​British Airways kvůli práci z domova zvažují prodej centrály

20.3. - Aerolinky British Airways uvažují o prodeji budovy své centrály. Přechod na práci z domova v době pandemie totiž ukazuje, že firma už zřejmě nebude potřebovat tolik kancelářských prostor. Případný prodej budovy by mohl podpořit finance tohoto britského podniku, jejichž stav vážně zhoršila pandemie, uvedla agentura Reuters. Budova byla dokončena v roce 1998 a vyšla aerolinky na 200 milionů liber (6,1 miliardy Kč).

Přechod k práci z domova za poslední rok už přiměl některé z největších britských společností udělat změny v počtu kanceláří. Bankovní gigant Lloyds uvedl, že sníží do tří let plochy kanceláří o 20 procent. Banka HSBC plánuje snížení o 40 procent.

Centrála British Airways se nachází blízko hlavního letiště Heathrow. Sídlí tam i skupina IAG, což je mateřská firma British Airways.

Aerolinky dodaly, že spoustě jejich zaměstnanců se líbí pracovat z domova a že firemní politika v budoucnu zřejmě přihlédne ke flexibilní kombinaci práce z domova a kanceláře. "Změnili jsem strukturu našeho podnikání, abychom se dostali z krize, a zvažujeme, zda stále potřebujeme tak velkou budovu ústředí," uvádí se v prohlášení.

British Airways v loňském roce snižovaly náklady, aby přežily pandemii. Mimo jiné propustily 10 000 zaměstnanců, teď jich mají asi 30 000. Většina z nich nepracuje v kanceláři, ale jsou to piloti, zaměstnanci palubního personálu, mechanici nebo letištní zaměstnanci. Aerolinky se také snažily získat hotovost prodejem slavných uměleckých děl.

Nad osudem budovy centrály ale visí otazník už dlouho. Pokud by pokračovala navrhovaná expanze letiště Heathrow, bude ji potřeba zbourat, upozornil Reuters. Před rokem plán vlády na rozšíření letiště zamítl odvolací soud, a to kvůli dopadům na životní prostředí.

(čtk)

Foto: British Airways

spinner