvat na očkování

22.3. - Šéf australských aerolinek Qantas Alan Joyce předpokládá, že vlády budou u mezinárodních cestujících trvat na očkování proti covidu-19. Alan Joyce to uvedl v rozhovoru s BBC. Cestující podle něj budou tento přístup akceptovat.

"Drtivá většina našich klientů to považuje za skvělý nápad - 90 procent dotazovaných zákazníků se domnívá, že očkovaní by mělo být pro mezinárodní cestování podmínkou," prohlásil Alan Joyce. Upozornil, že o očkování jakožto o "podmínce vstupu" nyní hovoří řada vlád.

Povinné očkování při cestování do zahraničí má však také své odpůrce, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO). "Neschvalujeme to, že by se měl očkovací pas stát podmínkou pro cestování"," řekl BBC šéf informačních technologií WHO Bernardo Mariano.

Evropská komise minulý týden představila návrh digitálního zeleného certifikátu, který by měl usnadnit zahraniční cesty. Postaven bude na třech kritériích - očkování, negativním PCR nebo antigenním testu a přítomnosti protilátek v těle. Každý členský stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset být pro všechny lidi stejné.

Očkování je považováno za klíčový faktor pro oživení letecké dopravy z loňského útlumu. Alan Joyce nicméně upozornil, že ani očkování zcela nezabrání šíření viru přes hranice. "Lidé musejí pochopit, že v případě tohoto viru nelze riziko snížit na nulu. S riziky se mnoha různými způsoby vypořádáváme i v jiných životních situacích," uvedl.

(čtk)

Foto: Quantas

spinner