​Linkoví autobusoví dopravce dostali od státu kompenzace za 26,1 milionu Kč

​Linkoví autobusoví dopravce dostali od státu kompenzace za 26,1 milionu Kč

4.8. - Komerční dopravci, kteří provozují linkovou autobusovou dopravu, dostali od státu na koronavirovou kompenzací podle červencových dat celkem 26,1 milionu korun. Dopravci podali celkem 38 žádostí, 34 z nich bylo úspěšných. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Zájem o kompenzace tak byl nakonec nižší než úřad původně předpokládal. Pro linkové dopravce dříve vyčlenil až 100 milionů korun.

Ministerstvo spustilo program COVID Bus Linka letos v květnu. O kompenzace mohli zažádat podnikatelé ze silniční veřejné linkové osobní dopravy, kteří provozují autobusovou dopravu na českém území.

Ministerstvo při spuštění programu odhadovalo, že může obdržet až 120 žádostí, limit dotací stanovilo na 100 milionů Kč. "Zájem byl nakonec menší než jsme očekávali. Myslíme si, že to bylo způsobeno ale i tím, že linky bývají nejčastěji alespoň z části provozovány v závazku (na základě objednávky a platby státu, kraje či obcí). Podpora se ale týkala pouze čistě komerčních linek," uvedl Jemelka.

Kompenzace podle ministerstva měly primárně pokrýt ztráty hlavně z kritického období od 12. března do 30. června loňského roku. Podpora však podle úřadu byla zároveň kalkulovaná tak, aby podpořila schopnost dopravců splácet závazky i z druhé poloviny roku 2020, kdy nenastalo původně předpokládané oživení trhu. Kompenzace byly vyčísleny od emisní třídy autobusu, přičemž musí jít o autobus v emisní třídě Euro2 a vyšší. Zohledněna byla také samotná kapacita autobusu.

Stát v minulých týdnech a měsících kompenzoval ztráty z loňského jara i autobusovým zájezdovým dopravcům. V závěru loňského roku mezi ně rozdělil přes 932 milionů korun. Letos v létě pak vypsal další pokračování kompenzačního programu s dalšími až 380 miliony korun. Další covidové dotace připravilo ministerstvo dopravy také pro lodní dopravce nebo stavební firmy, které se podílejí na dopravních stavbách.

(čtk)

Foto: LAN

spinner